HYRJE ï

download HYRJE ï

of 8

 • date post

  20-Mar-2016
 • Category

  Documents

 • view

  88
 • download

  0

Embed Size (px)

description

HYRJE . SH-M-U-2 (Vushtrri) Lenda:Informatik Tema:Historia e Mercedes-Benz Arsimtar:Muhamer Ujkani Punoi:Baki Hoti. 1. Veturen e pare ne bot e shpiku gjermani GOTTLIEB DAIMLER ne vitin 1849 e cila lehtesoi tregtin dhe shume gjera te tjera ne at kohe . 2. - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of HYRJE ï

 • HYRJESH-M-U-2 (Vushtrri) Lenda:Informatik Tema:Historia e Mercedes-Benz Arsimtar:Muhamer Ujkani Punoi:Baki Hoti

 • 1

  Veturen e pare ne bot e shpiku gjermani GOTTLIEB DAIMLER ne vitin 1849 e cila lehtesoi tregtin dhe shume gjera te tjera ne at kohe

 • 2

  GOTTLIEB DAIMLER veturen e quajti Mercedes sepse vajza e tij qe e donte me se shumti e kishte emrin Mercedes.

 • 3

  Dhe prej asaj kohe dhe deri me tani Mercedes-i filloi te hulumtoj sa me shume dhe filloi te prodhoj vetura me te reja dhe me te pershtatshme per njerzit deri ne ditet e sotme

 • 4Sot Mercedes-Benz prodhon shum vetura te reja si:A(klasse),B(klasse),C(klasse),E(klasse),R(klasse),S(klasse),SSL,CLS,SLS,SL,CLK,CLA,etjkurse gjipat jane:G,M,ML,GL,GLA, etj

 • 5Perveq Mercedes-it fabrika e Mercedes-it prodhon edhe 1 vetur te ashtu quajturen (Mercedes) MYBACH, po hyri njeriu ne kete vetur mendon se hyri ne shtepine e tij

 • 6Edhe logo e Mercedes-it nuk eshte ashtu per qejfi por ajo ka domethenje3 vijat qe jan ne logo tregojn se Mercedes-I udhetoi 3 her rreth e rreth botes...kurse 3 hapsirat tregojn se prodhon Motora ne si p.sh ne uje (Anije),ne toke (Vetura,Kamiona)dhe ne ajer (Airoplana)

 • Mbyllje Kisha deshiruar te tregoj ende per Mercedes-Benz por me duket se eshte mjaft edhe per mua edhe per te tjeret FALIMDERIT PER VEMENDJE