Hyrje Ne Informatike

download Hyrje Ne Informatike

of 20

 • date post

  21-Jul-2016
 • Category

  Documents

 • view

  231
 • download

  3

Embed Size (px)

description

Hyrje Ne Informatike

Transcript of Hyrje Ne Informatike

1Informatika sht ndr disiplinat m t reja dhe njherit m komplekse. Informatika (ang.information technology) sht shkenca q merret m strukturn, prpunimin, ruajtjen,bartjen, dhe shfrytzimin e informacioneve.

Kompjuteristika (ang. computer science) sht shkenca q merret m hardverin (ang.hardware) llogarites, softverin (ang.software), si dhe teorin e llogaritjs dhe aplikimin e saj.

Informatika sot kryesisht radhitet n shkencat inxhinierike-elektronike.Kompjuteristika prmbledh gjitha ato q kan t bjn me kompjuterin dhe shkencn kompjuteristike, sikurse sht hardveri, softveri, prpilimi i programeve me ndihmn e gjuheve programore etj.Duke i falenderuar zhvillimit t gjertanishm t teknologjive informative dhe telekomunikative, dhe integrimit t tyre, bota bht shoqri globale informative.

Shoqri informacioni kuptojm aplikimin e teknologjive informative n t gjitha fushat e jets (programet aplikative, botimet,bankat, tregtia, turizmi, komunikacioni, kultura, arsimi, sporti).

Shoqria informacioni krkon msim t prjetshm, ku t msuarit dhe puna do t lakohen gjat gjith jets. Termin Informatik e ka krijuar Philippe Dreyfus dhe rrjedh nga fjalt franeze INFORmation (informacioni)dhe autoMATIQUE (makina automatike).

Informatike sht e lidhur me shkencat tjera si: matematika, elektronika, logjika formale, teoria e informacioneve etj.

Informatika sht shkenca q merret me prpunimin e t dhnave n form t kuptueshme.

Informacionet jan fakte mbi gjrat dhe ngjarjet nga t gjitha fushat e njerzimit.

U tha se informacionet prpunohen me ndihmen makinave automatike.

Disa nga kto makina jane:

USB (Universal Serial Bus)- sht ndrlidhje e jashtme pr paisje t ndryshme (printeri,miu, tastiera, kamera digjitale, modemi etj.).

Llojet: USB 1.1shpejtesia 12 Mbps (megabit pr sec), USB 2.0 shpejtsia 480 Mbps ( jan t montuara n shtepizn e kompjuterit). 2

USB flash stick (portabel) sht lloj i flash memoris q ruan t dhnat deri n 8 GB (deri ne vitin 2006). Ruan m shum t dhna se sa Zip-i ose flopi disk-u.

@ - shnja at shrben q sistemi ta njef E-mail-in.

Programet- jan i shum fletsh t instruksioneve q kompjuteri duhet ti kryej. P.sh. PC modern mund ti kryej disa miliarda instruksionesh n sekond.Kompjuteri sht paisje e ndrlikuar q shrben pr kryerjen e operacioneve matematikore t nderlikuara ose operacioneve kontrolluese.Kompjuteri mund t udhheq-dirigjoi lvizjen e pjesve mekanike (robotet,etj.), elektroneve, fotoneve, t caktoi marshruten e anijeve kozmike pr n planetet tjera etj.Paraqitja dhe zhvillimi i informatiks jan t lidhura me aplikimin e kompjuterve. N SHBA termi shkenca kompjuterike (ang. Computer Science) prdoret kur sht fjala pr aplikimin e kompjuterve n zgjidhjen e detyrave numerike. Termi shkenc e informatiks (Information technology- IT) sht term q prmbledh t gjitha format e teknologjis q prdorn pr t krijuar, ruajtur, kmbyer dhe pr ta prdorur informaten n format e saj t ndryshme (informacionet e dokumentecionit, bibliotekaris dhe sistemeve t tjera informative).Detyra kryesore e informatiks sht ndertimi i sistemeve informative t kompjuterizuara pr nevojat e ndrmarrjeve, instituteve, shrbimeve shoqrore, organizatave shoqrore-politike etj.

E dhna paraqet interpretimin fizik t informacionit.

E dhna sht seri e shenjave,numrave,germave,simboleve.

E dhna sht germ, numr, tekst, fotografi ose z t cilin mund ta shkruajm (regjistrojm) ose prpunojm me ndihmn e kompjuterit. 3

Shembull i t dhns: Gj 03-907

Ky sht nj grumbull i simboleve pr deri sa nuk e kuptojm se bhet fjal pr numrin e targs s automobilit. Gj na tregon se nga sht automobili, kurse numri 03-907 na tregon se kush sht pronari I tij.

Kur e dhna paraqitet vetm me an t shifrave (numrave), ather themi q ajo sht dhn n form digjitale.

E dhna mund t paraqitt edhe n form t shnjave ose alfanumerike (germat,shifrat, shnjat speciale).

Pr rrjedhjn e informacionit duht q t ekzistojn dy objekte: dhnsi dhe pranuesi i informacionit.

Objektet mund t jen t ndryshme: njeriu-njeriu, njeriu-makin, makin-njeriu, makin-makin.

Shembull informacioni: nr. i letrnjoftimit (1001442727). Kto t dhna paraqesin informacionin mbi pronarin e letrnjoftimit: ku ka lindur, ku jeton etj. Matja e informacionit Kompjuteri i prpunon t dhnat sipas udhresave t dhna nga programi.

Programi paraqet grumbull t udhresave t cilat kompjuteri duhet ti kryej pr t mund q t zgjidh problemin e caktuar.

Programi dhe t dhnat t cilat prpunohen jan t vendosura n memorien e brndshme.

Kjo memorie prbhet nga qarqe elektronike, ku do njra mund t ket 2 gjndje t cilat rndom shnohen me 0 dhe 1. Duke patur n disponim vetm dy shifra, 0 dhe 1,do e dhn dhe instruksion q futet n kompjuter duhet t paraqiten si proes i komponuar prej xerove dhe njsheve.N matematik sistemet numerike t komponuara nga xerot (0) dhe njshet (1) quhen sistemi i numrave binar.Ky sistem numerik bazohet n ndrtimin e t gjith numrave nga dy shifra : shifra 0 dhe shifra 1. 4

Po ashtu ekziston sistemi i numerave dekad i cili bazohet n 10 shifra (0,1,2,3,4,5,6,7,8,9).

Te sistemi numerik binar secila shenj mund t paraqitet me kombinimin e shifrave binare 0 dhe 1.

Kto dy shifra mund t merren si analoge me rastet po (shifra binare 1) dhe jo (shifra binare 0).

N elektronik rastet po dhe jo jan analoge me rastet ka sinjal dhe ska sinjal.

Informacioni ka madhsin e vet,sikurse q e kan t gjitha madhsit e tjera fizike.Pr tu percaktuar njsia matse pr informacionin at do ta zbrthejm n pjest elementare prbrse infrormacione elementare.

Informacione elementare jan ato t cilat nuk mund t zbrthehn m tutje psh.informacioni po dhe jo.Duke u bazuar n kto konstatime, njsia pr matjen e informacionit elementar sht marr shifra binare t ciln n gjuhen angleze e quajn BInary DigiT (numri binar)- BIT.

Pra njsia matse nj bit paraqet informacionin elementar po ose informacionin elementar jo. N elektronik , nj bit paraqet rastin ka sinjal .

Sistemi i numrave binar sht krijuar nga se n prpunimin elektronik t dhnave mund t prkufizohn vetem dy gjendje. Po (1) dhe Jo (0). Pra,t dhnat dhe instruksionet e paraqitura me ndihmen e 0 dhe 1, themi se jan paraqitje binare, kurse do xero (0) dhe njsh (1) quhen bit - BIT (BInary digiT) (numri binar).Bit sht njsia organizative m e vogl n organizimin e t dhnave, si element i strukturs s informacionit.

M q sasia e informacioneve e cila mund t deponohet n nj qark t ktill sht e vogel, bit-et n mmorie bashkohen n grupe (regjistra) t cilt t PC jan n gjatsi 8 bit.

Grupi i ktill prej 8 bit quhet bajt (byte). Bajt sht njsia adresore m e vogla e memoris dhe paraqet pjes t fjals (word). 5

Gjndja e do bit-i sht sinjal pr kompjuterin dhe se 8 bit mund t ken 256 (28) kombinime t ndryshme t 0 dhe 1, ashtu q 1 bajt mund t paraqet 256 shnja t ndryshme.

N varshmri nga kombinimet e deponuara n kompjuter, se cili kombinim paraqet cilin shnj, definohet me ndihmn e tabels q quhet kod (Code).Rndom n prdorim sht kodi ASCII (American Standard Code for Information Interchage)

Bit : O ose 1 8 bit

Bajt: 1 0 0 0 1 1 0 1

------------------------------------

2 bajt (16 bit)

Fjala : 1 0 1 1 0 0 0 1 1 1 0 1 0 1 0 1

---------------------------------------------------------------------Prveq sistemit numerik decimal (dekad) dhe binar, n prdorim jan edhe sistemet numerike oktal, heksadecimal,

- sistemi numerik dekad : 0123456789

- sistemi numerik binar : 01

-sistemi numerik oktal : 01234567

- sistemi numerik heksadecimal : 0123456789ABCDEFPrse sht n prdorim mu sistemi numerik dekad (decimal) ka shum spjegime, nga mendimi se ky sistem sht racional dhe praktik pr prdorim gjr t konstatimi se njeriu q moti filloi ta prdor nga se i ka 10 gishtrij n duar. Paraqitja e shnjave nga jeta e prditshme me an t vargjeve t simboleve t caktuara sipas marraveshjs paraprake quhet kodim.

P.sh.mund t krijohet marrveshja q shkronja A t paraqitet si kombinim i fjalve po-jo kshtu:

A () po-jo-jo-po-po-po-jo-joNga kjo kodi binar i shkronjs A sipas marrveshjs, n t ciln fjala jo sht analoge me 0, kurse fjala po me 1, sht : A () 10011100