Hyrje në Statistikë

Click here to load reader

 • date post

  25-Oct-2015
 • Category

  Documents

 • view

  475
 • download

  6

Embed Size (px)

description

Statsitike

Transcript of Hyrje në Statistikë

 • Profesori: Asistenti: Dr. Artan Nimani Mr. Sc. Denis Spahija

 • * Java e Par * Tema: HYRJE N STATISTIK * 2 ore ligjerata * 2 ore ushtime

  3/3/13 Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA

 • ORIGJINA

  Pa u futur shum thell n historin njerzore, mund t themi

  me siguri se q me formimin e formacioneve t para sociale, t

  shoqrive t para njerzore, u ndie nevoja pr t br numrimin e

  elementve prej t cilave ishin prbr, pr t ditur numrin e njerzve t

  aft pr t luftuar, numrin e kafshve e kshtu me radh.

  Dokumente interesante, q dshmojn pr organizimin e

  avancuar administrativ t popullit egjiptian, me t dhna t rregullta si

  pr lvizjen e popullsis, ashtu dhe t mallit, jan gjetur n monumente

  shum t lashta t ktij populli. Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Nj prdorim m t gjer e shohim n

  shekullin XVII fal Herman Konringut (Hermann

  Conring, 1606-1681), q ishte i pari n Gjermani

  q filloi t mbante nj kurs t ri leksionesh mbi

  shkencn e politiks, gjat t cilit ai shpaloste, n

  mnyr prshkruese, rezultatet e informacioneve

  lidhur me shtjet m t rndsishme t shtetit.

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Statistika si shkenc ka lindur dhe sht prsosur krahas zhvillimit t shoqris njerzore.

  M lindjen e shteti sht paraqit nevoja e organizimit dhe evidentimit te gjerave t ndryshme dhe kshtu paraqitet nevoja edhe pr mbajtjen e statistikave t ndryshme.

  Fjala statistik rrjedh nga fjala latine STATUS e shqipruar si gjendje, shtet, prkatsisht bhet prshkrim i gjendjes s shtetit prmes t dhnave t caktuara numerike.

  Pra, nga vet termi statistik rezulton edhe konkludimi se statistika lindi dhe u formua si disiplin shkencore pr nevoja t shtetit.

  KUPTIMI

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Fjala statistik natyrisht rrjedh prej latinishtes mesjetare

  status, q tregon rendin politik; n kt kuptim,

  STATISTIKA SHT SHKENCA Q PRSHKRUAN FAKTET M

  T RNDSISHME T SHTETIT.

  Por i njjti term n latinishten klasike do t thot mnyr e t

  qenit, rrethan, gjendje faktike dhe n kt kuptim mund t prfshij

  edhe konceptin modern t statistiks, me nj fush zbatimi m t gjer

  se ai i mparshmi, si do ta shohim m pas.

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • demografia,

  biometria,

  antropometria, psikometria,

  statistika ekonomike,

  Statistika e aplikuar nga ana e saj, sot ndahet n disa deg me

  emrtime t ndryshm dhe t veanta n baz t fushave t prdorimit.

  Pra, sot dallohet si deg t veant:

  ekonometria,

  statistika kriminale,

  mekanika statistikore etj

  APLIKIMI

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • far kuptojm me njohuri statistikore, prse na shrbejn?

  Statistika, do t thot t nxjerrsh konkluzione nga t dhnat. P.sh. : Jan botuar t dhna pr shkalln e varfris n vend. Si jan marr kto t dhna? Jan anketuar familje n t gjith vendin lidhur me nivelin e tyre t jetess. Kto t dhna bn t mundur llogaritjen e konsumit n vler dhe kalori pr t gjith popullsin dhe sipas rajoneve kryesore t vendit. N kt proces, kan qen statisticient q kan zgjedhur familjet pr studim dhe kan nxjerr konkluzione mbi bazn e t dhnave.

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Baza e statistiks sht teoria e probabilitetit

  prshtatim llogaritjet duke marr parasysh faktin q

  numri nj mund t jet bler m shum se p. sh. : numri

  97. Pr t br kt ne duhet t vrojtojm se sa bileta nga

  secili numr jan bler do jav dhe sa nga do

  kombinim i numrave.

  Baza e statistiks sht teoria e probabilitetit, q bazohet n

  matematik. Kshtu, duke supozuar q do numr n loto ka mundsin

  njjt pr tu trhequr, mund t gjejm se sa shanse kemi pr t fituar n

  loto me numrat q kemi zgjedhur. Kshtu zgjedhim nj numr t

  fardoshm (nganjher njerzit zgjedhin datn e lindjes, etj. ) dhe

  prpiqemi t

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Pr shembull:

  Shansi pr t fituar nj loto sht m i madh se t goditemi nga nj rrufe?

  Nj ila kundr nj smundje t caktuar p. sh. tuberkulozit, ka m pak efekte ansore se nj tjetr, ndrkoh q efektet prmirsuese jan t

  njjta?

  Ky i fundit sht nj rast pr tu vrojtuar, pra pr t mbledhur t dhna,

  dhe m tej pr ti analizuar ato. T tilla eksperimente duhet t kryhen

  prpara daljes n treg t do ilai t ri ( mbi t gjitha ilai sht pr t

  shruar pacientt dhe jo pr ti vrar ata), q prbn nj nga arsyet e

  kostos s lart t medikamenteve. Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Nj seminar i zhvilluar shtroi prpara zyrtarve qeveritar

  nevojn e edukimit statistikor. Kur mendohet t shpenzohet nj shum e

  caktuar pr t luftuar varfrin, n radh t par duhet menduar nse

  programi pr t cilin do t shpenzohet do ta ul vrtet varfrin, n t

  kundrtn parat shkojn dm dhe varfria mbetet e njjt.

  Si e gjejm nse ne e kemi arritur kt synim? Pr kt duhet vendosur m par se cili sht elsi q na tregon se ne

  e kemi arritur kt synim ose jo. Me fjal t tjera, na nevojitet t

  studiojm numrin mesatar t njerzve q fitojn para?

  Statistika nevojitet n t gjitha nivelet e jets

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Njohurit statistikore nevojiten pr t kuptuar apo pr t qen n gjendje t gjykojm nse nj njoftim, nj reklam sht e arsyeshme apo jo. Pr nj qytetar t thjesht, edukimi statistikor sht i rndsishm n dy drejtime: 1. sht nj nevoj pr t kuptuar jetn e prditshme,

  2. Nj domosdoshmri pr t marr vendime personale dhe nj mjet pr t ushtruar nj kontroll demokratik mbi administratn publike.

  Nga ana tjetr globalizimi i ekonomis dhe prparimet teknologjike krkojn nga punonjsit t ken njohuri statistikore, aftsi pr t lexuar statistika dhe t zotrojn nj arsyetim statistikor. Tregjet e puns ofrojn mundsi t shumta pr ata q zotrojn logjik statistikore.

  Njohurit statistikore i nevojiten publikut t gjer

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Statistikat jan nj e mir publike. Statistikat jan nj

  instrument i pazvendsueshm i informacionit mbi do aspekt t jets

  s nj vendi. Nprmjet tyre ne informohemi mbi gjendjen statike dhe

  dinamike t zhvillimeve sociale dhe ekonomike. Nprmjet

  treguesve, tabelave dhe grafikeve, analizave dhe komenteve

  statistikat na njohin me situatn ku ndodhemi, bjn t

  mundur nprmjet projeksioneve t njihemi n mnyr t

  prafrt n t ardhmen e pritshme, na japin nj baz, mbi t

  ciln mund t ngrihen hipoteza, studime, apo politika zhvillimi.

  Bazat dhe parimet e statistiks

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Statistikat publike favorizojn rritjen demokratike dhe

  pjesmarrjen e ndrgjegjshme n zgjedhjet e vendit. Qllimi i tyre sht

  ti shrbejn vendimmarrsve, shkenctarve dhe publikut t gjer,

  duke ofruar nj panoram t gjithanshme t jets n vend.

  principet e paanshmris, principet e besueshmris, principet e rilevancs, principet e efektivitetit, principet e fshehtsis dhe principet e transparencs.

  Principet e Statistiks

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Objekt i studimit gjegjsisht i hulumtimit t statistiks jan

  dukuri masive t shumta dhe t llojllojshme.

  Ato burimin e kan n proceset natyrore, ekonomike dhe shoqrore.

  Kto dukuri i studiojn edhe shkencat e tjera, mirpo, statistika veohet

  nga t tjerat me studimin e dukurive masive, pra, si objekt studimi t

  statistiks jan dukurit masive apo trsit statistikore dhe

  karakteristikat e variacionit t tyre.

  Me dukuri masive kuptohen nj numr i madh i njsive ose i ndodhive,

  si p. sh. ndrmarrjet ekonomike, popullsia, puntort e nj vendi, fondi i

  banesave, shkollat, nxnsit, etj.

  OBJEKTI I STATISTIKS

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Metodat statistikore jan pjes prbrse e studimit t dukurive

  nga shum shkenca t fushave t ndryshme m kryesoret jan:

  Metoda e induksionit Metoda e deduksionit Metoda e analizs Metoda e sintezs Metoda e analogjis Metoda reprezentative Metoda grafike

  METODAT E STATISTIKS

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Me terma teknik, rastet individuale q jan objekt i vrojtimeve quhen njsi statistikore. Kto mund t jen:

  1.Njsi t thjeshta, si: individ t veant, autovetura, kafsh, pjes t prodhuara nga nj makineri, aksidente rrugor etj; 2.Njsi t prbra, domethn agregate t njsive t thjeshta, si familjet, firmat etj; 3.Njsi shumfishe, domethn dyshe, treshe, q formohen nga dy, tri apo m shum njsi t thjeshta q jan t lidhura nga nj marrdhnie, si pr shembull: burri dhe gruaja, babai dhe i biri, ortakt n nj firm etj.

  Bashksia e shum njsive statistikore, homogjene n nj apo m shum aspekte, prbn popullimin statistikor.

  NJSIT DHE POPULLIMET STATISTIKORE

  Dr Artan NIMANI dhe Mr Denis SPAHIJA 3/3/13

 • Organizimi institucional i shrbimeve q merren me studime

  statistikore paraqet nj rndsi t madhe pr do shoqri t organizuar,

  por edhe pr tr njerzimin.

  Nevoja e bashkpunimit t shrbimeve statistikore n mes t vendeve

  dhe rajoneve t ndryshme t bots ishte domosdoshmri kohe me pare.

  Bashkpunimi i ndrsjell, saktsisht kmbimi i rezultateve t

  hulumtimeve shkencore si dhe i informacioneve nga praktika

  statistikore, pr kohn e tanishme, paraqet nj domosdoshmri n

  rrjedhat e zhvillimit bashkkohor t shoqris njerzore n