Vota jote eshte zeri yt!

of 12 /12
BROSHURE INFORMATIVE PER VOTUESIT E RINJ ota jote është zëri yt!

Embed Size (px)

description

Broshure informuese per votuesit e rinj.

Transcript of Vota jote eshte zeri yt!

 • BROSHURE INFORMATIVE PER VOTUESIT E RINJ

  ota jote sht zri yt!

 • OTOVOTA JOTE ESHTE ZERI YT!

  BROSHURE INFORMATIVEPER VOTUESIT E RINJ

  VLORE, 2013

 • Projekti

  02

  Projekti Vota e t rinjve bn ndryshimin ka pr qllim t infor-moj dhe edukoj t rinjt (mosha 17-25 vje, duke i kushtuar rndsi t vecant votuesve t hers s par) mbi: rndsin dhe procedurat e votimit, procesin zgjedhor dhe demokracin, duke i pajisur ata me njohurit dhe aftsit e nevojshme pr t marr pjes n mnyr efektive n procesin zgjedhor. Ky projekt gjithashtu krkon t ndrgjegjsoj dhe t ndryshoj sjelljet mbi pjesmarrjen rinore n zgjedhje, vendimmarrje dhe funksionimin e demokracis, nprmjet realizimit t nj fushate sensibilizuese n Vlor nga vet t rinjt.

  Publikimi i ketij materiali eshte mbeshtetur financiarisht nga Programi i Granteve te Vogla i Komisionit per Demokraci i Am-basades se Shteteve te Bashkuara te Amerikes ne Tirane. Mendimet dhe opinionet e shprehura ne kete material nuk paraqesin do-mosdoshmerisht ato te Departa-mentit te Shtetit.

 • 03

  Vetjake -

  E barabart-

  E lir-

  E fsheht-

  Vota sht akt juridik individual. E drejta e vots sht nj ndr t drejtat themelore q gzon do in-divid mbi moshn 18 vje, por dhe nj detyrim pr t gjith shtetasit shqiptar.

  Votuesi duhet t votoj individualisht. Askush nuk mund t votoj n emr t nj personi tjetr dhe vota nuk mund t transferohet.

  Cdo individ ka t drejt t votoj vetm nj her dhe vota e tij sht e barabart me votn e do personi tjetr.

  Votuesi sht plotsisht i vullnetshm n przgjed-hjen e forcs politike q do ta prfaqsoj n or-ganet drejtuese t vendit.

  Parimi i vots s fsheht konsiston n anonimatin e votuesit, i cili e mbron kt t fundit nga diskrimini-mi me baz bindjet politike dhe i siguron atij hap-sirn e nevojshme pr t shprehur lirshm bindjet e tij politike.

  sht vota juaj?

  Vota sht:

 • vUn do t votoj, po ti?

  04

  Prse duhet t votosh? Vota jote sht zri yt. Je ti ai q vendos!

  Pjesmarrja n votime sht tregues i qytetaris dhe i an-gazhimit qytetar dhe prmirson demokracin.

  Votimi sht forma prmes s cils kontrolloni dhe krkoni llogari tek ata q qeverisin.

  Pjesmarrja n votime sht nj detyrim moral i secilit prej nesh ndaj komunitetit ku jetojm.

  Votimi sht mjet presioni q mund t prdoret kur sheh se t drejtat dhe interesat e tua po keqprdoren.

  Vota jote sht e barabart me votn e msuesit, prindit, kngtarit apo sportistit tnd t preferuar.

  Nse nuk voton, nuk ke t drejt t ankohesh!

  VOTO

 • KRITERET PR PRFSHIRJEN E NJ PER-SONI N LISTN E ZGJEDHSVE JAN:

  T ket shtetsin shqiptare;

  T ket mbushur moshn 18 vje, qoft edhe n datn e zgjedhjeve;

  T mos jet shpallur me vendim gjy-qsor t forms s prer si i pazoti pr t vepruar;

  T jet i regjistruar n Regjistrin Kombtar t Gjendjes Civile

  T ket vendbanimin e regjistruar n territorin e nj prej zonave t qen-drave t votimit;

  T regjistrohet zgjedhs n listn e vetm nj qendre votimi.

  T VERIFIKOJ EMRIN E TIJ N LISTAT E VOTUESVE

  T njoh qendrn ku ai dhe antart e familjes s tij votojn

  T angazhohet e t ndihmoj n pro-cesin e rregjistrimit

  T njihet me procedurat e votimit

  T ndjek veprimtarit e partive poli-tike gjat fushats zgjedhore.

  T informohet nga disa burime t ndryshme informacioni.

  T diskutoj me antart e tjer t komunitetit, alternativat e ndryshme t partive politike.

  T marr pjes n takimet q zhvillo-jn kandidatt n komunitetin e tij dhe t krkoj llogari ndaj tyre.

  05

  Cili ka t drejtn t jet nj votues?

  far duhet t dij nj votues?

 • Nse nuk e dini ku votoni, ju mund t krkoni n adresn e mposhtme:http://95.107.129.71/ListatDPGJC/listat/Informacione.html

  Pr t evituar rastet e homonimis (njerz t tjer q mund t ken emr e mbiemr t njjt), kshillohet krkimi pasi t keni mbushur kuadrt me emr, mbiemr, atsi e ditlindje.

  Pasi keni gjetur QV ku votoni, krkoni emrin tuaj ne Listn e shpallur pran QV.

  Lista q prdoret nga KQV-ja n procesin e votimit prmban emrin, mbiemrin, datlindjen dhe numrin personal t identi-fikimit.

  Lista e zgjedhsve hartohet pr do qendr votimi dhe prmban t gjith zgjedhsit q kan vendbanimin e regjis-truar n Regjistrin Kombtar t Gjendjes Civile n at qendr votimi. Prfshirja e zgjedhsit n list bhet mbi bazn e kodit t vendbanimit. Zgjedhsit n list renditen sipas ren-dit alfabetik t mbiemrit.

  N rast se emri juaj nuk gjendet n listn e shpallur n QV, veproni kshtu:

  drejtojuni KZAZ q mbulon qendrn tuaj t votimit. N qyte-tin e Vlors jan 6 KZAZ q mbulojn territorin e Rrethit Vlor. Adresa e tyre sht:

  KZAZ 81 Shkolla Halim Xhelo, KZAZ 82 Shkolla Ali Demi, KZAZ 83 Pallati i Sportit, KZAZ 84 Shkolla Industriale, KZAZ 85 Shkolla Industriale, KZAZ 86 Shkolla Avni Rustemi.

  06

  Si t gjeni Qendrn tuaj t Votimit?

  Verifikoni emrin tuaj n listn e shpallur n QV

  Nse emri juaj nuk sht n List

 • 07

  Orari kur mund t votoni

  Dokumentacioni i nevo-jshm q duhet t paraqitet pr t votuar:

  Qendrat e votimit hapen n orn 7:00 dhe mbyllen n orn 19:00.

  Askush nuk mund t votoj pas ors s mbylljes s qen-drave t votimit, me prjashtim t zgjedhsve q presin pr t votuar n kohn e mbylljes.

  Q t votoni m 23 Qershor 2013 ju duhet t keni me vete nj nga kto dokumenta zyrtar identifikues:

  Kart Identiteti

  Pasaport pr jasht shtetit

  KUJDES! Kur t shkoni pr t votuar mos harroni t keni me vete nj nga kto dokumenta!

 • 08

  Mnyra e votimit

  Brenda Qendrs s Votimit kryeni kto veprime:

  Adresohuni te kryetari i KQV-s. Thoni emrin tuaj dhe paraq-isni nj nga dokumentet zyrtare identifikuese.

  Drejtohuni antarit t caktuar t Komisionit t QV-s, i cili ju kontrollon n t dy duart nse keni votuar apo jo m par n ditn e zgjedhjeve.

  Drejtohuni prsri te Kryetari apo zv/Kryetari, i cili gjen em-rin tuaj n listn e zgjedhsve.

  Nnshkruani n an t emrit tuaj n listn e zgjedhsve.

  Juve do tju jepet fleta e votimit. Kontrolloni fletn e votimit q t ket vuln e KQV-s dhe vuln e Kryetarit t KQV-s. Nse nuk e ka, jepjani komisionit pr ti vendosur ato, n mnyr q fleta juaj e votimit t jet e vlefshme.

  Nj antar i Komisionit do t shnoj dorn e majt me boj t dukshme me shikim t lir dhe q nuk hiqet pr jo m pak se 24 or, me qllim shmangien e votimit m shum se nj her.

  Kujdes! Nse nuk pranoni t shnoni doren me boj, ju nuk do t lejoheni t votoni dhe identiteti juaj do t mbahet shnim n Librin e Protokollit t Mbledhjeve t KQV-s.

  Shikoni edhe njher posterin informativ t vendosur bren-da QV-s, para se t hyni n dhomn e fshehtsis.

  Pasi merrni fletn e votimit, hyni i vetm n dhomn e fsheht dhe n fletn votimit shnoni n krah t emrit t sub-jektit zgjedhor apo partis pjestare t nj koalicioni shenjn x ose + apo nj shenj tjetr q tregon qart zgjedhjen e br.

  Pasi bni shnimin n fletn e votimit, palosni fletn e votim-it dy her, duke ln n pjesn e dukshme vulat.

  Pasi dilni nga dhoma e fsheht, hidhni fletn e votimit n kutin pr-katse t votimit dhe largohuni nga qendra e votimit.

 • 09

  KUJDES! do zgjedhs ka t drejt t votoj vetm nj her

  gjat dits s votimit.

  Ju duhet t votoni n flet votimi t vulosura me dy vula n vendin e prcaktuar n pjesn e pasme t tyre.

  Ndalohet votimi n emr t familjes apo personave t tjer.

  Mos bni shnime t teprta n fletn e votimit.

  Ruani fshehtsin e votimit. Vota sht informacion personal.

  Respektoni rregullin n qendrat e votimit dhe jasht tyre.

  N rast se, pr shkak t aftsive t kufizuara fizike ju nuk mund t votoni, krkoni ndihm pran komisionit t Qendres suaj t Votimit. Komisioni i Qendrs s Votimit do tju jap informacionin dhe ndihmn e nevojshme pr t votuar.

  Lejoni t votojn m par personat me aftsi t kufi-zuara, t moshuarit.

  Respektoni radhn.

 • Pallati i Kulturs Labria, Kati I prball hyrjes s Portit Detar, Vlor, Shqipri

  Telefon / Fax : +355 33 203064

  E-mail: [email protected]

  Webpage: http://www.vlorayouthcenter.org

 • BROSHURE INFORMATIVE PER VOTUESIT E RINJ

  ota jote sht zri yt!