‡'fare eshte desktop

download ‡'fare eshte desktop

of 7

 • date post

  27-Jun-2015
 • Category

  Education

 • view

  47
 • download

  3

Embed Size (px)

Transcript of ‡'fare eshte desktop

 • 1. UNIVERSITETI ALEKSANDER MOISIU DURRESShkenca Kompjuterike Punoi : __________Pranoi : ____________________

2. 27 / 01 / 2014Cfar sht nj Desktop? Nj kompjuter desktop sht nj kompjuter personal n nj form t destinuara pr prdorim t rregullt n nj lokacion t vetm tavolin / tryez pr shkak t madhsis dhe t energjis krkesat e tij, n krahasim me nj kompjuter portativ bateri rechargeable t cilit dhe dimensionet kompakte t lejoj q ajo t kryhet rregullisht dhe t prdoren n t ndryshme vende.Konfigurimit m e zakonshme sht nj monitor kompjuteri, tastier dhe maus, dhe nj rast q shtpit komponentet kryesore t PC, prkatsisht furnizimit me energji elektrike, motherboard, hard drive, drive optik, q m hert lexuesin floppy. Faktori Forma e shtjes sht zakonisht nj kull drejt apo (horizontale) desktop. T gjitha-n-nj kompjuter, q integrojn monitoruar dhe komponent kryesor PC n nj njsi, shpesh jan kategorizuar nn ombrelln kompjuter desktop, veanrisht nse ato krkojn nj burim t jashtm t energjis dhe t veant keyboard / mouse.ORIGJINA Nj Llogaritsi i sofistikuar programueshm, t desktop kompjuterve HP 9830A ishte n t vrtet nj kompjuter desktop n fillim me printer. Para prdorimit t gjer t microprocessors, nj kompjuter q mund t prshtatet n nj tavolin sht konsideruar shum i vogl, lloji i kompjuterve m t prdorura ishin minicomputers, t cilat ishin vet tavolin t mesme. Kompjutera e hershme mori hapsirn e nj dhom t tr. Minicomputers prgjithsi prshtaten n nj ose disa racks frigorifer-sized..E par "programueshm Llogaritsi / kompjuter" ishte shitur n gjysmn e dyt t viteve 1960 duke filluar me makineri italiane Programma 101 (1965) kompjuteri sht madhsia makin shkrimi. [1] M shum modelet e desktop jan futur n vitin 1971, duke uar n nj programueshm model n BASIC n vitin 1972. Ky prdorur nj version m t vogl t nj dizajn t minicomputer bazuar n read-only kujtess (ROM) dhe kishte nj linj t vogla LED tregon alfanumerike. Ata do t mund t trheq grafika kompjuterike me nj prbetuar. 3. Nj kompjuter gjitha-n-nj desktop integron komponentet e brendshme e sistemit n t njjtn kuti me ekran, duke eliminuar disa lidh kabllot dhe duke e lejuar pr nj gjurm m t vogl, nganjher duke i dhn nj shkall t transportueshmri, krahasuar me konfigurimin standarde desktop t monitoruar t veant ekranit dhe rast sistemi kompjuterik. Megjithat t gjithan-nj faktor form ende krkon nj furnizim t jashtm pushtet dhe duhet t vendoset n nj tavolin apo tavolin t prdorni (ende veant) tastier dhe maus, duke i br ata m pak t lvizshme se nj laptop t cilat mund t mbshtetet n energjin e furnizuar nga nj bateri rechargeable dhe siguron nj ndrtuar n tastier plus pajisje duke treguar pr prdoruesit e saj. 4. Month Day YearDesktop dhe Laptop Desktopat kan prparsi mbi laptop , si pjes kmbimi dhe zgjerimet priren t jen t standardizuara , duke rezultuar n mime m t ulta dhe disponueshmrin m t madhe . Pr shembull , madhsia dhe montimi i motherboard sht i standardizuar n ATX , MicroATX , btx apo faktor t tjer form . Desktops kan disa lojra elektronike zgjerimin standardizuara , si PCI ose PCI Express Konvencionale , ndrsa laptop vetm kan tendenc q t ket nj mini slot PCI dhe nj kart slot PC (ose ExpressCard slot ) . Procedurat pr ( dis- ) asambles s Desktop priren t jen t thjeshta dhe t standardizuara si. Kjo tenton t mos jet rasti pr laptop , edhe pse duke shtuar apo zvendsuar disa pjes , si drive optik , hard disk , ose duke shtuar nj modul memorie shtes sht shpesh mjaft e thjesht . Kjo do t thot se nj konfigurim kompjuter desktop , zakonisht nj rast kull , mund t personalizohet dhe modernizuar n nj mas m t madhe se laptop . Kjo customization ka mbajtur raste kull t njohura n mesin e gamers dhe entuziast . Nj tjetr avantazh i desktop sht se konsumi ( prve shqetsimeve mjedisore ) t energjis nuk sht aq kritike si n kompjuterin laptop , sepsedesktop sht mundsuar ekskluzivisht nga prizn e murit . Desktop kompjuter gjithashtu ofrojn m shum hapsir pr ftohje tifozt dhe shfryn t zhdukur nxehtsin , duke lejuar entuziast t overclock me m pak rrezik . Dy prodhuesit t mdha mikroprocesor , Intel dhe AMD CPU , kan zhvilluar t veanta pr kompjutera celular ( dmth. laptop ) q konsumojn m pak energji dhe ngrohjes t ult , por me nivele m t ulta t performancs . Kompjutera laptop , anasjelltas , ofrojn transportueshmri se sistemet desktop nuk mund t pr shkak t tyre t vogl faktor form . Gjitha- n-nj dizajn i laptop ofron nj ndrtuar n tastier plus pajisje duke treguar pr prdoruesit e saj , dhe mund t mbshtetet n energjin e furnizuar nga nj bateri rechargeable .. 5. Gjat viteve 1980 dhe 1990 kompjutera u blloji mbizotrues , m t popullarizuar tPC IBM dhe klonet e saj , ndjekur nga Apple Macintosh , metret - vendosur Commodore Amiga q ka sukses n mes t viteve 1980 , por n rnie nga fillim t viteve 1990 . Kompjutera e hershme personale , si origjinale IBM kompjuter personal , ishin mbyllur n nj " rast desktop " , horizontalisht orientuar t ket ekran ekran t vendosur n krye , duke kursyer hapsir n tavolin aktual t prdoruesit , edhe pse kto raste duhej t jet i guximshm t mjaftueshme pr mbshtetjen e pesha e KRRT tregon q ishin prhapur n at koh . Gjat viteve 1990 , rastet desktop gradualisht u b m pak e zakonshme se rastet e kulls m t qasshme , q mund t gjendet n katin nn ose pran nj tavolin dhe jo n nj tavolin , pasi kto raste kull kishte m shum hapsir pr zgjerimin , dhe si kjo liruar hapsir tavolin pr vzhguesve t cilat po bheshin m t mdha do vit . Raste Desktop , veanrisht faktort kompakt form , mbetet popullor pr mjedise t korporatave informatik dhe kioska . Disa raste kompjuteri mund t jet i pozicionuar kmbyeshm ose horizontalisht ( desktop ) apo i drejt ( mini - kull ) , t tilla si Quadra 700 . 6. 2014Laptop Nj laptop sht nj kompjuter portativ personale me nj form faktor goc e moluskut , t prshtatshme pr prdorim mobil . Ata jan gjithashtu i quajtur nganjher kompjutera fletore apo fletoret . Laptop jan prdorur shpesh n mjedise t ndryshme , duke prfshir punn , arsimin, dhe multimedia personale . Ata jan prdorur shpesh si nj platform PC kryesor n mesin e t rinjve .Nj laptop kombinon prbrsit dhe inputet si nj kompjuter desktop , duke prfshir shfaqje, folsit , tastier dhe pajisje duke treguar (t tilla si nj touchpad ) , n nj pajisje t vetme . Shumica e ditve bashkkohore kompjutera laptop gjithashtu kan nj webcam dhe nj mic ( mikrofon ) e para- instaluar . [ Citim i duhur ] Nj laptop mund t mundsuar ose nga nj bateri rechargeable , ose nga rrjeti energjis elektrike me an t nj prshtats AC . Laptop jan nj kategori t ndryshme t pajisjeve , dhe kushte t tjera m specifike , t tilla si ultrabooks apo netbooks , i referohen llojeve t specializuara t laptop t cilat jan optimizuar pr prdorime t caktuara . Specifikimet Hardware ndryshojn shum n mes t ktyre klasifikimeve , heqjes dor grad m t mdha dhe m t madh t prpunimit t pushtetit pr t reduktuar emetimet e ngrohjes .Kompjutera portative , fillimisht piktur njngjyrshe KRRT - bazuar dhe zhvilluar n laptop moderne , jan konsideruar fillimisht t jet nj treg i vogl ngroht , kryesisht pr aplikime t specializuara n terren t tilla si ushtarake, kontabilistve dhe prfaqsuesit e shitjes . Si kompjutera portative u bn m t vogla , t lehta , m t lir , dhe m t fuqishme dhe si u b ekranet m t vogla dhe t cilsis m t mir , laptop u b shum e prdorur pr nj shumllojshmri qllimesh gjersisht .Erjon Halili 7. 2014Si kompjuter personal ( PC ) u b e mundur n vitet 1970 , ideja e nj kompjuter portativ personale ndjekur . Nj " personal , manipulator portativ informacion " sht imagjinuar nga Alan Kay n fotokopje Parc n vitin 1968 , dhe t prshkruar n letr e tij 1972 si e " Dynabook " . Machine Portable IBM Kompjuterike Speciale APL ( kopuk ) , u shfaq n vitin 1973 . Ky prototip sht bazuar n procesor palme MIK ( Vendos t gjith Logic n microcode ose 128 bit ) . IBM 5100 , kompjuteri i par komercial n dispozicion portativ , u shfaq n shtator 1975, dhe ishte i bazuar n prototip kopuk . [ 5 ] Si 8 - bit CPU makina u b e pranuar gjersisht , numri i Portables sht rritur me shpejtsi . Osborne 1 , lshuar n vitin 1981 , ka prdorur Zilog Z80 dhe peshonte 23,6 ( 10.7 kg) . Ajo nuk kishte bateri , nj n 5 ( 13 cm ) ekran CRT , dhe t dyfisht 5.25 n ( 13.3 cm ) me nj densitet floppy drives . N t njjtin vit i pari kompjuter portativ laptop - sized ,Epson HX 20 , u njoftua . [ 6 ]Epson kishte nj ekran LCD , nj bateri rechargeable , dhe nj printer kalkulatrie -size n nj 1.6 kg (3.5 lb) shasi . T dy Tandy / RadioShack dhe HP gjithashtu prodhuar kompjutera portative t dizajne t ndryshme gjat ksaj periudhe Laptopt e par duke perdoruremailin e form faktor rrokullisje u shfaq n fillim t viteve 1980.Dulmont Magnum u lirua n Australi n 1981-1982, por nuk u tregtuar ndrkombtarisht deri m 1984-1985.US $ 8150 (US $ 19,710 sot) Grid Compass 1100, lshuar n vitin 1982, sht prdorur n NASA dhe nga ushtria ndr t tjera.Gavilan SC, lshuar n vitin 1983, ishte kompjuteri i par e prshkroi si nj "laptop" nga prodhuesit e saj. [9] Nga viti 1983 e tutje, disa teknika t reja t dhna jan zhvilluar dhe prfshir n laptop, duke prfshir touchpad (Gavilan SC, 1983),ngjit treguar (IBM ThinkPad 700, 1992) dhe njohjen shkrim dore (Linus Shkruani-Top, [10] 1987). Disa CPUs, t tilla si Intel i386SL 1990, ishin dizajnuar pr t prdorur fuqin minimale pr t rritur jetn e bateris e kompjuterve portativ, dhe u mbshtetn nga karakteristikat dinamike t menaxhimit t energjis t tilla si Intel dhe AMD SpeedStep PowerNow! n disa dizajne.Erjon Halili