Zeri i studenteve 3

of 8 /8
Nr. 3/24.3.2015 Lexo dhe shpërnda! TAKIMI I PARË I GRUPIT TË PUNËS SHËTITJE NËPËR KONVIKTET STUDENTORE ÇKA MË TUTJE? PLENUMI STUDENTOR ZËRI I STUDENTËVE

Embed Size (px)

description

 

Transcript of Zeri i studenteve 3

 • Nr. 3/24.3.2015

  Lexo dhe shprnda!

  TAKIMI I PAR I GRUPIT T PUNS

  SHTITJE NPR KONVIKTET STUDENTORE

  KA M TUTJE?

  PLENUMISTUDENTOR

  ZRI I STUDENTVE

 • M dat 16 mars u mbajt takimi i par i grupit t puns pr fazn e par t prpilimit t ligjit t ri pr arsimin e lart. Grupi sht i prbr nga prfaqsues nga Univerziteti Sh. Kirili dhe Metodi, ndrmjet t cilve edhe prfaqsues nga Plenumi Studentor, Plenumi i Profesorve, prfaq-sues t rektoratit, senator, prfaqsuesja ligjore e studentve, si dhe prfaqsues nga Ministria e Arsimit dhe Shkencs. N kt takim me karak-ter konstituiv, para s gjithash u dakordua metodologjia e puns npr grupe dhe orari i takimeve t ardhshme.

  Sipas asaj ka u dakordua, Plenumi Studentor dhe Plenumi i Profesorve pavarsisht do prpilojn koncepte pr ligjin deri m 19 mars. Nga 19 mars deri ne 25 mars grupet e puns t t dy plenumeve t ngarkuar me kt faz t prpilimit t ligjit, n takime dhe konsulltime t ndrsjellta do ti dakordojn t dy konceptet me qllim q prfundimisht t sillet nj koncept-propozim i prbashkt q do jap prgjigje pr nevojat e arsimit t lart n Maqedoni. Ky propozim do drgohet deri te Ministria e Arsimit dhe Shkencs, q m pas t mbahet takimi i dyt m dat 31 Mars n t ciln n rend dit do t jen vrejtjet eventuale q prfaqsuesit e Ministris i kan ndaj konceptit t propozuar.

  TAKIMI I PAR I GRUPIT T PUNS

  PLENUMISTUDENTOR

 • Qndrimi i Plenumit Studentor sht q principet fundamentale n t cilat duhet t ndrtohet ligji i ri jan:

  1. Autonomia e arsimit t lart, ashtu si sht e garantuar me Kushtetutn e Republiks t Maqedonis t vitit 1991, dhe me Deklaratn e Lizbons pr univerzitetet e lira europiane.

  2. Finansim i liruar nga intervenimi shtetror, me ka mjetet nga taksp-aguesit t jen pjes e buxhetit pr arsimin e lart dhe t shprndahen nga trup i pavarur, me qllim autonomin nansiar t univerzitetit.

  3. Arsim kualitativ q nuk do kushtzohet nga asgj tjetr prve avancimit t shoqris t lir, me theks n zhvillimin dhe kultivimin e mendimit kritik.

  4. Marrdhnie partnersh dhe jo klientsh ndaj studentve t arsimit t lart, me ka studentt vet vendosin pr prfaqsimin e tyr, t vendoset themel pr marrdhnie tpaanshme ndrmjet studentve dhe profesorve me qllim t primit, dhe jo imponimit t qndrimeve.

  5. Disponueshmri t arsimit t lart, me ka do krijoheshin kushte t njejta n realizimin e t drejts pr arsim t lart.

  6. Kahzim tek dija univerzale, atje ku univerziteti do ndjell krkim pr t vrtetn dhe do mar pr detyr tu mundsoj studentve t realizojne studime krkimore-shkencore me qllim t formimit t kuadrove t cilat do jen t aft t ndikojn n rrjedhat shoqrore.

  PLENUMISTUDENTOR

 • Nj nga prioritetet e Plenumit Studentor pas mbarimit t okupacionit ishte prmirsim i kush-teve pr jetes n konviktet studentore. Disa insti-tute ku ne u drejtuam pr kt problem na than se n fakt nuk ka nevoj pr renovim t konvikteve studentore, pasi q - do gjsht n rregull me ato. Ne vendosm t bjm nj shtitje dhe t tregojm pse n kto vende t harruara nga Zoti, aq m shum nga qeveria, nuk kan kusht pr jet kualitative dhe produktive.

  Vazhdojm npr korridoret. N pamje t par ndoshta duket si t jen pjes t lshuara t ndrtess, por ato jan vetm korridoret q t ojn te dhomat...

  E gjitha llon nga fasadat e mdhaja boj hiri, t cilat edhe nga jasht t japin ndjesin sikur bhet al pr burg, dhe jo konvikt i gjeneratave t ardh-shme t vendit ton.

  SHTITJE NPR KONVIKTET STUDENTORE

  PLENUMISTUDENTOR

 • Ndrsa n dhomat brenda... fytyra t buzqeshura, kafe, duhan, t qeshura, por shikoni anash... dritare e thyer e mbuluar me letr, myk n mur, krevat hekuri, toalete te thyera (pr ata t kan fatin t ken toalet n dhom), radijator q nuk mbahet mend kur ka punuar radhn e fundit.

  Pr fund: N konviktet studentore jeta sht e rnd. Atje sht ftoht, ka nga dy C n nj kat. Disa me t vrtet kan npr dhoma, por jo rrall jan t thyer e t pazvendsuar, gati t shkatrruar, dhe mjeshtr nuk mundesh t gjesh asgjkundi pr t riparuar dmin. E njejta ndodh edhe kur prishet radijatori, poi elektrik... Izolimi sht prej gips kartoni, me ka era e kndshme shprndahet kudo. Dhomat prmbyten, myku formohet, shkatrrohen dysheqet, e dikujt mezi i dhmbin vesht.

  PLENUMISTUDENTOR

 • Ushqimi q mbetet sot, jepet edhe ditve n vazhdim, i ftoht, pa shije, deri aty q duhet t njihesh mir me tezen pr t tuar dika m njerzore. Shpesh n porcione gjen ndonj bubrec, ndrsa n menzat nga ndonj mi. Frigorifer nuk ka, ushqimi ruhet npr dritare nga jasht, me ka studentt q jetojn n katet e mposhtme vazhdimisht ua vjedhin.

  T moshuarit doher na thon se njra nga periudhat m t bukura t jets gjindet n ditt studentore, pasi n at koh jemi t rinj dhe nuk kemi shum halle. Problemi qndron aty se konviktet kan ngelur n at koh. T mos gnjejm njri-tjetrin me histori se ata jan renovuar sepse t gjith e dim se edhe ato baraka t renovuara shkatrrohen tashm, e t mos folim pr ato q nuk jan. Ne si student duhet t ohemi dhe ti shndrrojm kto ndrtesa n parajs studentore, pasi fmijt tan e meritojn at.

  PLENUMISTUDENTOR

 • Me krejt ndodhit e periudhs t kaluar, Plenumi Studentor vetm sa llon t ndrtohet. E parashtruam themelin, u formua dhe u mblodh masa kritike dhe u tregua se vetdijsimi i t rinjve sht m i madh se ajo ka pritej. U vetinicuam dhe u motivuam para se gjithash vetvetiu, dhe pastaj t gjith ata q n mnyra t ndryshme erdhn t na prkrahin n betejn ton, por edhe t gjith ata q jan t vetdijshm pr problemet e ndryshme, dhe asnjher m par nuk kan gjetur menyren pr ta shprehur at.

  Plenumi nuk ndalon ktu. Prkundrazi, ky sht vetm llimi, inicimi i dshirs t mtutjeshme dhe puna n kushte m t mira n arsimin e lart dhe inicimin e ambicies tek t rinjt pr krijim t kuadrove m kualitativ dhe m prosperues n t ardhmen.

  Zonat autonome do vazhdojn t ekzistojn n jehon t plot si udhrre-fyes pr vlerat e vrteta ndaj t cilve duhet ti kanalizojm forcat tona. Ligjeratat alternative do vazhdojn n t gjith fakultetet dhe do vazhdojm t kmbngulim q njerzit t mendojn m gjr nga ajo ka ofrohet nga programet studimore, sepse vetm ashtu mund t kemi sukses t vrtet dhe prparim. Ligjeratat mbahen nga profesor me renome dhe kaplojn tema t karakterit social, politik, t karakterit t teknologjis informative, arki-tektur, ushqim, liri t t shprehurit dhe media, lozo. Mundohemi q t akumulohen t gjith ideat dhe dshirat pr arsimim dhe t ardhme m t mir pr t rinjt dhe t luftojm n t njejtn mnyr si deri tani.Para Plenumit Studentor qndron detyra e sigurimit t ekzistencs si lvizje q do qndroj fuqishm pr gjeneratat n vazhdim, duke ndjekur syhapur ngjarjet n luftn pr t ardhmen ton.

  KA M TUTJE?

  PLENUMISTUDENTOR

 • M shum pr ne n:

  www.studentskiplenum.org

  #PrshendetjePlenumist

  PLENUMISTUDENTOR