Kush eshte fajtori

download Kush eshte fajtori

of 24

 • date post

  22-Feb-2016
 • Category

  Documents

 • view

  230
 • download

  0

Embed Size (px)

description

Kush eshte fajtori

Transcript of Kush eshte fajtori

 • Ina Elsa Eno Nna e Enos Babai i Enos Inxhinjeri

  romanceKush sht fajtori...?!

  Kam ardhur t bisedoj me ty Elsa!

  Inaaaa o zot sa m kishte mar malli.

  Autori: Liljana Shanto Layout: Elton Rama Foto: Ledio TopalliMake-Up: Ada Galanxhi Regjia: Gjergji Trola

  01

  Shoq

  ata Artis

  tve t Rinj t Skens

  Assocation of Youth Artists of the

  Scen

  e

  SH. A. R. S.SH. A. R. S.

  A. Y. A. S.A. Y. A. S.A. Y. A. S.

 • E hapm po n t punon vetm Enoja.

  Ua? Pse ti nuk do t punosh aty?

  Ti e di q ne u njohm n nj kurs parukerie q bm bashk, u martuam me mendimin q do hapnim n lagjen e tij nj dyqan. sht lagje e re me t ardhur dhe nuk kishte parukeri.

  Po a nuk e hapt?

  E dua Enon po smund t jetoj m me t.

  Pse?

  Jam n hall me Enon.

  Po si kshtu.. ti me dashuri u martove me t.

  02

  04 05

  03

 • E di si kam ardhur ktu? ... duke ju thn se jam shtatzn e duhet t bej ca analiza.

  far t than ata t shtpis?

  4 muaj q kam ndenjur tek Eno kam par vetm muret dhe oborrin e shtpis.

  Uaaaa si e burgosur!

  Po cfar thua o Elsa prindrit e Enos ma bn t qart sa shkova: Nusja e ka vendin vetm n shtpi.

  O zot zakonet e vjetra ?

  06 07

  08

 • Jan t shokuar, ata m than se zgjidhja m takon mua.

  T lutem eja bjme nj xhiro.

  Dhe e vrtet sht.

  Dalin n rrugt e qytetit. Ina sht e trishtuar.

  Prball ju del Eno. Ai iu flet me przemrsi.

  09

  11

  12

  10

 • Ooo pa shiko shoqet e vjetra si je Elsa?

  M morn ata t shtpis Ina ju thash pr analizat.

  Do t niseni tani?

  Sigurisht. Analizat doln n rregull. Ina nuk sht shtatzan

  A pim nj kafe.

  Mir

  Ata ulen n nj kafene. Eno shum xhentil.

  13 14

  15

  16

 • Un e dija q nuk isha shtatzan.

  E dije? Po pse i bre tr ato analiza?

  Nuk e kupton pse?

  Jo!

  M dhmb ktu!

  Cfar thua kshtu Ina?

  Po ti mos u mrzit e dashur .. s shpejti do kemi nj fmij.

  Vrtet... far ke? T dhmb gj?

  Po!

  far ke Ina?.. sndjehesh mir?

  Ina rri kokulur dhe nuk i kthen prgjigje.

  Ina tregon zemrn.

  Elsa i shikon me keqardhje t dy.

  Elsa pi dhe i vshtron pa folur.

  17

  19

  20

  18

  21

 • E di kt... por dhe ti e dije se un jetoja n periferi me njerz me zakone t tjera nga t tuat dhe pranove t martoheshe me mua.

  Me ty si bashkshort dhe jo si e burgosura jote. M kupton tani?

  sht kjo q po m bn Ina?

  Prit m dgjo pak, un jam rritur ktu n mes t qytetit.

  Un nuk vij m me ty n shtpin tnde.

  Mua t m falni po iki se kam nj pun.

  Si the?

  Elsa largohet duke kthyer kokn pas. Asaj i vjen keq. Ina e drrmuar. Eno i ndrkryer.22 23

  25

  24

 • Jo! Un nuk viij m me ty

  Un jam e re dhe dua t punoj.. t bj dicka me duart e mija e me mndjen time jo laj e fshi.. gjell e kafe pleqve.

  E di. Kt e kemi biseduar.. po m jep koh Ina.. do tjua mbush mendjen prindrve.

  Epo jan ca zakone.

  Ato duhet t mi kishe thn para se t martoheshim. Shkurt m ke gnjyer.

  Ina ngrihet t iki.. Eno i shkon pas. 26

  28

  29

  27

 • Po dhe ju keni faj. t keqe kishte t vinte t punonte me mua... m shum lek do fitonim

  far the?

  I kam dgjuar t gjitha.

  Epo ne e kemi m t rnd... shtpia plot hyr e dil... kt muhabet kan njerzit.

  Sdal dot t pi nj kafe n lokal se m pyesin pr nusen. tu them?

  Edhe ty t tallin ta dish, st bjn pr burr.

  Po na tall gjith lagja - iku nusja nga shtpia thon.

  E di

  Ufff

  N shtpin e Enos. 31

  32

  30

  33

 • Mir thot na bre gazin e bots... h zgjidhe tani.

  Ja kt ti kishe treguar n fillim

  O baaaa

  Dgjo ktu ti ke faj t madh..

  Un? E pse far duhet t bja sipas teje?

  sht e re do t punoj... sja kthej dot mendjen...sht nga qyteti.

  Vet e ke fajin, pak vajza t mira kishte n fshatin ton, e merrnim q andej nusen?Mir thot ku

  vajte dhe e gjete?

  far thua mor ti cila nuse n lagjen ton del n at pun q thua ti? Po ne ktu,

  kush do na laj kush do na fshij.. jemi pleq duam hyzmet ...shtpia po sht me dy kate ka oborr.

  Eno sht i zmruar.

  I jati tregon shkopin q ka n dor

  34

  37

  36

  35

  38

 • Ai t do Ina.

  Sipas mnyrs s tij... po Elsa... po ajo me t nuk sht jet.

  Enoja ishte?

  Po njqind her n dit m merr.

  Urdhro? Si? E lm m mir kt muhabet jo.. jo.. ti e di mendimin tim nuk vij

  Po pr Enon, mendon?

  h... udi kur sht me mua sht aq i dashur... para prindrve bhet tjetr njeri... i ashpr i egr tamam me dy fytyra.

  Jam m e qet tani, rrofsh q m more n pun.

  Ti ke talent nuk dole kot e para n kursin e parukeris.

  Ins i bije celulari. Ajo e hap dhe flet.

  Elsa dhe Ina dalin nga dyqani i Elses.39

  42

  41

  40

  43

 • Ti e di mendimin tim.

  T lutem merr leje duhet t them dicka.

  Ti kujton se kam ardhur kot?

  Eno? prse erdhe?

  M mori malli Ina

  Do divorcohesh?

  Se di kam nevoj t mendohem.

  Ina tenton t futet brenda, por Eno e ndalon

  Eno prpiqet ta prqafoj, por Ina nuk e lejon.

  Ina sapo i ka mbaruar s rregulluari flokt nj vajze, n floktore. Eno i bije xhamit fytyrqeshur nga jasht.

  44

  45

  47

  46

  48

 • Po!... Sa m ka mar malli.

  Edhe mua.

  Ve ta shikosh se sa bukur t ka dal floktorja jote... t betohem Ina, ta kam lyer dhe pajisur vet me t gjitha.

  Vrtet?

  As mos e diskuto.. ata jan fanatik, nuk duan q ti t merresh dhe me burrat e lagjes, kupton? Tani do gj u sqarua

  Jo jo

  A thua?Se besoj

  Ina dhe Eno t ulur n nj lokal. Eno flet me duar dhe me kmb, fytyrqeshur.

  Po m beso pra.. jua mbusha mendjen.

  Ve eja. Ata m vun nj kusht dhe un jua plotsova. Ndava floktoren me nj mur.. kshtu ti do punosh ve me grat e un ve me burrat.49

  51

  53

  50

  52

 • Sm pritet sa ta shoh floktoren.

  Po po

  Ia the?

  Jo!

  Nuse ndrohu dhe eja pak n kuzhin t prgatisim drekn.

  Hapet dera e dhoms dhe futen dy t rinjt. Pleqt jan ngritur pr ti takuar ftoht.

  Eno dhe i jati jan vetm n kuzhin.

  Ina duke ngritur tavolinn i afrohet Enos me pjata n duar.

  Jan n makin duke u kthyer n shtpin e Enos.

  Smund ta mohoj

  e dua!

  54

  55

  57

  56

  58

 • Pra m gnjeve? Ti je gruaja

  ime t dua n shtpin time Ina.

  Po far lagje... far zakoni ktu po flasim pr jetn time...

  Po pra ne i kemi t gjitha asgj sna mungon... pse t punosh ti?

  Dgjo ktu, gjat kohs q ske qn, tr lagja na ka mbajtur n goj.

  Kt se bnin pr burr.

  U bm gazi i bots.

  Dgjo moj vajz, je n vend tjetr ktu, ta kemi thn, ne e kemi zakon q nusja rri n shtpi.

  Enooo

  Mir thot.. jan kto dalje, bredhje, pun a ku e di un se far

  Eno shkojm?

  Ku?

  Eno ngrihet dhe i afrohet Ins q po qan.

  Ina e veshur futet n dhom, ku jan t ulur t tre Eno, nna, i jati.

  59

  62 63

  61

  60

 • Kt duhet ta kishe br q n fillim.

  Ti do qndrosh ktu pik!

  Kurr... edhe pa rroba do t iki

  M ler t kaloj do iki...

  Ske pr ta br kurr.

  Athere... kaq ishte martesa jon.

  Si the?

  Un t dua se kupton?

  Hyn nna dhe Eno ja kalon asaj plakat e Ins.

  Eno bhet i dhunshm dhe e qllon. Ina e tmerruar.

  Ia mban valixhen me zor.

  Eno nuk e lejon.

  Ina n dhomn e saj bn gati valixhen dhe bn t dal.Dalin t dy prindrit Ina sht e shkatrruar. Eno prpiqet ti mbush mendjen.64

  66

  67

  68

  65

 • Nuk do t vish t flesh... Ina t lutem eja...

  Ina u qetesove?

  Pse svjen ajo?

  Le t rri pa ngrn dikur do ta marri uria.

  Nuk do...

  Eno po fle. Ina ngrihet dhe provon t hap dern e dhoms, por sht e mbyllur me els.

  Ina nuk i heq duart nga fytyra dhe nuk flet.

  Eno shtrihet n shtrat.

  Eno futet n dhomn e gjumit. Ai prpiqet ta marr me t mir Inn, por ajo ka mbuluar fytyrn me duar dhe nuk prgjigjet.

  Eno, i jati dhe nna sapo kan mbaruar s ngrni.

  Pra duan t m mbajn ktu me do kusht pr t shptuar

  fytyrn para t tjerve.

  69 70

  71

  72

  73

 • Moj .. do lvizsh ti apo jo?

  Filma do na bsh ktu?

  Pse sdel nga dhoma ajo?

  Po cti bj ngela duke i folur.

  Nuse fillo punn..

  Ata hapin dern dhe shikojn Inn n t njjtin vnd pa lvizur.

  Nna afrohet n dhomn e Ins me kovn dhe leckn n dor.

  Ina nuk prgjigjet.

  sht mngjes. Eno zgjohet dhe shikon Inn q po fle n kolltuk. Ai i hedh dicka sipr edhe del.

  75

  H?

  Fjeti n kolltuk.

  Do na hap telashe kjo nuse.

  N kuzhin nna dhe i jati duke pir kafe.

  76

  77

  78

  74

 • Jemi n 2009, sjemi n mesjet, ku jeton ti dhe familja jote. Sa kujton se do m mbash kshtu si t burgosur?

  Me ty po flas... do e hapsh gojn?

  A e di se n vit jemi?

  Ina.. a do ngrihesh q aty?

  Ajo ka gjith ditn... as ha... as pi... as ngrihet nga vndi.

  Merru vet me t, ne sja dalim dot. Ne po shkojm tek im vlla se mu b koka llall.

  Eno e ngre me forc. Ina i rri prpara si e ngrir.

  Eno e prplas n kolltuk.

  Ai i afrohet Ins, por ajo as q e shikon.Eno hyn brnda i vrejtur.

  Eno mbyll dern e oborrit me els.

  Eno vjen n shtpi. I dalin para i jati dhe nna.79 80

  81

  83

  84

  82

  jan kto, pyetje idiote?

 • Kurr.. m dgjove kurr ske pr t ikur nga kjo shtpi.

  T gnjen mendja!

  Ina i afrohet vjedhurazi Enos q fle dhe merr pa zhurm elsat nga pantallonat e tij.

  T gjith flen. Ina pas dritareve me hekura shikon prjashta dhe qan.

  Si arrita deri ktu?