Konjaku Cognac

download Konjaku Cognac

of 10

 • date post

  04-Aug-2015
 • Category

  Food

 • view

  103
 • download

  0

Embed Size (px)

Transcript of Konjaku Cognac

1. Punoi: Natali Shkmbi Kejsi Sula 2. E ka origjinn nga qyteti Congac n Franc. U formua nga distilimi I dyfisht I vers sepse tregtart hasnin probleme me eksportin e vers s bardh nga Franca; ajo isht tepr delikate dhe derdhej ose alkoli avullonte lehtesisht. 3. Konjaku do t formohet nga distilimi I nj lloj vere t vecant. Kjo ver mund t behet vetm nga disa lloje te perzgjedhura rrushi t bardh, si psh Trebbiano , Folle blanche , Colombard etj. Rrushi shtypet n drejtim horizontal pasi I sht hequr brthama. Korrja nis n tetor. 4. Pasi rrushi sht shtypur lngu lihet pr tu fermentuar pr 2 ose 3 jave. Nuk lejohet t shtihet as sheqer as sulfur por majaja konvertohet n sheqer. Pr shkak se vera e prodhuar ka pak alkol (7- 8%) duhen 10 gallon ver pr t prodhuar nj gallon konjak Vera e bardhe e prodhuar eshte shume e thate, e holle dhe me acid. Megjithse sht quajtur shum e papijshme sht shum e mir pr distilim. 5. Distilimi behet ne ene te posacme me bakr te quajtura Lambik, dizajni dhe permasat e t cilave jan t prcaktuara. Distilimi ka dy faza 1. N fazn e par prfitojm nga vera nj lng t turbullt (brouillis) me 28-32% alkol. 2. N fazn e dyt ndahet lngu I turbullt nga lngu pa ngjyr dhe si prfundim kemi eau de vie. 6. Distilimi zgjat 12 or dhe duhet t ket mbaruar deri n 31 maj. 7. Sapo distilimi ka mbaruar konjaku duhet t rrij pr t pakten 2 vjet ne fuci lisi(t ndertuara nga lis 100-vjecar). Nderkoh q konjaku ndrvepron me fucine dhe ajrin ai avullon per rreth 3% cdo vit duke humbur alkol dhe uje. Mqs. alkoli zhduket me shpejt se uji prqendrimi I alkolit ulet me 40% gjate kesaj kohe . M pas konjaku transferohet n en t quajtura bonbonnes.Mqs fucite e lisit nuk kontribojn m n shije pas 4-5 dekadash nuk rekomandohen periudha me te gjate stazhionimi. 8. Kjo sht faza q prcakton personalitetin e konjakut prandaj dhe sht nj pun q kerkon shum experienc. Duke perzier eau de vie t viteve t ndryshme krijohet nje konjak gjenial . Ne fund mjeshtri i perzierjes przien uje Bosie (lengu qe mbetet nga zierja e copave te drurit), shurup sheqeri dhe caramel.