Ju flet Zeri i Amerikes - nga Ajet Nuro dhe Tribuna Shqiptare (Postuar nga M.Dodaj)

download Ju flet Zeri i Amerikes - nga Ajet Nuro dhe Tribuna Shqiptare (Postuar nga M.Dodaj)

of 15

 • date post

  23-Jun-2015
 • Category

  Documents

 • view

  1.290
 • download

  2

Embed Size (px)

description

Reportazh

Transcript of Ju flet Zeri i Amerikes - nga Ajet Nuro dhe Tribuna Shqiptare (Postuar nga M.Dodaj)

 • 1. Ju flet Zri i Ameriks ! N mikrofon ...Nga Ajet NuroNdoshta pas tre pikave mund t ishteemri im. Pse jo, por nuk kan rndsiemrat. Sepse e rndsishme sht Juflet Zri i Ameriks. Me Zrin eAmeriks sht i lidhur do shqiptar.Ndonse, kjo radio, q n fakt mundt quhet radio, televizion dhe internet,sot ngelet e rndsishme po t kemiparasysh konkurrencn n fushn emediave, pjesa m e madhe eshqiptarve, besoj un, e lidhin Zrine Ameriks me at rol q ky stacionka luajtur n ngjarjet e fund viteve 80N studiot e Zrit t Ameriksfillimi i viteve 90 kur kjo radio luajtinj rol t rndsishm n zgjimin dhe ndrgjegjsimin e shqiptarve se ekzistontenj bot tjetr ve asaj q shqiptart ishin t detyruar t njihnin. Askush n atkoh nuk e kishte shkuar n mendje dhe jo m t shqiptonte fjal si t drejtat enjeriut, pluralizm mendimesh dhe pluralizm politik apo terma t harruar siprona private, avokat etj etj.Ju flet Zri i Ameriks ! N mikrofon Elez BiberajKam qen gjithmon i dhn pas shtypit dhe lajmeve. I kam lexuar dhe ilexoj me zell gazetat por para 1990 tek gazetat e asaj kohe, m trhiqte sidomosfaqa 4. Ndonjri mund t mendoj se kisha qllime diversive apo simpati prperndimin apo se prisja ndonj prmbysje... jo, jo isha shum larg nj gjje ttill. Thjesht, m plqente t dija far bhej n bot dhe mund t them se dijaemrat e t gjith udhheqsve botror ashtu sikurse dija kryeqytetet e pothuajsegjith bots. Duhet t ket qen pranvera e vitit 1990 kur i dola prpara postierit tfshatit pr t marr gazetn dhe si duket biseda u soll rreth plenumeve t famshmt PPSH dhe demokratizimit t mtejshm t vendit sipas variantit Alia. PostieriFaqja numr 1http://TribunaShqiptare.com

2. m tha dika q do t fillonte t ndrronte gjithka tek un. Gjithka, kam parasyshburimet e informacionit dhe nj mnyr tjetr t t parit t bots. Pa shiko sethot Zri i Ameriks, - m tha. E pash n sy se mos tallej. Jo, ai e kishteseriozisht. Ktheje radion n val t shkurtra, shko nga e majta dhe dgjo. farore? N orn 6 (18). Nuk desha t tregohesha m entuziast nga duhej por mevehte mezi prisja. Ishte ende koha kur nuk mund t luhej me zjarrin. Un dgjojandonjher radio Moskn apo Sofien por m shum i trhequr nga shqipja efolsve sepse informacioni nuk dallonte nga radio Tirana. Por duhet thn se nsedgjimi i radiove t huaja prbnte nj krim sipas ligjeve t kohs, pa mendo se siduhej konsideruar radioja e armikut m t madh t Shqipris, Ameriks...E pra, n orn e duhur ndoqaudhzimet por nuk munda ta gjejmenjher kanalin. Mu desh tlevizja majtas e djathtas butoninq ndrronte kanalet pr t rnn ...shqip. Zri her vinte e herikte por lajmet i kapa. Prveprogramit t ors gjasht ishtedhe nj tjetr n orn tet egjysm. Iu ktheva radios n orn8 e gjysm se doja ta dgjoja qnga fillimi. far thoshte nfillim, si prezantoheshin folsit.Nga radiot e tjera si radio-Moska,Radio-Ankara apo dhe Radio-Sofia, dija formuln T dashurmiq... Por Zri i Ameriks ishte iveant. Sigla n anglisht q ruhet edhe sot Welcome to the Voice of Amerika, inAlbanian ndiqej nga Ju flet Zri i Ameriks ! N mikrofon Elez Biberaj. Zri iBiberaj, ishte nj z i veant q ruante pak nj far aksenti dhe duke e dgjuar aqshpesh, isha n gjendje ta imitoja. Radha e rubrikave ishte lajme, opnioni i qeveriss Shteteve t Bashkuara, intervista, emisione informative nga kultura etj. Pak ashum struktura ruhet edhe sot. N fund Biberaj jepte edhe numrin e telefonit tZrit t Ameriks duke qen se Shqipria ishte lidhur me rrjetin telefonik botrordhe ata q mundeshin mund t kontaktonin direkt radion. sht numri i par qkam msuar pr mendsh, 202 619 2223. Mos e provoni, se nuk sht m nshrbim... Duke dgjuar Zrin e Ameriks, ndihesha i privilegjuar sepse dgjoja gjraq gjithsesi nuk mund ti dgjoje n radio-televizionin shtetror t Tirans kuFaqja numr 2 http://TribunaShqiptare.com 3. lajmet diktoheshin dhe kontrolloheshin nga lart. sht pr tu uditur por Biberajishte si i themi ne, shum i futur. Ndonse Shqipria sapo ishte lidhur me rrjetinbotror te telefonave, ai ishte n gjendje t bnte thirrje telefonike n Tiran dhe tzhvillonte intervista me personazhe me pesh n jetn politike dhe kulturore tvendit. N emisionet e Zrit t Ameriks kishte rubrika edukative dhebashkpuntort e Biberajt ishin nga intelektualt m n z t diaspors shqiptaresi Martin Camaj, Arshi Pipa, Nikolla Pano, Peter Prifti pr t cituar disa nga emratq m vijn sot n mendje. Ajo q m plqente ve lajmeve ishte rubrika Opinioni qeveris s Shteteve t Bashkuara sepse nga ajo rubrik dgjoja gjra me tvrtet t reja por edhe t paimagjinueshme. Pr ngjarjet e 2 korrikut 90, largimi eKadares n Perndim dhe fillimi i lvizjes studentore n dhjetor 1990, ishte Zri iAmeriks q jepte versionin e vrtet t ngjarjeve. At, q bri postieri i fshatit memua, e bra un me t tjert, pra fillova t ritransmetoj lajmet e Zrit tAmeriks. Komentet e Biberajt pr zhvillimet politike n Shqipri dukeshin tpabesueshme po t shikoje fasadn q partia-shtet mundohej t ruante. Kshtu,Biberaj fliste pr grindje n udhheqjen e lart shqiptare midis atyre q ishin prodhe atyre q ishin kundr demokratizimit t vendit. N nj krah gjendej Ramiz Aliame klanin e vet dhe n krahun tjetr Nexhmije Hoxha edhe ajo jo e vetme. Nteorin e tranzicionit q do ta msoja m von, kjo sht ndarja mes hardliners dhesoftliners apo e thn shqip ndarja mes vijs s ashpr dhe vijs s but n gjirin ekasts s lart t diktaturs. N fakt, n janar t 1990, babai i ndodhur pr vizit nTiran m kish thn se, njerz t panjohur, u thoshin kalimtarve Do shihemi teksheshi. Ndoshta askush nuk kish guxuar t konkretizonte ndonj veprim. Por nukmund t them se sot di dika m shum rreth asaj q mund t ket ndodhur apo qpritej t ndodhte. Sidoqoft rritja e dgjueshmris s zrit t Ameriks prkon menj fenomen tjetr at, t asaj q do ta quaja periudh derizioni ku, pas Shkodrs qe kishte filluar shum m shpejt, edhe n pjes t tjera t vendit sidomos nTiran e Kavaj, kishin filluar batutat, shakat, poezit satirike ku n qendr ishteskamja, injorantt e byros politike q drejtonin at vend, familja e Hoxhs etj etj.Nuk ka se si t shpjegohet ndryshe rritja e guximit tek shqiptart pr tkundrshtuar diktaturn duke filluar me rritjen e numrit t arratisurve, me ngjarjet edy korrikut 1990 dhe pastaj me ngjarjet q pasuan dhjetorin 1990. Zri i Amerikska pjesn e vet n rritjen e kundrshtimit popullor ndaj diktaturs n Shqipri. Prt shprehur besimin e njerzve tek Zri i Ameriks mjafton t themi se nj lajmishte i besueshm nse e tha Zri i Ameriks. Madje kjo e dallon edhe sot Zrine Ameriks nga shum media t tjera. Pr rolin e Zrit t Ameriks ndemokratizimin e Shqipris sht folur shum dhe ka mendime nga m tndryshmet. Un do t thosha, pa dashur t jap nj vlersim shkencor, se Zri iAmeriks shrbeu si katalizator i nj procesi q ndoshta ishte i pashmangshm nkushtet historike q u gjend Shqipria pas rnies s murit t Berlinit dhe ngjarjeveFaqja numr 3http://TribunaShqiptare.com 4. n Europn Lindore. Por, mund t ndodhte q Shqipria si n rastin e pavarsis tzgjohej relativisht von. Zri i Ameriks i shkundi shqiptart pr tu zgjuarpolitikisht. Ndrsa roli i Elez Biberaj do ta prmblidhja n at q ai, ishte personi iduhur, n kohn e duhur dhe n vendin e duhur. Viti 1991, ishte viti i triumfit. Elez Biberaj, tashm i mirnjohur nga t gjithshqiptart ishte prkthyesi zyrtar i delagacionit amerikan me n krye Sekretarin eShtetit Xhejms Bejker. Pritja e jashtzakonshme q shqiptart i rezervuan Bejkeritdhe takimi me krert e shtetit shqiptar ska se si t mos ket shkaktuar ndjenjtriumfi tek Biberaj. Ai ishte nj hero n syt e shiptarve. Por, merret me mendreaksioni i Ramiz Alis kur sht gjendur prball prkthyesit gazetar. Besoj se doket marr hua shprehjen e shokut Perikli tek Pallati 176 Ma more kalan ngabrenda, o Jovan Bregu...( Elez Biberaj...) Pas viteve 1990-1991, viti 1997 m ka br ti rikthehem Zrit t Ameriks.Ather n fakt nuk besoja kurr se shteti do t binte ashtu si ra. Nuk e di sepsekisha besim se shteti ishte shtet, q askush nuk do t guxonte ta prekte. Pastaj,ndoshta edhe nga dshira pr ta par vendin tim n gjendje sa m normale, besojase do gjendej nj zgjidhje, por kthesa q morn ngjarjet m kan br t mendoj seajo klas politike q e oi Shqiprin n at dit, nuk duhet t vazhdonte m tqeveriste. T paktn moralisht. Por ... morali dhe politika ndonjher nuk bjn tnjjtn rrug. E, q ti kthehem Zrit t Ameriks, n ditt q i paraprin ngjarjevet marsit 1997, fillova t dgjoj Zrin e Ameriks. Ve besimit q kisha se dgjojalajme safi kisha dhe nj besim se Zri i Ameriks mund t ndikonte pr mir. Mdukej se Biberaj do fliste me ndonj n Tiran pr ti thn nj Hej, thirrinimendjes ! N fakt, Zri i Ameriks u tregua tejet aktiv. Por, gjrat precipituan aqshpejt sa jam i bindur se edhe gazetart e Zrit t Ameriks duhet ti ket kapur nbefasi. Ndrsa un n thellsi besoja se ashtu si kisha dgjuar lajme t mira dheshpresdhnse n vitin 1990 e 91 ndoshta prsri do dgjoja mrekullira. Por, kurzbret n tok, e kupton se Zri i Ameriks sht nj radio-stacion q edhe pse menj ekip profesionistsh...nuk bn mrekullira. Edhe ata jan krijesa t gjalla memish, kocka dhe gjak si dhe ne t tjert...Rrjedhat e mtejshme t jets m shkputn nga Zri i Ameriks ashtu si mshkputn edhe nga media t tjera. Shum vite m von n Kanada do t rizbulojaZrin e Ameriks n internet. Ndrkoh Zri i Ameriks ishte shndrruar ntelevizion me rubrikn DITARI dhe ishte i pranishm n internet me faqen e tijzeriamerikes.com. Pr prindrit e mi q kaluan mse nj vit n Amerik rubrikaDITARI n internet ishte burimi i vetm informimi. Dhe si ata ka mijra shqiptarn bot. Faqja numr 4http://TribunaShqiptare.com 5. Stazh tek Zri i AmeriksNdonse tek web siti i Zrit t Ameriks e bjn t ditur se pranojn stazhiera, ngasa kuptova ata pranonin kryesisht inxhiniera pra teknik. N kto kushte, nj stazhtek Zeri i Ameriks mbetej ... nj ndrr. Pr m tepr, nga ekipi i zrit tAmeriks njihja me emr vetm Astrit Lulushin q ishte i njohur n listat shqiptaret diskutimeve n internet fal nj sr shkrimesh nga fusha e t rejave shkencoren mjeksi. Vendosa dhe i shkruajta nj mesazh zotit Lulushi q nuk vonoi t mprgjigjej. Ndonse, ai m tha se shef i shrbimit sht Arben Xhixho, ndoshta e kamenduar ngurrimin tim pr tiu drejtuar nj t panjohuri. Kshtu ai f