45minutkz.files.wordpress.com · Web viewСАБАҚ: 103 Ақтөбе қ., Назарбаев...

4
САБАҚ: №103 Ақтөбе қ., Назарбаев Зияткерлік мектебі Берілген элементтері бойынша үшбұрыштар салу Күні: Мұғалім аты: Р.Ш.Шамгонов СЫНЫП: 8D Қатысқандар саны: 11 Келмегендер саны: 0 Осы сабақта оқылатын оқу мақсаттары Берілген элементтері бойынша үшбұрыштар салуда орындаудың төрт кезеңі бойынша жұмыс жасай білу; Сабақ мақсаттары FILA диаграммасын пайдаланып салу есептерін орындау Күтілетін нәтиже Сызғыш пен циркульдің көмегімен берілген элементтері бойынша үшбұрыштарды салу Тілдік мақсаттар Арнайы лексика және терминология: Үшбұрыш салу, негізгі элементтер, медиана, биссектриса, қабырға Диалог және жазуға арналған сөз тіркестері: Бұрыш – угол –angle Биссектриса - bisector Қабырға – сторона – side Медиана – median Үшбұрыш – треугольник - triangle Сабақ жоспары Жоспарланған сабақ этаптары Жоспарланған іс-шаралар Ресурстар Сабақтың басы: (5 минут) Тақырыпты ашу: (10 минут) Есептер шығару (20 мин) А) Ұйымдастыру. Оқушылардың қызығушылығын арттыру. Сабақтың мақсатын хабарлау. РУ Үлестірмелі қағаздар Екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрышы бойынша үшбұрыш салу есебін FILA диаграммасы бойынша шешу Геометрия 7-класс, Ә.Н.Шыныбеков Сабақ соңы (5 минут) А/ Сабақты қорытындылау 2. Оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма №286, №298 есептер Екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрышы бойынша үшбұрыш салу ACTS Дерек /Факт/ I DEAS идея L EARNINGISSUE S сұрақтар (пән) A CTION PLAN Әрекет ету жоспары

Transcript of 45minutkz.files.wordpress.com · Web viewСАБАҚ: 103 Ақтөбе қ., Назарбаев...

Page 1: 45minutkz.files.wordpress.com · Web viewСАБАҚ: 103 Ақтөбе қ., Назарбаев Зияткерлік мектебі Берілген элементтері бойынша

САБАҚ: №103 Ақтөбе қ., Назарбаев Зияткерлік мектебі

Берілген элементтері бойынша үшбұрыштар салуКүні: Мұғалім аты: Р.Ш.Шамгонов

СЫНЫП: 8D Қатысқандар саны: 11 Келмегендер саны: 0

Осы сабақта оқылатын оқу

мақсаттары

Берілген элементтері бойынша үшбұрыштар салуда орындаудың төрт кезеңі бойынша жұмыс жасай білу;

Сабақ мақсаттары

FILA диаграммасын пайдаланып салу есептерін орындау

Күтілетін нәтиже Сызғыш пен циркульдің көмегімен берілген элементтері бойынша үшбұрыштарды салу

Тілдік мақсаттар

Арнайы лексика және терминология:Үшбұрыш салу, негізгі элементтер, медиана, биссектриса, қабырға

Диалог және жазуға арналған сөз тіркестері:Бұрыш – угол –angleБиссектриса - bisectorҚабырға – сторона – sideМедиана – medianҮшбұрыш – треугольник - triangle

Сабақ жоспарыЖоспарланған сабақ этаптары

Жоспарланған іс-шаралар Ресурстар

Сабақтың басы: (5 минут)

Тақырыпты ашу:(10 минут)

Есептершығару(20 мин)

А) Ұйымдастыру. Оқушылардың қызығушылығын арттыру. Сабақтың мақсатын хабарлау.

РУҮлестірмелі

қағаздар

Екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрышы бойынша үшбұрыш салу есебін FILA диаграммасы бойынша шешу

Геометрия7-класс, Ә.Н.Шыныбеков

Сабақ соңы(5 минут)

А/ Сабақты қорытындылау2. Оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма №286, №298 есептер

Екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрышы бойынша үшбұрыш салу

ACTSДерек /Факт/

IDEASидея

LEARNINGISSUES

сұрақтар (пән)

ACTION PLANӘрекет ету жоспары

Екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрышы берілген:

1. Берілген кесіндіге тең кесіндіні өлшеп салуда сызғышпен өлшемей, циркульді пайдалану.2.Транспор-тирдің

1. Берілген кесіндіге тең кесінділер қалай салынады?

2. Берілген бұрышқа тең бұрыш салу қалай жүзеге асырылады?

1. А нүктесін және А нүктесінен шығатын а сәулесін саламыз. Сәуленің бойынан ұындығы берілген P1Q1 кесіндісіне тең В нүктесін белгілейміз. P1Q1=AB

Page 2: 45minutkz.files.wordpress.com · Web viewСАБАҚ: 103 Ақтөбе қ., Назарбаев Зияткерлік мектебі Берілген элементтері бойынша

Осы берілгендері бойыншатек бір қарындаш, сызғыш және циркульдің ғана көмегімен үшбұрыш тұрғызу керек.

көмегінсіз циркуль арқылыберілген бұрышқа тең бұрыш салу.3. берілгеніне сәйкес екінші қабырғаны өлшеп салу.4. Сызғыштың көмегімен пайда болған екі нүктені қосу.Екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрышы бойынша үшбұрыш салынды.

3. Салу есептерін орындаудың төрт кезеңін орындауда қандай теоремалар мен қасиеттерді негізге алуға болады?

4.Осы берілгендері бойынша үшбұ-рышты салудың өзге әдістері бар ма?

2. Циркульдің көмегімен Берілген бұрышқа тең hk бұрышын саламыз.

3. Бұрыштың басқа қабырғасынан ұзындығы P2Q2 кесіндісіне тең болатындай АC кесіндісінің C нүктесін белгілейміз. P2Q2=AС

4. В және С нүктелерін қосып, АВС үшбұрышын аламыз.

Page 3: 45minutkz.files.wordpress.com · Web viewСАБАҚ: 103 Ақтөбе қ., Назарбаев Зияткерлік мектебі Берілген элементтері бойынша

АнализІзделінді үшбұрыш салынған деп есептейік. Бұл есеп берілген бұрышқа тең бұрыш салу есебіне ұқсас.СалуСызғыш және циркульдің көмегімен берілгендері бойынша үшбұрышты салу.ДәлелдеуСалынған АВС үшбұрышы ізделінді үшбұрыш болады, себебі берілген өлшемдеріне сәйкес екі қабырға мен олардың арасындағы бұрышы бар. Олай болса, үшбұрыштар теңдігінің І белгісі бойынша бұл екі үшбұрыш өзара тең екендігі дәлелденеді.ЗерттеуСалуды жеңілдететін немесе күрделілендіретін айырықша жағдайлардың болу-болмауын қарастыру.