Sava Diana Irina - În Lumea Poveștilor, Proiect Didactic - Secțiunea I
-
Upload
diana-sava -
Category
Documents
-
view
185 -
download
1
description
Transcript of Sava Diana Irina - În Lumea Poveștilor, Proiect Didactic - Secțiunea I
MOTTOUL ZILEI: Povetile ne nva, cum s ne purtm n via
MOTTOUL ZILEI: Povetile ne nva, cum s ne purtm n via
Unitatea de nvmnt: Grdinia de copii cu P.P. nr. 8 Brlad
Profesor Sava Diana IrinaPROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT PE O ZI
N LUMEA POVETILOR
Unitatea de nvmnt: Grdinia de copii cu P.P. nr. 8 Brlad
Nivel I: Grupa mijlocie A
Educatoare: prof. Sava Diana IrinaTema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
Tema sptmnii: Cltorim n lumea povetilor
Tema zilei: n lumea povetilor Tipul activitii: verificarea i consolidarea de cunotine, priceperi i deprinderi
Activiti de nvare:
I. ADP (activiti de dezvoltare personal):
ntlnirea de diminea (Salutul, Calendarul naturii, Activitate de grup);
Rutine: tiu s rsfoiesc o carte;
Tranziie: joc cu text i cnt: n poiana din vlcele;
Gimnastica de nviorare: Luai seama bine.
II. ALA (Activiti pe centre de interes):
Bibliotec: Citire de imagini din povetile cunoscute
Construcii: Castelul fermecat Art: modelaj Couleul Scufiei roii
III. ADE (Activiti pe domenii experieniale):
Activitate integrat: n lumea povetilor
Domenii expereniale:
Domeniul limb i comunicare
Domeniul om i societate
Mijloc de realizare:
DLC joc didactic
Dos Activitate practic i elemente de activitate casnic
IV. ALA: (Activiti de relaxare, recreere i de recuperare) Scenet n versuri: Rude paparude (versuri din folclorul copiilor i frmntri de limb)
Dans: Valsul personajelor din poveti
Scopul activitii: consolidare i verificarea cunotinelor despre povetile cunoscute
Obiective operaionale:
ADE:
DLC Educarea limbajului
O1 s selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare;
O2 s recunoasc titlul povetii i personajele prin metode variate: imagini, jetoane, siluete, ghicitori, replici folosite;
O3 s clasifice personajele pozitive i personajele negative, stabilind trsturile de caracter ale acestora;
O4 s rspund la ntrebrile puse n legtur cu coninutul povetilor;
O5 s se exprime corect, coerent i logic n expunerile fcute;
O6 s stabileasc prin completarea diagramei personajele comune povetilor.
ALA 1: Activiti pe centre de interes:
Bibliotec:
O1 s citeasc imagini din poveti;
O2 s ordoneze imaginile date, respectnd succesiunea logic a evenimentele din poveste.
Construcii:
O1 s realizeze castelul fermecat din piese de construcii.
Art:
O1 s denumeasc materialele utilizate;
O2 s modeleze couleul Scufiei roii.
ALA2 (Activiti recreative):
Scenet n versuri:
O1 s recite clar, corect i expresiv versurile;
O2 s interpreteze rolurile versificate, respectnd intonaia, pauzele i ritmul versurilor.
Dans:
O1 s execute micri ritmice specifice dansului;
O2 s coordoneze micrile cu muzica.
Elementele de joc: surpriza, ghicirea, bagheta, castelul, aplauze, limitarea timpului, mnuirea materialului.
Strategii didactice: a) Metode i procedee: expunerea , demonstraia, conversaia, explicaia, exerciiul, jocul, problematizarea, mna oarb, diagrama Venn, turul galeriei.
b) Mijloace didactice:
ID: Panoul Astzi sunt prezent, albinue cu fotografia copilului, calendarul naturii, jetoane cu zilele sptmnii, starea vremii, data.
ALA (Activiti pe centre de interes)
Bibliotec: imagini din poveti.
Construcii: cuburi, jocuri de construcie.
Art: plastilin, planete.
ALA (Activiti de relaxare, recreere i recuperare)
costume specifice personajelor, CD, calculator, decor adecvat.
DLC: siluete ale personajelor din poveti, baghet, imagini din poveti, plicuri cu sarcini, panouri.
DOS: lipici, fie, tablouri cu personaje din povesti.
c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Resurse:
umane: educatoarea i grupa de copii;
temporale: o zi
bibliografie :
Curriculum pentru nvmntul precolar 3 6/7 ani, 2008.
Breben, Silvia; Gangea, Elena; Ruin Georgeta, Fulga, Mihaela Metode interactive de grup, Ghid metodic, editura Arvers.
Culea, Laureniu; Sesovici, Angela, .a., Activitatea integrat din grdini (Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar), editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2008.
SCENARIUL ZILEI
I. NTLNIREA DE DIMINEA:
1. Salutul:
La sosirea n sala de grup copiii i ntorc albinua la panoul Astzi sunt prezent i prin metode mna oarb extrag un medalion cu personajul din poveti pe care l aeaz la gt. Dup servirea micului dejun i reunesc spunnd:
Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n cerc s ne adunm
Cu toi s ne salutm.
2. Gimnastica de nviorare:
Cntm mpreun Luai seama bine, apoi ne salutm:
Bun dimineaa Scufi Roie, Piticilor, Cenureselor.
M bucur s ne rentlnim
A-nceput o nou zi
Bun dimineaa copii!
3. Prezena:
Dup ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat
Colegi ne-am ntlnit,
Cine oare n-a venit?
(se verific copiii abseni)
4. Calendarul naturii se lucreaz pe panou:
n ce anotimp suntem?
Ce zi a sptmnii este astzi?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mine?
Cum este vremea?
II. MPRTIREA CU CEILALI (ACTIVITATEA DE GRUP)
JOC: Dac ai fi un personaj din poveste, cine ai dori s fii?
(Copiii denumesc personajul ndrgit motivnd alegerea fcut)
Copiii nchid ochii i apare o feti (Zna povetilor) care este trist pentru c a auzit c sunt muli copii care nu cunosc povetile, dar ea va rmne la ei pentru a-i ajuta s indrgeasc povetile, pentru c:
III. NOUTI / EVENIMENTE / TIREA ZILEI:
Mesajul zilei: Povetile ne-nva, / Cum s ne purtm n via
Ea ne-a adus o cutie cu multe sarcini surpriz pe care le vom avea de rezolvat pe parcursul zilei. Zna Povetilor ne roag s: ordonm imagini din poveti, s ne reamintim personajele din povetile nvate i s dansm puin pentru a o nveselim. Dac i vom ndeplini dorina, la sfrit multe surprize ne vor atepta.
TRANZIIE: Noi suntem piticii joc cu text i cnt:
Noi suntem piticii
Piticii voinicii
Piticii brboii
Cu scufie roii
Mergem pe crare
Mergem spre sectoare
i ne aezm
Frumos s lucrm.
Se trece la activitatea pe sectoare. Se prezint sarcinile la fiecare sector. Copiii vor lucra independent sau pe grupe.
Copiii vor citi imagini din poveti, le vor ordona conform desfurrii aciunii, vor construi castelul fermecat, vor modela couleul Scufiei roii. Prin metoda venii, povestii, aplaudai!, se realizeaz evaluarea activiti pe centre.
TRANZIIA Bat din palme copiii merg la baie, apoi prin cntecul Scufiei Roii merg la scunele.
La bunica prin pdure
Singur-am plecat
Couleul c merinde
Mama mi l-a dat
I-am promis s fiu cuminte
De la drum s nu m-abat
Dar spre scunel m-am ndreptat.
DLC Educarea limbajului:
Copiii vor juca jocul n lumea povetilor, unde vor trebui s aeze personajele la povestea potrivit, s recunoasc personajele din poveti prin metode variate: siluete, imagini, jetoane, ghicitori, replici folosite, s clasifice personajele pozitive i personajele negative.
TRANZIIE: Unul dup altul
n rnd ne-aezm
Unul dup altul, la mese plecm
Un, doi, un doi
Facei toi la fel ca noi
Ordonai la mese stm
Veseli i cumini lucrm.
DOS Domeniul om i societate
Copiii vor decora ramele tablourilor pentru personajele din poveti, iar prin metoda Turul galeriei vor evalua lucrrile.
TRANZIIE: Un doi, un-doi,
Merge, toi n pas vioi.
n costume ne-mbrcm i de dans ne apucm.
Scenet n versuri: Rude paparude (folclorul copiilor i frmntri de limb), unde copiii vor interpreta roluri versificate, respectnd intonaia, ritmul, pauzele.
Dans: Valsul, personajelor din poveti, copiii vor executa micri ritmice specifice dansului, i vor coordona micrile cu muzica.
La sfritul zilei se fac aprecieri generale asupra desfurri activitii concluzionnd: Zna Povetilor este foarte mulumit i ne amintete c trebuie s:
Iubii povetile copii,
Ele ne nva
Cum s ne purtm n via.
Fiecare copil primete cte un stimulent dulce.
ACTIVITI DE NVARE
ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL
NTLNIREA DE DIMINEA
Tema zilei: n lumea povetilor
Tipul de activitate: formare de deprinderi
Etapele activitii:
Salutul: Bun dimineaa personaje din poveti!
Prezena: verificarea prezenei copiilor n urma anexrii unor simboluri alturi de fotografiile acestora!
Completarea calendarului naturii
Nouti / Evenimente /tirea zilei: poveti ale copiilor, momente care i-a impresionat din povetile cunoscute
Mesajul zilei: Povetile ne nva, cum s ne purtm n via
Scop: participarea i implicarea activ a copiilor n vederea stimulrii comunicrii favorizrii interrelaionrii mprtirii cu ceilali i formrii comportamentului empatic la precolari
Obiective operaionale:
s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri;
s sesizeze absena sau prezena unui coleg cunoscndu-i chipul i n acelaii timp numele;
s observe cu atenie vremea de afar oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat;
s comunice pe baza unei idei elaborate.
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, jocul, problematizarea
b) Mijloace didactice: panoul, catalogul grupei, calendarul naturii, jetoane cu caracteristici ale anotimpului.
c) Forme de organizare: frontal, n perechi, individual.
Bibliografie:
Curriculum pentru nvmntul precolar 3 6/7 ani, 2008.
Breben, Silvia; Gangea, Elena; Ruin Georgeta, Fulga, Mihaela Metode interactive de grup, Ghid metodic, editura Arvers.
MOMENTELE NTLNIRII DE DIMINEA:
SALUTUL
E o zi deosebit pentru copii: sala de grup este pregtit s-i atepte albinuele. Acetia nu sunt dect copiii grupei mijlocii care s-au mbrcat frumos i au venit la grdini curioi s vad ce surpriz le mai ofer aceast zi, dar poate i emoionai tiind c vor avea musafiri.
Cnd toi copiii au sosit cu zmbetul pe buze, cu privirea curioas, vor intra n sala de grup cntnd cntecul n poiana din vlcele (tranziie), i vor alege medalioanele i-i vor forma grupele, apoi se vor opri n locul destinat ntlnirii de diminea, n semicerc. Educatoarea salut copiii: Bun dimineaa personaje din poveti!
PREZENA:
Dimineaa, la sosire n grdini, fiecare copil i aeaz poza la panoul cu copiii prezeni.
CALENDARUL NATURII
Se lucreaz la panoul mare:
Ce zi a sptmnii este astzi?
Cum este vremea?
n ce anotimp suntem?
NOUTI / EVENIMENTE / TIREA ZILEI
Poveti ale copiilor, momente care i-au impresionat din povetile cunoscute. Mesajul zilei: Povetile ne nva, cum s ne purtm n via
ACTIVITATEA DE GRUP:
Apare Zna Povetilor care este trist pentru c nu toi copiii cunosc povetile.
Tranziie: Cu ajutorul tranziie Noi suntem piticii se trece la sectoarele amenajate.
ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES
Unitatea de nvmnt: Grdinia de copii cu PP nr. 8 Brlad
Nivel I: grupa mijlocie A
Educatoare: prof. Sava Diana IrinaTema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
Subtema: n lumea povetilor
Categoria de activitate: ALA(Activiti pe centre de interes)
Tipul de activitate: verificare i consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici
Scopul: dezvoltarea exprimrii orale, nelegerea i utilizarea corect a semnificaiilor structurilor verbale orale
Bibliotec: Ordonm imaginile n ordinea desfurrii aciunii lor citire de imagini
Obiective operaionale:
O1 s recunoasc din ce poveste este sceneta prezentat;
O2 s ordoneze conform desfurrii aciunii imaginile date.
Construcii: Castelul fermecat
Obiective operaionale: O1 s mbine piesele Lego pentru a obine castelul
Art: Couleul Scufiei roii
Obiective operaionale:
O1 s denumeasc materialele utilizate;
O2 s modeleze couleul Scufiei roii
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, lucru individual, problematizarea
b) Mijloace de nvmnt: imagini din poveti, cuburi de lemn, plastilin, planet
c) Material bibliografic: Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/7 ani), MECI, 2008.
Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar, nivel 3 -5 ani
Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolarSecvenele activitiiConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare
Metode i procedeeMijloace didacticeForme de organizare
1. Moment organizatoric Organizarea spaiului i a climatului educaional ntr-un mod optim dsfurrii activitilor.
2. Captarea atenieiSe realizeaz prin prezentarea sectoarelor de activiti i intuirea materialelor corespunztoareConversaiaRecunoaterea materialelor
3. Anunarea temei i a obiectivelorSe trece la fiecare sector pentru a intui materialele i a afla tema, apoi se formeaz grupuri la libera alegere. Copiii vor citi imagini, vor construi i vor modela couleul Scufiei roii.ExplicaiafrontalAscult i neleg explicaiile educatoarei
4. Dirijarea aciunilorLa sectorul BIBLIOTEC copiii vor citi imagini din povetile cunoscute i le vor ordona n ordinea desfurrii aciunii.
La sectorul CONSTRUCII, copiii vor construi din cuburi de lemn castelul fermecat realiznd construcii din imaginaie.
La sectorul ART, copiii vor modela cu ajutorul plastilinei couleul Scufiei roii.ExplicaiafrontalAscult i neleg explicaiile educatoarei
5. Obinerea performanei i asigurarea feed-back-uluiSe vor lua n considerare urmtoarele criterii:
ageritate i exprimare;
colaborare cu ceilali;
ndemnare i creativitate.
Fiecare copil explic ce a realizat i modul de lucru. Lucrrile vor fi utilizate pentru decorarea slii de grup.
6. ncheierea activitiiSe fac aprecieri generale i individuale asupra modului de lucru i de comportare ale copiilor pe tot parcursul activitii. Fiecare grup prezint rezultatele activitii desfurate.
Tranziie: Cntecul Scufiei roii (spre ADE).
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE
Activitate integrat: Domenii experieniale integrate (Domeniul Limb i comunicare; Domeniul om i societate)
Categoria de activitate: - Educarea limbajului
- Activitate practic i elemente de activitate casnic
Tema activitii: n lumea povetilor
Form / Mijloc de realizare: Activitate integrat: - joc didactic;
- activitate practic i elemente de activitate casnic
Scopul: Consolidarea i verificarea cunotinelor cu privire la povetile nvate, coninutul de idei, personaje, mesaje, printr-o exprimare corect, fluent, expresiv.
Obiective operaionale:
O1 s recunoasc personaje din poveti pe baza unor imagini, jetoane, siluete, ghicitori, replici folosite;
O2 s clasifice personajele pozitive i personajele negative, stabilind trsturile de caracter ale acestora;
O3 s rspund la ntrebrile puse n legtur cu coninutul povetilor;
O4 s se exprime corect, coerent i logic n enunuri;
O5 s stabileasc prin completarea diagramei personajele comune povetilor;
O6 s valorifice pe tot parcursul activitii cunotinele anterioare mbogindu-i experiena cognitiv, psihomotric, social i estetic.
Sarcina didactic: identificarea personajelor i a povetilor pe baza imaginilor, ghicitorilor, replicilor personajelor sau a versurilor prezentate
Regula jocului: Copilul care a fost atins cu bagheta magic sau la care s-a oprit numrtoarea va recunoate i va descrie personajele din poveti, va selecta imagini, la va aeza la locul potrivit.
Elemente de joc: Aplauze, micarea, recompense, bagheta fermecat, surpriza, ghicirea, folosirea onomatopeelor, castelul, panoul electric, nchiderea i deschiderea ochilor, versuri, mnuirea materialului.
Strategii didactice:
1. Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, jocul, exerciiul, problematizarea, Mna oarb, diagrama Venn.
2. Mijloace didactice: siluete ale personajelor, costumaii, bagheta fermecat, scrisoarea Znei, plicurile surpriz, medalioane, panouri, buline.
3. Forme de organizare: individual, frontal, pe grupuri.
Bibliografie:
Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/7 ani), 2008.
Aplicarea noului curriculum pentru educaia timpurie o provocare?, editura Diana.
Revista nvmntului precolar nr. 3 4 / 2009, Ministerul Educaiei Cercetrii i Inovaiei.
Secvenele activitiiConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare
Metode i procedeeMijloace didacticeForme de organizare
1. Moment organizatoric Crearea condiiilor necesare temei desfurrii a activitii:
aerisirea slii de grup;
amenajarea spaiului de desfurare a activitii;
pregtirea materialului demonstrativ i distributiv;
intrarea copiilor n sala de grup interpretnd cntecul Scufia roie.Conversaia
ExplicaiaFrontal
Individual Global
Observaia
2. Captarea ateniei Captarea ateniei o voi face printr-o scurt convorbire despre elementele de surpriz utilizate n motivaia desfurrii activitii.Expunerea
Conversaia Couleul cu plicurile surpriz, bagheta magicFrontal Global
Observaia
3. Anunarea temei i a obiectivelor Astzi vom ptrunde n lumea minunat a povetilor prin intermediul jocului didactic n lumea povetilor.
V anun cu bucurie / C azi vom face o cltorie,
Fr maini i avioane, / Fr autobuze i autocare,
Vom cltori cu mare zor, /n lumea minunat a povetilor.
Ne vom distra, ne vom juca, / Desigur, vom i nva. Bagheta mea nu va lipsi / n timpul jocului ne va-nsoi.Explicaia VersuriFrontal Global
Observaia
Sunt ateni i rein numele jocului.
4. Explicarea
jocului Pentru a ajunge la castelul Znei Povetilor vei avea de trecut mai multe obstacole la fel ca eroii din poveste. Dup fiecare obstacol trecut se vor aprinde beculee n drumul spre castel. Echipa care va ajunge prima la castel va descoperi surpriza Znei.ExplicaiaFrontalSunt ateni i rein regulile jocului
5. Dirijarea nvrii JOCUL DE PROB:
Explic copiilor c n jocul de prob nu vor primi puncte, dar eu m voi convinge c au neles regulile jocului. Le explic c vor extrage plicuri cu siluete ale personajelor pe care le vor aeza la povestea din care fac parte personajele respective.
Chem cte un copil de la fiecare grup cu ajutorul baghetei fermecate Bagheta se-nvrtete i la . Se oprete. Acetia extrag siluete prin metoda Mna oarb i le aeaz la panou. Se trece la desfurarea efectiv a jocului.Explicaia
Mna oarbEvaluare oral
VARIANTA I:
Joc exerciiu de spargere a gheii: Altul de vei fi, personajul vei ghici prezentarea unor ghicitori despre personaje cunoscute:
1. Echipa Scufiei Roii:
El e cel ce-a ascultat
i-n cuptor s-a furiat
Iar cnd mama a venit
Iute-n brae, i-a srit.
Ghicii oare cine este
Personajul din poveste? (Iedul cel mic)
2. Echipa piticilor:
Pe crare tot mergnd
A-ntlnit lupul flmnd
De sfatul mamei a uitat
Prin pdure s-a plimbat
Ghicii oare cine este
Personajul din poveste? (Scufia roie)3. Echipa Cenuresei:
i pe iezi i pe Scufi
Imediat i-a nghiit
Dar i-a venit de hac cumtra
i vntorul iscusit
Ghicii oare cine este
Personajul din poveste?
(Lupul)
1. Echipa Scufiei Roii:
Spune ceva despre ied (propoziii).
2. Echipa piticilor:
Spune ceva despre Scufi (propoziii).
3. Echipa Cenuresei:
Spune ceva despre lup (propoziii).
Pentru rspunsurile corecte se aprind beculeele.
VARIANTA II:
Educatoarea citete fragmente din poveti, copiii recunosc i denumesc povestea.
1. Echipa Scufiei Roii:
Apoi iese teafr i de acolo, fuga la fereastra boierului i ncepe a trnti cu ciocul n geam, zicnd:
(Pungua cu doi bani)
2. Echipa piticilor:
Bun mas cumtr? Tii, da ce mai de pete! D-mi i mie c tare mi-e poft!
(Capra cu trei iezi)
3. Echipa Cenuresei:
Trei iezi cucuiei / Mamei ua descuiei
C mama v-aduce vou / Drob de sare n spinare
(Capra cu trei iezi)
1. Echipa Scufiei Roii:
Eu spun coco - tu spui cocoi.
2. Echipa piticilor:
Eu spun vulpe - tu spui vulpi.
3. Echipa Cenuresei:
Eu spun ied - tu spui iezi.
Se aprind beculee ca recompens pentru rspunsurile corecte.Expunerea
Exerciiul
Expunerea
ExerciiulGhicitori Frontal
Frontal
Individual
Frontal
Aplauze
Ridicarea paletei
Evaluare secvenial
Evaluare secvenial
Aplauze
Ridicarea paletei
Aplauze
Chestionare oral
Aprecieri verbale
Ridicarea paletei
Evaluare secvenial
6.Complicarea jocului VARIANTA III:
Pe un panou sunt amestecate mai multe personaje din poveti. Copiii le vor aeza n funcie de faptele pe care acestea le-au fcut (pozitive, negative).
Vai dar ce s-a ntmplat?
Oare Vntul le-a ncurcat?
Sau vreun cpcun grbit
nainte a sosit?
Vraja ca s-o destrmm,
Trebuie s le ordonm.
1. Echipa Scufiei Roii ordoneaz personajele care au fcut fapte bune (pozitive)
2. Echipa piticilor ordoneaz personajele care au fcut fapte rele (negative)
3. Echipa Cenuresei ordoneaz personajele care au fcut i fapte bune, dar i fapte rele.
1. Echipa Scufiei Roii alint cuvntul urs.
2. Echipa piticilor - alint cuvntul iepure.
3. Echipa Cenuresei - alint cuvntul vulpe.Se aprind beculee pentru rspunsurile corecte
VARIANTA IV:
Completeaz ce lipsete joc exerciiu.
Povetile de le cunoti
De-ncercare ai s treci
1. Echipa Scufiei Roii:
Ca s-i fac glasul frumos i clar
Lupul s-a dus la (fierar)
2. Echipa piticilor:
n casa cu lucruri mici locuiau .. pitici. (apte)
3. Echipa Cenuresei:
Gina babei fcea ou,
n fiecare zi cte . (dou)
1. Echipa Scufiei RoiiImit glasul lupului.
2. Echipa piticilor:
Mergi ca piticii din poveste.
3. Echipa Cenuresei:
Sri ca broscua.
Se aprind beculee pentru a lumina drumul spre castel.Expunerea
Observaia
Explicaia
Problematizarea
Explicaia
ExerciiulSiluete reprezentnd personaje din poveti
Bagheta
Bagheta
Bagheta
Frontal
Individual
Frontal
Frontal
Frontal
Individual Ridicarea paletei
Ridicarea paletei
Aplauze
Aprecieri verbale
7. Obinerea performanei VARIANTA V: Diagrama Venn
La panou sunt dou diagrame.
1. Echipa Scufiei Roii va selecta personajele din povestea Ginua cea moat (gina, coco, vulpoi, broasc).
2. Echipa piticilor va selecta personajele din povestea Pungua cu doi bani (coco, gin, bab, mo).
3. Echipa Cenuresei va selecta personajele comune. (gina, cocoul).
1. Echipa Scufiei Roii pungu
(A cui este pungua?)
2. Echipa piticilor coule(Al cui este couleul?)
3. Echipa Cenuresei iezi
(Ai cui sunt iezii?)
Se aprind beculee pentru rspunsurile corecte.Problematizarea
Exerciiul
Problematizarea
Siluete ale personajelor
Bagheta
Jetoane
Frontal
Frontal Aprecieri verbale
Aplauze
8. Evaluarea activitii V-ai gndit, v-ai consultat
i rspunsuri bune ai dat.
Dar timpul s-a terminat
Hai s numrm n cor
i s stabilim un scor
S rostim cu voce tare
Echipa ctigtoare! Se numr bulinele i se declar echipa ctigtoare.
Cnd credeam c-am terminat
i c vraja-am alungat
Am gsit nc un plic
Trebuie s ne grbim
Timpul s nu-l depim
Proba de o rezolvm
n castel o s intrm.
TRANZIIE:
Unul dup altul
n rnd ne-aezarm
Unul dup altul
La mese plecm
Un, doi, un, doi,
Facei toi la fel ca noi
Ordonai la mese stm
Veseli i cumini lucrm.ConversaiaAplauze
Ridicarea paletelor
Dirijarea activitiiDOS:
Copiii se aeaz la mese tot pe echipe n funcie de medalioane, dup intuirea materialului de la mese, se fac cteva exerciii de nclzire a muchilor mici ai minilor.
Mna lebd o fac,
Care d mereu din cap,
Lebedele-n jur privesc
Minile eu le rotesc.
Palmele nu stau deloc
Ci se pregtesc de joc,
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca pe o floare:
Boboc-floare / Boboc-floare
1. Echipa Scufiei Roii:
Tabloul Scufiei roii lipesc floricelele din coul Scufiei pe rama tabloului.
2. Echipa piticilor:
Tabloul Piticilor lipesc coiful piticilor pe rama tabloului.
3. Echipa Cenuresei:
Tabloul Cenuresei lipesc pe rama tabloului pantofii Cenuresei.Explicaia
Conversaia
Turul galerieiTablourile Frontal, n grupProb practic
Evaluarea performaneiLucrrile vor fi expuse la castelul Znei, dup ce vor fi evaluate, iar copiii vor susine un program artistic n castelul Znei.
TRANZIIE:
Un doi, un doi,
Mergem toi n pas vioi,
n costume ne-mbrcm
i ncepem s dansm. Recompense dulciEvaluarea reciproc
Analiza produselor
Chestionarea
ACTIVITI DE RELAXARE, RESCRIERE I RECUPERARETema activitii: Rude paparude scenet n versuri
Tipul de activitate: consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi
Forma de realizare: divertisment (program artistic)
Scopul: consolidarea cunotinelor copiilor despre povetile nvate
Obiective operaionale:
O1 s recite clar, corect i expresiv versurile;
O2 s execute micri ritmice specifice dansului
Strategii didactice:
a) Metode i procedee. Conversaia, explicaia, exerciiul, jocul, problematizarea
b) Mijloace de nvmnt: costume, tob
c) Elemente de joc: surpriz, micarea, aplauze, folosirea onomatopeelor, versuri, roluri.
Locul de desfurare: sala de grup
Material bibliografic:
Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/7 ani), MECI, 2008.
Scenete n versuri i versuri pentru precolari Ana Breboac, editura Allequin, Bucureti, 2011.
Secvenele activitiiConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare
1. Moment organizatoricOrganizarea spaiului i a climatului educaional ntr-un mod optim desfurrii activitilor de nvare.Frontal
2. Captarea ateniei Se realizeaz ntr-un decor adecvat unde copiii sunt invitai s participe la o scenet i un vals al personajelor din poveti, de la care au nvat multe lucruri utile. ConversaiaFrontal
3. Anunarea temei i a obiectivelorLa noi n grup, azi a fost mare srbtoare i acum, la final, s-i mulumim Znei Povetilor c ne-a ajutat s ajungem la castelul fermecat, recitndu-i cteva versuri i dansndu-i pe muzic de vals.Conversaia Frontal
4. Dirijarea nvriiCopiii vor recita versurile, se urmrete dicia copiilor, mimica i intonaia, respectarea liniei melodice a cntecelor. Vor fi n acelai timp i n rol de spectatori i vor aplauda. Exerciiul Individual, pe grupuri i frontal
5. Asigurarea reteniei i a transferuluiCopiii vor concluziona faptul c povetile sunt comori nepreuite pentru toi i trebuie pstrate ca adevrate comori, dar i transmise pentru a nu se pierde peste timp.Conversaia
ExerciiulFrontal
6. ncheierea activitiiSe fac aprecieri individuale i colective cu privire la prestaia copiilor n cadrul programului artistic.ConversaiaFrontal
Activiti de dezvoltare personal
D: Dac ai fi un personaj din poveste, cine ai dori s fii?
Tranziii: joc cu text i cnt:
n poiana din vlcele
Noi suntem piticii
Cntecul Scufiei Roii
Unul dup altul
ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE
DLC n lumea povetilor joc didactic
DOS Tablouri pentru personajele din poveti Activitate practic
Activiti alese ALA 2
Scenet n versuri: Rude paparude
Dans: Valsul personajelor din poveste
Construcii:
Castelul fermecat
Activiti alese ALA1
Bibliotec: Citim imagini cu personaje din poveti
Art:
Modelm coul Scufiei roii