proiect_dirigent.
-
Upload
anna-moraru -
Category
Documents
-
view
228 -
download
0
description
Transcript of proiect_dirigent.
Proiect didactic
Clasa a II-a BDisciplina de nvmnt: DirigenieData: 16.11.2012Subiectul leciei: Respectul i politeea sunt de aur.Subcompetene: Formarea atitudinilor i comportamentului respectuos pentru un stil de via de calitate.Obiective operaionale:
O1. S defineasc noiunea de respect i politee.O2. S identifice comportamente pozitive n diferite situaii.O3. S utilizeze corect formule de politee n diverse situaii.O4. S manifeste atitudine corect i degajat n comunicarea oral.O5. S participe activ la realizarea sarcinilor propuse.Tipul leciei: Mixt.Metode i procedee: jocuri didactice, conversaia dirijat, exerciiu empatic, studiul de caz, Power Point, clustering. Materiale didactice: fie,postere,carioci,televizor,laptop,tabl magnetic.Forme: n perechi, lucrul n grup, frontal.
Bibliografie: -Angela Cutasevic,Lidia Cherdevar,Ghidul dirigintelui clasa a II-a,Editura Cartier 1995.-Ecaterina Stratan, Alexandra Balan, Dirigenie clasa a II-a,Editura Poligraf-Design 2009.-Saraba Eugenia, Braghi Maria, Proiecte pentru orele de dirigenie, Editura Interprint 2008.
-ABC-ul bunei comportri, Editura Epigraf 2007. -Curriculum la dirigenie clasele I-IV.Secvenele leciei
ObiectiveActiviti (nvtor elev)Metode, procedee, forme de lucru.Mijloace de instruire
EvocareO5
Joc Microfonul magic.
-Microfonul trece din mn n mn, fiecare elev se salut i spune prin ce se remarc el.
Eu sunt o persoan deosebit, deoarece...
Cuvntul nvtorului:
-Din cele auzite de la voi am neles c fiecare din voi este deosebit i are o ocupaie interesant, astzi o bun dispoziie.
Cine este prima persoan care astzi a contribuit la crearea bunei voastre dispoziii?
Peste leagn aplecat
ntlnidu-te din somn
Mama i-a vorbit o dat
F-te, dragul mamei,Om!
V.Tulnic
Ce subnelegea mama prin expresia: F-te om?
Anunatea subiectului i obiectivelor.Joc didactic
Conversaia dirijat
Microfonul magic
Fie cu obiective
Realizarea sensuluiO2
O1
O1
O5
O3
O3
O1
O2
O4
O2
O3
O2
O2
Pe tabl au fost scrise enunurile:
Andrei a gsit un stilou n clas i-l ia.
Andrei vede c a czut stiloul colegului su, l ia pe furi i-l ascunde n ghiozdanul su.
Andrei gsete un stilou pe strad i-l ia.
Li se cere elevilor s ordoneze enunurile n funcie de gravitatea faptelor svrite de ctre Andrei. Se analizeaz.
Cuvntul nvtorului:
-Cinstea e legat de adevr i dreptate, nu poi s fii cinstit fr sa ai dreptate i s spui adevrul. Trebuie s fii cinstit cu tine nsui, din respect de sine i nu din team a fi dat de gol, sau a opiniei publice.
Ce subnelegem prin cuvntul RESPECT?
RESPECT
Cinste Stim Preuire
Fa de cine manifestm RESPECT?
MANIFESTM RESPECT FA DE
Prini Colegi nvtori Maturi
Cum manifestm RESPECT?
NE MANIFESTM RESPECTUL
inndu-ne prin politee , oferind locul apreciind munca
promisiunile folosind formulele nostru unei persoanelor din
de salut i de persoane n vrst jurul nostru
adresare potrivite ( n mijloacele
de transport )
Cuvntul nvtorului:
-n ncheiere v ndemn ca n cminul familiei s v respectai prinii, n afar de cmin pe toat lumea, n singurtate pe voi niv.
-Poezie:
De micu am nvat
Cum e s fii respectat.
Am plcere foarte mare
S-l salut pe fiecare,
Chiar i pe colegii mei,
S nvee-astfel i ei.
Cnd suntem respectuoi,
Cei din jur snt bucuroi;
Ei se bucur s vad
C strdania d road.
-Cum este persoana care are acest comportament i asemenea caliti?
-Ce subnelegem prin cuvntul politee ?
POLITEE
Amabilitate Atenie Buncuviin
Numii formule de politee utilizate n fiecare situaie:
-n cadrul jocurilor n curte;
-ntre colegi.
Lucrul n grup:
G1.Jocul Pictograma. (Elevii coloreaz pictograma copilului politicos, comenteaz).
G2.Jocul Adevarat sau Fals,comenteaz.
-ntr-o discuie poi interveni atunci cnd doreti.
-Dojana nu-i duneaz niciodat unui nelept.
-Respect i vei fi respectat.
G3.Jocul didactic Dicionarul. (Elevii completeaz Copcelul politeii cu cuvintele potrivite).
G4.Jocul Snt respectuos.(Elevii unesc prin linii ce se potrivete.)
Vine bunicul n vizit.
Salut!
M ridic de la mas.
Bun ziua!
M ntlnesc cu un coleg.
Mulumesc!
Primesc un cadou.
La revedere!
Doamna nvtoare iese din clas.
Mulumesc pentru mas!
G5.Exerciiul empatic.
Cum pot manifesta respect i politee fa de unele persoane pe care uneori trebuie:
-s le refuzi__________________________________________________
-s le critici__________________________________________________
G6.Respect sau lips de respect?
Corina i-a promis mamei c o ajut s pun masa. Cnd a sunat-o prietena ei i a invitat-o la joac, a acceptat i a plecat la aceasta. (Argumentai).Evaluarea lucrului n grup.
Politeea este cheia de aur care deschide toate uile.Studiul de caz
Clustering
Clustering
Clustering
Clustering
Power Point
Pictograma
Asalt de idei
Studiu de caz
Exerciiu empatic
Studiu de caz
Poster
Fie
Fie
Fie
Fie
Filmule
Fie
Poster
Fie
Fie
Fie
Poster cu maxim
RefleciaO2
O5
Scriei pe o foaie toate calitile negative care v mpiedic s fii politicoi,respectuoi, mototolii-le i de aruncai.
Jocul Lanul de aur al respectului i politeii.
-Copiii ader la grupul copiilor politicoi i respectuoi, transmind lanul de aur al politeii din mn n mn i interpreteaz cntecul Nu-i o glum politeea!
Joc didactic
Power PointFilmule
Panglic