ПРИПРЕМА ЗА...

11
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС Наставни предмет:Географија Наставник:Владимир Петковић Разред:6. Наставна тема:Регионална географија Европе Наставна јединица:Алпске земље-Швајцарска Редни број наставне јединице:52 Тип часа:обрада новог градива Време реализације: један час Циљ часа: Научити ученике о основним географским карактеристикама алпских земаља,са посебним освртом на географске карактеристике Швајцарске. Образовни задаци:Ученици ће научити основне физичкогеографске и друштвеногеографске карактеристике Швајцарске и опште карактеристике алпске регије у средњој Европи.Ученици ће имати прилику да се упознају са једном од најинтересантнијих држава Европе,где ће имати прилику да увиде,да и земље без великог природног богатства могу да буду и те како економски снажне. Васпитни задаци:Ученици ће научити да различитости које постоје не морају да представљају проблем за живот,напротив на примеру Швјцарске видеће да су различитости богатство,а да својом неутралношћу и не мешањем у туђе послове,може да се има огромна корист. Функционални задаци:Коришћење савремених технологија у наставном процесу Облик рада:фронтални,индивидуални Наставне методе:монолошка,дијалошка,картографска,демонстративна Наставна средстава: За ученике-рачунар,слушалице,атлас,неме карте За наставника-рачунар,видео пројектор,SMART табла,зидна карта Европе Место реализације:Кабинет информатике и рачунарства Корелација:Информатика,Ликовна култура,Физичко васпитање,Страни језици,Историја,Биологија Литература: -Уџбеник географије за 6.разред основне школе-Рада Ситарица,Милутин Тадић(завод за уџбенике Београд) -Географски атлас -Неме карте

Transcript of ПРИПРЕМА ЗА...

Page 1: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСdigitalnaskola.rs/konkurs/dc4/zbornik/brojPrijavaPoPredmetuIRazred… · Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Наставни предмет:Географија

Наставник:Владимир Петковић

Разред:6.

Наставна тема:Регионална географија Европе

Наставна јединица:Алпске земље-Швајцарска

Редни број наставне јединице:52

Тип часа:обрада новог градива

Време реализације: један час

Циљ часа: Научити ученике о основним географским карактеристикама алпских

земаља,са посебним освртом на географске карактеристике Швајцарске.

Образовни задаци:Ученици ће научити основне физичкогеографске и

друштвеногеографске карактеристике Швајцарске и опште карактеристике алпске

регије у средњој Европи.Ученици ће имати прилику да се упознају са једном од

најинтересантнијих држава Европе,где ће имати прилику да увиде,да и земље без

великог природног богатства могу да буду и те како економски снажне.

Васпитни задаци:Ученици ће научити да различитости које постоје не морају да

представљају проблем за живот,напротив на примеру Швјцарске видеће да су

различитости богатство,а да својом неутралношћу и не мешањем у туђе послове,може

да се има огромна корист.

Функционални задаци:Коришћење савремених технологија у наставном процесу

Облик рада:фронтални,индивидуални

Наставне методе:монолошка,дијалошка,картографска,демонстративна

Наставна средстава:

За ученике-рачунар,слушалице,атлас,неме карте

За наставника-рачунар,видео пројектор,SMART табла,зидна карта Европе

Место реализације:Кабинет информатике и рачунарства

Корелација:Информатика,Ликовна култура,Физичко васпитање,Страни

језици,Историја,Биологија

Литература:

-Уџбеник географије за 6.разред основне школе-Рада Ситарица,Милутин Тадић(завод

за уџбенике Београд)

-Географски атлас

-Неме карте

Page 2: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСdigitalnaskola.rs/konkurs/dc4/zbornik/brojPrijavaPoPredmetuIRazred… · Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему

Распоред времена:

-уводни део часа 5 минута

-главни део часа 33-35 минута

-завршни део часа 5-7 минута

УВОДНИ ДЕО ЧАСА-5 минута

Дијалошка метода,картографска метода

Наставник кроз пар питања припрема и лагано уводи ученике у наставну јединицу коју

планира да обради на овом часу.Користећи зидну карту Европе,а ученици атласе,са

неколико питања подсетиће ученике о основним стварима о средњој

Европи,акцентирајући на ствари које су у директној вези са темом која ће се обрадити на

овом часу.

Питања:

1.Какав је географски положај средње Европе?

Одговор-Повољан,на додиру са свим регијама Европе.

2.Објасните значај пловног пута Рајна-Мајна-Дунав.

Одговор-Овај пловни пут повезује Северно и Црно море и нарочито је битан за

континенталне државе средње Европе

3.Које се младе веначне планине налазе у средњој Европи?

Одговор-Алпи и Карпати

4.Како смо извршили поделу средњевропских земаља?

Одговор-Подунавске,алпске,балтичке

5.Које државе спадају у групу алпских земаља?

Одговор-Швајцарска,Аустрија,Лихтенштајн

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА 33-35 минута

Монолошка метода,дијалошка,демонстартивна метода,картографска метода

Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему отвара фолдер „1.ALPSKE

ZEMLJE“ и покреће Power Point презентацију “alpske zemlje”(око 10 минута је

потребно да би се прокоментарисали слајдови).

Наставник креће са објашњењем слајдова који се налазе у презентацији.

Page 3: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСdigitalnaskola.rs/konkurs/dc4/zbornik/brojPrijavaPoPredmetuIRazred… · Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему

Слајд бр.2 Алпи су веначне планине у средњој Европи које се протежу од Средоземног

мора па у виду лука све Јадранског мора

Слајд бр.3 Алпи су веначне планине које су настале набирањем услед кретања и

сударања литосферних плоча.Пружају се у виду паралелних венаца у дужини преко

1000км.

Слајд бр.4 У овом слајду налази се видео запис о настанку Алпа,наставник коментарише

овај видео запис(који ради у full screen моду),где се јасно види простирање Алпа,као и

процес њиховог настанка.Овај кратак видео запис показује читаву генезу овог

планинског система,који је настао као последица подвлачења литосферних плоча са југа

испод европске литосферне плоче.

Page 4: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСdigitalnaskola.rs/konkurs/dc4/zbornik/brojPrijavaPoPredmetuIRazred… · Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему

Слајд бр.5 На географској карти се види да се Алпи протежу у средњој Европи,али да

алпске земље нису само Швајцарска,Аустрија и Лихтенштајн,већ и све оне државе на

чијој се територији налазе венци Алпа(Словенија,Француска,Немачка).

Слајд бр.6 Алпи су планине са назубљеним врховима што је последица глацијалне

ерозије која је за време леденог доба била изузетно изражена на Алпима.

Слајд бр.7 Процес ледничке ерозије и данас траје у Алпима.Многобројне ледничке

долине данас представљају остатке некадашњих ледника који су обликовали рељеф

Алпа.

Page 5: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСdigitalnaskola.rs/konkurs/dc4/zbornik/brojPrijavaPoPredmetuIRazred… · Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему

Слајд бр.8 Захваљујући снегу и ледницима,Алпи обилују богатом хидрографском

мрежом,изворишни делови неких најзначајнијих европских река налазе се у Алпима.

Слајд бр.9 Јаки и брзи потоци и алпске реке,поседују велику снагу,па се алпске реке

користе и за производњу електричне енергије.

Слајд бр.10 У Алпима се налази и велики број ледничких језера.Удубљења која су

некада направили ледници данас је испунила вода и на овај начин настала су ледничка

језера.На десетине оваквих језера налазе се у Алпима и представљају један од

туристичких мотива алпске регије.

Page 6: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСdigitalnaskola.rs/konkurs/dc4/zbornik/brojPrijavaPoPredmetuIRazred… · Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему

Слајдови бр.11 и 12 Без обзира што се ради о планинској регији,где год има услова

становници се баве пољопривредом,и ако су услови неповољни,становници Алпа

својом упорношћу и марљивошћу успевају да постигну изузетно добре приносе у

земљорадњи,нарочито у узгоју воћа и винове лозе

Слајдови бр. 13 и 14 Алпи представљају изузетно добру основу за развој

сточарства.Високи планински пашњаци на којима се напасају стада крава,оваца и

коза,као и аграрна политика алпских земаља,условиле су то да су неке од алпских

земаља велики произвођачи млека и млечних прерађевина.

Слајдови бр 15 и 16 Услови за развој саобраћаја у Алпима су неповољни,али

захваљујући својој упорности становници алпских земаља успели су да изграде читаву

мрежу саобраћајница и да искористе повољан географски положај својих држава.

Page 7: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСdigitalnaskola.rs/konkurs/dc4/zbornik/brojPrijavaPoPredmetuIRazred… · Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему

Слајдови бр. 17 и 18 да би се изградили путеви и пруге кроз Алпе,морали су да се

пробијају тунели.Данас се у Алпима налазе неки од најдужих и највећих тунела у

целом свету.

Након завршене презентације о алпским земљама,наставник прави увод где

наговештава ученицима оно што следи,а то је ГЛАВНИ део овог часа,филм о

Швајцарској који траје 10 минута.

Дијалошка метода.

Данас ће мо говорити о једној алпској земљи која је позната по чоколадама,сиру,

часовницима,скијању,из ове земље долазе нам неки од најпознатијих тенисера као што

су Станислас Вавринка и Роџер Федерер.Да ли знамо о којој се земљи ради?

Након добијене повретне информације наставник отвара фолдер „Glavni deo casa”,а

затим фолдер „2.FILM O SVAJCARSKOJ“ и покреће у неком од плејера “FILM O

SVAJCARSKOJ ZA OSNOVCE”.За ученике који имају оштећен слух,наставник у

плејеру активира и опцију да се укључи превод филма,да би и ови ученици могли да

прате филм.

Део из филма о Швајцарској Део филма са наглашеним детаљима

Page 8: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСdigitalnaskola.rs/konkurs/dc4/zbornik/brojPrijavaPoPredmetuIRazred… · Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему

Део филма са преводом,који омогућава да и ученици са оштећеним слухом могу да

прате овај филм.

Наставник по потреби зауставља филм,да би скренуо пажњу на неке детаље.

Након одгледаног филма наставник отвара фолдер „Glavni deo casa”,а затим

фолдер“3.SVAJCARSKA-REZIME” и покреће Prezi презентацију где ће ученици добити

сиже и неке најосновније информације о Швајцарској које ће прибележити у својим

свескама.Око 7-10 минута је потребно да наставник поново“протрчи“ кроз градиво о

Швајцарској које су ученици већ имали прилике да виде и чују.

Делови Prezi презентације о Швајцарској.

На крају презентације налази се и слика табле.

Page 9: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСdigitalnaskola.rs/konkurs/dc4/zbornik/brojPrijavaPoPredmetuIRazred… · Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА 5-7 минута

У овом делу часа наставник ће укратко проверити како су ученици усвојили градиво о

Швајцарској.Наставник отвара фолдер“Zavrsni deo casa” ,а затим фолдер „1.Kratka

provera o Svajcarskoj” и покреће тест о Швајцарској.

Дуплим кликом на интернет страницу(код мене је подразумевани претраживач Мозила)

„ zavrsni deo casa-provera” активира се тест.Ученици читају упутства и инструкције,а

онда крећу са решавањем теста.Циљ теста није оцењивање него провера стеченог знања

о Швајцарској.

Page 10: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСdigitalnaskola.rs/konkurs/dc4/zbornik/brojPrijavaPoPredmetuIRazred… · Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему

Део из теста који ученици раде на крају часа.

Након завршеног теста ученицима се појављује обавештење о томе колико су били

ефикасни приликом ове кратке провере.Након израђеног теста,наставник даје упуства

ученицима да науче лекцију из уџбеника о алпским земљама и о Швајцарској и

обавештава ученике да ће им на електронску адресу послати материјал за домаћи

задатак.У овом материјалу налазе се асоцијације и квиз који су урађени у Power

Pointu.Налазе се у фолдеру“Zavrsni deo casa”па затим фолдер „2.Domaci zadatak“.У

овом фолдеру налази се и анкета коју ученици код куће попуњавају,а служи наставнику

да би извршио евалуацију часа.

Део домаћег задатка-Асоцијације

Page 11: ПРИПРЕМА ЗА ЧАСdigitalnaskola.rs/konkurs/dc4/zbornik/brojPrijavaPoPredmetuIRazred… · Наставник отвара фолдер „Glavni deo casa” а у њему

Део домаћег задатка-Квиз

Анкета о часу

https://docs.google.com/forms/d/1p3_wlX9nDKpCd317ywltEGUtjXjB-c-

mh3nUEAfGshE/viewform?fbzx=-5080576795892599384

линк анкете