degradareasiprotejareamediuluiinconjurator
-
Upload
florina-bodenciu -
Category
Documents
-
view
16 -
download
3
Transcript of degradareasiprotejareamediuluiinconjurator
PROIECT DE LECŢIEData: Disciplina opţională: Degradarea şi protejarea mediului înconjurătorClasa: a IV-aLocul de desfăşurare: Cabinetul de geografieUnitatea de învăţare: Poluarea mediului înconjurătorSubiectul lecţiei: Măsuri de protejare a mediuluiTipul lecţiei: recapitulare şi sistematizareObiective fundamentale:
1. Înţelegerea efectelor poluării manifestate prin dezechilibre climatice, hidrologice, dispariţia unor specii de plante şi animale, apariţia unor afecţiuni şi boli cronice la om.
2. Sensibilizarea şi educarea ecologică a elevilor în vederea reducerii ponderii poluării cauzate de populaţie la nivel local şi planetar.
Obiective operaţionale:1. Să utilizeze noţiunile şi cunoştinţele privind degradarea şi protecţia mediului.2. Să recunoască (în imagini şi surse de informare) efectul degradării mediului înconjurător.3. Să anticipeze impactul pe care îl are acţiunea omului (activităţile cotidiene şi turismul) asupra poluării
mediului.4. Să identifice consecinţele pe care le are poluarea asupra vieţuitoarelor, implicit a omului.5. Să găsească soluţii pentru problemele pe care le ridică poluarea.6. Să găsească (să promoveze) cele mai adecvate măsuri practice pentru diminuarea poluării.7. Să realizeze un set de acţiuni (proiect) pentru reducerea fenomenului de poluare în localitate.8. Să promoveze necesitatea protecţiei mediului înconjurător.
Strategia didactică:a. Metode şi procedee: - explicaţia
- expunerea - conversaţia euristică - problematizarea - dezbaterea pe baza unui plan anunţat.
b. Mijloace de realizare: - planşe ilustrative pentru poluare; - diapozitive / casete video (imagini pe calculator); - imagini din ziare şi reviste de specialitate; - colecţiile: „Terra Magazin”, „Arborele Lumii”; - „Terra – planeta pe care trăim” - „Pământenii – prieteni sau duşmani?”
Bibliografie: - Ghid metodologic de aplicare a programei de geografie la clasele IV – VIII; Bucureşti 2001 / Editura Aramis Print S.R.L. - Reviste de pedagogie
Secvenţele lecţiei
Obiective vizate
Conţinuturile lecţiei
Activităţi de învăţareResurse
Modalităţi de evaluare Observaţii
Forma de organizare a elevilor
Metode şi mijloace de învăţământ
Moment organizatoric
I. Pregătirea dezbaterii- reamintirea tematicii şi prezentarea obiectivelor lecţiei.-sublinierea bibliografiei şi a tuturor materialelor ce trebuiau studiate.- prezentarea planului dezbaterii pe care fiecare elev îl are pe bancă (Anexa1).
frontal, cu întreaga clasă
explicaţia Atenţionări aprecieri
Reactualizarea cunoştinţelor
O1 Clarificarea noţiunilor
- degradarea mediului
- poluare / surse de poluare
- consecinţele poluării
- protejarea mediului
II. Introducere în tematică- Se relevă importanţa temei, a problemelor puse în discuţie, se clarifică noţiunile şi conceptele întâlnite în lecţie.
frontal, cu întreaga clasă
expunerea
dialogul
Analiza răspunsurilor, stimularea elevilor evaluarea orală arăspunsurilor
O2 Aspecte ale poluării reale a componentelor mediului din diverse cauze
- Se solicită elevilor să expună evenimente şi fapte cu care se confruntă societatea umană în general şi comunitatea locală în particular (aflate din mass-media, din ziare şi
individual expunerea pe bază de imagini sau texte scrise
conversaţia euristică
- evaluareorală- stimularea participării elevilor la dezbatere, la dialogare
Secvenţele lecţiei
Obiective vizate
Conţinuturile lecţiei
Activităţi de învăţareResurse
Modalităţi de evaluare Observaţii
Forma de organizare a elevilor
Metode şi mijloace de învăţământ
reviste: defrişări, eroziu- nea solului, degradarea terenurilor, alunecări de teren, dislocarea stânci- lor, inundaţii, dezastre naturale provocate de efectul de seră etc.)
Dirijarea învăţării
O1 Se explică şi se completează
unele noţiuni de poluare a mediului
înconjurător.
III. Desfăşurarea dezba- terii- Cadrul didactic reia pe scurt cunoştinţele însu- şite la lecţiile anterioare pentru clarificarea, precizarea şi adâncirea acestora.
Frontal explicaţia Atenţionări asupra aspectelor care vor fi urmărite
O3 Impactul acţiunilor
omului asupra poluării mediului
- Elevii – prin luări de cuvânt şi prin intervenţia cadrului didactic – explică impactul pe care îl are poluarea asupra mediului înconjurător.
Grupe mici delucru
dezbaterea pe baza unor materiale culese din mass-media, publicaţii
Observarea comportamentului elevilor şi provo -carea participării elevilor la dezba -tere.Analiza răspunsurilor şi aprecieri verbale.
O4 Efectele poluării asupra omului
(vieţii pe Pământ)
- Elevii explică proble- mele care pot apărea datorită poluării mediu- lui înconjurător asupra vieţii pe Pământ în general şi a omului în mod special:
Grupe mici delucru
dezbaterea pe baza unor materiale de studiu
Observarea comportamentului elevilor şi provo -carea participării elevilor la dezba -tere.Analiza răspunsurilor şi aprecieri verbale.
Secvenţele lecţiei
Obiective vizate
Conţinuturile lecţiei
Activităţi de învăţareResurse
Modalităţi de evaluare Observaţii
Forma de organizare a elevilor
Metode şi mijloace de învăţământ
- apariţia unor boli - dispariţia unor specii etc.
O5 Măsuri de protejare
existente sau propuse de elevi
- Elevii propun soluţii diverse pentru diminuarea poluării:- acţiuni în masă de ecologizare a parcurilor, obiectivelor turistice etc.- reducerea despăduriri- lor exagerate.- împiedicarea deversării în sol /ape a substanţelor toxice.- punerea în practică a mijloacelor de transport mai puţin poluante.- plantarea mai multor arbori şi spaţii verzi în marile oraşe.- măsuri severe împotri- va activităţilor turistice poluante.- conştientizarea popula- ţiei prin materiale publicitare asupra riscu- rilor pe care le prezintă poluarea în habitatul fiecăruia (ghiduri, flutu- raşi publicitari, afişe etc.)
Grupe de lucru cu sarcini stabilite de propunător
- explicaţia- expunereaproblematizarea
- pliante cu aspecte ale ecologizării parcurilor şi a obiective –lor turistice- exemple de modele de fluturaşi publicitari sau afişe- ghiduri şi regulamente pentru micii ecologişti
- Observareacomportamentului elevilor în cadrul grupei şi apreci- erea soluţiilor mai interesante prin note.
- Analiza şi aprecierea prin note a activităţilor practice realizate de elevi în cadrul grupei (ghiduri, fluturaşi publicitari, afişe etc.)
Secvenţele lecţiei
Obiective vizate
Conţinuturile lecţiei
Activităţi de învăţareResurse
Modalităţi de evaluare Observaţii
Forma de organizare a elevilor
Metode şi mijloace de învăţământ
- reciclarea materialelor - ghid de comportament în natură.
Obţinerea performanţei
O6
O7
IV. Formularea concluziilor- Se sistematizează idei- le de bază desprinse din discuţii.- Se stabilesc concluziile finale, sintetizând aspec- tele fundamentale ale temei şi implicaţiile practice ale problemelor abordate.- Se stabilesc reguli de protejare a spaţiului apropiat elevilor (un set de acţiuni).
Pe grupe Conversaţia euristică
Explicaţia
- Analiza concluziilor fiecărei grupe şi evaluarea prin note.
Asigurarea şi intensificarea retenţiei şi a transferului cunoştinţelor
O8 Grupa 1: Din înţelepciunile
copacului (explicaţia unor maxime)
Grupa 2: (eseu)Scrisoare ecologistului
Grupa 3: (pictură-colaj)Afişe care să promoveze
protejarea mediului
Pe grupe Exerciţiul Explicaţia
- Evaluare practică
Temă pentru acasă
Realizarea unui porto- foliu: „Măsuri de protejare a mediului”
Frontal Explicaţia
ANEXA
MĂSURI DE PROTEJARE A MEDIULUI(plan de dezbatere)
1. Importanţa protejării mediului
2. Poluarea solului (cauze şi efecte)
- defrişările- eroziunea solului- degradarea terenurilor
3. Poluarea apei (cauze şi efecte)- surse de poluare
4. Poluarea aerului (cauze şi efecte)
- surse de poluare
5. Măsuri de protecţie a mediului înconjurător