Abdul mexhid ez zindani - kurani eshte i verteti

download Abdul mexhid ez zindani - kurani eshte i verteti

of 113

 • date post

  12-Jul-2015
 • Category

  Documents

 • view

  213
 • download

  8

Embed Size (px)

Transcript of Abdul mexhid ez zindani - kurani eshte i verteti

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 2

  N emr t A ll-llahut, t Gjithmshirshmit, M shiruesit!

  KURANI SHT I VRTET

  AbdulMexhid ez-Zindani

  Botuar nga: botues privat

  T gjitha t drejtat e ktij libri i takojn prkthyesit Ajni Sinani

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 3

  PARATHNIE .................................................................................................................................................................................................................... 5 AI, KURANI SHT I VRTET! .................................................................................................................................................................................... 6 PJESA E PAR .................................................................................................................................................................................................................. 7 ETAPAT E KRIJIMIT T NJERIUT (A).................................................................................................................................................................................. 8 PJESA E DYT.................................................................................................................................................................................................................17 ETAPAT E KRIJIMIT T NJERIUT (B) ................................................................................................................................................................................17 PJESA E TRET............................................................................................................................................................................................................... 26 RRETH OENDRAVE NERVORE NE LKUR DHE PRSHKRIMIT TE TYRE KUR'ANOR ........................................................................................................... 26 PJESA E KATRT..............................................................................................................................................................................................................31 RRETH THNJEVE TE PROF. KRONER NE LIDHJE ME TE DHNAT KUR'ANORE RRETH, GJEOLOGJIS DHE FORMIMIT TE TRUPAVE......................................31 PJESA E PEST............................................................................................................................................................................................................... 37 PRSHKTIMI I JASHTM DHE I BRENDSHM I ETAPAVE TE KRIJIMIT TE NJERIUT N KUR'AN ........................................................................................ 37 PJESA E GJASHT........................................................................................................................................................................................................... 46 RRETH PRPUTHSHMRIS SE DISA ZBULIMEVE N EKZISTENC ME TE DHNAT KUR'ANORE......................................................................................... 46 PJESA E SHTAT............................................................................................................................................................................................................. 52 ISLAMI DHE SHKENCA.................................................................................................................................................................................................... 52 PJESA E TET.................................................................................................................................................................................................................60 ARGUMENTET Q GJENDEN NE DETE DHE OQEANE ........................................................................................................................................................60 PJESA E NNT.............................................................................................................................................................................................................. 66 SHFAOJA E SMUNDJEVE DHE EPIDEMIVE ME PARAOITJEN E AMORALITETIT ................................................................................................................ 66

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 4

  PJESA E DHJET ............................................................................................................................................................................................................ 72 TE DHNA NATYRORE DHE GJEOGRAFIKE ....................................................................................................................................................................... 72 PJESA E NJMBDHJET................................................................................................................................................................................................ 78 KODRAT ......................................................................................................................................................................................................................... 78 PJESA E DYMBDHJET .................................................................................................................................................................................................84 TE VRTETA ASTRONOMIKE ............................................................................................................................................................................................84 PJESA E TREMBDHJET ................................................................................................................................................................................................ 92 ETAPAT EMBRIOLOGJIKE ................................................................................................................................................................................................ 92 PJESA E KATRMBDHJET ............................................................................................................................................................................................ 97 THELLSIT DETARE DHE OOEANIKE .............................................................................................................................................................................. 97 PJESA E PESMBDHJET ............................................................................................................................................................................................ 103 FENOMENET DETARE NE MES ZBULIMEVE SHKENCORE DHE AJETEVE KUR'ANORE ...................................................................................................... 103 PJES TE ZGJEDHURA .................................................................................................................................................................................................. 109 PASTHNIE .................................................................................................................................................................................................................... 111

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 5

  Qoft lavdruar nata e bekuar,

  n t cilin Pejgamberit t Zotit

  iu shpall, nga lart,

  Kurani me prkryeshmrin e tij

  Gte

  PARATHNIE

  Ne do tua bjm atyre t mundshme q t shohin argumentet tona n horizonte dhe n vetn e tyre, derisa tu bhet e qart se ai (Kurani), sht i vrtet. A nuk mjafton q Zoti yt sht dshmitar pr do gj?

  Fussilet, 53

  Falenderimi i takon Allahut, Zotit t t gjitha botve!

  Paqja dhe shptimi qoft mbi Muhammedin a.s., familjen, shokt dhe gjith ata q ndjekin rrugn e tij, deri n ditn e gykimit.

  Kto jan debate shkencore t zhvilluara me katrmbdhjet dijetar bashkkohor t sferave t ndryshme, t cilat i kam prmbledhur n nj videokaset me titull:

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 6

  AI, KURANI SHT I VRTET!

  N kt libr q po u ofroj lexuesve do t paraqesim n vazhdim debatet e zhvilluara, n mnyr q t njihen t vrtetat shkencore rreth t cilave flasin disa ajete Kuranore. Ato dshmojn se Islami porosit dhe urdhron prvetsimin e dijes dhe se shpallja hyjnore nuk mund t bie ndesh kurrsesi me t vrtetat e pakontestueshme shkencore.

  Shkenctart me t cilt i zhvilluam kto debate, nuk i prkasin besimit islam. Sukseset q ata kan arritur nprmjet studimeve dhe krkimeve t tyre, bjn q ata t ken nj ndjenj krenarie dhe vetknaqsie, por kur u thuhet se, pr kto rezultate Kurani ka folur hapur apo n mnyr indirekte, para m shum se 1400 vjetsh, ata mbesin t mahnitur nga habia dhe udia.

  Ajo q