0_persoana

download 0_persoana

of 3

Transcript of 0_persoana

LICEUL ALEXANDRU MOCIONI

Ora CIACOVA judeul TIMI

Str. TUDOR VLADIMIRESCU NR.23

TEL/FAX 0256 399316

Email : [email protected]

www.liceulciacova.lx.ro

PROIECT DE LECIE

LECIA NR. 2

Data : 24.09.2004

Profesor : ALBESCU ROMEO

Disciplina : CULTUR CIVIC

Tema : Persoana Tipul leciei : Predare nvare

Obiectiv general : nelegerea faptului c oamenii nu sunt la fel i a fi diferit nu nseamn a fi inferior.

Obiective operaionale :

La sfritul activitii , toi elevii , s fie capabili s defineasc corect persoana , demnitatea uman i moralitatea ; obiectivul este atins dac elevii au reuit s identifice i s neleag necesitatea respectrii demnitii persoanei n diferite situaii .

La sfritul activitii , toi elevii , vor putea identifica, compara i distinge asemnrile i deosebirile dintre oameni ; obiectivul este atins dac elevii au identificat principalele asemnri i deosebiri caracteristice omului .

La sfritul activitii , toi elevii , vor putea s argumenteze nevoia respectrii demnitii umane ; obiectivul se consider atins dac elevii sintetizeaz ce este i de ce este necesar respectarea demnitii persoanei .

La sfritul activitii , toi elevii , vor putea evalua prin comparaie , pe baza analizelor ntreprinse i a discuiilor purtate , toate aceste puncte de vedere ; obiectivul va fi atins dac elevii vor opta pentru una sau alta dintre atitudini sau vor ncerca s ofere o variant personal .

Dezvoltarea competenelor de comunicare ( dialog , dezbatere ) .

Metode utilizate : analiza de text , problematizarea , abordarea euristic , expunerea .

Tipuri de evaluare : oral .

Nu fi lipsit de respect nici fa de tine nsui , nici de alii

JOHN LOCKE

Sunt om i nimic din ceea ce este omenesc nu mi este strin

TERENIU

Momentele lecieiConinutul esenial Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Moment organizatoric

-2 min .- notarea absenelor

- observaii- se pregtesc de lecie

Sensibilizarea pentru activitate

-3 min.- comunic elevilor subiectul leciei i obiectivele operaionale , pe care le scrie pe tabl

- strnete curiozitatea , trezete interesul i dorina de a aborda aceast problematic - noteaz titlul leciei n caiet

- noteaz obiectivele operaionale

Reactualizarea unor noiuni ancor

4 min.- Educaia civic

- Cultura civic

- Pluralism

- Competen - solicit elevilor trecerea n revist a temelor abordate pn n acel moment pentru a ilustra diversitatea problemelor abordate n lecia trecut .

- Ce este educaia civic ?

- Ce este cultura civic ?

- Nevoia de educaie civic .- i reamintesc principalele teme studiate n cadrul orelor de cultur civic .

- dau rspunsuri la ntrebri

- fac conexiuni cu coninuturi care au fost prelucrate n leciile precedente .

Predarea noilor cunotine

25 min .Fiecare om are un mod propriu de a fi , prin care se deosebete de ceilali :- este sensibil la anumite lucruri

- gndete ntr-un anumit fel

- are anumite opinii

- are anumite dorine i aspiraii

- se simte ataat de anumite valori

- reacioneaz ntr-un anumit fel n relaiile cu oamenii

Persoana : desemneaz individul uman nzestrat cu o capacitate de a gndi , de a simi , de a voi i de a aciona . Orice persoan are propriile idei , convingeri , atitudini , i face parte din anumite grupuri . Numai oamenii sunt fiine contiente i acioneaz , n aceast calitate , pentru a-i realiza scopurile .

Pentru a fi om orice persoan trebuie s fie tratat cu respect . Exist o demnitate a persoanei , care rmne om n orice mprejurare , chiar i atunci cnd ceea ce face este reprobabil .

Oamenii pot folosi lucrurile ca mijloace pentru a realiza diferite scopuri n aciunile lor . Ei pot s apeleze i la alte persoane pentru aceasta . n orice situaie oamenii trebuie respectai ca atare i nu trebuie tratai necorespunztor . Fiecare persoan este unic ( nfiarea sa este numai a sa , tot aa cum sentimentele , gndurile sau frmntrile pe care le are sunt numai ale sale Oamenii sunt fiine complicate ( adesea nu tim nici noi nine ce simim , ce dorim , ce gndim ) .

Capacitatea de a raiona este specific omului . Nu toate aciunile umane sunt raionale ( exist i aciuni fr sens : absurde , inutile , ineficiente i iraionale ) .

Asemnri i deosebiri ntre persoane .Uneori , diferenele dintre oameni nu se nasc din nsuirile lor , ci din prejudecile celorlali fa de ei . De exemplu , se spune c femeile vorbesc mai mult dect brbaii . Aceast afirmaie devine o prejudecat atunci cnd suntem convini de adevrul ei nainte de a vedea cu cine stm de vorb . Asemnri : oamenii sunt alctuii la fel i exist un mod de manifestare general uman . n mprejurri similare , acetia reacioneaz , gndesc i acioneaz asemntor n mprejurri similare .

Deosebiri : Anatomo-morfologice : aspecte care privesc nfiarea i constituia oamenilor : culoarea ochilor , pielii , prului , forma feii , nlimea , sexul .

Psihice : aspecte legate de viaa sufleteasc a oamenilor : aptitudini ,capaciti , temperament , caracter .

Socio - culturale : date ce in de educaia , profesia , averea i n general , poziia i rolul pe care le are o persoan n societate . Respectul fa de o persoan trebuie s se manifeste tot timpul . Chiar dac greete , persoana n cauz poate fi respectat n demnitatea ei , dei este sancionat .

Dac o persoan a svrit o fapt grav , ea este judecat i pedepsit conform legii , dar nu poate fi torturat , nfometat sau tratat cu neglijen .

Ea va fi respectat ca persoan , chiar dac i se sancioneaz faptele .

Dreptul tuturor persoanelor de a tri n demnitate nu poate fi anulat .Existena diferenelor dintre oameni nu trebuie s duc la tratamente discriminatorii .- prezint elevilor textele lui John Locke i Tereniu cu referire la definirea omului i a persoanei i le propun un demers analitic .

- argumentez unicitatea identitii oamenilor i necesitatea ca acetia s se respecte ntre ei .

- i ajut s analizeze textul i s mediteze asupra celor descoperite - dirijez i sistematizez observaiile elevilor .

- fac aprecieri privind modul de tratare a temei .

- numesc un elev s prezinte principalele asemnri i deosebiri dintre oameni .

- coordonez discuiile ce se iniiaz - fac scurte aprecieri asupra asemnrilor i deosebirilor dintre oameni .- solicit elevilor aprecieri i exemple privind asemnrile i deosebirile dintre oameni .

- urmresc formarea aptitudinilor de gndire personal .

- comunic elevilor sarcinile de lucru i resursele informaionale pentru studiul individual .- analizeaz textul i extrag esenialul pe care l fixeaz n noiuni i judeci .

- desprind ideea principal i o explic .

- relev modul de argumentare .

- definesc termenul de persoan i demnitatea uman din analiza textului i fac aprecieri personale .- realizeaz un efort de reflecie personal asupra asemnrilor i deosebirilor dintre oameni .

- caut s descopere ei nii ce este demnitatea uman i moralitatea i de ce este necesar respectarea lor .

Fixarea noilor cunotine

4 min.- Persoan

- Demnitate - Cetean liber

- Moralitate

- Asemnri ntre oameni

- Deosebiri - solicit elevilor prezentarea succint a definiiei persoanei , care sunt asemnrile i deosebirile dintre ei . De ce nu sunt toi oamenii la fel ? A fi diferit nseamn a fi inferior Sunt toi oamenii la fel ?

Ce nseamn demnitatea persoanei ?- realizeaz o restructurare a materialului predat .

- opereaz comparaii ntre modalitile de definire a noiunilor prezentate n timpul leciei .

Evaluarea

10 min.- ntrebri de evaluare pentru fixarea noiunilor ancor .

Ce este persoana ?

Care sunt asemnrile i deosebirile ntre oameni ?

Ce nelegei prin unicitatea persoanei ?

Cuvinte de dicionar- realizarea feedback ului prin evaluare oral .

- fac aprecieri asupra rspunsurilor , realizez notarea i explic notele acordate .- rspund la ntrebri

- i nsuesc observaiile fcute .

- primesc lmuriri asupra notelor acordate .

ncheierea leciei

2 min .- se va evidenia gradul de participare a clasei la lecie fiind remarcai elevii cu contribuii deosebite .

Profesor : ROMEO ALBESCU