027.05.2009cun.med.proiect
-
Upload
ana-maria-amza -
Category
Documents
-
view
6 -
download
2
description
Transcript of 027.05.2009cun.med.proiect
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTICDATA : 27.05.2009GRDINIA : Branitea
NIVEL : II 5-7 aniEDUCATOARE : Badea Ana Mihaela
TEMA ANUALA: ,,Cum a fost, este si va fi aici pe pamantSUBTEMA : ,Mijloace de locomotie si transportDENUMIREA ACTIVITII : DS. - Cunoasterea mediuluiTEMA : ,,In excursie
OBIECTIVE CADRU :
OC1 Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului
nconjurtor, precum i stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia;
OC2 Stimularea curiozitii privind explicarea i nelegerea lumii
nconjurtoare.OBIECTIVE DE REFERIN :
OR1 S cunoasc unele elemente componente ale lumii nconjurtoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetaia, fauna, fiina uman ca parte integrant a mediului, fenomene ale naturii), precum i interdependena dintre ele; OR2 S comunice impresii, idei pe baza observrilor efectuate.
OBIECTIVE OPERAIONALE :A) Cognitiv informationale: s cunoasca si sa denumeasc mijloacele de transport;
s reproduca sunete emise de diferite mijloace de transport; s descrie caracteristicile unui mijloc de transport (mediul in care
circula, alcatuire, combustibilul utilizat, denumirea persoanei care
conduce); s stabileasca asemanari si deosebiri intre mijloace de transport;
s recunoasca mijlocul de locomotie dupa principalele caracteristici
exprimate intr-o ghicitoare; s se orienteze in spatiul dat conform indicatiilor primite. B) Afective:
sa colaboreze cu partenerii de echipa;
sa relationeze pozitiv cu perechea sa.STRATEGII DIDACTICE :
METODE I PROCEDEE : conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, metoda ,,Schimba perechea, metoda calatoriei
misterioase . MATERIAL DIDACTIC : imagini si jucarii reprezentand diferite mijloace de
locomotie, ghicitori, poliestilen, stimulenteSARCINA DIDACTICA: Cunoasterea principalelor caracteristici ale mijloacelor de transport.REGULILE JOCULUI: Copii se orienteaza in spatiu in functie de indicatiile
primite, raspund la ghicitorile prezentate, colaboreaza cu
perechea, indeplinesc sarcinile cerute, aplauda raspunsurile
corecte, primesc stimulente.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, ghicitori, aplauzeMATERIAL BIBLIOGRAFIC :
,,Curriculum pentru invatamantul prescolar(3 - 6/7 ani), Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului, 2008; ,,Revista de pedagogie M.E .C .2008 ;
DESFURAREA ACTIVITII
EVENIMENTUL
DIDACTIC CONINUTUL TIINIFICSTRATEGIIDIDACTICEEVALUARE
MomentorganizatoricAsigurarea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii: pregatesc traseul calatoriei misterioase, acesta fiind presarat cu imagini reprezentand mijloace de transport diverse
Captarea atenieiLe spun copiilor ca astazi vom merge la plimbare cu trenul impreuna cu d-nele educatoareconversaiaStimularea verbal
Anunarea temelor i a obiectivelorJocul de astazi se numeste ,,In excursie si va fi o calatorie misterioasa.conversaia explicaiaObservarea comportamen- tului copiilor
Dirijarea nvriiExplic regulile jocului: a)jocul de proba
Copii se vor urca in tren si vor pleca intr-o calatorie misterioasa. Le voi sugera sa se uite pe geam si sa vada ce alte mijloace de transport mai intalnesc in drumul lor. La destinatie ne va astepta o surpriza. Cer unui copil s explice regulile jocului.
b)jocul propriu-zisCopii se urca in tren(educatoarea este locomotiva iar ei vagoanele) si pornesc in excursie. Pe parcurs gasesc diferite imagini reprezentand mijloace de transport diverse. Acestia vor trebui sa recunoasca mijlocul de transport, sa reproduca sunetele emise de acesta (du-du, vu-u-u-u, ti-ti-ii, u-u-u-u etc.) si sa precizeze ce fel de mijloc de transport este (pe uscat, pe apa sau in aer).c) complicarea jocului
Copiii ajung la finalui calatoriei in curtea gradinitei, unde descopera in iarba o tolba plina cu jucarii. Nu se stie de unde au aparut aceste jucarii sau cine le-a pierdut. Educatoare recita versurile: ,,Trenul iute a pornit/ Si la tine s-a oprit/ Iar tu spune ce-ai gasit? Copilul ales va extrage din tolba o jucarie. Se vor repeta versurile pana cand toti copiii vor extrage cate o jucarie. Copiii trebuie sa lucreze in perechi (formate in functie de numarul extras), descriind mijlocul de transport dat.
La un semnal (,,Schimba perechea!) copii vor schimba perechea. Cu noul pertener vor discuta despre asemanarile si deosebirile dintre cele doua mijloace de transport.explicaiaconversaia
exerciiulobservatiaMetoda calatoriei misterioase
Conversatia
Jocul
Metoda
Schimba
Perechea!
Stimularea verbal
Observarea comporta- mentului copiilorObservarea modului de orientare in spatiuEvaluare orala
Observarea modului de cooperare, de relationare
Obinerea performaneiCopiii vor aduce mijloacele de transport la masuta unde este afisat locul pe unde circula fiecare (pe uscat, pe apa, prin aer).Vor raspunde la cateva ghicitori.Evaluare orala
Evaluarea performanelorPe msur ce termin lucrrile, le semnez i la sfrit se va alctui din lucrrile copiilor ,,Albumul clovnului .1-2 copii i exprim prerea n ceea ce privete propria lucrare sau lucrrile colegilor .conversaiaAnaliza aciunilor
Aprecieri i recomandriFac aprecieri asupra modului n care s-au comportat precolarii la activitate si impart stimulente.Aprecierea verbala
-GHICITORI-
MIJLOACE DE LOCOMOTIE SI TRANSPORT
Nici pe apa ,nici pe sine
Il ghiceste orisicine
El te-nalta sus spre soare
Si te duce-n departare
Ca gandul,ca vantul
Ocolind pamantul. (avionul)
Seamana cu un vapor
Si merge tot cu motor
Dar cand pleaca-n departare
El se lasa incet in mare.
Si strabate calea toata
Facand drumul pe sub apa . (submarinul)Nu e tren, nu e masina
Dar alearga tot pe sine
Si te duce cand il iei
Tot orasul daca vrei. (tramvaiul)
Noi o facem din hartie
Pluteste pe apa argintie,
Pescarii o fac din lemn, panze si sfori,
Plecand cu ea sa pescuiasca-n zori. ( barca cu panze)U,u,u si pleac acum
Cu vagoane merg la drum;
Fug pe sine, stau in gara
Si te duc intrega tara. (trenul)N-are sine si nici roate
Si pe valuri inspumate
El te duce-n larg departe (vaporul)
Umblu eu pe patru roate.
Fara roate nu se poate,
Si ma trage un calut
Dii, calutule dragut. (caruta)PAGE 3