CONTOH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN KESIHATAN
MODUL 2 : KESIHATAN MENTAL,EMOSI DAN SOSIAL
PENGURUSAN MENTAL DAN EMOSI
KSSRTAHUN TIGA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan
Tarikh : 26 JAN 2014
Masa : 8.10 pagi – 8.40 pagi
Tahun : 3 Harmoni
Bilangan Murid : L - 20 P - 20
Tajuk : Kesihatan Mental, Emosi, dan Sosial
Standard Kandungan : Pengurusan Mental dan Emosi
2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi,kepentingan dan cara mengurus emosi untuk
meningkatkan kesihatan mental dalam kandungan harian
Standard Pembelajaran : 2.1.3 Menyatakan cara meningkatkan penghargaan kendiri melalui amalan positif
(Tidak melebihi dua Standard Pembelajaran)
Hasil Pembelajaran : Kognitif
: Afektif (Kemahiran Kecekapan Psikososial)
Pengetahuan Sedia Ada :
Penerapan nilai : Memberi kerjasama kepada rakan dan guru.
EMK : Elemen …. Aspek……….
KBAT :
Pengabungjalinan /
Penyerapan :
Strategi utama : Kontekstual
BBM :
Bahan Sumber P& P Bilangan Bahan Sumber P& P Bilangan
Kad Gretting 40 keping Kotak 4 biji
Dadu 4 biji Muzik 1
Kad huruf 50 keping Wisel 1
Skitel kecil 4 Klip Video 1
Langkah/
MasaIsi
PelajaranFokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan
Induksi Set
( 5 minit )
1. Kehadiran2. Kesihatan3. Pakaian
‘Good Value’
Kehadiran murid direkodkan. Memberi perhatian kepada murid yang tidak sihat. Memastikan pakaian murid kemas.
Fokus PembelajaranMemberi maklum balas berdasarkan klip video yang ditonton.
Aktiviti Murid menonton klip video berkaitan dengan ucap selamat Murid menyenaraikan seberapa banyak andaian yang ada
kaitan dengan klip video tersebut .
Ciri Strategi :Menghubungkait(Relating)
BBM:1. Klip video
Catatan:Menerusi aktiviti ini murid-murid dapat menghubungkaitkan kepentingan perkara-perkara berikut:
a. mewujudkan kesediaan diri.b. Menghubungkait pengalaman
sedia ada dengan lakonan yang ditunjukkan dalam klip video
EMK
ELEMEN…….
ASPEK……….
Langkah/ Isi Fokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan
Masa Pelajaran
Aktiviti 1
’Wishing Puzzle’
Fokus Pembelajaran
Mengenal pasti pelbagai jenis ucap selamat
Organisasi Kelas
Murid-murid berada dalam kumpulan masing-masing
Apabila muzik dimainkan, murid-murid dikehendaki membentuk puzzle menjadi satu perkataan
Setiap murid dikehendaki mengambil hanya satu huruf untuk menyiapkan puzzle.
Ciri Strategi
Hubungkait
(Relating)
BBM
1. Kotak -4
2. Skitel kecil -4
3. Kad huruf - 50
4. Muzik/lagu
5. Kotak Puzzle
CatatanMenerusi aktiviti ini murid-murid dapat menghubungkait ucap selamat dalam kehidupan seharian.
EMK
ELEMEN…….
ASPEK……….
Selamat T.Hari S e la m a t Pagi
Assalamualaikum
Selamat Malam
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Fokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan
Langkah Aktiviti
( 20 minit )
Aktiviti 2
‘Let’s playgreeting’
Fokus PembelajaranMengamalkan pelbagai jenis ucap selamat
Organisasi Kelas
Murid-murid dibahagikan kepada empat kumpulan.
Setiap kumpulan akan dibekalkan sebuah dadu
Apabila wisel dibunyikan murid dikehendaki melambung dadu seterusnya melangkah mengikut nombor yang terpapar pada dadu.
Murid tersebut dikehendaki mengucap selamat mengikut arahan yang tertera pada kad arahan.
Aktiviti ini diteruskan sehinggalah tamat perjalanan sehingga ke penghujung aliran
Kumpulan yang sampai dahulu dan dapat menghabiskan permainan dikira pemenang.
Ciri StrategiMengalami(Experiencing)
BBM
1. Kad greeting -40 keping
2. Dadu- 4biji
3. Wisel -1
Catatan:Menerusi aktiviti ini murid-murid dapat mengalami : perlakuan memberi ucap selamat
berdasarkan kad arahan.
EMK:ELEMEN…….
ASPEK……….
1 1
4
5
3
6
8
9
100
2
4
5
3
6
9
100
7
9
5
63
9
100
83
1 1
2
7
5
81 1 2
100
4 7
6
9
8
1 1
2100
4
37
56
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Fokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan
Penutup(5 minit)
Soal-jawab dan rumusan isi pelajaran
Murid-murid memberi pandangan dan menjawab soalan-soalan bertumpu dan bercapah mengenai
Antara soalan-soalan yang dilontarkan adalah seperti berikut:
i. Kenapa perlu beri salam kepada orang yang lebih tua
ii Kenapa perlunya mengamalkan ucapan dalam
kehidupan seharian apabila berjumpa dengan
seseorang
iii Apakah ucapan lain yang boleh diucapkan selain dari
apa yang dipelajari tadi
Isi pelajaran mengenai pengucapan selamat dengan bagaimana ia menjadi amalan dihuraikan.
Ciri Strategi:Kerjasama(Cooperating)
Catatan:
Menerusi aktiviti ini murid dapat menghubungkaitkan pengetahuan dan pengalaman sedia ada dengan kemahiran menjawab soalan
KBAT:
NYATA1KAN ARAS………..
Naam/pjpk/2014
REFLEKSI PEMBELAJARAN:
1. Tahap penguasaan yang dicapai
2. Tindakan pemulihan untuk murid yang tidak mencapai tahap penguasaan
3. Tindkan pengayaan untuk murid yang mencapai tahap penguasaan
Top Related