PROIECT DIDACTIC
DATA:11.03.2009GRĂDINIŢA: Racoți, TismanaGRUPA: CombinatăEDUCATOARE: Poamă Ionela – AlinaTEMA CENTRALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă? ”SUBTEMA: ,,Bucuroși de oaspeți ai primăverii”DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Jocuri şi activităţi de dezvoltare personalăTEMA: Jocuri de atenție:- “Deschide urechea bine!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: predareFORMA DE REALIZARE: joc de atenție
SCOPUL ACTIVITĂŢII:- dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în reacţii, a îndemânării- dezvoltarea fizică generală a copiilor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:- să respecte regulile de joc- să dea dovadă de spirit de observaţie- să fie foarte atenţi în timpul activitaţii- să dea dovadă deinteres pentru activitate manifestat printr-o participare
cât mai activă
METODE SI PROCEDEE: - explicaţia - demonstrația - exerciţiul
MATERIAL DIDACTIC: - scăunele
DURATA: 25-30 minute
EVENIM. DIDACTICE
CONTINUTUL ȘTIINTIFIC
STRATEGIILE DIDACTICE
EVALUARE
IMoment
organizatoric
IIDesfășurarea
activității
Se pregătesc cele necesare pentru o bună desfășurare a activității.- aerisirea sălii;- aranjarea scăunelelor în
semicerc.
“Deschide urechea bine!”
Copiii sunt așezati pe scăunele în semicerc. Un copil pus de educatoare stă cu mâinile la ochi și cu spatele la ceilalți.Aceștia vor canta:
“Deschide urechea bine,Sa vedem ghicesti ori ba,Cine te-o striga pe nume,Hai ghicește nu mai sta.”
Un altul ales de educatoare il striga pe nume. Daca acesta ghiceste va trece in locul său, alături de ceilalți copii, dacă nu ghicește este “pedepsit” dându-i-se diferite sarcini. Jocul se repetă de mai multe ori.
Demonstratia
Explicația
Exercițiul
Frontal
IIIEvaluarea activității
IVÎncheierea activității
Se face prin întrebări :
,,Ce joc ne-am jucat noi astăzi ? ”,, V-a plăcut acest joc?”O să- l mai jucăm și altă dată.
Se fac aprecieri asupra modului de comportare si participare la joc.
Convorbirea
Aprecieri verbale