Stockholms AuktionsverkAntikskolanvåren 2014
340 år
Välkommen till Antikskolan!År 2014 fyller Stockholms Auktionsverk 340 år. Med vårt grundarår 1674 är vi världens äldsta auktionshus. Konsthistoriskt befinner vi oss på den tiden i barocken med dess svulstiga former, imposanta byggnader och imponerande arkitektur. Vill du veta mer om begrepp som barock, rokoko, klassiska tempelordningar eller kanske hellre om kubism, happenings och postmodernism? Då tycker jag att du ska anmäla dig till en kurs på Antikskolan. I skrivandets stund räknar jag till 20 olika kurser och resor som sträcker sig från det antika Grekland och Rom fram till våra dagars samtida konst och design. Vår konst och stilhistoria är en stor del av vårt kulturarv. Detta tycker vi är viktigt och Antikskolan är därför sedan tre år tillbaka med i forskningsprojektet Kulturarv – att skriva historia för framtiden tillsammans med Södertörns högskola.
Väl mött till en vår i kunskapens tecken!
Lena RydénRektor
Antikskolan
Antikskolan är en grundkurs som går igenom begreppen renässans, barock, rokoko, gustavianskt och KarlJohan/ empire. Möbler och inredningar är de huvud sakliga studieobjekten, men även konsthantverk som glas, silver, porslin, textilier m m tas upp. Föreläsningar om stilar, grundbegrepp och tidstypiska föremål varvas med specialföreläsningar och studiebesök. Kursen är på två terminer och sträcker sig från antiken fram till slutet av 1800talet. 24 studieveckor uppdelade på två terminer med en föreläsning i veckan. Studiebesök utanför ordinarie lektionstid kan förekomma. Terminerna kan läsas var för sig.
föreläsare: Jan o m Karlsson, UllaKarin Warberg, AnnaKaisa Summanen Öhgren m. fl.
lokal: Grev Turegatan 55
termin i / dagtid: antiken – rokokotid: 12 kurstillfälen. Onsdagar kl 10.00 – 12.00, kursstart v 7, uppehåll v 9 och 16kursavgift: 4.950:– Kurslitteratur och inträden ingår
termin ii / dagtid: gustavianskt – slutet av 1800talettid: 12 kurstillfällen. Onsdagar kl 14.00 – 16.00, kursstart v 5, uppehåll v 9 och 16kursavgift: 4.500: Kurslitteratur och inträden ingår
termin ii / kvällstid: gustavianskt – slutet av 1800talettid: 12 kurstillfällen. Onsdagar kl 18.00 – 20.00, kursstart v 5, uppehåll v 9 och 16kursavgift: 4.500: Kurslitteratur och inträden ingår
Moderna skolan – modernismens genombrott inom arkitektur, formgivning och design
Slutet av 1800-talet var en omvälvande period som innebar en revolutionerande förändring av samhället vilket resulterade i modernismens genombrott. Art & Crafts, Art Nouveau och Jugend var nya inriktningar inom formgivningen och arkitekturen som bröt med tidigare, traditionella ideal. Dessa följdes sedan av Art Déco, Nyklassicism och Funkionalism. Konstnärer, arkitekter och formgivare samarbetade på ett unikt sätt och skapade fantastiska byggnader och miljöer, som var allkonstverk där ingen detalj var för liten för att formges. Viktiga utställningar, både internationellt och i Sverige, bidrog till att sprida dessa idéer och forma den moderna människan. Kursen sträcker sig över en termin och under tolv tillfällen behandlar den ingående perioden från slutet av 1800talet fram till och med funkisens genombrott på Stockholmsutställningen 1930.
dagtid: 12 kurstillfällen. Måndagar kl 10.00 – 12.00. Kursstart vecka 7, uppehåll vecka 9, 16 och 17. Studiebesök utanför ordinarie lektionstid kan förekomma.
kvällstid: 12 kurstillfällen. Måndagar kl 18.00 – 20.00. Kursstart vecka 7, uppehåll vecka 9, 16 och 17. Studiebesök utanför ordinarie lektionstid kan förekomma.
lokal: Grev Turegatan 55
kursavgift: 4.500:/termin, kursmaterial och inträden ingår
1674 • 340 år • 2014
ST
OC
KH
OLMS AUKTIO
NSV
ER
K
grundat av friherre claes rålam
b
Ikoner inom design och formgivning – 1930tal fram till idag
Genom att spränga gränser och finna nya vägar har många av vår tids designers och formgivare skapat odödliga klassiker som pryder våra hem. Under 12 tillfällen lär vi känna några av de största namnen som för alltid kommer att ha en självklar plats på i designhistorien. Kursen tar bland mycket annat upp: Mies van der Rohe, Marcel Breuer och kretsen kring tyska Bauhaus, Le Corbusier och funktionalismen, Josef Frank och Svenskt Tenn, Alvar Aalto och finsk formgivning, paret Eames och usa, de svenska och danska 1950talet med formgivare som Bruno Mathson, Arne Jacobsen och Hans Wegner, 1960och 70talens futuristiska formgivning, den italienska Memphisgruppen på 1980talet och de designer som är aktuella idag.
föreläsare: AnnaKaisa Summanen Öhgren m. fl.
dagtid: 12 kurstillfällen. Måndagar kl 14.00 – 16.00. Kursstart v 7, uppehåll v 9, 16 och 17
kvällstid: 12 kurstillfällen. Torsdagar kl 18.00 – 20.00. Kursstart v 7, uppehåll v 9, 16 och 18
lokal: Grev Turegatan 55
kursavgift: 4.950:
Konsthistoria – termin iantiken – empiren
Kursen Konsthistoria behandlar måleri och skulptur från antiken fram till och med 2000talet. Första terminen behandlar antiken, medeltiden, renässansen, barocken, rokokon och empiren. Andra terminen börjar med 1800talets romantik, realism och impressionism och sträcker sig sedan över det moderna genombrottet under 1900talet med inriktningar som expressionism, kubism, surrealism, abstrakt expressionism, postmodernism till dagens samtida konst. Studiebesök på utställningar och Stockholms Auktionsverks visningar ingår. Terminerna kan läsas var för sig.
föreläsare: Jan o m Karlsson, Jonas Liljequist, Lena Rydén, UllaKarin Warberg och AnnaKaisa Öhgren m. fl.
tid: 12 studieveckor/termin, en föreläsning i veckanTisdagar kl 18.00 – 20.00. Kursstart v 7, uppehåll v 9 och 16
kursavgift: 4.500: /termin, kursbok, kursmaterial och inträden ingår.
Nutida Konst – Termin iv: 1990tal fram till idag
Kursen behandlar kronologiskt de senaste 50 årens konstriktningar med namn som Andy Warhol, Joseph Beuys, Louise Bourgeois, Charles Saatchi, Öyvind Fahlström och Ernst Billgren. Studiebesök på aktuella utställningar ingår. Terminerna kan läsas var för sig.
föreläsare: Gunilla Nordström
tid: 24 studieveckor uppdelade på fyra terminer, en föreläsning i veckan. Torsdagar kl 10.00 – 12.30. Kursstart v 8, uppehåll v 9
lokal: Grev Turegatan 55
kursavgift: 2.250:/termin
termin i: 1960tal
termin ii: 1960–70tal
termin iii: 1980tal
termin iv: 1990tal fram till idag
Möt en + tre fantastiska konstsamlare!
Under ledning av Gunilla Nordström kommer vi att få träffa fyra fantastiska samlare av samtida konst, en kvinna och tre män, och få en personlig introduktion till deras samlingar: Björn Springfeldt, Johan Norman, Jens Tillqvist och Dagmar Klint Schmidt. De fyra samlingarna har alla olika karaktärer och är inköpta utifrån olika perspektiv. Hur började de att samla, hur utvecklar man en samling och vad bör man själv tänka på om man är intresserad av att samla konst? Vi besöker dessutom den Nutida visningen på Stockholms Auktionsverk där vi får en specialvisning av konsten samt tips och råd vad man skall tänka på som köpare och säljare.
moderator: Gunilla Nordström
tid: 5 kurstillfällen. Måndag 7/4, 14/4, 28/4 och 5/5 kl 18.00 – ca 19.30 Adresser meddelas i anslutning till kursstart.Måndag 12/5 kl 18.30 – 20.00 Nybrogatan 32Visningen av Nutida.
lokal: Olika platser vid varje kurstillfälle, anges inför kursstart
kursavgift: 2.200:
Konsthistoriens doldisar – mecenater och samlare
Konstens utveckling har ständigt varit beroende av beskyddare och donatorer, som har gjort det möjligt för konst närerna att utvecklas utan oro för den ekonomiska försörjningen. Dessa mecenater är dock sällan omskrivna i konsthistorien utan har fått nöja sig med att befinna sig i periferin. Möt några av de samlare och mecenater som genom tiderna har haft stor betydelse för vilka vägar konsten har tagit. Kursen behandlar några viktiga mecenater i Sverige i början av 1900talet som bland andra Ernest Thiel, prins Eugèn, SvenskFranska Konstgalleriets Gösta Olsson, Conrad Pineus och internationella storheter som Henry Clay Frick bakom the Frick Collection i ny, tidningsmogulen Randolph Hearst och Paul Getty som båda skapat fantastiska samlingar i Los Angeles, Peggy Guggenheim (vars samling finns på Guggenheim museum i Venedig) som stöttade konstnärer som Jackson Pollock, Max Ernst och Marcel Duchamp.
föreläsare: AnnaKaisa Summanen Öhgren, Charlotte Breimer Törnqvist m. fl.
tid: 6 kurstillfällen. Tisdagar kl 14.0016.00. Kursstart vecka 7, uppehåll vecka 9
lokal: Grev Turegatan 55
kursavgift: 2.475:
Föremålskunskap
Praktisk genomgång av möbler, konsthantverk och måleri på Magasin 5 i Frihamnen och Kvalitetsvisningarna på Nybrogatan 32. Utifrån föremålen själva går vi igenom äldre epoker fram till dagens moderna design. Vi går igenom keramik, porslin, fanérmöber, speglar, ljuskronor, textilier, måleri, grafik, skulptur m m. Vad är falskt och äkta? Hur ser man att en möbel är renoverad? Vad är tidstypiska detaljer på ett föremål?
föreläsare: AnnaKaisa Summanen Öhgren, UllaKarin Warberg m. fl.
tid: 6 kurstillfällen. Torsdag 10/4 kl 17.30 – 19.00 Magasin 5 Frihamnen Onsdag 23/4 kl 18.30 – 20.00 Moderna visningen Nybrogatan 32 Torsdag 8/5, 15/5 och 22/5 kl 17.30 – 19.00 Magasin 5 Frihamnen Måndag 2/6 kl 18.30 – 20.00 Klassiska visningen Nybrogatan 32
lokal: Magasin 5 i Frihamnen och Stockholms Auktionsverk på Nybrogatan 32. Samling vid respektive kundtjänst.
kursavgift: 2.475:
Konstutställningar – Nu!
Vad händer i Stockholms konstliv i vår? Följ med på sju spännande besök på samtida gallerier och på aktuella utställningar på Moderna Museet och Bonniers konsthall m.m. Vi tar också en titt på Stockholms Auktionsverks visning av Moderna.
föreläsare: Gunilla Nordström
tid: Sju lektionstillfällen, en föreläsning i veckan. Kursstart vecka 10, uppehåll vecka 16
Tisdagar kl 10.00 – 12.00
Onsdagar kl 10.00–12.00
Torsdagar kl 14.00–16.00
Fredagar kl 10.00–12.00
kursavgift: 3.000:, inträden ingår
Designwalks
Följ med på besök till designföretag i Stockholm. Vi besöker både stora välkända firmor och några som arbetar i mindre skala. Vi får möjlighet att bekanta oss med formgivare och produkter och lära oss både om företagens historia och om de senaste nyheterna.
föreläsare: AnnaKaisa Öhgren
tid: 6 kurstillfällen. obs! Helt nya studiebesök.Torsdagar kl 10.00 – 12.00Kursstart v 10
kursavgift: 2.475:
Highlights på kvalitetsauktionerna!
Följ med på fyra tillfällen då vi fördjupar oss i highlightsen på de Moderna, Nutida och Klassiska visningarna på Stockholms Auktionsverk. Under kunnig ledning tittar vi bakom och under speciellt utvalda föremål och lär känna mästarna, konstnärerna, formgivarna och historierna bakom. Auktionskataloger till samtliga auktioner ingår.
föreläsare: AnnaKaisa Summanen Öhgren
tid: Fyra kurstillfällen. Kursstart v 17. Moderna kl 10.00 – 12.00 torsdag 24 april Nutida kl 10.00 – 12.00 tisdag 13 maj Klassiska kl 10.00 – 12.00 torsdag 29 maj och torsdag 5 juni
lokal: Stockholms Auktionsverk, Nybrogatan 32. Samling vid receptionen.
kursavgift: 2.200:
De drogo till Paris – viktiga, kvinnliga konstnärer i Norden kring förra sekelskiftet
Med utställningen De drogo till Paris uppmärksammade Liljevalchs konsthall 29 nordiska kvinnor som runt 1880talet bröt med konventionerna och for till konstens huvudstad Paris för att odla sina egna konstnärskap. Somliga nådde framgång medan andra – på grund av äktenskap eller andra omständigheter – hänvisades till ett konstnärskap på sparlåga. I dag skrivs konsthistorien om, inte bara i Sverige utan även i övriga världen, och dessa konstnärer håller på att ta en rätt mätig plats i konstböckerna. Lär dig mer om namn som: Julia Beck, Eva Bonnier, Fanny Brate, Maja Fjaestad, Gerda RoosvalKallstenius, Jenny Nyström, Anna Ancher, Helene Schjerfbeck och Maria Wik m. fl.
föreläsare: AnnaKaisa Summanen Öhgren, Pierre Olbers S:t Bellies m. fl.
tid: 6 kurstillfällen och ett studiebesök på den Klassiska visningen på Stockholms Auktionsverk. Tisdagar kl 14.00 – 16.00. Kursstart v 14, uppehåll v 16
lokal: Grev Turegatan 55
kursavgift: 2.475:
Resa: Konst, kultur och vinprovning i Wien den 24 – 28 april
Wien har en lång tradition som ett kulturellt centrum i Europa där vin och mat är lika viktiga ingredienser som konst och musik. Under fyra innehållsrika dagar i april är vi såväl i staden Wien som i dess omnejd. Vi besöker bland annat Stefansdomen, Hofburg och Schönbrunn i Wien. Med egen buss reser vi även till Haydn Kirche och Esterhazy palatset med Haydensalen i Eisenstadt och till Stift Melk. Konstupplevelser varvas med vinprovning på lokala vingårdar under kunnig ledning av svensk guide.
ciceroner: UllaKarin Warberg och Monica Wrangel
pris: Kommer inom kort. Priset inkluderar flyg Stockholm–Wien t/r, flygskatt, transfer, logi fyra nätter inkl. frukostbuffet på hotell, två trerätters middagar, tre gemensamma luncher, två vinprovningar, guidade visningar och samtliga transporter och inträden enligt programmet, resemoms.Vi reserverar oss för pris och programändringar utanför vår kontroll och hänvisar till gällande reselag. För resans genomförande erfordras 20 deltagare.
Resa: Kulturens Sicilien den 1 – 7 september
Under en vecka reser vi runt hela Sicilien och besöker bland annat Siracusa med sin grekiska teater och sin fantastiska domkyrka, Piazza Armerinas golvmosaiker, Taormina, Agrigent – tempeldalen med grekiska antika lämningar, Palermo och Monreale med sin bysantiska kyrka och kloster.
pris: Kommer inom kort.
Föreläsare
Lena RydénRektor Antikskolanfil kand
Jonas Liljequistfil kand
Gunilla Nordströmfil mag
Ulla-Karin Warbergfil mag
Anna-Kaisa Summanen Öhgrenfil kand
Jan o m Karlssonuniversitetslektor, konstvetenskap
samtExterna föreläsare
Kursvillkor
Antikskolan Anmälan, anmälningsavgiftAntikskolans kursutbud och kursavgifter presenteras på vår hemsida www.auktionsverket.se och i denna interaktiva pdf. Anmälan till kurs kan ske skriftligen till Antikskolan, per telefon till Stockholms Auktionsverks växel eller Antikskolans direktlinje eller via internet, www.auktionsverket.se. Vi registrerar din anmälan till kursen när du har betalat en anmälningsavgift. Anmälan är bindande. Din betalning innebär också att du samtycker till dessa villkor. Anmälan kan återtas genom skriftligt meddelande till oss inom 14 dagar efter det att anmälningsavgiften betalats. Som skriftligt meddelande räknas brev, epost eller fax. Du har i sådant fall rätt att återfå betald anmälningsavgift.
Kallelse, slutbetalningFöre kursstart får du som är anmäld till kursen en skriftlig kallelse tillsammans med en faktura på kursavgiften med avdrag för tidigare betald anmälningsavgift. Kursavgiften skall betalas före kursstart. Eftersom anmälan är bindande är du betalningsskyldig för hela kursavgiften.
Kurslitteratur och studiematerialLitteratur, studiematerial och förbrukningsmaterial ingår inte i kursavgiften om inget annat anges.
Ändrade villkorAntikskolan har rätt att ställa in en kurs före kursstart. Du har då rätt att återfå betald kursavgift. Detsamma gäller om Antikskolan ändrar tidpunkten för sammankomsterna så att detta påverkar dina möjligheter att delta. Om du blir sjuk och sjukdomen enligt läkarintyg hindrar dig från att delta i kursen återbetalar vi kursavgiften till den del du inte kan delta i sammankomsterna.
Personuppgiftslagen, DistansavtalslagenAntikskolan följer Personuppgiftslagen. För att underlätta administrationen itbehandlar vi uppgifter om namn, adress och kursdeltagande. Uppgifterna används för att sända dig information om vår verksamhet. Om du vill avböja sådan information vill vi ha ett skriftligt besked om detta.
Antikskolan följer Distansavtalslagen för kursverksamheten.
Kontakta oss
AntikskolanNybrogatan 32Box 5274, 102 46 Stockholm.Tel växeln 08453 67 50, fax 0824 24 07epost: [email protected] direkt Lena Rydén, rektor 08453 67 95www.auktionsverket.se
Våra utbildningslokalerAntikskolanGrev Turegatan 55, Stockholm(gå in till lokalen genom gårdsportarna)
Stockholms AuktionsverkNybrogatan 32, Stockholm
Magasin 5Frihamnen Stockholm