Scenariusz przedszkole4

2

Click here to load reader

Transcript of Scenariusz przedszkole4

Page 1: Scenariusz przedszkole4

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU DZIEŃ 4

Temat: „Leśna spiżarnia” - ważenie przedmiotów na wadze szalkowej

Czas trwania : 25 minut

Materiały potrzebne do zajęć: waga szalkowa przedmioty do ważenia (kasztany, orzechy włoskie itp.) obręcze

Cel zajęć: ważenie przedmiotów i ustalanie wagi (porównywanie co jest cięższe, co jest lżejsze)

współdziałanie w osiągnięciu celu ustalanie reguł które stosuję się przy ważeniu kształtowanie świadomości pomiaru wagi (co jest cięższe i

lżejsze)

Metody i techniki pracy: rozmowa kierowana pokaz nauczyciela praca w małych grupach

Przebieg zajęć: 1. Zaśpiewanie piosenki „Niedźwiadek” oraz przypomnienie wierszyka o tym jak zachowuję się drzewo w lesie.

2. Łączenie przedmiotów w zbiory. Nauczyciel rozdaję dzieciom wcześniej przygotowane

zajęcze uszy, dzioby i ogony wiewiórek- dzieli dzieci na 3 grupy zwierząt. Nauczyciel rozkłada na podłodze kilka obręczy oraz rozsypuje różne przedmioty (kasztany, orzechy itp.). Nauczyciel mówi jaka grupa zwierząt ma uporządkować grupę przedmiotów do określonej obręczy.

3. Przeliczenie przedmiotów w zbiorach.4. Zabawa ruchowa „Jestem wagą”- praca ramion:

równoważenie – ramiona wyciągnięte w bok tak jak ramiona wagi; w lewej szalce jest większy ciężar – opuszczenie lewego ramienia; w prawej szalce jest większy ciężar – opuszczenie prawego ramienia.

5. Zapoznanie dzieci z wagą. Omówienie budowy wagi, pokazanie jak się waży i ustalenie reguł ważenia. Zabawa z wagą- dzieci same ważą przedmioty określają co jest cięższe, co jest lżejsze.

6. Instytut miar i wag. Dzieci ważą przedmioty np. Miś waży 6 kasztanów i po otrzymaniu wyników podchodzą do ławki, gdzie siedzi komisja i zapisuję wyniki pomiaru w specjalnie przygotowanej tabeli.

7. Ewaluacja. : W klasie przygotowana jest imitacja drzewa (Nauczyciel wyjaśnia znaczenie słowa imitacja) i każdemu komu podobały się dzisiejsze spotkanie, niech powiesi swój listek na drzewie. Uczniowie zawieszają na drzewie zdobyte listki z napisem: Leśny ekspert (każde dziecko koloruję swój listek).