savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

14
Ogledni nastavni sat savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

Transcript of savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

Page 1: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

Ogledni nastavni sat savjeti pri pripremi

Bojana Domjanović, prof.

Page 2: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

Stručni ispit

1. Pisani rad

2. Napisana priprema za nastavni sat

3. Izvođenje nastavnog sata

4. Usmeni ispit

Page 3: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

Gimnazija Lucijana Vranjanina, Zagreb, Trg hrvatskih pavlina 1

Page 4: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

učionica

• stolovi u 5 radnih skupina, katedra i demonstracijski stol

• (bijela) ploča, projekcijsko platno, projektor, osobno računalo, grafoskop

• kemikalije i kemijsko posuđe i pribor, modeli kristala, modeli molekula

Page 5: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

razredni odjeli

• opća i prirodoslovno-matematička gimnazija

• do 28 učenika

• niti jedan ili mali broj učenika s potrebama prilagodbe nastavnih

metoda

• suradljivi, motivirani, zainteresirani, UVIJEK NAKLONJENI

PRISTUPNIKU

Page 6: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

Priprema za nastavni sat

Temeljne odrednice

• nastavni program opće gimnazije (4 godine x 2 sata/tjedan)

http://dokumenti.ncvvo.hr/Nastavni_plan/gimnazije/obvezni/kemija.pdf

• Predmetni kurikulum Kemije

https://mzo.hr/hr/rubrike/predmetni-kurikulumi

• Ispitni katalog za državnu maturu iz predmeta Kemija

https://mk0ncvvow8xj1dauw2r.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/10/KEMIJA-2019b.pdf

Page 7: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

Nastavna jedinica

• CILJ nastavnog sata

• očekivana učenička postignuća – ISHODI POUČAVANJA – kognitivna, afektivna i psihomotorička domena

• artikulacija nastavnog sata

• prethodne i sljedeće nastavne jedinice – neophodna predznanja i određivanje opsega i dubine nastavnih sadržaja

Page 8: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

Priprema nastavnog sata

STRUČNA PRIPREMA - Što?

• vlastite primarne asocijacije na nastavnu temu

• sadržaj koji je predviđen dokumentima (program, kurikulum, katalog)

• prilagodba sadržaja izvedbenom planu (u dogovoru s nastavnikom –

mentorom)

• upoznavanje s literaturom za učenike – udžbenici (Profil-Klett, Školska

knjiga, Alfa)

• stručna literatura za nastavnika (prema području)

Page 9: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

Priprema nastavnog sataMETODIČKA PRIPREMA - Kako?

• učenik – subjekt nastavnog procesa

• nastavnik – moderator, upravitelj, organizator nastavnog procesa

• odabir nastavnih metoda koje maksimiziraju AKTIVNOST UČENIKA -

minimizirati „predavanje” nastavnika

• sociološki oblici rada

• poštivanje didaktičkih načela

• suradnja s kolegom mentorom pri stažiranju

Page 10: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

Priprema nastavnog sata

specifičnost nastavnog predmeta Kemija - EKSPERIMENT

• učenički ili demonstracijski?

• problemski ili ilustracijski?

• precizna uputa, mjere opreza i znakovi opasnosti, jasni zadaci – listić

• kontrola rada tijekom izvođenja pokusa

• načelo zornosti i apstrakcije

• makroskopska razina, atomsko- molekulska razina, zapis promjena kemijskom

simbolikom i jednadžbama kemijskih reakcija

Page 11: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

preporučena dodatna literatura za pripremu pokusa

Page 12: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

EDUTORIJ https://edutorij.e-skole.hr/share/page/home-page

• digitalni obrazovni sadržaji

• scenariji poučavanja

Page 13: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

• računalne simulacije, alati za izradu računalnih modela molekula

Page 14: savjeti pri pripremi Bojana Domjanović, prof.

završne napomene

• Fokusirati se na cilj nastavnog sata i osmisliti aktivnosti učenika koje

vode tom cilju

• Primjenjivati didaktička načela, osobito postupnosti i sustavnosti,

zornosti i apstraktnosti te aktivnosti i razvoja

• surađivati i s dosadašnjim mentorom na osmišljavanju i planiranju

nastavnog sata

• „Manje je više!”