Rph

4
5.0 PENGHASILAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH : 4 Oktober 2008 (Selasa) MASA : 8.30 pagi – 9.30 pagi (60 minit) TAHUN : 4 Rafflesia MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu TAJUK : Awas! Banjir BIL. MURID : 26 orang HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran, murid – murid dapat, i) membaca perkataan, frasa dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul serta menyatakan situasi yang berlaku berdasarkan teks yang diberi. ii)menyatakan arahan serta pesanan yang diterima kepada orang lain jika berada dalam situasi banjir. iii) membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar yang diberi. FOKUS UTAMA : 1.3 Memberikan dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara yang berkaitan dengan banjir atau situasi yang dialami. Aras 2 iv) Menyatakan panduan tunjuk arah kepada orang lain berdasarkan teks yang diberi. 50

Transcript of Rph

Page 1: Rph

5.0 PENGHASILAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 4 Oktober 2008 (Selasa)

MASA : 8.30 pagi – 9.30 pagi (60 minit)

TAHUN : 4 Rafflesia

MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu

TAJUK : Awas! Banjir

BIL. MURID : 26 orang

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran, murid – murid dapat,

i) membaca perkataan, frasa dan ayat majmuk dengan

sebutan dan intonasi yang betul serta menyatakan

situasi yang berlaku berdasarkan teks yang diberi.

ii) menyatakan arahan serta pesanan yang diterima kepada

orang lain jika berada dalam situasi banjir.

iii) membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan

gambar yang diberi.

FOKUS UTAMA : 1.3 Memberikan dan memahami arahan serta pesanan

tentang sesuatu perkara yang berkaitan dengan banjir atau

situasi yang dialami.

Aras 2

iv) Menyatakan panduan tunjuk arah kepada orang lain

berdasarkan teks yang diberi.

FOKUS SAMPINGAN : 8.2 membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat

majmuk berpandukan gambar yang ditunjukkan.

Aras 1

50

Page 2: Rph

(i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan

gambar.

SISTEM BAHASA : kata arah, ayat majmuk, ayat penyata, ayat perintah, huruf

besar, tanda baca, penanda wacana

PENGISIAN ILMU : i) Matematik

ii) Geografi

iii) Kajian Tempatan

NILAI : i) menerima pandangan orang lain

ii) bekerjasama

BBM : artikel, gambar

LANGKAH ISI

PELAJARAN

AKTIVITI CATATAN

SET INDUKSI

(5 MINIT)

Menunjukkan

gambar

- Guru menunjukkan gambar

mengenai banjir.

- Guru mengadakan sesi soal

jawab mengenai suasana

banjir yang pernah dialami

oleh murid – murid.

- Guru menyatakan tajuk

pelajaran pada hari ini.

- BBM

- Gambar

- KBF

- Murid

menyatakan

pendapat atau

idea

- Nilai

- Menerima

pandangan

orang lain

LANGKAH 1

(10 MINIT)

Bacaan

mekanis

- Guru mengedarkan artikel

mengenai banjir kepada murid

– murid.

- Guru meminta beberapa orang

murid untuk membaca artikel

di hadapan kelas dengan

sebutan dan intonasi dengan

betul.

- Guru bersoal jawab dengan

- BBM

- Artikel

- KBT

- Kecerdasan

pelbagai

(verbal

linguistik)

- Nilai

- kerjasama

51

Page 3: Rph

murid mengenai situasi dalam

artikel dan ingui peluang

kepada mereka untuk

menceritakan pengalaman

mereka sendiri.

LANGKAH 2

(25 MINIT)

Lakonan - Guru memberikan peranan

kepada murid seperti watak

pegawai polis, mangsa banjir,

bomba dan melakonkan

situasi banjir.

- Polis dan bomba memberikan

arahan kepada mangsa banjir

tentang langkah keselamatan

ketika berlakunya banjir.

- KBT

- Kecerdasan

pelbagai

(interpersonal)

LANGKAH 3

(15 MINIT)

Membina ayat - Guru mengedarkan gambar

turutan mengenai situasi

banjir.

- Guru meminta murid membina

ayat tunggal dan majmuk

berdasarkan gambar yang

diberi.

- Guru meminta murid

menampal gambar dan

menulis ayat di dalam buku

latihan.

- Guru meminta beberapa orang

murid untuk membacakan ayat

mereka.

- BBM

- Gambar

urutan

- KBT

- Kemahiran

Berfikir

PENUTUP

(5 MINIT)

Merumus

pengajaran

- Guru meminta murid

menghantar buku latihan.

- Guru bersoal jawab dengan

murid mengenai pelajaran hari

ini.

- Guru merumuskan pelajaran.

- KBT

- Kemahiran

berfikir

52