RPH PSK T5 Keluarga Kembanganku
-
Upload
farahdila-asaad -
Category
Documents
-
view
278 -
download
1
Transcript of RPH PSK T5 Keluarga Kembanganku
-
8/12/2019 RPH PSK T5 Keluarga Kembanganku
1/3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 5 Tenteram
Bil Murid : / 42 orang
Masa : 10.00 pagi11.00 pagi (1 jam)
Tarikh : 28 Februari 2014Tema : Tema 2- Sayangi Keluarga
Tajuk : Unit 4 Hubungan Keluarga Kembangan
- 4A. Keluarga Kembanganku
- 4E. Keluarga Kembangan Kebanggaanku
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 4 anggota keluarga
kembangan dengan betul.
2. Memadankan sekurang-kurangnya 4 hubungan anggota
keluarga kembangan dengan betul.
3. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 cara menjalinkan
hubungan yang baik dengan anggota keluarga
kembangan dengan betul.
Isi Pelajaran 1. Anggota keluarga kembangan.
2. Hubungan anggota keluarga kembangan.
3. Cara menjalinkan hubungan yang baik dengan anggota
keluarga kembangan.
Penerapan Nilai Murni : Menyayangi keluarga kembangan, menghargai dan
menghormati ahli keluarga
Pengetahuan sedia ada : Murid sudah mempelajari tajuk keluarga asas yang
dalam mata pelajaran PSK Tahun 4 dan tajuk sebelum ini.
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran:
Bahan Jumlah
video 3
permainan interaktif 1
Lembaran kerja 42 (2set soalan)slaid Power Point 1
Prosedur PelaksanaanAlam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ Sumber
P&P/Isi Pelajaran
Elemen PengurusanPembelajaran
Bestari/ KemahiranGenerik
Catatan (PenerapanNilai Murni/ Nilai
Alam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ Sumber
P&P/Isi Pelajaran
Set Induksi (5 Minit)
1. Murid dipaparkan denganvideo keluarga bahagia.
KBKK :- Mengesan
Isi Pelajaran:- Keluarga Kembangan
-
8/12/2019 RPH PSK T5 Keluarga Kembanganku
2/3
2. Murid diminta memberikan
pendapat tentang video yang
telah ditonton.
3. Jawapan murid dikaitkan
dengan tajuk pembelajaran
pada hari ini iaitu Keluarga
Kembanganku.
- Menghubungkait
Kecerdasan Pelbagai:
- Interpersonal
- Intrapersonal
- Visual
BSPP:
- video dan pembesar suara
Soalan guru:
1. Apakah perkaitan video
dengan tajuk hari ini?
Langkah 1 (15 Minit)
1. Murid ditayangkan dengan
video situasi.
2. Murid dipilih secara rawak
untuk ke hadapan kelas.
3. Murid yang dipilih diminta
untuk menyatakan anggota
keluarga yang terdapat dalam
video yang ditonton.
4. Murid berbincang dengan
guru.
5. Murid yang menjawab dengan
betul akan diberikan token.
6. Murid diminta untuk
menyenaraikan anggota
keluarga kembangan lain
yang mereka ketahui.
KBKK :
- Menghubungkait
- rasional
Kecerdasan Pelbagai:
- Verbal Linguistik
- Kinestetik
Isi pelajaran:
- Menyenaraikan anggota
keluarga kembangan
(datuk, nenek, sepupu, ibu
ibu, bapa saudara, dll.)
BSPP:
video
Nilai:
Menyayangi ahli keluarga
kembangan
Langkah 2 (15 minit)
1. Murid dipamerkan dengan
carta keluarga kembangan di
slaid Power Point.
2. Murid dipilih secara undian
nombor dan diminta untuk ke
hadapan kelas.
3. Murid yang dipilih diminta
untuk menjawab permainan
interaktif di slaid yangdisediakan.
4. Murid berbincang dengan
guru.
5. Murid yang menjawab dengan
betul akan diberikan token.
6. Murid diminta melengkapkan
lembaran kerja yang diberikan
guru.
KBKK :
-Menghubungkait
Kecerdasan
Pelbagai :
- verbal linguistik
- visual ruang
Strategi :-berpusatkan bahan
Isi pelajaran:
- Menyenaraikan hubungan
keluarga kembangan
(datuk- bapa kepada
ibu/bapa
nenek- ibu kepada ibu/bapa
sepupu- anak kepada
ibu/bapa saudara, dll.)
BSPP:
- slaid permainan interaktif
Power Point
- lembaran kerja
Nilai murni:
-Berani tampil ke hadapan
-mengenali dan menyayangiahli keluarga
-
8/12/2019 RPH PSK T5 Keluarga Kembanganku
3/3
Langkah 3 (20 minit)
1. Murid ditayangkan beberapa
keping gambar melalui slaid
Power Point di hadapan kelas.
2. Murid diminta menyatakan
cara untuk menjalinkanhubungan dengan ahli
keluarga kembangan.
3. Murid berbincang dengan
guru dan diterapkan dengan
nilai menghormati dan sayang
kepada ibu bapa dan ahli
keluarga kembangan.
4. Murid diminta untuk
melengkapkan lembaran kerja
dan menampalnya ke dalam
buku tulis.
KBKK :
-Mengaplikasi
-Menyenaraikan
Kecerdasan pelbagai:-Interpersonal,
-intrapersonal
Isi pelajaran:
- Menyenaraikan cara
menjalinkan hubungan
dengan ahli keluarga
kembangan.
BSPP:
- lembaran kerja
- slaid Power Point
Nilai:
-Menghormati ahli keluarga
-Menyayangi ahli keluarga
Penutup (5 minit)
1. Murid ditayangkan dengan
video Sayangi Orang Tua.
2. Murid dipanggil secara rawak
untuk menjawab soalan guru.
3. Murid mendengar rumasan
pembelajaran oleh guru pada
hari ini.
KBKK:
-Mengaplikasi
Kecerdasan pelbagai :
-verbal linguistik
Nilai :
-menyayangi ahli keluarga
Soalan guru :
1. Berikan 2 anggota ahli
keluarga kembangan
beserta hubungannya.
2. Nyatakan 2 cara
menjalinkan hubungan
dengan anggota keluarga
kembangan