Rph psk t4 penampilan diri yang positif
-
Upload
nurfaten-ismail -
Category
Documents
-
view
890 -
download
6
Transcript of Rph psk t4 penampilan diri yang positif
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 Semangat
Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)
Masa : 2.30 – 3.00 petang
Tarikh : 26 Februari 2013 (Selasa)
Tema : 1- Sayangi diri .
Unit : 2 – Pengurusan Diri
Tajuk : Penampilan Diri yang Positif
Sub Topik : Tingkahlaku yang positif
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menyenaraikan lima tingkah laku yang positif.
2. Melakonkan aktiviti main peranan berkaitan tingkahlaku yang positif di hadapan kelas.
Ringkasan Isi Kandungan
1. Tingkahlaku yang positif.
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Berdikari : Bertanggungjawab
2. Hemah tinggi : kesopanan.
Unsur Patriotisme
1. Berusaha ke arah membina hubungan yang baik dengan rakan sekelas dan mempunyai integriti diri.
Pengetahuan Sedia Ada
1. Murid pernah mempamerkan ciri penampilan diri yang positif dengan rakan sekelas dan
guru.
NURFATEN BINTI ISMAIL 1
Bil. Sumber Kuantiti
1. Komputer riba 1
2. Pembesar suara 1
3 Kotak Muzik 1
4. LCD projektor 1
5. Kad tugasan Kotak Muzik 5
6. Lagu : Budi Bahasa Budaya Kita 1
7. Tayangan Video (tidak hormat ibuayah) 1
Kemahiran Generik
Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
menghubungkait, membanding beza
KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif : Main peranan melalui aktiviti music box.
Prosedur Pelaksanaan
Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari,
Kemahiran Generik
Catatan, Penerapan Nilai
Murni, Nilai Alam
Sekitar, Unsur
Patriotisme, dan sumber
P&P
Set Induksi
(3 minit)
1. Murid dikehendaki melihat
tayangan video bertajuk tidak
menghormati ibu ayah
2. Murid dipilih secara rawak
untuk memberi ulasan
berkenaan dengan tayangan
KB :
Menghubungkait
Membanding
Beza
TKP :
Interpersonal
Verbal-linguistik
Nilai :
menghargai diri
sendiri.
SPP:
Buku kerja PSK
Unsur Patriotisme :
Integriti diri
NURFATEN BINTI ISMAIL 2
video.
3. Guru mengaitkan perbincangan
tadi dengan tajuk pelajaran.
Tajuk pelajaran : Tingkahlaku yang positif.
Langkah 1 ( 10 minit )
1. Murid-murid ditayangkan
persembahan multimedia
(PowerPoint) yang bertajuk
Tingkahlaku yang positif
2. Antara kandungan dalam
tayangan slaid :-
Mengamalkan tingkahlaku
yang positif bersama
komuniti sekolah.
Guru-guru
Rakan sekelas
Makcik kantin
Pegawai
keselamatan
Pelawat
3. Murid dipilih secara rawak dan
diminta untuk memberi contoh
cara menonjolkan penampilan
diri yang positif dengan
kesemua warga komuniti di
sekolah dengan bimbingan
guru.
KB : Membanding Beza
Menghubungkait
KBF : Menjana idea
Menganalisis
TKP : Interpersonal
Verbal-
linguistik
Nilai :
menghormati
SPP :
tayangan
PowerPoint
Unsur patriotisme :Memartabatkan identiti diri yang baik dengan penampilan diri yang positif.
NURFATEN BINTI ISMAIL 3
Langkah 2
(10 minit)
1. Guru memasang lagu
2. Guru mengedarkan kotak muzik
dan murid secara bergilir-gilir
memberi kotak tersebut kepada
rakan sebelah.
3. Apabila muzik dihentikan, pilih
satu kertas tugasan
4. Murid tersebut diminta main
peranan berdasarkan arahan
pada kad tugasan.
5. Arahan :
Percakapan tidak sopan dengan rakan sekelas
Interaksi yang baik antara rakan
Murid marah tukang kebun Murid senyum dan ucapkan
terima kasih pada makcik kantin.
Murid tidak menghormati guru
Tidak mengendahkan pelawat yang datang
6. Murid boleh melakukan aktiviti
main peranan bersama rakan
ataupun secara kumpulan.
7. Kotak muzik akan diedarkan
kembali dan aktiviti diulang
secara berterusan.
KB : Menghubungkait
Membanding
Beza
TKP : Ruang/Visual
Interpersonal
Kinestetik
Verbal-linguistik
PK : main peranan melalui permainan kotak muzik
Sumber P&P
Kotak muzik
Kertas tugasan
Pembesar suara
Nilai Murni
Bertanggungjawab
Bekerjasama
Unsur patriotisme :Memupuk hubungan yang baik dengan komuniti sekolah.
NURFATEN BINTI ISMAIL 4
Penutup
(3 minit)
1. Murid menyanyikan lagu ‘Budi
Bahasa Budaya Kita’ yang
dinyanyikan oleh Siti Nurhaliza.
2. Guru menjalankan sesi
perbincangan dengan murid
untuk membuat rumusan
berkaitan penampilan diri yang
positif.
3. Murid diberi tugasan kerja
rumah iaitu menyenaraikan
sekurang-kurangnya 5
tingkahlaku positif dan 5 tingkah
laku negatif dalam diri masing-
masing.
KBKK : menghubungkait.
TKP : kinestatik, visual.
Sumber P&P :Lirik lagu
Nilai murni :Bersemangat
Unsur patriotisme :Menghayati lagu dan menyanyi dengan penuh semangat.
NURFATEN BINTI ISMAIL 5
ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-
………………………………………………………..
NURFATEN BINTI ISMAIL 6