Rph Pml Panduan Praktikum
-
Upload
jia-wen-j-w -
Category
Documents
-
view
250 -
download
0
description
Transcript of Rph Pml Panduan Praktikum
-
IPG KAMPUS KENINGAU 2011
1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS PEMULIHAN KHAS
Tarikh: 3 Mac 2011
Hari: Khamis
Masa:10.30-11.30 pagi (60 minit)
Tahun/Kelas: 3 Cempaka dan 2 Dahlia
Jumlah Murid: 10 orang (3 kumpulan)
Mata Pelajaran: Pemulihan (Bahasa Melayu)
Tema: Alam Benda
Nilai: Kerjasama, keterampilan, Berani, Teliti
Unsur Kemahiran Berfikir: Menyusun urutan dan Mengkategori
KUMPULAN 1 2 3
MURID Salma, Ratna, Wahid Azlan, Azri, Amira Chua, Flora, Siti, Joy
KEMAHIRAN Vokal (a,e,i,o,u) Suku kata (KV) Perkataan (KV+KV+KV)
HASIL
PEMBELAJARAN/
OBJEKTIF
1. Murid dapat memadankan 5 vokal
dengan gambar (benda) yang
bermula dengan bunyi vokal.
2. Murid dapat menyusun vokal
a, e, i, o, u seperti yang
ditunjukkan dalam contoh.
1. Murid dapat membunyikan 5
daripada 9 suku kata dengan
betul berdasarkan kad yang
ditunjukkan.
1. Murid dapat menulis suku kata
(KV+KV+KV) yang bermakna dengan
betul di lembaran kerja.
PENGETAHUAN
SEDIA ADA
Murid telah mempelajari vokal a, e, i
pada pengajaran sebelumnya.
Murid telah mengenal vokal dan
beberapa konsonan.
Murid telah menguasai kemahiran
perkataan KV+KV
BBM Video, gambar, kad huruf (vokal),
lembaran kerja, set permainan
monyet-monyet.
Video, dadu, kad suku kata, buku
bergaris empat.
Video, lembaran kerja, set permainan
pancing, kad gambar
-
IPG KAMPUS KENINGAU 2011
2
LANGKAH
/MASA
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi
(5 Minit)
Guru menayangkan video mari mengeja dan mengajak murid menyanyi sambil bertepuk tangan.
Guru bertanya huruf-huruf yang mereka lihat daripada video.
Guru meminta murid mencari huruf yang mereka kenal di sekitar kelas (bahan-bahan yang
dilekat di dinding, meja dan kerusi).
BBM: Video
Kumpulan 1
(Vokal a,i,e,o,u)
2
Suku kata (KV)
3
Perkataan (KV+KV+KV)
INTERAKSI DENGAN GURU PERMAINAN
Dadu Suku kata
LATIHAN (menulis)
Langkah 1
(15 minit)
1. Guru mengulang semula
aktiviti pelajaran
sebelumnya iaitu
menunjukkan huruf vokal (a,
i, o) sambil membunyikannya.
2. Murid diperlihatkan satu
persatu gambar dan
menyebut bunyi vokal
mengikut bunyi gambar.
Aktiviti ini dilakukan dalam
kumpulan diikuti secara
individu.
1. Murid bermain buah dadu
yang mengandungi suku kata
ba, ca, da, bi, di.
Contoh bahan:
Murid melambung buah dadu
dan memadankan suku kata
yang terdapat di permukaan
dengan suku kata yang
disediakan di kad suku kata.
Aktiviti ini dilakukan dalam
kumpulan.
1. Murid mengisi tempat
kosong untuk
melengkapkan perkataan
yang mengandungi
KV+KV+KV berpandukan
gambar.
Contoh bahan:
BBM
K1:Kad
gambar dan
vokal
K2:Buah dadu
dan kad suku
kata KV
K3:Lembaran
kerja
PENCAPAIAN
OBJEKTIF:
kumpulan 3
-
IPG KAMPUS KENINGAU 2011
3
Contoh bahan:
3. Guru meminta murid memilih
kad huruf yang mengandungi
vokal sambil menyebut
bunyinya secara individu.
Contoh bahan:
Contoh bahan:
LATIHAN (menulis) INTERAKSI DENGAN GURU PERMAINAN
Pancing suku kata
BBM
K1: lembaran
kerja
K2: kad suku
kata
Langkah 2
(15 minit)
1. Murid secara individu
memadankan huruf-huruf
vokal dengan gambar yang
sesuai di lembaran kerja.
1. Guru menunjukkan 9 suku
kata KV sambil
membunyikannya diikuti
oleh murid secara kumpulan
dan individu.
1. Setiap murid dibekalkan
pancing magnet.
-
IPG KAMPUS KENINGAU 2011
4
Contoh bahan:
2. Murid menulis bentuk vokal
di lembaran kerja secara
individu.
Contoh bahan:
Contoh bahan:
2. Murid secara individu
memilih secara rawak kad
suku kata dan
membunyikannya.
2. Murid memancing kad suku
kata yang dilekatkan pin
(supaya melekat dengan
magnet).
3. Murid akan memadankan
suku kata yang berjaya
dipancing untuk
membentuk perkataan
yang bermakna.
4. Gambar (kereta, perahu,
perigi )di sediakan sebagai
panduan
Contoh bahan:
K3: set
permainan
pancing,
lembaran
kerja.
KB:
Mengkategori
PENCAPAIAN
OBJEKTIF:
Kumpulan 1
Kumpulan 2
-
IPG KAMPUS KENINGAU 2011
5
PERMAINAN
monyet-monyet
LATIHAN (menulis) INTERAKSI DENGAN GURU
Langkah 3
(15 minit)
1. Murid diberikan 30 kad yang
mengandungi vokal.
2. Seorang murid akan
mengagihkan kad secara
rawak kepada rakan lain.
3. Murid yang mendapat vokal
lengkap dan menyusun urutan
seperti yang ditunjukkan
dalam contoh dikira sebagai
pemenang.
4. Aktiviti ini boleh diulang-
ulang.
Contoh panduan:
Contoh Kad:
1. Murid menulis suku kata
yang telah dipelajari di
buku yang bergaris empat.
Contoh bahan:
1. Guru meminta murid
menyebut benda yang
terdapat dalam gambar
satu demi satu.
Contoh gambar:
2. Guru menunjukkan kad
suku kata yang sesuai
dengan bunyi benda
secara membatang.
3. Murid mengulang aktiviti
yang sama tanpa bantuan
guru.
4. Murid bergilir-gilir
melakukan aktiviti yang
sama.
5. Guru membimbing murid
dengan membetulkan
sebutan yang padan
dengan gambar.
BBM
K1:set
permainan
K2:Buku
bergaris
empat
K3: Gambar
KB: Menyusun
ikut urutan
PENCAPAIAN
OBJEKTIF:
Kumpulan 1
-
IPG KAMPUS KENINGAU 2011
6
Penutup/Penilaian
(5 Minit)
Guru mengedarkan lembaran kerja yang mengandungi aktiviti latihan untuk disiapkan oleh
murid berdasarkan kemahiran yang telah dipelajari tadi.
Guru menayangkan video :mari mengeja sambil menyanyi dan bertepuk tangan.
BBM: Video
Refleksi
1. Kekuatan/Keistimewaan:.
2. Kelemahan:.
3. Cadangan penambahbaikan:
Tandatangan Pelajar Tandatangan Guru Pembimbing/Pensyarah Penyelia
_________________ _____________________________________
-
IPG KAMPUS KENINGAU 2011
7
Makluman tambahan:
1. Aktiviti tanpa guru seperti permainan dan latihan (menulis) adalah contoh aktiviti yang boleh diubah suai. Aktiviti yang
dilaksanakan itu mestilah saling berkaitan atau kesinambungan dengan aktiviti dalam setiap langkah.
2. Guru boleh menyediakan aktiviti atau bahan tambahan bagi mengelakkan gangguan murid dari kumpulan lain semasa
pengajaran dilaksanakan.
3. Objektif setiap kumpulan tidak semestinya satu, malah boleh ditambah berdasarkan aktiviti dalam langkah.
4. Kemahiran yang dipilih adalah berdasarkan kelemahan murid yang telah dikesan melalui ujian diagnostik. Ujian ini lazimnya
dilakukan pada awal tahun dan direkodkan dalam fail murid. Guru pelatih perlu merujuk fail tersebut semasa merancang
kemahiran yang sesuai untuk murid dalam satu sesi pengajaran. Sekiranya tiada rekod berkaitan ujian tersebut, guru
pelatih perlu melaksanakannya. Keputusan ujian diagnostik merupakan maklumat yang penting dan perlu dirujuk semasa
merancang dan menulis RPH.
5. Agihan murid mengikut kumpulan adalah berdasarkan daerah kelemahan murid. Murid yang telah didiagnosis mempunyai
kelemahan yang sama atau hampir sama lazimnya akan dimasukkan dalam kumpulan yang sama. Namun demikian, agihan
kumpulan bukanlah satu kemestian, kerana terdapat situasi dalam satu kumpulan (misalnya 5 orang murid) yang memiliki
daerah kelemahan yang sama. Dalam kes ini, guru boleh menulis RPH tanpa membuat lajur kumpulan.