RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 01 - … … · Web viewMampu mengungkapkan pikiran, pendapat,...
Transcript of RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 01 - … … · Web viewMampu mengungkapkan pikiran, pendapat,...
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 01
Nama Sekolah : SMK Muhammadiyah Randublatung
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI/ SEMUA JURUSAN/1
Pertemuan ke- : 1
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Mendengarkan
Mampu mendengarkan dan memahani wacana
lisan sastra maupun nonsastra dalam berbagai
ragam bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar : Mendengarkan kegiatan musyawarah yang
disampaikan melalui media elektronik
Indikator : Menyebutkan tema/topik musyawarah
Merangkum hasil musyawarah dengan
ragam krama
Menganggapi pembicaraan dalam bentuk
kritikan atau dukungan.
A. Tujuan Pembelajaran
1. Peserta didik dapat menyebutkan tema/topik musyawarah dengan mendengarkan
musyawarah yang disampaikan melalui rekaman/media elektronik
2. Peserta didik dapat merangkum hasil musyawarah dengan ragam krama melalui
mendengarkan musyawarah yang disampaikan melalui rekaman/media elektronik
3. Peserta didik dapat menganggapi pembicaraan dalam bentuk kritikan atau dukungan
dengan mendengarkan musyawarah yang disampaikan melalui rekaman/media
elektronik
Karakter siswa yang akan dikembangkan setelah mempelajari bab ini adalah;
-Kerja keras, Rasa ingin tau, Mandiri, Tanggung jawab, Komunikatif, Toleransi.
B. Materi Ajar
Musyawarah
Musyawarah mujudake dalan kang prayoga kanggo ngrampungake prekara sarana
bebarengan. Ora perlu rebut adu bener (rebut pener). Sajroning musyawarah mesthine
nduweni tujuwan supeket (mupakat).
Musyawarah bakal bisa lumaku kanthi becik menawa kabeh kang magepokan karo
kagiyatan iku ngetrepi kewajibane dhewe-dhewe. Adakane anane sawijine pawongan
kang dadi suh, kang mranata lakune musyawarah. Umpama ana ing rapat sering diarani
moderator. Moderator iku kang bakal miwiti kanthi ngandharake apa kang dirembug,
1
mratitisake sapa kang kajibah ngudhal panemu, menehi kalodhangan marang kang
nanggapi, lan kang pungkasan mesthi bae nemtokake dudutan/simpulan.
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Pendahuluan
Motivasi:
1. Guru bertanya jawab dengan siswa tentang musyawarah
2. Guru bertanya jawab dengan siswa tentang manfaat mendengarkan
musyawarah
Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik mendengarkan rekaman musyawarah
Guru membimbing peserta didik untuk mengidentifikasi tema
musyawarah
2.2 Elaborasi
Peserta didik secara terbuka, demokratis dan toleransi
menerima atau menanggapi pendapat peserta didik yang lain
Peserta didik menuliskan pokok-pokok musyawarah
Peserta didik secara lisan mengajukan dan menjawab pertanyaan
berkaitan dengan isi musyawarah
Peserta didik yang ditunjuk secara acak menyimpulkan hasil
musyawarah yang didengar dalam bentuk kritikan atau
dukungan.
Peserta didik secara lisan menanggapi hasil simpulan
musyawarah yang dikemukakan peserta didik yang lain.
Peserta didik secara terbuka, demokratis dan toleransi
menyimpulkan hasil musyawarah.
Peserta didik menyampaikan secara lisan hasil musyawarah
Peserta didik mendengarkan penjelasan tentang suplemen materi
mengenai widyamakna berkaitan dengan homonim, homofon
dan homograf serta tembung camboran.
Peserta didik menjawab pertanyaan berkaitan dengan homonim,
homofon dan homograf serta tembung camboran.
5
75
2
No Kegiatan Waktu
3.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil diskusi dan
tanggapan peserta didik mengenai musyawarah
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan atas keberhasilan siswa
mendengarkan musyawarah dengan baik.
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Kegiatan Penutup
Guru meminta siswa secara mandiri untuk menyampaikan
secara lisan hasil musyawarah didengar
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberi tugas kepada siswa untuk menjawab pertanyaan-
pertanyaan berupa soal uraian dan menjodohkan yang berkaitan
dengan materi mendengarkan kegiatan musyawarah yang
disampaikan melalui media elektronik
Guru memberi tugas kepada siswa untuk menjawab pertanyaan-
pertanyaan berupa soal uraian dan menjodohkan yang berkaitan
dengan homonim, homofon dan homograf serta tembung
camboran.
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas untuk mendengarkan kegiatan musyawarah
secara langsung yang diadakan dilingkungan masyarakat
masing-masing dengan batas waktu dua minggu.
10
E. Penilaian Hasil Belajar
Butir Penilaian:
1. Babagan apa kang dirembug dening ketua OSIS lan para anggotane?
2. Apa tujuwane dianakake pengetan dina Kartini?
3. Sapa bae kang rembugan karo Ketua OSIS?
4. Gaweya ukara nganggo tembung-tembung ing ngisor iki!
a. Kalodhangan
b. Pepenggihan
3
c. Dwija
d. Gegayutan
e. Nyengkuyung
5. Kepriye panemumu saka rembugan ing dhuwur?
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Babagan kang dirembug 10 5 0
2 Tujuan pengetan 20 10 0
3 Paraga kang ngrembug 20 10 0
4 Ukara 30 15 0
5 Panemu 20 10 0
Total Nilai 100 50
F. Media/ Sumber Pembelajaran
Buku Memetri Basa Jawa Kelas XI
Modul Kelas XI (MGMP BASA JAWA SMA DAN SMK KOTA BLORA )
Randublatung,1 Juli 2014
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Suwit, S,Ag., S.Pd Kasriyatiningsih , S.Pd
NBM;1003984
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 02
Nama Sekolah : SMK Muhammadiyah Randublatung
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
4
Kelas/Program/ Semester : XI/ SEMUA JURUSAN/1
Pertemuan ke- : 2
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Membaca
Mampu membaca dan memahami bacaan sastra
maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa
dengan berbagai keterampilan dan teknik
membaca.
Kompetensi Dasar : Membaca nyaring wacana pidato
Indikator : Menemukan pokok-pokok isi pidato
dalam ragam tertentu bahasa Jawa
Memahami isi pokok naskah pidato
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menemukan pokok-pokok isi pidato dalam ragam tertentu bahasa
Jawa melalui membaca nyaring wacana pidato
Peserta didik dapat memahami isi pokok naskah pidato melalui membaca nyaring
wacana pidato
Karakter siswa yang akan dikembangkan setelah mempelajari bab ini adalah;
-Kerja keras, Rasa ingin tau, Mandiri, Tanggung jawab, Komunikatif, Toleransi.
B. Materi Ajar
Sesorah/pidato
Sesorah, pidato utawa medhar sabda yaiku micara utawa nglairaken gagasan, panemu
sarana lisan ing sangarepe wong akeh.
Ancase sesorah yaiku minangka (1) atur pambagya, (2) atur kabar utawa informasi,
(3)aweh panglipur, (4) pangajak.
Bab wigati supaya anggone sesorah bisa kaleksanan kanthi becik, mula sing sesorah
iku kudu nggatekake ing antarane (1) basa, (2) busana, (3) swara, (4) solah bawa/sikap
Basa sing digunakake kudu laras/cocog karo sing diadhepi. Basa ngoko digunakake
menawa sing diadhepi iku bocah luwih enom tinimbang sing sesorah. Basa karma
digunakake Manawa ngadhepi wong sing luwih tuwa utawa wong sing kudu dikurmati.
Busana kang digunakake prayogane busana sing becik lan sopan, amerga ajining
raga saka busana.
5
Wiramaning swara sing kepenak dirungokake, aja keseron utawa alon banget.
Anggone ngucapake tetembungan sing cetha ora groyok, ora kecepeten saengga apa kang
diwedharake gampang dimangerteni karepe, iramane ora lugu kaya wong kang maca buku.
Solah bawane wong kang sesorah iku kudu manteb lan teteg, madhep marang
pamriksa, tangan ngapurancang, aja tumungkul/dingkluk lan aja ndhangak.
Bab liyane sing kudu disingkiri gegayutan karo solah bawa nalika sesorah antarane
polate besengut, gugup, ngguyu sing digawe-gawe, kerep ndeleng cathetan, ngobahake
tangan/sikil, karo mloka-mlaku, ngadheg kaku kaya wong baris, tangan methentheng,
tangan sedhakep lan tangan mlebu ing sak klambi utawa kathok.
Supaya anggone sesorah runtut kudu gatekake urut-urutane sesorah yaiku (1) uluk
salam, (2) purwaka, (3) isi wigatining atur, (4) pangarep-arep, (5) panutup.
(Kapethik saking Pinter Sesorah.2005:4)
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal
Motivasi:
Guru bertanya jawab tentang maca naskah sesorah
Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik membaca wacana pidato dalam ragam krama
Peserta didik menyebutkan tema pidato secara lisan
menggunakan basa krama
2.2 Elaborasi
Peserta didik menerima pendapat secara terbuka, demokratis
dan toleransi tentang tema yang disampaikan peserta didik yang
lain.
Peserta didik menemukan pokok-pokok isi pidato dalam ragam
basa krama
Peserta didik memahami isi pokok naskah pidato
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan
peserta didik mengenai sesorah
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu
mengungkapkan tanggapan sesuai unggah-ungguh basa secara
5
75
6
No Kegiatan Waktu
3.
mandiri.
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Penutup
Guru menunjuk siswa secara mandiri untuk berbicara sesuai unggah-
ungguh bahasa Jawa.
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberi tugas kepada siswa untuk menjawab pertanyaan-
pertanyaan yang berkaitan dengan materi mendengarkan pidato
berupa uraian dan menjodohkan
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas pada peserta didik secara individu untuk
membaca pidato yang telah ditentukan(yang didownload dari
www.yuyunsaja.blogspot.com), dan siswa yang lain menilai
lafal, intonasi,irama beserta komentarnya kemudian hasilnya
dikumpulkan pertemuan berikutnya.
10
E. Penilaian Hasil Belajar
Butir Penilaian:
Wangsulana pitakon ngisor iki miturut Tanggap Wacana ing Pahargyan Warsa
Enggal/Tahun Baru ing dhuwur!
a. Apa tema sesorah/tanggap wacana ing dhuwur?
b. Saka teks sesorah ing dhuwur, kang sesorah minangka apa? ( siswa, pemudha ing
dhusun, sesepuh dhusun, lsp) Tuduhna tetembungane?
c. Sebutna kang kalebu tumindak ala sing kudu ditinggalake miturut sesorah ing
dhuwur!
d. Gawenen ukara saka tembung-tembung ngisor iki kang trep karo unggah-ungguh
basa!
Yuswa tegese………………………………………………………………..
Ukara ………………………………………………………………………
Pawiyatan tegese………………………………………………………………..
Ukara ………………………………………………………………………
e. Apa pangajabe sesorah ing dhuwur?
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
7
1 Pahargyan Warsa Enggal 10 5 0
2 Tetembungan siswa 20 10 0
3 Tumindak ala 20 10 0
4 Ukara 30 15 0
5 Pangajab sesorah 20 10 0
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran
Buku Memetri Basa Jawa Kelas XI
Modul Kelas XI (MGMP BASA JAWA SMA DAN SMK KOTA BLORA)
Kamus Basa Jawa
Randublatung,1 Juli 2014
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Suwit, S,Ag., S.Pd Kasriyatiningsih , S.Pd
NBM;1003984
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 03
Nama Sekolah : SMK Muhammadiyah Randublatung
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
8
Kelas/Program/ Semester : XI/ SEMUA JURUSAN/1
Pertemuan ke- : 3
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Membaca
Mampu membaca dan memahami bacaan sastra
maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa
dengan berbagai keterampilan dan teknik
membaca.
Kompetensi Dasar : Membaca nyaring wacana pidato
Indikator : Membacakan naskah pidato dengan
lafal, intonasi, dan irama yang sesuai
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat membacakan naskah pidato dengan lafal, intonasi, dan irama yang
sesuai
Karakter siswa yang akan dikembangkan setelah mempelajari bab ini adalah;
-Kerja keras, Rasa ingin tau, Mandiri, Tanggung jawab, Komunikatif, Toleransi.
B. Materi Ajar
Sesorah/pidato
Sesorah, pidato utawa medhar sabda yaiku micara utawa nglairaken gagasan, panemu
sarana lisan ing sangarepe wong akeh.
Ancase sesorah yaiku minangka (1) atur pambagya, (2) atur kabar utawa informasi,
(3)aweh panglipur, (4) pangajak.
Bab wigati supaya anggone sesorah bisa kaleksanan kanthi becik, mula sing sesorah
iku kudu nggatekake ing antarane (1) basa, (2) busana, (3) swara, (4) solah bawa/sikap
Basa sing digunakake kudu laras/cocog karo sing diadhepi. Basa ngoko digunakake
menawa sing diadhepi iku bocah luwih enom tinimbang sing sesorah. Basa karma
digunakake Manawa ngadhepi wong sing luwih tuwa utawa wong sing kudu dikurmati.
Busana kang digunakake prayogane busana sing becik lan sopan, amerga ajining
raga saka busana.
Wiramaning swara sing kepenak dirungokake, aja keseron utawa alon banget.
Anggone ngucapake tetembungan sing cetha ora groyok, ora kecepeten saengga apa kang
diwedharake gampang dimangerteni karepe, iramane ora lugu kaya wong kang maca buku.
Solah bawane wong kang sesorah iku kudu manteb lan teteg, madhep marang
pamriksa, tangan ngapurancang, aja tumungkul/dingkluk lan aja ndhangak.
9
Bab liyane sing kudu disingkiri gegayutan karo solah bawa nalika sesorah antarane
polate besengut, gugup, ngguyu sing digawe-gawe, kerep ndeleng cathetan, ngobahake
tangan/sikil, karo mloka-mlaku, ngadheg kaku kaya wong baris, tangan methentheng,
tangan sedhakep lan tangan mlebu ing sak klambi utawa kathok.
Supaya anggone sesorah runtut kudu gatekake urut-urutane sesorah yaiku (1) uluk
salam, (2) purwaka, (3) isi wigatining atur, (4) pangarep-arep, (5) panutup.
(Kapethik saking Pinter Sesorah.2005:4)
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal
Motivasi:
Guru bertanya jawab tentang maca naskah sesorah
Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik membaca wacana pidato dalam ragam krama
Peserta didik menyebutkan tema pidato secara lisan
menggunakan basa krama
2.2 Elaborasi
Peserta didik menerima pendapat secara terbuka, demokratis
dan toleransi tentang tema yang disampaikan peserta didik yang
lain.
Peserta didik membaca nyaring naskah pidato
Peserta didik menyimak contoh pembacaan pidato dengan lafal,
intonasi, dan irama yang sesuai
Peserta didik membaca kembali naskah pidato dengan lafal,
intonasi, dan irama yang sesuai
Peserta didik yang lain memberikan penilaian tentang
pembacaan pidato berkaitan dengan lafal, intonasi, dan irama
Peserta didik mendengarkan penjelasan materi suplemen
mengenai aksara jawa meliputi aksara rekan dan penulisan
tembung andhahan menggunakan aksara Jawa.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan
peserta didik mengenai sesorah
5
75
10
No Kegiatan Waktu
3.
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu
mengungkapkan tanggapan sesuai unggah-ungguh basa secara
mandiri.
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Penutup
Guru menunjuk siswa secara mandiri untuk berbicara sesuai unggah-
ungguh bahasa Jawa.
2.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberi tugas kepada siswa untuk menjawab pertanyaan-
pertanyaan yang berkaitan dengan materi suplemen mengenai
aksara jawa meliputi aksara I rekan dan penulisan tembung
andhahan menggunakan aksara Jawa.
2.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas pada peserta didik secara individu untuk
membaca pidato yang telah ditentukan(yang didownload dari
www.yuyunsaja.blogspot.com), dan siswa yang lain menilai
lafal, intonasi,irama beserta komentarnya kemudian hasilnya
dikumpulkan pertemuan berikutnya.
10
E. Penilaian Hasil Belajar
Butir Penilaian:
Wangsulana pitakon ngisor iki miturut Tanggap Wacana ing Pahargyan Warsa
Enggal/Tahun Baru ing dhuwur!
1. Apa tema sesorah/tanggap wacana ing dhuwur?
2. Saka teks sesorah ing dhuwur, kang sesorah minangka apa? ( siswa, pemudha ing
dhusun, sesepuh dhusun, lsp) Tuduhna tetembungane?
3. Sebutna kang kalebu tumindak ala sing kudu ditinggalake miturut sesorah ing
dhuwur!
4. Gawenen ukara saka tembung-tembung ngisor iki kang trep karo unggah-ungguh
basa!
Yuswa tegese………………………………………………………………..
Ukara ………………………………………………………………………
Pawiyatan tegese………………………………………………………………..
Ukara ………………………………………………………………………
5. Apa pangajabe sesorah ing dhuwur?
11
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Pahargyan Warsa Enggal 10 5 0
2 Tetembungan siswa 20 10 0
3 Tumindak ala 20 10 0
4 Ukara 30 15 0
5 Pangajab sesorah 20 10 0
Total Nilai 100 50 0
6. Media/ Sumber Pembelajaran
Buku Memetri Basa Jawa Kelas XI
Modul Kelas XI (MGMP BASA JAWA SMA DAN SMK KOTA BLORA)
Kamus Basa Jawa
Randublatung,1 Juli 2014
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Suwit,S.Ag.,S.Pd Kasriyatiningsih, S.Pd
NBM;1003984 NBM;
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 04
Nama Sekolah : SMK Muhammadiyah Randublatung
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI/ SEMUA JURUSAN/1
Pertemuan ke- : 4
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat,
gagasan, dan perasaan dalam berbagai jenis
karangan nonsastra maupun sastra mengguna-
kan berbagai ragam bahasa Jawa sesuai dengan
unggah-ungguh dan menulis dengan huruf Jawa.
Kompetensi Dasar : Menulis wacana persuasi dalam bentuk wacana
12
pidato
Indikator : Menentukan tema wacana persuasi
Menyusun kerangka karangan
persuasi
Menulis wacana persuasi sesuai
dengan tema
Menyusun naskah pidato dengan
pemilihan kata yang sesuai dengan
unggah-ungguh
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menentukan tema wacana persuasi melalui menulis wacana pidato
Peserta didik dapat menyusun kerangkan karangan melalui menulis wacana pidato
Peserta didik dapat menulis wacana persuasi sesuai dengan tema melalui menulis
wacana pidato
Peserta didik dapat menyusun naskah pidato dengan pemilihan kata yang sesuai
dengan unggah-ungguh
Karakter siswa yang akan dikembangkan setelah mempelajari bab ini adalah;
-Kerja keras, Rasa ingin tau, Mandiri, Tanggung jawab, Komunikatif, Toleransi.
B. Materi Ajar
Nulis Naskah Pidhato
Nulis pidhato iku kawiwitan saka nemtokake tema, banjur digoleki subtemane nuli
nemtokake irah-irahan utawa judhule pidhato. Dene cengkorongan naskah pidhato yaiku:
1. Pambuka, ngemot salam, pakurmatan, syukur marang Gusti Allah, lan panuwun
2. Isi, ngemot bab-bab kang gegayutan karo tema, subtema, lan irah-irahan
3. Panutup, isine dudutan, pangarep-arep, nyuwun pangapura, lan salam panutup.
Ancase sesorah salah sijine yaiku pangajak. Sesorah kang asipat pangajak kanthi ancas
supaya sing mirengake percaya banjur kapilut/melu.
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1. Kegiatan Awal 5
13
No Kegiatan Waktu
2.
3.
Motivasi:
Guru memberikan informasi tentang manfaat menulis pidato dalam
kehidupan bermasyarakat.
Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik melihat beberapa contoh teks pidato
Peserta didik memberikan tanggapan mengenai beberapa
contoh teks pidato
Peserta didik menunjukkan teks pidato yang persuasif
2.2 Elaborasi
Peserta didik diberikan beberapa pertanyaan secara lisan
berkaitan dengan wacana persuasi
Peserta didik mendengarkan penjelasan tentang menulis
wacana persuasi dalam bentuk wacana pidato.
Peserta didik menentukan tema wacana persuasi secara
mandiri.
Peserta didik membuat kerangka pidato sesuai tema
Peserta didik menyusun naskah pidato dengan jujur bukan
hasil karya orang lain sesuai tema, pilihan kata yang sesuai
dengan unggah-ungguh yang benar.
Peserta didik memberikan tanggapan hasil pidato yang disusun
peserta didik yang lain sebagai upaya menghargai prestasi
temannya.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan
peserta didik mengenai pidato yang ditulis
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru menghargai prestasi peserta didik dengan memberikan
penghargaan kepada siswa yang mampu menulis pidato
persuasif dengan pilihan kata yang tepat dan sesuai unggah-
ungguh basa
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta siswa untuk membacakan hasil karyanya atau
kreatifitasnya berupa teks pidato yang dibuat secara individu
75
10
14
No Kegiatan Waktu
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan
tentang menulis wacana persuasi dalam bentuk wacana pidato.
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tak terstruktur untuk menulis wacana
persuasi dalam bentuk wacana pidato dengan tema yang telah
ditentukan dalam waktu satu minggu.
E. Penilaian Hasil Belajar
Butir Penilaian:
Ganepana nagnggo tembung kang trep
Mugi-mugi acara menika dados sarana nglebur dosa antawisipun sesame, ingkang
rumaos lepat boten (1)…..malih ing wekdal candhakipun. Awit (2)….., dosa, lepat
punika sandhanganipun tiyang gesang, sumangga kita sedaya (3)…..amrih gesang kita
tansah (4)…..
Mugi kanthi wontenipun acara punika (5)…..kita sedaya sageda tansah tumindak
ingkang sae dhateng sesame, ajen-ingajenan, (6)…..ingkang antawisipun ingkang
mudha dhateng tiyang sepuh, utawi dhateng sasaminipun para mudha. Adhedhasar tata
karma ingkang sae, ndadosaken sesrawungan saged (7)…..kanthi lancar. Wonten
tetembungan manawi sambaing srawung punika saged manjangaken (8)…..Pramila
sumangga acara punika saestu nambahi (9)…..tumrap kita saengga kita saged (10)
…..ing madyaning bebrayan kanthi sae lan tansah nindakaken sesrawungan kanthi sae
dhateng sasami.
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Kaambali 10 5 0
2 Kalepatan 10 5 0
3 Tepa selira 10 5 0
15
- Ngemutaken - bagya mulya- Yuswa - kalilepatan- Gesang - lumampah- Kaambali - seserepan- Tepa selira - tresna-tinresnanan
4 Bagya mulya 10 5 0
5 Ngemutaken 10 5 0
6 Tresna-tinresnan 10 5 0
7 Lumampah 10 5 0
8 Yuswa 10 5 0
9 Seserepan 10 5 0
10 Gesang 10 5 0
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran
Buku Memetri Basa Jawa Kelas XI
Modul Kelas XI (MGMP BASA JAWA SMA DAN SMK KOTA BLORA)
Buku Sesorah/pidato
Randublatung,1 Juli 2014
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Suwit,S.Ag.,S.Pd Kasriyatiningsih, S.Pd
NBM;1003984 NBM;
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 05
Nama Sekolah : SMK Muhammadiyah Randublatung
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI/ SEMUA JURUSAN/1
Pertemuan ke- : 5
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Mendengarkan
Mampu mendengarkan dan
memahani wacana lisan sastra
maupun nonsastra dalam berbagai
ragam bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar : Mendengarkan tembang macapat yang
disampaikan secara langsung atau rekaman
Indikator : Menyebutkan ciri dari tembang
16
macapat yang didengar.
Menyebutkan jenis tembang
macapat yang didengar
Mengungkapkan secara lisan makna
yang terkandung dalam tembang
macapat
Menyebutkan nilai-nilai moral yang
terkandung dalam tembang macapat
Memparafrasekan tembang macapat
yang didengar.
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menyebutkan ciri dari tembang macapat yang didengar.
Peserta didik dapat menyebutkan jenis tembang macapat yang didengar
Peserta didik dapat mengungkapkan secara lisan makna yang terkandung dalam
tembang macapat
Peserta didik dapat menyebutkan nilai-nilai moral yang terkandung dalam tembang
macapat
Peserta didik dapat memparafrasekan tembang macapat yang didengar.
Karakter siswa yang akan dikembangkan setelah mempelajari bab ini adalah;
-Kerja keras, Rasa ingin tau, Mandiri, Tanggung jawab, Komunikatif, Toleransi.
B. Materi Ajar
Tembang Macapat
Pangkur
Datan supe mring trapsila
Subasita unggah-ungguh njaga dhiri ngabekti marang leluhur
Sumrambah kadang mudha
Datan lali tumraping kabeh sedulur
Nora mawas enom tuwa
Kabeh kudu den ajeni
Pocung
Ing Semarang iku papan Lawang Sewu
Tinggalan Walanda
Pancen nyata edi peni
Wektu iki bisa kanggo rekreasi
17
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal
Motivasi:
Guru bertanya jawab tentang tembang macapat
Peserta didik diminta untuk mendengarkan tiga tembang
macapat
Peserta didik diminta menyebutkan jenis tembang macapat
(Gambuh, Pocung atau Mijil)
Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik yang disebutkan namanya memberikan
pendapatnya secara komunikatif tentang ciri-ciri tembang
macapat yang didengar.
2.2 Elaborasi
Peserta didik mendengarkan kembali rekaman tembang macapat
yang telah ditentukan.
Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara
terbuka, demokratis dan toleransi dalam menentukan jenis
tembang macapat Gambuh yang cakepannya telah diganti.
Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara
terbuka, demokratis dan toleransi dalam menentukan makna
yang terkandung dalam tembang macapat yang didengar
Peserta didik secara bergantian tiap-tiap kelompok
mengemukakan hasil diskusi.
Peserta didik mengajukan pertanyaan sebagai wujud rasa ingin
tahu berkaitan dengan jenis dan makna tembang macapat yang
dikemukakan tiap-tiap kelompok tersebut.
Peserta didik menjawab secara lisan pertanyaan temannya secara
komunikatif berkaitan dengan tembang macapat yang
dikemukakan tiap-tiap kelompok tersebut.
Peserta didik secara individu rmenyampaikan secara lisan nilai-
nilai moral yang terkandung dalam tembang macapat
5
75
18
No Kegiatan Waktu
3.
Peserta didik memparafrasekan tembang macapat yang didengar
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan
peserta didik mengenai tembang macapat
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik secara
mandiri
Guru menghargai prestasi peserta didik dengan memberikan
penghargaan kepada siswa yang mampu menyebutkan ciri-ciri,
jenis, nilai dan memparafrasekan tembang macapat.
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta siswa untuk menjawab pertanyaan dan tugas berkaitan
dengan tembang macapat.
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan
tembang macapat yang didengar mengerjakan soal uraian dan
menjodohkan.
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi
tentang tembang macapat secara berkelompok dengan
mendengarkan tembang macapat dan memparafrasekannya.
10
E. Penilaian Hasil Belajar
Butir Penilaian:
Adhedhasar tembang macapat wangsulana pitakon-pitakon ngisor iki!
1. Sebutna guru lagu, guru wilangan, guru gatra tembang macapat Pocung lan
Pangkur!
2. Jlentrehna makna kang ana ing sajroning tembang macapat Pocung lan Pangkur!
3. Jlentrehna nilai-nilai moral kang kandhut ing tembang Pocung lan Pangkur!
4. Gawenen paraphrase tembang macapat Pocung lan Pangkur!
5. Apa tegese tembung (a) supe, (b) kadang, (c) sumrambah, (d) nora, (e) edi peni?
Skor Penilaian:
19
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Pangkur : 8a, 11i, 8u, 7a, 12u, 8a, 8i
Pocung : 12u, 6a, 8i, 12a
20 10 0
2 Aweh pepeling 20 10 0
3 Nilai sopan santun, unggah-ungguh, ngabekti
marang wong tua, tresna lan ngajeni
30 15 0
4 Paraphrase tembang Pangkur lan Pocung 30 15
5 Supe=lali, kadang=kanca, sumrambah=kabeh,
nora=ora, edi peni=apik banget
20 10
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran
Buku Memetri Basa Jawa Kelas XI
Modul Kelas XI (MGMP BASA JAWA SMA DAN SMK KOTA BLORA)
Kalawarti Panyebar Semangat
Randublatung,1 Juli 2014
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Suwit,S.Ag.,S.Pd Kasriyatiningsih, S.Pd
NBM;1003984 NBM;
20
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 06
Nama Sekolah : SMK Muhammadiyah Randublatung
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI/ SEMUA JURUSAN/1
Pertemuan ke- : 6
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Berbicara
Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat,
gagasan, dan perasaan secara lisan sastra
maupun nonsastra dengan menggunakan
berbagai ragam dan unggah-ungguh bahasa
Jawa.
Kompetensi Dasar : Membahas atau mendiskusikan isi tembang
macapat
Indikator : Melantunkan tembang macapat
dengan tepat
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat melantunkan tembang macapat dengan tepat
Karakter siswa yang akan dikembangkan setelah mempelajari bab ini adalah;
-Kerja keras, Rasa ingin tau, Mandiri, Tanggung jawab, Komunikatif, Toleransi.
21
B. Materi Ajar
Tembang Macapat
Titilaras tembang macapat ana 2 yaiku:
1. Slendro, kanthi notasi: 1 2 3 4 5 6 (diwaca ji, ro, lu, pat, mo, nem)
2. Pelog, kanthi notasi : 1 2 3 4 5 6 7 (diwaca ji, ro, lu, pat, mo, nem, pi)
Sekar Gambuh Laras Pelog Pathet Nem
Para siswa sedarum
Away nganti ninggal sopan-santun
Marang guru wong tuwa miwah sesame
Sinaune aja luntur
Yen luntur mundhak rekaso
Sekar Dhandhanggula Pelog Pathet Nem
Yogya nira kang para prajurit
Lamun bisa sira anuladha
Kadya nguni caritane
Andel lirasan prabu
Sasrobau ing Maespati
Aran patih Suwanda
Lelabuhanipun
Kang ginelung tri prakara
Guna kaya purune kang den antepi
Nuhoni trah utama
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal
Motivasi:
Guru bertanya jawab dengan siswa berkaitan dengan Sekar
Dhandhanggula
Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik menayakan hal-hal yang berkaitan dengan
tembang macapat Dhandhanggula.
2.2 Elaborasi
Peserta didik mempelajari tembang Dhandhanggula dalam
5
75
22
No Kegiatan Waktu
3.
bimbingan guru.
Peserta didik secara mandiri melantunkan tembang macapat
Sekar Dhandhanggula Pelog Pathet Nem dengan tepat .
Peserta didik memberikan penilaian terhadap peserta didik lain
yang melantunkan tembang.
Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara
terbuka, demokratis dan toleransi membahas isi yang
terkandung dalam tembang macapat
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan
peserta didik mengenai membahas tembang macapat
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu
menyampaikan pendapatnya secara baik dan benar
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta siswa secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan
mengerjakan tugas berkaitan dengan tembang macapat
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan
tembang macapat berupa uraian dan menjodohkan.
Peserta didik menyelesaikan pertanyaan-pertanyaan berkkaitan
dengan materi suplemen mengenai paramasastra berkaitan
dengan hipernim dan jenis-jenis klausa
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi
tentang tembang macapat secara berkelompok dengan merekam
tembang yang dilantunkan sendiri serta hasil pembahasan isi,
watak dan nilai-nilai yang terkandung dalam tembang yang
sedang dilantunkan.
5
E. Penilaian Hasil Belajar
Butir Penilaian:
Gatekna lan wangsulana pitakon-pitakon ing ngisor iki!
1. Apa isi tembang tembang Gambuh?
23
2. Apa isi tembang tembang kinanthi?
3. Apa isi tembang tembang Dhandhanggula?
4. Jlentrehna Watege tembang Gambuh !
5. Jlentrehna Watege tembang Kinanthi !
6. Jlentrehna Watege tembang Dhandhanggula !
7. Sebutna pitutur becik kang ana ing sajroning tembang Gambuh!
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Isi tembang Gambuh piwulang kanggo para
siswa supaya sopan santun marang wong tua,
10 5 0
2 Isine tembang Kinanthi 10 5 0
3 Isine tembang Dhandhanggula 20 10 0
4 Rumaket, kulina, wanuh 10 5 0
5 Seneng, asih, tresna 10 5 0
6 Luwes lan ngresepake 10 5 0
7 Pitutur becik: siswa kudu ngerti sopan-santun 30 15 0
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran
Buku Memetri Basa Jawa Kelas XI
Modul Kelas XI (MGMP BASA JAWA SMA DAN SMK KOTA BLORA)
Randublatung,1 Juli 2014
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Suwit,S.Ag.,S.Pd Kasriyatiningsih, S.Pd
NBM;1003984 NBM;
24
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 07
Nama Sekolah : SMK Muhammadiyah Randublatung
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI/ SEMUA JURUSAN/1
Pertemuan ke- : 7
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Berbicara
Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat,
gagasan, dan perasaan secara lisan sastra
maupun nonsastra dengan menggunakan
berbagai ragam dan unggah-ungguh bahasa
Jawa.
Kompetensi Dasar : Membahas atau mendiskusikan isi tembang
macapat
Indikator : Memahami isi yang terkandung
dalam tembang macapat
Menyebutkan watak tembang
macapat yang dilantunkan
Menyebutkan pitutur yang
terkandung dalam tembang macapat
yang dilantunkan
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat memahami isi yang terkandung dalam tembang macapat
Peserta didik dapat menyebutkan watak tembang macapat yang dilantunkan
25
Peserta didik dapat menyebutkan pitutur yang terkandung dalam tembang macapat
yang dilantunkan
Karakter siswa yang akan dikembangkan setelah mempelajari bab ini adalah;
-Kerja keras, Rasa ingin tau, Mandiri, Tanggung jawab, Komunikatif, Toleransi.
B. Materi Ajar
Tembang Macapat
Titilaras tembang macapat ana 2 yaiku:
1. Slendro, kanthi notasi: 1 2 3 4 5 6 (diwaca ji, ro, lu, pat, mo, nem)
2. Pelog, kanthi notasi : 1 2 3 4 5 6 7 (diwaca ji, ro, lu, pat, mo, nem, pi)
Sekar Gambuh Laras Pelog Pathet Nem
Para siswa sedarum
Away nganti ninggal sopan-santun
Marang guru wong tuwa miwah sesame
Sinaune aja luntur
Yen luntur mundhak rekaos
Sekar Dhandhanggula Pelog Pathet Nem
Yogya nira kang para prajurit
Lamun bisa sira anuladha
Kadya nguni caritane
Andel lirasan prabu
Sasrobau ing Maespati
Aran patih Suwanda
Lelabuhanipun
Kang ginelung tri prakara
Guna kaya purune kang den antepi
Nuhoni trah utama
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1. Kegiatan Awal
Motivasi:
Guru bertanya jawab dengan siswa berkaitan dengan Sekar
Dhandhanggula
10
26
No Kegiatan Waktu
2.
3.
Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik secara mandiri menjawab pertanyaan berkaitan
dengan tembang Dhandhanggula yang dilantunkan pertemuan
sebelumnya.
2.2 Elaborasi
Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara
terbuka, demokratis dan toleransi membahas isi yang
terkandung dalam tembang macapat
Peserta didik mengemukakan isi yang terkandung dalam
tembang macapat secara lisan
Peserta didik menanggapi isi yang terkandung dalam tembang
macapat secara lisan
Peserta didik menyebutkan watak tembang macapat yang
dilantunkan komunikatif
Peserta didik menanggapi pendapat peserta didik lain tentang
watak yang terkandung dalam tembang macapat secara lisan
Peserta didik menyimpulkan isi dan watak tembang macapat
Peserta didik bekerja keras menyebutkan pitutur yang
terkandung dalam tembang macapat yang dilantunkan
Peserta didik mendengarkan penjelasan materi suplemen
mengenai paramasastra berkaitan dengan hipernim dan jenis-
jenis klausa
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan
peserta didik mengenai membahas tembang macapat
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu
menyampaikan pendapatnya secara baik dan benar
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta siswa secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan
mengerjakan tugas berkaitan dengan tembang macapat
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan
150
20
27
No Kegiatan Waktu
tembang macapat berupa uraian dan menjodohkan.
Peserta didik menyelesaikan pertanyaan-pertanyaan berkkaitan
dengan materi suplemen mengenai paramasastra berkaitan
dengan hipernim dan jenis-jenis klausa
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi
tentang tembang macapat secara berkelompok dengan merekam
tembang yang dilantunkan sendiri serta hasil pembahasan isi,
watak dan nilai-nilai yang terkandung dalam tembang yang
sedang dilantunkan.
E. Penilaian Hasil Belajar
Butir Penilaian:
Pilihen tembung ing sisih tengen kang jumbuh karo sisih kiwa!
1. Dedalane…. a. luwih dhuwur
2. Guna…. b. wasana
3. Lawan… c. singkiri
4. Sekti d. lembah manah
5. Andhap-asor e. kadigdayan
6. Luhur f. margi
7. Wekasane g. kapinteran
8. Tumungkula h. pepalang
9. Edi peni i. manuta
10. Ngadohi j. karo
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 F 10 5 0
2 G 10 5 0
3 J 10 5 0
4 E 10 5 0
5 D 10 5 0
6 A 10 5 0
7 B 10 5 0
8 I 10 5 0
9 H 10 5 0
28
10 C 10 5
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran
Pinterbasajawa.co.cc
Buku Memetri Basa Jawa Kelas XI
Modul Kelas XI (MGMP BASA JAWA SMA DAN SMK KOTA BLORA)
Randublatung,1 Juli 2014
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Suwit,S.Ag.,S.Pd Kasriyatiningsih, S.Pd
NBM;1003984 NBM;
29
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 08
Nama Sekolah : SMK Muhammadiyah Randublatung
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI/ SEMUA JURUSAN/1
Pertemuan ke- : 8
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit
Standar Kompetensi : Membaca
Mampu membaca dan memahami bacaan sastra
maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa
dengan berbagai keterampilan dan teknik
membaca.
Kompetensi Dasar : Nembang campursari
Indikator : Menyebutkan isi yang terkandung
dalam tembang campursari
Menemukan pitutur atau amanat
yang terkandung dalam tembang
campursari
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menyebutkan isi yang terkandung dalam tembang campursari
Peserta didik dapat menemukan pitutur atau amanat yang terkandung dalam tembang
campursari
Karakter siswa yang akan dikembangkan setelah mempelajari bab ini adalah;
-Kerja keras, Rasa ingin tau, Mandiri, Tanggung jawab, Komunikatif, Toleransi.
B. Materi Ajar
Nembang Campursari
Ngapresiasi lagu campursari iku magepokan karo carane ngrasakake endahe, nuduhake
bobot (nilai-nilai), lan bisa nemokake pitutur luhur utawa amanat kang kinandhut ing lagu
campursari. Cundhuk karo jinise, lagu-lagu campursari adate luwih lestari tinimbang lagu-
lagu popular. Lagu “Nyidam Sari” luwih dhisik kawentar tinimbang lagu “Ada Apa
30
Denganmu”, “Yen ing Tawang Ana Lintang” luwih dhisik metune tinimbang “ Pelangi di
Matamu”, lsp.
Lingsir Wengi
Lingsir Wengi
Sepi during bisa nendra
Kagodha mring wewayang
Angreridhu ati
Kawitane
Mung sembrana njur kulina
Ra ngira yen bakal nuwuhke tresna
Nanging dhuh tibane
Aku dhewe kang nemahi
Nandhang branta
Banjur lara
Sambat-sambat sapa
Rina wengi sing tak puji aja lali
Janjine muga bisa tak ugemi
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal
Motivasi:
Guru meminta siswa untuk menikmati tembang campursari.
Guru mendiskusikan keindahan tembang campursari
Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik diajak untuk bermain quiz tebak tembang yang
memuat tembang-tembang campursari, dengan melanjutkan
syair lagu yang dipenggal, menyebutkan judul dan penyanyinya
untuk menarik perhatian.
Peserta didik menyebutkan tembang-tembang campursari yang
didalamnya memuat parikan atau wangsalan
2.2 Elaborasi
Peserta didik diminta untuk memperhatikan satu tembang yang
5
75
31
No Kegiatan Waktu
3.
telah ditentukan
Peserta didik diminta untuk menyebutkan isi yang terkandung
dalam tembang campursari.
Peserta didik secara mandiri menyebutkan isi yang terkandung
dalam tembang campursari.
Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara
terbuka, demokratis dan toleransi dalam menemukan pitutur
atau amanat yang terkandung dalam tembang campursari
Peserta didik memberikan tanggapan tentang pendapat yang
dikemukakan peserta didik yang lain secara lisan.
Peserta didik menyaksikan hasil karya putra bangsa berupa lagu
campursari yang diminati di mancanegara.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil peserta didik
mengenai tembang campursari
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu
menikmati keindahan tembang campursari
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta peserta didik secara mandiri untuk menjawab
pertanyaan dan nembang campursari
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan
tembang campursari
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi
tentang tembang campursari dengan mencari sebanyak-
banyaknya contoh tembang campursari yang didalamnya
memuat keindahan bahasa seperti gaya bahasa, parikan atau
wangsalan.
10
E. Penilaian Hasil Belajar
Butir Penilaian:
Wangsulana pitakon ngisor iki kanthi ringkes!
32
1. Apa isi tembang “Lingsir Wengi”?
2. Pitutur apa kang bisa dijupuk saka tembang “Lingsir Wengi”!
3. Nilai Apa kang kawengku ing tembang kasebut?
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Isi tembang Lingsir Wengi 30 15 0
2 Pitutur tembang 30 15 0
3 Nilai kang kandhut 40 20 0
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran
Buku Memetri Basa Jawa Kelas XI
Modul Kelas XI (MGMP BASA JAWA SMA DAN SMK KOTA BLORA)
Pepak Basa Jawa
Randublatung,1 Juli 2014
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Suwit,S.Ag.,S.Pd Kasriyatiningsih, S.Pd
NBM;1003984 NBM;
33
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 09
Nama Sekolah : SMK Muhammadiyah Randublatung
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI/ SEMUA JURUSAN/1
Pertemuan ke- : 6
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit
Standar Kompetensi : Membaca
Mampu membaca dan memahami bacaan sastra
maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa
dengan berbagai keterampilan dan teknik
membaca.
Kompetensi Dasar : Nembang campursari
Indikator : Melantunkan tembang campursari
dengan baik
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat melantunkan tembang campursari dengan baik
Karakter siswa yang akan dikembangkan setelah mempelajari bab ini adalah;
-Kerja keras, Rasa ingin tau, Mandiri, Tanggung jawab, Komunikatif, Toleransi.
B. Materi Ajar
Nembang Campursari
Lingsir Wengi
Lingsir Wengi
Sepi during bisa nendra
Kagodha mring wewayang
Angreridhu ati
Kawitane
Mung sembrana njur kulina
Ra ngira yen bakal nuwuhke tresna
Nanging dhuh tibane
Aku dhewe kang nemahi
Nandhang branta
34
Banjur lara
Sambat-sambat sapa
Rina wengi sing tak puji aja lali
Janjine muga bisa tak ugemi
Cidra
Wis samesthine ati iki nelangsa
Wong sing tak tresnani mblenjani Janji
Apa ora eling nalika semana
Kebak kembang wangi jroning dhadha
Kepriye maneh iki pancen nasibku
Kudu nandhang lara kaya mengkene
Remuk ati iki yen eling janjine
Ora ngira jebul lamis wae
Gek apa salah awaku iki
Kowe nganti tega mblenjani janji
Apa merga kahanan uripku iki
Mlarat bandha seje karo uripmu
Aku nelangsa merga kebacut tresna
Ora ngira saikine cidra
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal
Motivasi:
Guru meminta siswa untuk menikmati tembang campursari.
Guru mendiskusikan keindahan tembang campursari
Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik diajak untuk bermain quiz tebak tembang yang
5
75
35
No Kegiatan Waktu
3.
memuat tembang-tembang campursari, dengan melanjutkan
syair lagu yang dipenggal, menyebutkan judul dan penyanyinya
untuk menarik perhatian.
Peserta didik menyebutkan tembang-tembang campursari yang
didalamnya memuat parikan atau wangsalan
2.2 Elaborasi
Peserta didik diminta untuk memperhatikan satu tembang yang
telah ditentukan
Peserta didik melantunkan tembang campursari dengan baik
secara bergantian
Peserta didik memberikan penilaian terhadap peserta didik yang
melantunkan tembang campursari.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil peserta didik
mengenai tembang campursari
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu
menikmati keindahan tembang campursari
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta peserta didik secara mandiri untuk menjawab
pertanyaan dan nembang campursari
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan
tembang campursari
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi
tentang tembang campursari dengan mencari sebanyak-
banyaknya contoh tembang campursari yang didalamnya
memuat keindahan bahasa seperti gaya bahasa, parikan atau
wangsalan.
10
36
E. Penilaian Hasil Belajar
Butir Penilaian:
Wangsulana pitakon ngisor iki kanthi ringkes!
1. Tulisna tembang campursari kang ko mangerteni!
2. Sebutna endahe tetembangan kang ko tulis!
3. Sebutna nilai kang kawengku ing tembang kasebut!
4. Sebutna amanat kang dikarepake pangripta marang kang ngrungokake lumantar
cakepan/syair tembang kasebut!
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Tembang campursari 20 10 0
2 Endahe tembang 20 10 0
3 Nilai tembang 30 15 0
4 Amanat 30 15 0
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran
Buku Memetri Basa Jawa Kelas XI
Modul Kelas XI (MGMP BASA JAWA SMA DAN SMK KOTA BLORA)
Pepak Basa Jawa
Randublatung,1 Juli 2014
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Suwit,S.Ag.,S.Pd Kasriyatiningsih, S.Pd
NBM;1003984 NBM;
37
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 10
Nama Sekolah : SMK Muhammadiyah Randublatung
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI/ SEMUA JURUSAN/1
Pertemuan ke- : 7
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Menulis
Mampu mengungkapkan pikiran,
pendapat, gagasan, dan perasaan
dalam berbagai jenis karangan
nonsastra maupun sastra
mengguna-kan berbagai ragam
bahasa Jawa sesuai dengan
unggah-ungguh dan menulis
dengan huruf Jawa.
Kompetensi Dasar : Menulis parikan dan atau wangsalan
Indikator : Menulis kejadian sehari-hari dalam
bentuk parikan atau wangsalan
Menyusun dialog dengan
menggunakan parikan atau
wangsalan
Menulis naskah pidato yang
mengandung parikan atau wangsalan
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menulis kejadian sehari-hari dalam bentuk parikan atau wangsalan
Peserta didik dapat menyusun dialog dengan menggunakan parikan atau wangsalan
Peserta didik dapat menulis naskah pidato yang mengandung parikan atau wangsalan
Karakter siswa yang akan dikembangkan setelah mempelajari bab ini adalah;
-Kerja keras, Rasa ingin tau, Mandiri, Tanggung jawab, Komunikatif, Toleransi.
B. Materi Ajar
Menulis parikan dan atau wangsalan
38
Parikan yaiku unen-unen kang kedadeyan saka rong ukara, kang dhapukane kanggo
purwakanthi swara utawa purwakanthi sastra. Saben saukara kadadeyan saka rong gatra,
saben sagatrane isine 4 wanda utawa 8 wanda. Ukara kapisan minangka pambuka, ukara
kapindho iku wose utawa isi bakune.
Ing basa Indonesia parikan diarani pantun.Tuladha:1. Manuk emprit, nucuk pari
dadi murid, sing taberi2. Wajik klethik, gula jawa
luwih becik, sing prasaja3. Gudheg manggar bumbune mrica ketumbar
lamun sabar, bisa lejar serta bingar
Wangsalan yaiku unen-unen meh kaya cangkriman, dene tebusane utawa batangane
(jawaban) srana sinandi tegese ora blaka, ora diceplosake. Ana wangsalan padinan lan
tembang.
Tuladha wangsalan padinan1. Janur gunung esuk-sesuk dolan mrene
janur gunung : aren (kadingaren)2. Sekar aren, sampun dangu-dangu
(sekar/kembang aren : dangu)3. Roning mlinjo, sampun sayah nyuwun ngaso
roning mlinjo : soWangsalan kang kanggo ing tembang. Biasane kanggo sing panembrama, arane umpak-
umpak. Gerongan, umpak-umpak, wangsalan diterusake tembang Kinanthi Sandhung
utawi Kinanthi subakastawa.
Tuladha.1. Petis manis, sarining kaca benggala (4+8)
Aja ngucap yen durung dirasa-rasa (kecap rasa)2. Jenangsela wader kalen sasonderan (4+8)
Apuranto yen wonten lepat kawula (apu, sepat)3. Balung geni, kalong lit kang aneng wisma (4+8)
Dhuh pra siswa, yo sinau basa jawa (mawa/wawa, lawa)
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1. Kegiatan Awal
Motivasi:
Guru membawa beberapa potongan kertas yang berisi parikan dan
wangsalan, peserta didik mengelompokkan potongan kertas tersebut.
5
39
No Kegiatan Waktu
2.
3.
Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik mendengarkan tembang-tembang campursari yang memuat parikan dan wangsalan
Peserta didik secara kesadaran sendiri mengunkapkan parikan dan wangsalan yang terdapat dalam tembang campursari.
2.2 Elaborasi
Peserta didik membaca naskah percakapan/dialog yang memuat
parikan dan wangsalan
Peserta didik mengunkapkan parikan dan wangsalan yang
terdapat dalam naskah percakapan/dialog tersebut.
Peserta didik mendengarkan penjelasan tentang parikan dan
wangsalan
Peserta didik menulis kejadian sehari-hari dalam bentuk parikan
atau wangsalan secara mandiri.
Peserta didik dengan disiplin dan jujur menyusun dialog dengan
menggunakan parikan atau wangsalan.
Peserta didik dengan disiplin dan jujur menulis naskah pidato
yang mengandung parikan atau wangsalan
Peserta didik mendengarkan penjelasan materi suplemen
mengenai purwakanthi meliputi purwakanthi sastra,
purwakanthi guru swara, dan purwakanthi lumaksita dan
cangkriman.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil siswa dalam
menulis parikan dan wangsalan.
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu
menceritakan pengalaman pribadi yang paling berkesan dalam
berbagai ragam bahasa Jawa secara mandiri
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta siswa berfikir keras secara mandiri untuk menjawab
pertanyaan dan menyelesaikan tugas berkaitan dengan parikan dan
wangsalan.
3.1 Penugasan Terstruktur
75
10
40
No Kegiatan Waktu
Guru meminta siswa untuk mengerjakan soal uraian berkaitan
dengan wangsalan dan parikan
Peserta didik mengerjakan soal berkaitan dengan materi
suplemen mengenai purwakanthi meliputi purwakanthi sastra,
purwakanthi guru swara, dan purwakanthi lumaksita dan
cangkriman.
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi
tentang menulis parikan dan atau wansalan dengan menulis
menulis naskah pidato yang mengandung parikan atau wangsalan
dan dikirim melalui email [email protected]
E. Penilaian Hasil Belajar
Butir Penilaian:
Wangsulana pitakon-pitakon ing ngisor iki kanthi patitis!
1. Tembang macapat Sinom ing ngisor iki golekana tembung wangsalane lan apa
tegese!
Sinom
Jamang wakul Kamandaka
Kawengku ing jinem wangi
Kayu malang munggeng wangan
Sun wota sabudineki
Roning kacang wak mami
Yen tan panggih sira nglayung,
Toya mijil sing wiyat,
Roning pisang ing wit,
Edanira tan waras dening usada
2. Tembang macapat Kinanthi ing ngisor iki golekana tembung wangsalane lan apa
tegese!
Kinanthi
Sastra panggadenging kidung
Sudarma Basudewaji
Ngestu pada mring kusuma
41
Majanma ping sakethi
Pusara pangiket gangsa
Tumutur tan sedya kari
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Wangsalan Sinom 50 25 0
2 Wangsalan Kinanthi 50 25 0
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran
Pinterbasajawa.co.cc
Buku Memetri Basa Jawa Kelas XI
Modul Kelas XI (MGMP BASA JAWA SMA DAN SMK KOTA BLORA)
Randublatung,1 Juli 2014
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Suwit,S.Ag.,S.Pd Kasriyatiningsih, S.Pd
NBM;1003984 NBM;
42