RASYONEL SAYILARIN MÜFREDATTAKİ YERİ...1 RASYONEL SAYILARIN MÜFREDATTAKİ YERİ Rasyonel...

17
1 RASYONEL SAYILARIN MÜFREDATTAKİ YERİ Rasyonel sayılar konusu 7.sınıf konusudur. Matematiğin soyut, zor bir ders olduğu düşüncesi toplumda çoğu kişi tarafından savunulan bir bakış açısıdır. Bu durum beraberinde matematiğe karşı ön yargıyı ve başarısızlığı ortaya çıkarmaktadır. İlköğretim birinci sınıftan başlayarak hemen her dönem işlenen kesirler konusu ve 7. sınıf müfredatında yer alan rasyonel sayılar konusu için de aynı durum söz konusudur. Bilindiği gibi rasyonel sayılar konusunun öğrenilebilmesi için öğrencilerin önceki yıllarda işlenen kesirler konusundaki öğrenme düzeyleri önem taşımaktadır. Kesirler konusu, rasyonel sayılar konusunun yanı sıra matematik dersindeki birçok konunun da temelinde yer alan ve iyi öğrenilmesi gereken bir konudur. Daha önce yapılmış olan birçok çalışmanın sonucunda da kesirler konusunun iyi öğrenilememesinden dolayı öğrencilerin çoğu konuyu öğrenirken güçlük çektikleri görülmüştür. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı ilköğretim 7. Sınıf öğrencilerinin kesirler konusundaki öğrenme düzeylerini, dolayısıyla rasyonel sayılar konusundaki hazır bulunulduk düzeylerini ortaya çıkarmaktır. MATEMATİK 7. SINIF RASYONEL SAYILAR DERS PLANI BÖLÜM I: Dersin adı MATEMATİK Sınıf 7/A–7/B–7/C Ünitenin Adı/No RASYONEL SAYILAR./2 Konu Rasyonel sayılar ve özellikleri / I. YAZILI SINAV Önerilen Süre 4 DERS SAATİ (40 dk+40 dk+40 dk+40 dk) BÖLÜM II:

Transcript of RASYONEL SAYILARIN MÜFREDATTAKİ YERİ...1 RASYONEL SAYILARIN MÜFREDATTAKİ YERİ Rasyonel...

1

RASYONEL SAYILARIN MÜFREDATTAKİ YERİ

Rasyonel sayılar konusu 7.sınıf konusudur.

Matematiğin soyut, zor bir ders olduğu düşüncesi toplumda çoğu kişi tarafından

savunulan bir bakış açısıdır. Bu durum beraberinde matematiğe karşı ön yargıyı ve

başarısızlığı ortaya çıkarmaktadır. İlköğretim birinci sınıftan başlayarak hemen her dönem

işlenen kesirler konusu ve 7. sınıf müfredatında yer alan rasyonel sayılar konusu için de aynı

durum söz konusudur. Bilindiği gibi rasyonel sayılar konusunun öğrenilebilmesi için

öğrencilerin önceki yıllarda işlenen kesirler konusundaki öğrenme düzeyleri önem

taşımaktadır. Kesirler konusu, rasyonel sayılar konusunun yanı sıra matematik dersindeki

birçok konunun da temelinde yer alan ve iyi öğrenilmesi gereken bir konudur. Daha önce

yapılmış olan birçok çalışmanın sonucunda da kesirler konusunun iyi öğrenilememesinden

dolayı öğrencilerin çoğu konuyu öğrenirken güçlük çektikleri görülmüştür. Bu bağlamda bu

çalışmanın amacı ilköğretim 7. Sınıf öğrencilerinin kesirler konusundaki öğrenme düzeylerini,

dolayısıyla rasyonel sayılar konusundaki hazır bulunulduk düzeylerini ortaya çıkarmaktır.

MATEMATİK 7. SINIF RASYONEL SAYILAR DERS

PLANI

BÖLÜM I:

Dersin adı MATEMATİK

Sınıf 7/A–7/B–7/C

Ünitenin Adı/No RASYONEL SAYILAR./2

Konu Rasyonel sayılar ve özellikleri / I. YAZILI SINAV

Önerilen Süre 4 DERS SAATİ (40 dk+40 dk+40 dk+40 dk)

BÖLÜM II:

2

1)Öğrenci

Kazanımları

2)Hedef ve

Davranışlar

Hedefler:

Rasyonel sayılar ve özelliklerini kavrayabilme

Davranışlar

1- Verilen bir kesre denk olan kesirleri yazma

2- Verilen denk kesirlerin temsilcisini yazma

3- Rasyonel sayıları tanımlayarak sembolle gösterme

4- Pozitif rasyonel sayıların tanımını söyleme

5- Negatif rasyonel sayıların tanımını söyleme

6- Bir doğal sayıyı rasyonel sayı olarak yazma

7- Bir tam sayıyı rasyonel sayı olarak yazma

8- Rasyonel sayılar kümesinin, doğal sayılar ve tam sayılar

kümesiyle ilişkisini söyleyip yazma

9- Verilen rasyonel sayıları, sayı doğrusu üzerinde gösterme

10- Verilen rasyonel sayıları, büyüklük ve küçüklük sırasına

koyup sembol kullanarak yazma

3

1)Ünite Kavramları

ve Sembolleri

2)Davranış

Örüntüsü

Sayı doğrusu:

Z : Negatif tamsayılar kümesi

Z : Pozitif tamsayılar kümesi

( . ) :Çarpma işleminin sembol işareti

Z: Tamsayılar kümesi

| |:Mutlak değer

( : ) :Bölme işleminin sembol işareti

Güvenlik Önlemleri

(Varsa)

Öğretme-Öğrenme-

Yöntem ve

Teknikleri

Anlatım

Gösterip Yaptırma

Soru-Cevap,

Problem Çözme

4

Kullan. Eğitim

Teknolojileri-

Araç, Gereçler ve

Kaynakça

1)Öğretmen

2)Öğrenci

1-)sınıf araç gereci, termometre, kesir kavramı ve ders

kitapları.

2-) cetvel, renkli kalem, defter, ders kitapları ve yardımcı

kitaplar.

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

Dikkati Çekme Paylaşımın sosyal dayanışma için çok önemli bir unsur

olduğunu grup olarak tartışılır

Güdüleme

Öğrenciler sayı doğrusu üzerinde sıralanır. Öğrenciye

sorulur sen sınıftaki öğrenciler içinde hangi kesirli sayıya

karşılık geliyorsun?

Gözden Geçirme Doğal sayılar, tam sayılar, rasyonel sayılar arasındaki

ilişkiyi ifade etmesi istenir.

Derse Geçiş Dünyanın kaçta kaçı sudur sorusu sorularak kesirlere giriş

yapılır.

5

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

1-) 79

84

89

94

97

102 cba

olduğuna göre a,b,c i sıralayınız.

2-) 2

7

m ifadesinin sonucunun bir doğal sayı olabilmesi için m

nün alabileceği tamsayı değerleri toplamı kaçtır?

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

BÖLÜM IV

Planın

Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

Hedefe uygun davranışlar, belirtilen zamanda öğrencilere

kazandırılmıştır.

BÖLÜM I:

Dersin adı MATEMATİK

Sınıf 7/A–7/B–7/C

Ünitenin Adı/No RASYONEL SAYILAR./2

Konu 1-)Rasyonel sayılar ve özellikleri 2-) Rasyonel sayılarda toplama işlemi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

6

Önerilen Süre 4 DERS SAATİ (40 dk+40 dk+40 dk+40 dk)

BÖLÜM II:

1)Öğrenci Kazanımları

2)Hedef ve Davranışlar

Hedef: 1

Rasyonel sayılar ve özelliklerini kavrayabilme

Davranışlar

13- Verilen iki rasyonel sayı arasındaki bir rasyonel sayıyı

bulup yazma

14- Rasyonel sayıların sayı ekseni üzerinde yoğun olduğunu,

ancak, sayı eksenini doldurmadığını söyleme

15- 2 , 3 , , ... Gibi sayıların rasyonel sayı olup olmadıklarını

ve sayı doğrusu üzerinde görüntüsü nün bulunup bulunmadığını

söyleme

16- 2 , 3 , ... Gibi sayıların irrasyonel sayılar olduğunu söyleme

17- Rasyonel sayılara irrasyonel sayıların katılmasıyla elde

edilen kümenin adını söyleyip sembolle gösterme

18- Gerçek sayılar kümesinin sayı eksenini doldurup

doldurmadığını söyleme

Hedef: 2

Rasyonel sayılarla toplama işleminin yapabilme

Davranışlar

1- Pozitif iki rasyonel sayının toplama işlemini yapıp sonucu yazma

7

2- Negatif iki rasyonel sayının toplama işlemini yapıp sonucu yazma

3- Ters işaretli iki rasyonel sayının toplama işlemini yapıp sonucu

yazma

4- Bir tam sayı ile bir rasyonel sayının toplama işlemini yapıp sonucu

yazma

5- İki rasyonel sayının toplama işlemini sayı doğrusunda gösterme

6- Sayı doğrusunda verilen iki rasyonel sayının toplama işlemine ait

ifadeyi yazma

7- En çok beş rasyonel sayının toplama işlemini yapıp sonucu yazma

1)Ünite Kavramları ve

Sembolleri

2)Davranış Örüntüsü

Sayı doğrusu:

Z : Negatif tamsayılar kümesi Z : Pozitif tamsayılar

kümesi

( . ) :Çarpma işleminin sembol işareti Z: Tamsayılar kümesi |

|: Mutlak değer

( : ) :Bölme işleminin sembol işareti sikesirçizgipaydaB

payA

)(

)(

Güvenlik Önlemleri

(Varsa)

Öğretme-Öğrenme-

Yöntem ve Teknikleri

Anlatım

Gösterip Yaptırma

8

Soru-Cevap,

Kullan. Eğitim

Teknolojileri-

Araç, Gereçler ve

Kaynakça

1)Öğretmen 2)Öğrenci

1-)sınıf araç gereci, termometre, kesir kavramı ve ders kitapları.

2-) cetvel, renkli kalem, defter, ders kitapları ve yardımcı kitaplar.

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

Dikkati Çekme Paylaşımın sosyal dayanışma için çok önemli bir unsur olduğunu

grup olarak tartışılır

Güdüleme Öğrenciler sayı doğrusu üzerinde sıralanır. Öğrenciye sorulur sen

sınıftaki öğrenciler içinde hangi kesirli sayıya karşılık geliyorsun?

Gözden Geçirme Doğal sayılar, tam sayılar, rasyonel sayılar arasındaki ilişkiyi ifade

etmesi istenir.

Derse Geçiş Dünyanın kaçta kaçı sudur sorusu sorularak kesirlere giriş yapılır.

Bireysel Öğrenme

Etkinlikleri

(Ödev, deney,

problem çözme vb.)

Grupla Öğrenme

9

Etkinlikleri

(Proje, gezi,

gözlem vb.)

10

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

Alıştırmalar:

1. ?3

2

15

7

2- ?3

25

3- ?15

7

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

Hedefe uygun davranışlar, belirtilen zamanda öğrencilere

kazandırılmıştır.

11

BÖLÜM II:

1)Öğrenci Kazanımları

2)Hedef ve Davranışlar

HEDEF 3: Rasyonel sayılar kümesinde toplama işleminin

özelliklerini kavrayabilme

DAVRANIŞLAR

1- Rasyonel sayılar kümesinin toplama işlemine göre kapalı olup

olmadığını örneklerle gösterme

2- Rasyonel sayılar kümesinde toplama işleminin değişme özelliği

olup olmadığını örneklerle gösterme

3- Rasyonel sayılar kümesinde toplama işleminin birleşme özelliği

olup olmadığını örneklerle gösterme

4- Rasyonel sayılar kümesinde değişme birleşme özelliklerini

kullanarak, toplama işleminde verilmeyen terimi veya terimleri

bulup yazma

5- Rasyonel sayılar kümesinde toplama işleminin etkisiz elemanını

Dersin Adı MATEMATİK

Sınıf 7/A–7/B–7/C

Ünitenin Adı/No RASYONEL SAYILAR./2

Konu

Rasyonel sayılarda toplama işleminin özellikleri

Rasyonel sayılarda çıkarma işlemi

Rasyonel sayılarda çarpma işlemi

Önerilen Süre 4 DERS SAATİ (40 dk+40 dk+40 dk+40 dk)

12

örneklerle gösterme

6- Toplamları etkisiz elemanı veren iki rasyonel sayı arasındaki

ilişkiyi örneklerle gösterme

HEDEF 4: Rasyonel sayılarla çıkarma işlemini yapabilme

DAVRANIŞLAR

1- Rasyonel sayıların toplandığı bir işlemde verilmeyen toplananı,

çıkarma işleminden yararlanarak bulup yazma

2- Verilen iki rasyonel sayıyı birbirinden çıkarıp sonucu yazma

3- Bir tam sayıdan bir rasyonel sayıyı çıkarıp sonucu yazma

4- Bir rasyonel sayıdan bir tam sayıyı çıkarıp sonucu yazma

5- Sayı doğrusunda verilen iki rasyonel sayının çıkarma işlemine ait

ifadeyi yazma

6- Rasyonel sayılar kümesinde toplama ve çıkarma işleminin

karışık olarak verildiği bir işlemin sonucunu bulup yazma

7- Rasyonel sayılar kümesinin çıkarma işlemine göre kapalı olup

olmadığını örneklerle gösterme

HEDEF 5: Rasyonel sayılarla çarpma işlemini yapabilme

DAVRANIŞLAR

1- Bir tam sayı ile bir rasyonel sayının çarpma işlemini yapıp

sonucu yazma

2- Pozitif iki rasyonel sayının çarpma işlemini yapıp sonucu yazma

3- Negatif iki rasyonel sayının çarpma işlemini yapıp sonucu

4- Ters işaretli iki rasyonel sayının çarpma işlemini yapıp sonucu

yazma

13

5- En çok üç rasyonel sayının çarpma işlemini yapıp sonucu yazma

6- Çarpımı verilen bir çarpma işleminde, çarpanlardan birinin

verilmeyen payını veya paydasını bulup yazma

7- Sıfırdan farklı bir rasyonel sayının çarpma işlemine göre tersini

söyleyip yazma

8- Verilen bir rasyonel sayının karesini veya küpünü bularak

sonucu söyleyip yazma

1)Ünite Kavramları ve

Sembolleri

2)Davranış Örüntüsü

Sayı doğrusu:

Z : Negatif tamsayılar kümesi Z : Pozitif tamsayılar

kümesi

( . ) :Çarpma işleminin sembol işareti Z: Tamsayılar kümesi

| | : Mutlak değer

( : ) :Bölme işleminin sembol işareti sikesirçizgipaydaB

payA

)(

)(

Güvenlik Önlemleri

(Varsa)

Öğretme-Öğrenme-

Yöntem ve Teknikleri

Anlatım

Gösterip Yaptırma

Soru-Cevap,

Problem Çözme

14

Kullan. Eğitim

Teknolojileri-

Araç, Gereçler ve

Kaynakça

1)Öğretmen 2)Öğrenci

1-)sınıf araç gereci, termometre, kesir kavramı ve ders kitapları.

2-) cetvel, renkli kalem, defter, ders kitapları ve yardımcı

kitaplar.

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

Dikkati Çekme Paylaşımın sosyal dayanışma için çok önemli bir unsur olduğunu

grup olarak tartışılır

Güdüleme

Öğrenciler sayı doğrusu üzerinde sıralanır. Öğrenciye sorulur

sen sınıftaki öğrenciler içinde hangi kesirli sayıya karşılık

geliyorsun?

Gözden Geçirme Doğal sayılar, tam sayılar, rasyonel sayılar arasındaki ilişkiyi ifade

etmesi istenir.

Derse Geçiş Dünyanın kaçta kaçı sudur sorusu sorularak kesirlere giriş yapılır.

Bireysel Öğrenme

Etkinlikleri

(Ödev, deney, problem

çözme vb.)

Grupla Öğrenme

Etkinlikleri

(Proje, gezi, gözlem

15

vb.)

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

Alıştırmalar:

1) 2 3

2 5 ?4 8

2) 11 5

.( ) ?3 6

3) 6 1 7

( ) ?7 3 9

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

Hedefe uygun davranışlar, belirtilen zamanda öğrencilere

kazandırılmıştır.

16

HAKKINDA

Bu doküman öğretmenlere yardımcı olmak için amacıyla

hazırlanmıştır. Rasyonel sayılar müfredattaki yeri ve öneminden

bahsedilerek bilgi verilmiştir.

GRUP ÜYELERİ İLETİŞİM

Sema Aydın [email protected]

Şule Fidan Yaman [email protected]

Nermin Değirmenci [email protected]

Nazlı Demir [email protected]

Akdeniz Üniversitesi İlköğretim Örgün Matematik Öğretmenliği

yukarıda isimleri verilmiş kişiler tarafından grup 5 tarafından

hazırlanmıştır.

17

KAYNAKÇA:

http://www.yenimakale.com/7-sinif-matematik-dersi-yillik-plani.html

Eğitim.Selçuk.edu.tr