Proiect de Lectie Rradacina
-
Upload
elena-iren -
Category
Documents
-
view
21 -
download
0
description
Transcript of Proiect de Lectie Rradacina
![Page 1: Proiect de Lectie Rradacina](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082402/5695d4bc1a28ab9b02a28b7d/html5/thumbnails/1.jpg)
Proiect didactic
Clasa: a V-a
Obiectul: Biologie
Subiectul: Rădăcina- alcătuire şi funcţii
Profesor: Olaru Stefan Mihăită
Scopul lecţiei: Stabilirea corelaţiilor dintre structura şi funcţiile rădăcinii în vederea
înţelegerii rolului rădăcini în viaţa plantelor.
Obective operationale:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
- să descrie corect alcătuirea externă a unei rădăcini;
- să clasifice diferitele tipuri de rădăcini;
- să recunoască elementele structurale caracteristice rădăcinii;
- să recunoasca specii de plante dupa forma rădăcinilor;
- să demonstreze rolul rădăcinii în viaţa plantelor prin evidenţierea funcţiilor sale;
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Demersul didactic:
a.Resurse procedurale: observaţia, conversaţia euristică, demonstraţia
b.Resurse materiale: - pentru fiecare elev: fişă de lucru, manualul
- pentru întreaga clasă: planşe, modele, imagini;
Evaluare: formativă prin chestionare orală.
Locul desfăşurării: laboratorul de biologie.
![Page 2: Proiect de Lectie Rradacina](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082402/5695d4bc1a28ab9b02a28b7d/html5/thumbnails/2.jpg)
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor1. Organizarea lecţiei - Pregătesc materialul didactic.
- Notez în catalog elevii absenţii şi verific dacă sunt condiţii optime pentru desfăsurarea lecţiei.
Îşi pregătesc cărtile şi caietele.
2. Verificarea cunoştinţelor
-Prin chestionare orală verific lecţia. Ţesutul vegetal.Tipuri de ţesuturi.
Ce este un ţesut vegetal?
Ce tipuri de ţesuturi cunoaşteţi?
Care sunt ţesuturile conducătoare?
Ce rol au ţesuturile asimilatoare?
- o grupare de celule care au aceeaşi formă, structură,şi îndeplinesc aceeaşi funcţie.- de protecţie, conducătoare,de susţinere,asimilatoare,de depozitare,secretoare.-vase conducătoare lemnoase şi vase conducătoare liberiene
- au rol în prepararea hranei
3. Captarea atenţiei- Prezint elevilor imagini cu alcătuirea externă a rădăcinii şi îi încurajez să spună ce observă.
Urmăresc rădăcinile pe care le au pe masă.
4. Anunţarea temei şi obiectivelor
-Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele pe care elevii trebuiesă le cunoască la terminarea lecţiei.
-Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.
![Page 3: Proiect de Lectie Rradacina](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082402/5695d4bc1a28ab9b02a28b7d/html5/thumbnails/3.jpg)
5.Dirijarea învăţării - prezintă materialul didactic
respectiv rădăcinile .Unde credeti că se dezvoltă rădăcina?Rădăcina este organul plantei care creşte în pământ.Folosindu-mă de materialul didactic existent dirijez pe elevi în descoperire structurii externe a rădăcinii şi a tipurilor de rădăcini (denumind părţile componente ale acesteia) şi a funcţiei de fixarea plantelor.
Solicit elevilor să observe materialul biologic viu pentru a evidenţia însuşirile rădăcinii.-Realizez o clasificare a rădăcinii după forma lor.
-Solicit elevilor să se grupeze in grupe de câte patru pentru a observa cu ajutorul lupei părţile componente ale vârfului rădăcinii.
-Solicit elevilor să deseneze vârful rădăcinii observat de ei.
-Cer elevilor să observe cu ajutorul lupei si celelalte zone externe ale rădăcinii.Explică rolul perilor sugători, acela de a absorbi din sol apa cu sărurile mineale.
-Utilizând diferite rădăcini stabilim funcţiile rădăcinii.-Centralizez funcţiile rădăcinii.
- Cer elevilor sa observe structura interna a radacinii.Explica zonele radacinii, de la exterior la interior, aratand pe mulaj.
-în pământ
- noteaza definitia rădăcinii- studiază tipurile de rădăcini
-Elevii testează materialul biologic evidenţiind însuşirile lui.
-Elevii spun că rădăcinile sunt pivotante,firoase,rămuroase şi dau exemple de astfel de rădăcini.
-Elevii observă şi concluzionează că vârful rădăcinii este acoperit de un ţesut de apărare numit scufie.
-elevii realizează desenul solicitat folosindu-se si de imaginile din manual, planşa de la tablă şi atlasul botanic.
Elevii observă celelalte zone:zona netedă,zona perilor absorbanţi, zona aspră, urmăresc explicaţiile şi completează in caiete schiţa lecţiei.
Enumeră funcţiile rădăcinii pe care le-au descoperit şi completează schiţa lecţiei.
Elevii observa zonele radacinii – epiderma, scoarta si cilindrul central.Completeaza schita lectiei.
6. Obţinerea performanţei elevilor
Inventariez principalele informaţii şi observaţii cerând elevilor să dea
Răspund la întrebări observând planşele, atlasele si imaginile din
![Page 4: Proiect de Lectie Rradacina](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082402/5695d4bc1a28ab9b02a28b7d/html5/thumbnails/4.jpg)
răspunsuri rapide, clare, concrete. manual.7. Evaluarea
performanţei- Prin chestionare orală pe tot parcursul orei. Sunt notaţi elevii care au dat răspunsuri deosebite ce necesită gândire logică - Cer elevilor apoi sa completeze fisa de lucru.
Se gândesc şi răspund la întrebările adresate de profesor.
![Page 5: Proiect de Lectie Rradacina](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082402/5695d4bc1a28ab9b02a28b7d/html5/thumbnails/5.jpg)
SCHITA LECTIEI:
Rădăcina - alcătuire şi funcţii
Radăcina = organ vegetativ al plantei care creste în pământ.
Funcţiile rădăcinii: - fixează planta în sol şi îi dă stabilitate; - absoarbe apa cu sărurile minerale; - conduce seva brută prin vasele lemnoase şi seva elaborată prin vasele liberiene;
- unele rădăcini depozitează substanţe de rezervă ; Ex: morcov, ridiche,sfeclă
Tipuri de rădăcini: - pivotantă (morcov,fasole, trifoi). - firoasă (grâu,secară,lalea). - rămuroasă(stejar, fag,brad),
Alcatuire externă: - scufia:acoperă şi protejează vârful rădăcinii. - zona netedă (zona de creştere) - zona absorbantă (zona perisorilor absorbanti): asigură absorbţia apei cu sărurile minerale; - zona aspră
Structura interna: - epiderma - scoarta - cilindrul central ----------- vase lemnoase si vase liberiene
- maduva.
![Page 6: Proiect de Lectie Rradacina](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082402/5695d4bc1a28ab9b02a28b7d/html5/thumbnails/6.jpg)
FISĂ DE EVALUARE
1.Completaţi enunţurile următoare:Radacina este organul...................al plantei si se gaseste in.........................Apa cu sarurile minerale este absorbita prin ....................
2. Enumeraţi părţile externe a unei rădăcini.----
3. Alege raspunsul corect:Radacina creste in lungime prin:
a) scufieb) zona netedac) zona perisorilor sugatorid) zona aspra
4.Asociati planta cu forma corespunzatoare a rădăcinii:
1Brad A. firoasă2.Grâu B. pivotantă3.Fasole C. Rămuroasă
4. Completati pe urmatorul desen zonele radacinii: