Proiect de Lectie Tulpina
-
Upload
raznic-marian -
Category
Documents
-
view
62 -
download
8
description
Transcript of Proiect de Lectie Tulpina
Proiect de lec ţie
a. Date introductive
Scoala Gimnazială „C-tin Giurescu”- ChiojduProfesor: Onica Elena MihaelaData:11.11.2014Clasa: a V-aDisciplina: BiologieTema: Tulpina - definiție, alcătuire externă, tipuriDurata: 50 minuteTipul lecţiei: de însușire de noi cunoștințe
Competente specifice:1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori;2.1 Utilizarea metodelor şi mijloacelor adecvate explorării / investigării lumii vegetale;3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor;4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.
Obiective operaționale:La sfârşitul activităţii de instruire, elevii trebuie să fie capabili:O1. să definească tulpina;O2. să precizeze elementele structurii externe a tulpinii;O3. să reprezinte printr-un desen structura externă a tulpinii;O4. să recunoască tulpina pe baza caracterelor sale structurale;O5. să enumere principalele tipuri de tulpini;Resurse educaţionale:
Procedurale Metode şi procedee
o Conversaţie euristicăo Demonstraţiao Expunereo Informareo Observaţieo Modelareo Problematizareo Învăţare prin descoperire
Forme de organizare o Activitate frontală şi individuală
Materialeo Material ierborizat/viuo Materiale grafice (fotografii, imagini video-proiector)o Fişe de lucru individualeo Rebus
Anexe: Schema lecției, Fig. 1, Fig. 2, Fişă individuală de lucru (2 pagini), Rebus
Bibliografie:MEN - Programa şcolară, BucureştiGheorghe Mohan, Aurel Ardelen, Aurora Mihail, 1997 - Manual de Biologie, Clasa a V-a, Editura All Educational
Dobran Floarea-Biologie.Manual pentru clasa a V-a,Editura Teora,Bucureşti 2000Diferite pagini de pe internetAtlas botanic
http://www.youtube.com/watch?v=IUeklRdND9o
b. Scenariul didacticNr.crt.
Evenimentele instruirii
Ob. oper.
Conţinuturi Activităţi de predare-învăţare Metode şi procedee didactice
Mijloace de instruire
Timp alocat (min)
Evaluare
1 Organizarea colectivului
de elevi
- notarea absenţelor- organizarea clasei pentru începerea lecţiei
2
2 Verificarea cunoştinţelor
din lecţia anterioară
„Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi? Ce este o rădăcină? Care sunt principalele tipuri de rădăcini şi care sunt caracteristicile lor? Daţi exemple la fiecare tip de rădăcină.”
- întrebări din conţinuturile lecţiei anterioare (se vor lua în atenţie 2-3 elevi care vor răspunde la întrebări şi vor fi notaţi în funcţie de răspunsurile date)
- conversaţie euristică- expunere (de către elevi)
5 - directă- orală
3 Captarea şi orientarea
atenţiei
„Ştiaţi că...Eucaliptul poate atinge o înălţime de 150 m, adică la fel de înalt ca piramida lui Kheops?Un alt gigant al lumii plantelor este Sequoia, supranumit şi arborele-mamut, care poate ajunge la 135 m înălţime şi poate fi cuprins la bază de 30 de oameni cu braţele deschise, deci are o circumferinţă de aproximativ 50 m?Dintr-un trunchi de Sequoia se pot construi cam 300 de case?Dacă am săpa un tunel la baza unui Sequoia ar putea trece 2 camioane alăturate prin acest tunel?Datorită cărei părţi ajung aceste plante la o înălţime atât de impresionantă?”
- prezentarea unor curiozităţi din lumea vegetală care au legătură cu tulpina- elevii vor putea contribui la expunere cu diverse cunoştinţe anterioare (din cultura lor generală)
- informare 2
4 Enunţarea temei şi a
obiectivelor urmărite
„Astăzi vom învăţa despre ce este o tulpină, despre alcătuirea ei externă şi despre principalele tipuri de tulpini. Ce fel de organ este tulpina? Încercaţi să daţi o definiţie a tulpinii.”
- anunţarea titlului lecţiei curente şi a conţinuturilor acesteia
1
5 Prezentarea noului
conţinut
O1 Definiţia: Tulpina este organul vegetativ al plantelor care susţine frunzele, florile şi fructele.
- reactualizarea cunoştinţelor anterioare ale elevilor privind acest organ al plantelor- analiza materialului intuitiv- descoperirea elementelor esenţiale care conduc la definiţia tulpinii
- conversaţia euristică- observaţia
- material ierborizat/viu- fotografii/ imagini
5 - frontală- orală
O2O3
Caractere generale:- prezintă noduri (porţiuni umflate) şi întrenoduri (porţiuni lungi).- prezintă 2 tipuri de muguri (laterali – la subsuoara
- analiza şi identificarea pe material ierborizat/viu a elementelor morfologice (noduri, internoduri, muguri)
- observaţia- modelarea prin desen- demonstraţia
- material ierborizat/viu-experimentul- fişe de lucru
10 - frontală- orală
frunzelor, terminali – în vârful tulpinii) din care se dezvoltă frunze/flori. (vezi fig. 1)- structura mugurelui: ax scurt situat central, frunze tinere (int.), frunze solzoase (ext.) cu rol protector. (vezi fig. 2)- tulpini tinere + muguri + frunze = lăstar- creşte în lungime prin vârf
- reprezentare prin desen a elementelor morfologice de bază a unei tulpini- adnotarea desenului de către elevi sub supravegherea profesorului
O5O4
- observarea, identificarea şi denumirea diferitelor tipuri de tulpini pe materialul ierborizat/viu- utilizarea fişelor de lucru pentru reprezentarea prin desen a tipurilor principale de tulpini şi adnotarea desenelor- completarea schemei logice a lecţiei pe baza activităţilor anterioare
- observaţia- conversaţia euristică- modelarea- problematizarea
- material ierborizat/viu- fişe de lucru
15 - frontală- orală- individuală (fişe de lucru)
6 Sistematizarea şi fixarea
conţinuturilor
O5 „Încercaţi să identificaţi afirmația falsă și cea adevărată.”
- exerciţii de recunoaştere a tipurilor de tulpini pe materiale grafice
- problematizarea - cartoane 5 - pe grupe- orală
7 Evaluare/Conexiune
inversă
„Aici aveţi un rebus pe care îl veţi completa acum.” - distribuirea paginilor cu rebusul şi corectarea acestora
- problematizarea - rebus 3 - individuală- scrisă
8 Anunţarea temei de lucru pentru acasă
şi notarea elevilor
„Pentru ora viitoare aveţi de pregătit lecţia predată astăzi.”
- notarea elevilor care au adus contribuţii semnificative lecţiei şi care au răspuns la întrebările recapitulative
2
Schema lectiei
Tulpina – definiție, alcătuire externă, tipuri
Tulpina este organul vegetativ al plantelor care susţine frunzele, florile şi fructele.
Structura externa:-tulpina principala-tulpini secundare-noduri-întrenoduri-muguri -foliari -florali -terminali
Clasificare:-tulpini aeriene -ierboase -drepte(grau) -volubile(fasolea) -agatatoare(mazarea) -taratoare(capsun) -lemnoase - arbori(mar,stejar) - arbusti(maces)
-tulpini subpamantene -bulb(ceapa) -tubercul(cartof) -rizom(feriga)
Figura 1
Alcătuirea tulpinii aeriene
Figura 2
Structura mugurelui - secţiune
Fi şă individuală de lucru
Completaţi spaţiile libere cu denumirea tipului de tulpină corespunzător.
TULPINI AERIENE
Tulpină ierboasă D _ _ _ _ _ _ Tulpină A _ _ _ _ _ _ _ _ _..........................................................................................................................................................................................................................................................................
Tulpină V _ _ _ _ _ _ _ Tulpină T _ _ _ _ _ _ _ _
TULPINI SUBTERANE
R _ _ _ _ B _ _ _
.........................................................................................................................................
.................................................................................................................................
T _ _ _ _ _ _ _
.......................................................................TULPINI ACVATICE
.........................................................
.........................................................
.........................................................
MUGURII ȘI ROLUL LOR
MARERIALE NECESARE:Muguri și rămurele înmugurite de la diferiți arbori/arbuști (nuc, soc, liliac, etc...), ghivece cu
plăntuțe de fasole/ grâu, vase cu apă, pensă, lamă de ras, lupă.MOD DE LUCRU:Se ia un mugure și cu ajutorul unei pense se rupe învelișul protector; apoi se rup frunzulițele
verzi. Cu o lupă se observă foarte bine axul scurt pe care sunt așezate acestea.Se taie 1 cm din vârful unei plăntuțe și se observă ce se întâmplă în comparație cu o altă
plăntuță la care vârful rămâne intact.CONCLUZIE:Vârful unei tulpini se termină cu un mugure terminal, iar la subsoara nodurilor se
dezvoltă mugurii laterali. Un mugure este alcătuit dintr-un ax scurt pe care sunt prinse strâns frunzlițe verzi, iar la exterior sunt frunze solzoase cu rol de protecție. Din muguri se dezvoltă frunze sau flori.
Dacă se înlătură mugurele terminal, tulpina nu mai crește prin vârf, în schimb poate să dea mai mulți lăstari (metodă folosită în cultivarea unor legume – de exemplu la pătlăgelele roșii unde, prin copilit – ruperea vârfului, se obțin mai multe ramificații rezultate din mugurii laterali).
REBUS
Completaţi rebusul cu noţiunile corespunzătoare definiţiilor de mai jos.
2 3
1 A O 64
5 B R L
7 I
1. Tip de tulpină care prezintă cârcei.2. Tip de tulpină care creşte paralel cu solul.3. Tip de tulpină care se înfăşoară în jurul unui suport.4. Tulpina cea mai des întâlnită.5. Tip de tulpină subterană care prezintă „ochi”(plural).6. Tip de tulpină subterană care prezintă frunze cu rol de depozitare a substanţelor
de rezervă(plural).7. Tulpina subterană de la lăcrămioară(plural).
Alege dacă următoarele propoziţii sunt adevarate sau false:
1.Tulpina este un organ vegetativ.2.Ramurile sunt tulpini principale.3.Mugurele floral dă naştere la frunză.4.Mugurele mixt dă naştere la floare.5.Tuberculul de cartof este o tulpină subterană.6.Căpşunul are tulpină târâtoare.7.Tulpina leagă toate organele plantei între ele.