PRIPREMA.docx

7
UNIVERZITET U BIHAĆU PEDAGOŠKI FAKULTET ODSJEK: BOSANSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST METODIKA NASTAVE BOSANSKOGA JEZIKA II Jezik u upotrebi (Retorika kao vjestina govorenja, Osnovni principi retorke) Pisana priprema za nastavni sat bosanskoga jezika i književnosti

Transcript of PRIPREMA.docx

UNIVERZITET U BIHAUPEDAGOKI FAKULTETODSJEK: BOSANSKI JEZIK I KNJIEVNOSTMETODIKA NASTAVE BOSANSKOGA JEZIKA II

Jezik u upotrebi(Retorika kao vjestina govorenja, Osnovni principi retorke)Pisana priprema za nastavni sat bosanskoga jezika i knjievnosti

Mentor: Seherzada Delic, prof Studentica: Dusica Korda

Biha, april, 2015kola: JU Gimnazija BihacMentor: Seherzada Delic, prof.Datum: 1.4.2015Nastavni predmet: Bosanski jezik i knjizevnostRazred: IVbNastavno podrucje: JezikNastavna jedinica: Jezik u upotrebi (Retorika kao vjestina govorenja, Osnovni principi retorike)Tip asa: Obrada novog gradivaNastavne metode: Verbalne (metoda dijaloga, predavacka metoda), induktivna metoda, metoda demonstracijeNastavna sredstva: udzbenik, ploca, kreda, laptopSocioloski oblici rada: frontalni, individualni

Cilj obrade nastavne jedinice: Ucenici ce znati definisati retoriku kao veoma staru disciplinu, znat ce objasniti sta je to dobar govor, moralni govornik, znacaj govornih vrednota, te ce znati nabrojati i pojasniti osnovne principe retorike.Zadaci nastavne jedinice:OBRAZOVNI- Usvajanje znanja o pojmovima retorika, dobar govor, moralni govornik, znacaj govornih vrednota, te glavne znacajke osnovnih principa retorikeFUNKCIONALNI- Razvijati sposobnost zapazanja, usporedjivanja, pamcenja, analiziranja i sintetiziranja, te stvaranje temelja za razvijanje govornih kompetencijaODGOJNI- Razviti svijest o znacaju govornih kompetencija, te o moci govora u demokratskom drustvu.Korelacija: Bosanski jezik-historija-demokratija-sociologija

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA:UVODNI DIO (oko 7') Uvodni dio cu poceti sa pricom o Demostenu, koji je bio najveci govornik u staroj Grckoj, i koji je kao dijete mucao i bojao se govoriti pred ljudima. Ucenike cu upoznati sa nacinom na koji je uspio savladati sve mane i teskoce (Ojacao je slabasan glas govoreci stihove na morskoj obali, vjezbao je glas r drzeci kamencic pod jezikom, recitovao je trceci uzbrdo kako bi ojacao svoja pluca za duge iskaze. Stajao bi pred ogledalom i recitovao kako bi kontrolisao svoje pokrete i mimiku. Da bi se odvikao od nekontrolisanog podizanja ramena govorio je ispod maceva koji su visili sa tavanice jer su ga oni povrijedjivali kad god bi ponovio taj gest.) da ostvari svoju zelju- da postane dobar govornik, pa cu ih potom pitati:P: Da li neko moze da nasluti o kojoj temi cemo danas da govorimo?O: O govornistvu.P: Tako je. Nasa danasnja tema jeste Jezik u upotrebi ( Retorika i njeni principi)Zapisujem naslov na tablu te time pocinje glavni dio sata.GLAVNI DIO (30')- Nakon pisanja naslova, ucenike pitam:P: Da li mi neko moze objasniti sta je to retorika?O: Vjestina govorenja.Kada saslusam ucenicke definicije i ja dajem svoju koja ce sacinjavati dijelove onog sto su oni vec rekli te ih upoznajem sa historijskom podlogom nastanka retorike. Navodim da je glavni uslov njenog nastanka bila pojava demokratskog uredjenja grckih polisa, pa se javila potreba da se gradjani ukljuce u javni zivot, te ih upoznajem da se odrzavala i javna rasprava u kojoj je svaki slobodan gradjanin mogao da izrazi svoje misljenje. Potom im navodim dva osnovna faktora retorike: eticki i estetski.Nakon toga ucenike pitam:P: Da li mi moze neko reci sta bi za vas bio dobar govor?O: Lijep govor/uspjesan govor/uvjerljiv govor...Potom, nakon ucenickih odgovora ja izvodim zakljucak da je dobar govor- lijep govor, da je lijep govor- uspjesan govor, nakon toga ucenike pitam:P: Da li mi onda moze neko reci sta je to uspjesan govor?O: Uspjesan govor je onaj koji je uvjerljiv.Ucenike upoznajem sa cinjenicom da se uspjesnost govora mjerila utiskom koji ostavlja na auditorij, tj. potrebno je da ih uvjeri u sadrzaj o kome govori. Potom ucenike pitam:P: Na osnovu ovoga sto smo do sad rekli da li mi mozete reci da li je retorika korisna?O: Da, jeste.P: Moze te li mi navesti svoje razloge?O: Govorom mozemo da donesemo na vidjelo neke drustvene probleme, te ih na taj nacin poukusamo rijesiti.Nakon toga, navodim da je gore pomenuto pitanje veoma aktuelno jer npr. Dobrim govorom, odbranom cak i zlocinac moze ostati nekaznjen, te im zatim navodim i primjer Adolfa Hitlera i njegovu manipulaciju govorom. Potom ih pitam:P: Kakav govornik treba da bude, i na osnovu cega treba da govori.O: Govornik treba da bude moralan, i da govori samo na osnovu istine.Zakljucujemo da retorika pod dvoje okrilje jedino i priznaje istinu, i da retoriku moze izavesti samo moralan govornik. Nakon toga pitam ucenike: P: Jednu osobinu govornika smo vec istakli, odnosno spoj dobrih osobina koje jednim imenom nazivamo moral, a da li mislite da dobar govornik treba da i fizicki izgleda posebno, i kako?O: Treba dabude visok/krupan/stasit...Potom, trazim od ucenika da se prisjete price na pocetku, price o Demostenu koji je bio bolezljiv, slabasan, mrsav, a imao je i slab glas, i navodim da se to bas i ne moze povezati sa onim sto smo rekli da govornik mora da bude stasit, odredjenog fizickog izgleda, ali da je to i upravo dokaz da ako nesto dovoljno jako zelimo, ako imamo dobru motivaciju, i dovoljno vrijedno radimo da to mozemo i ostvariti. Nakon toga navodim da vaznu ulogu u govoru ima drzanje tijela (polozaj), geste (pokreti), mimika (posebno oko ociju), jacina glasa, intonacija,, tempo govora i pauza.Ucenike dalje upoznajem sa stilovima govora.Pisem sljedece recenice na tablu:Uvijek drzim jednog ata.Uvijek drzim jednog konja.Uvijek drzim jedno kljuse. Potom, ucenike pitam u kojim situacijama bi upotrijebili ove recenice, te zajedno dolazimo do zakljucka da ove recenice pripadaju visokom, srednjem i niskom stilu govora.Nakon toga, ucenicima najavljujem da cemo u nastavku govoriti o osnovnim principima retorike (uvjerljivost, dobro izrazavanje, raspored i redoslije, figure i tropi). Nakon toga navodim koje su to savremene govorne vrste: (razgovori, kratki monolozi, govori, posebne govorne vrste)Nakon toga ucenicima predstavljam video na kojem se nalazi govor djevojcice od 13 godina koja je usutila svijet na 6 minuta, i napominjem ucenike da pazljivo gledaju i da prate i biljeze sve osobine koje smo do sada savladali.ZAVRNI DIO (oko 8') U zavrsnom dijelu ponavljamo nauceno i radimo sintezu osnovnih znacajki retorike na primjeru govora kojeg smo poslusali.Plan table:

Jezik u upotrebiRetorikaRetorika- umijece govorenja Osnovni principi retorike:Osnovni cinioci: estetski i eticki 1. Uvjerljivost- ostvaruje se skladomUvijek drzim jednog ata.- uzviseni stil verbalnog i neverbalnogUvijek drzim jednog konja.- umjereni stil 2. Dobro izrazavanje: jasnost,Uvijek drzim jedno kljuse.- prosti stil posebnost, prikladnost 3. Redoslijed i raspored: Kompozicija( uvod, glavni dio, zavrsni dio) 4.Figure i tropi (gradacija, retoricko pitanje, metafora)

P sdfgsgdLAN PLOE:

LITERATURA I IZVORI:1.Pai, Nedad Metodika bosanskog jezika i knjievnosti, Sarajevo, 1998.2. Hadziefendic- Paric, Remzija Udzbenik za cetvrti razred gimnazije, Sarajevo Publishing, Sarajevo, 2003.