PRIPREMA - MATEMATIKA 2

3
Припрема из области почетних математичких појмова Основна школа за заштиту вида: '' Драган Ковачевић '' Узрасна група: предшкплска Место и време: радна соба; Васпитач: Александра Момчиловић ТЕМАТСКА ОБЛАСТ: Проблемски задаци УСМЕРЕНА АКТИВНОСТ: ЦИЉ: Подстицање развоја концентрације пажње и визуелне перцепције. Подстицати интеракцију и комуникацију међу децом. Развој памћења и развој мишљења (мисаоних процеса). МЕТОДЕ: Дијалошки метод, метод илустрације, проблемска метода, асоцијативно – компаративни метод. ОБЛИК РАДА: Групни и индивидуални. СРЕДСТВА: Визуелна – Слике и сличице и књига – сликовница са разним задацима, пузле и разне слагалице; Тродимензионална – Штапићи, жетони и балони. ЈУТАРЊА АКТИВНОСТ: У јутарњој активности играмо се пантомиме. Поруку коју деца извлаче из чаробне торбе преносимо пантомимом. Не сме ништа да се говори, порука се преноси покретима тела, а остала деца решавају проблемске задатке.

Transcript of PRIPREMA - MATEMATIKA 2

Page 1: PRIPREMA - MATEMATIKA 2

Припрема из области почетних математичких појмова

Основна школа за заштиту вида: '' Драган Ковачевић ''

Узрасна група: предшкплска

Место и време: радна соба;

Васпитач: Александра Момчиловић

ТЕМАТСКА ОБЛАСТ: Проблемски задаци

УСМЕРЕНА АКТИВНОСТ:

ЦИЉ: Подстицање развоја концентрације пажње и визуелне перцепције. Подстицати интеракцију и комуникацију међу децом. Развој памћења и развој мишљења (мисаоних процеса).

МЕТОДЕ: Дијалошки метод, метод илустрације, проблемска метода, асоцијативно – компаративни метод.

ОБЛИК РАДА: Групни и индивидуални.

СРЕДСТВА: Визуелна – Слике и сличице и књига – сликовница са разним задацима, пузле и разне слагалице; Тродимензионална – Штапићи, жетони и балони.

ЈУТАРЊА АКТИВНОСТ: У јутарњој активности играмо се пантомиме. Поруку коју деца извлаче из чаробне торбе преносимо пантомимом. Не сме ништа да се говори, порука се преноси покретима тела, а остала деца решавају проблемске задатке.

УВОДНИ ДЕО: У уводном делу се играмо лавиринта. Од коцки различитих величин аправимо у соби лавиринт који има више лажних и само један прави излаз. Сваки пут се детету поставља сложенији задатак – да пронађе прави пут скакутајући на једној нози, ходањем са затвореним очима, ходањем уназад...

Page 2: PRIPREMA - MATEMATIKA 2

ГЛАВНИ ДЕО: На столовима у соби су постављени различити задаци, деца се одлучују према интересовању, али тако да прођу све задатке.

- Проналазимо пузле које недостају у слагалици и састављамо слагалице.

- На разним сликама проналазимо шта недостаје и по чему се разликују две наизглед исте слике.

- Игре сенкама. Деца добијају по једну сличицу и већи број сенки. Деца треба да пронађу одговарајућу сенку за своју сличицу

- На сликама проналазимо прави пут до циља, краћи пут, дужи пут...- Деци је постављена одређена комбинација различитих облика, који

се још разликују по шари и по боји, дете треба да запамти комбинацију и кад је васпитач помери да је постави истим редом.

- Од шест шибица деца треба да направе четири иста троугла.- Одређене предмете треба да поређамо по реду њихове тежине.- У неколико истих кутијица налазе се различити материјали – со,

брашно, вода, ексери, спајалице, вата, песак. Откривамо да ли су све посуде исте тежине. Ако нису, покушавамо да одговоримо зашто?

- Допуњавамо низ – на папиру је нацртан низ сличица (три различите) које су поређане одређеним редом. Задатак је да дете увиди принцип ређања сличица, односно да доцрта сличицу која следи по логичком редоследу.

ЗАВРШНИ ДЕО:

У завршном делу, затворених очију, из корпе извлачимо и опипавамо тродимензионалне предмете (пластичне бројеве, геометријске облике и геометријска тела...), кад откријемо предмет, онда покушавамо да откријемо од ког материјала су направљени ти предмети.