Oldatok összetétele
Transcript of Oldatok összetétele
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
1/109
57.
mNaCl = ?
mH2O = ?
moldat = 100 g 5m/m%-os oldat
Definci szerint az 5 m/m % azt jelenti, hogy 100 goldatbanvan 5 goldott anyag, azaz akkor oldszer95 g.
mNaCl = 5 gmH2O = 95 g
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
2/109
58/A
mNaCl = ?
mH2O = ?
moldat = 550 g 12 m/m%-os oldat
100 g oldat tartalmaz 12 g NaCl-ot
550 g oldat tartalmaz x g NaCl-ot
48466550
6612100550
=
==xmNaCl = 66gmH2O = 484 g
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
3/109
2. t
gm
g
x
m
m
OH
oldat
NaCl
48455088,0
66550
100
12x
550100
12
2==
==
==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
4/109
58/B
mCaCl 2 = ?
mH2O = ?
moldat = 550 g 12 m/m%-os oldat
100 g oldat tartalmaz 12 g CaCl2-ot
550 g oldat tartalmaz x g CaCl2-ot
48466550
6612100550
=
==xmCaCl 2 = 66gmH2O = 484 g
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
5/109
2. t
gm
g
x
m
m
OH
oldat
CaCl
48455088,0
66550
100
12x
550100
12
2
2
==
==
==
Fggetlen az anyagi minsgtl a tmegszzalkos sszettel!!!
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
6/109
58/C
mklium-nitrt = ?
mH2O = ?
moldat = 25 g 9 m/m%-os oldat
100 g oldat tartalmaz 9 g KNO3-ot
25 g oldat tartalmaz x g KNO3-ot
75,2225,225
25,2910025
=
==xmKNO 3 = 2,25 g
mH2O = 22,75 g~22,75 cm3
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
7/109
2. t
375,2275,222591,0
25,225
100
9x
25100
9
2
3
cmgm
g
x
m
m
OH
oldat
KNO
==
==
==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
8/109
59/A
mkonyhas = 5,00g
VH2O = 100 cm3
? m/m%-os oldat
105 g oldat tartalmaz 5 g NaCl-ot
100 g oldat tartalmaz x g NaCl-ot
76,45105
100==x 4,76 m/m %-os az oldat
A desztilllt vz srsge 1 g/cm3
=>mH2O = 100 g
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
9/109
2. t
osmm
x
m
m
oldat
NaCl
==
==
%/76,4100105
5
x
100105
5
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
10/109
59/B
mjd = 1,00g
mszn-tetraklorid = 15 g
? m/m%-os oldat
16 g oldat tartalmaz 1 g I2-ot
100 g oldat tartalmaz x g I2-ot
25,6116
100==x 6,25 m/m %-os az oldat
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
11/109
2. t
osmm
x
m
m
oldat
I
==
==
%/25,610016
1
x
10016
12
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
12/109
60/A
mklium-klorid = 60,00 g
moldat = ? g, ha 36,0 m/m%-os
100 g oldat tartalmaz 36 g KCl-ot
x g oldat tartalmaz 60 g KCl-ot
gx 67,1661003660 ==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
13/109
2. t
g
xm
m
oldat
KCl
67,1666036
100
x
100
3660
==
==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
14/109
60/B
mntrium-klorid = 36,45 g
moldat = ? g, ha 8,0 m/m%-os
100 g oldat tartalmaz 8 g NaCl-ot
x g oldat tartalmaz 36,45 g NaCl-ot
gx 6,455100845,36 ==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
15/109
2. t
g
xm
m
oldat
NaCl
6,45545,368
100
x
100
845,36
==
==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
16/109
61/A
moldat = 250 g, ha 8,0 m/m%-os
100 g oldat tartalmaz 8 g NaCl-ot
250 g oldat tartalmaz x g NaCl-ot
gx 208100
250==
azaz szksgnk van 20 g NaCl-ra s ehhez kell adnunk
250 20 = 230 g vizet (230 cm3
).
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
17/109
2. t
g
x
m
m
oldat
NaCl
20250100
8
x
250100
8
==
==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
18/109
61/B
moldat = 30 g, ha 10,0 m/m%-os
100 g oldat tartalmaz 10 g KNO3-ot
30 g oldat tartalmaz x g KNO3-ot
gx 310100
30==
azaz szksgnk van 3 g KNO3-ra s ehhez kell adnunk
30 3 = 27 g vizet (27 cm3
).
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
19/109
61/C
moldat = 400 g, ha 38,0 m/m%-os HCl
V = ? dm3 standard
100 g oldat tartalmaz 38 g HCl-ot
400 g oldat tartalmaz x g HCl-ot
gx 15238100
400==
azaz szksgnk van 152 g HCl-ra, s 248 g(248 cm3) vzre.
Meg kell nzni, hogy ez a tmeg mekkora trfogatnak felel meg!
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
20/109
1 mol HCl 36,5 g 24,5 dm3
152 g x dm3
303,1025,245,36
152 dmx ==
Ezt a HCl-gzt nyeletem el 248 cm3 vzben.
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
21/109
62/A
moldat =? g, ha 5,0 m/m%-os oldatban moldat = 25 g 10m/m%-os
moldott anyag = moldott anyag
100 g oldat tartalmaz 10 g oldott anyag
25 g oldat tartalmaz x g oldott anyag
gx 5,210
100
25==
azaz a msik oldat is 2,5 g oldott anyagot tartalmaz
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
22/109
100 g oldat tartalmaz 5 g oldott anyagot
x g oldat tartalmaz 2,5 g oldott anyagot
gx 501005
5,2
==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
23/109
62/B
moldat =? g, ha 10,0m/m%-os oldatban moldat = 150g 2m/m%-os
moldott anyag = moldott anyag
100 g oldat tartalmaz 2 g oldott anyag
150 g oldat tartalmaz x g oldott anyag
gx 32
100
150==
azaz a msik oldat is 3 g oldott anyagot tartalmaz
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
24/109
100 g oldat tartalmaz 10 g oldott anyagot
x g oldat tartalmaz 3 g oldott anyagot
gx 3010010
3
==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
25/109
63/A
gmm
cmg
cmV
yagoldotI 00,2
/59,1
50
tan
3
3
2==
=
=
gcmcmgVmV
m5,7950/59,1
33
====
79,5 + 2 = 81,5 g oldat tartalmaz 2,00 g jdot
100 g oldat tartalmaz x g jdot
gx 454,22
5,81
100==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
26/109
63/B
osmm
gm
gmm
cmg
cmV
oldat
yagoldotI
=
==
=
=
%/0,5
150
?
/59,1
?
tan
3
3
2
100 g oldat tartalmaz 5,00 g jdot
150 g oldat tartalmaz x g jdot
gx 5,75100150 ==
Kell neknk 7,5 g jd s 150-7,5 = 142,5 g szn-tetraklorid.
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
27/109
3
3 62,89/59,1
5,142cmcmg
gmVV
m
===
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
28/109
64/A
gcmcmgVmV
m8,9280/16,1
33
====
100 g oldat tartalmaz 20 g KBr-ot
92,8 g oldat tartalmaz x g KBr-ot
mKBr = ? g
mvz
= ? g
Voldat = 80 cm3
20 m/m%-os s srsge = 1,16 g/cm3
gx 56,1820100
8,92== azaz 18,56 g KBr s74,24 g
(74,24cm3) vz.
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
29/109
64/B
gcmcmgVmV
m5,5550/11,1
33
====
100 g oldat tartalmaz 14 g KI-ot
55,5 g oldat tartalmaz x g KI-ot
mKI = ? g
mvz
= ? g
Voldat = 50 cm3
14,0 m/m%-os s srsge = 1,11 g/cm3
gx 77,714100
5,55== azaz 7,77 g KI s 47,73 g
(47,73 cm3) vz.
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
30/109
65/A
gcmcmgVmV
m5,502500/005,1
33
====
100 g oldat tartalmaz 1 g NaCl-ot
502,5 g oldat tartalmaz x g NaCl-ot
mNaCl = ? g
mvz
= ? g
Voldat = 500 cm3
1 m/m%-os s srsge = 1,005 g/cm3
gx 025,51100
5,502==
azaz 5,025 g NaCl s 497,475 g(497,475 cm3) vz.
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
31/109
65/B
gcmcmgVmV
m3,106100/063,1
33
====
100 g oldat tartalmaz 10 g KNO3-ot
106,3 g oldat tartalmaz x g KNO3-ot
mKNO3 = ? g
mvz
= ? g
Voldat = 100 cm3
10 m/m%-os s srsge = 1,063 g/cm3
gx 63,1010100
3,106==
azaz 10,63 g KNO3 s 95,67 g(95,67 cm3) vz.
Egyszerbb, ha 100 cm3-re
hgtjuk.
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
32/109
66/A
318,18011,1
200cm
mV
V
m====
100 g oldat tartalmaz 10 g NaOH-ot
x g oldat tartalmaz 20 g NaOH-ot
mNaOH = 20 g
Voldat
= ? cm3
10 m/m%-os s srsge = 1,11 g/cm3
gx 20010010
20==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
33/109
66/B
311,96156,1
11,111cm
mV
V
m====
100 g oldat tartalmaz 18 g K2CrO4-ot
x g oldat tartalmaz 20 g K2CrO4-ot
mK2CrO 4= 20 g
Voldat
= ? cm3
18 m/m%-os s srsge = 1,156 g/cm3
gx 11,11110018
20==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
34/109
67/A
3034,1161957,0
11,1111000cm
mV
V
m=
+===
90 g vzhez 10 g NH3
1000 g vzhez x g NH3
VNH 3 = ? dm3 standardllapot
Vvz
= 1,000 dm3
10 m/m%-os s srsge = 0,957 g/cm3
gx 11,1111090
1000==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
35/109
1 mol ammniagz 24,5 dm3 17 g
x dm3 111,1 g
3
13,1605,2417
11,111
dmx==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
36/109
2. t
3
3
33
33
3
33
111,11
9010000
1001010000
100)1000(10
1000100
10
NH
NH
NHNH
NHNH
NH
NH
oldat
NH
m
m
mm
mm
m
m
m
m
=
=
=+
=+
+==
Akrcsak az elbb kiszmtjuk, hogy ez hny mol s mekkora
trfogatnak felel meg.
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
37/109
67/B
318,137195,1
94,63100cm
mV
V
m=
+===
61 g vzhez
39 g HCl
100 g vzhez x g HCl
VHCl = ? dm3 standardllapot
Vvz
= 100 cm3
Voldat = ?
39 m/m%-os s srsge = 1,195 g/cm3
gx 94,633961
100==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
38/109
1 mol hidrogn-klorid gz 24,5 dm3 36,5 g
x dm3 63,94g
392,425,245,36
94,63dmx ==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
39/109
2. t
HCl
HCl
HClHCl
HClHCl
HCl
HCl
oldat
HCl
m
m
mm
mm
m
m
m
m
=
=
=+
=+
+
==
63,93
613900
100393900
100)100(39
100100
39
Akrcsak az elbb kiszmtjuk, hogy ez hny mol s mekkora
trfogatnak felel meg.
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
40/109
ML-
SZZALK
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
41/109
68.
tknsavoldaosnnmol
nn
OH
SOH
%/0,2100
??
2
42
=
=
100 mol oldat tartalmaz 98 mol vizet s 2 mol H2SO4-at
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
42/109
69/A
oldathidroxidntriumosnnmol
m
=
%/5,2100
?
100 mol oldat tartalmaz 97,5 mol vizet s 2,5 mol NaOH-ot
1 mol NaOH 40 g
2,5 mol NaOH x g
gx 100401
5,2==
1 mol H2O 18 g
97,5 mol H2O x g
gx 1755181
5,97 ==
m oldat = m oldszer + m oldott anyag =
100 + 1755 = 1855 g
69/B
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
43/109
69/B
tknsavoldaosnnmol
m
%/8,150
?
=
100 mol oldat tartalmaz 98,2 mol vizet s 1,8 mol H2SO4-at
50 mol oldat tartalmaz mol vizet s mol H2SO4-at
1 mol H2SO4 98 g
0,9 mol H2SO4 x g
gx 2,88981
9,0==
1 mol H2O 18 g
49,1 mol H2O x g
gx 8,883181
1,49 ==
m oldat = m oldszer + m oldott anyag =
88,2 + 883,8 = 972 g
X Y49,1 0,9
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
44/109
70/B
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
45/109
70/B
mszn-tetraklorid = 15,4 g
mjd = 2,54 gn/n% = ?
molris tmegek meghatrozsa:M(I2) = 254 g/mol
M(CCl4) = 154 g/mol
moln
moln
M
mn
NaOH
I
1,0154
4,15
01,0254
54,22
==
==
=
0,11mol oldat tartalmaz 0,01mol I2-ot
100 mol oldat x molt
09,901,0
11,0
100==x
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
46/109
71/A
?%/standard5,367
1
3
3
=
=
=
nn
dmV
dmV
HCl
vz
molx 56,551
18
1000==
1 mol H2O 18 g
x mol H2O 1000 g
1 mol HCl-gz 24,5 dm3
x mol HCl-gz 367,5 dm3
molx 151
5,24
5,367==
70,56 mol oldat tartalmaz 15 mol oldott anyagot
100 mol oldat x mol oldott anyagot
x = 100/70,56.15 =21,26 n/n%-os
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
47/109
2. t
1000 g vz anyag mennyisge:
367,5 dm3 standardllapot gzanyagmennyisge:
molM
m
n 56,5518
1000
===
molV
Vn
M
155,24
5,367===
oldat anyagmennyisge: 15 mol + 55,56 mol = 70,56 mol
sszettel meghatrozsa:
%/3,21213,056,70
15
)(
)(:%/ nn
oldatn
HClnnn ==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
48/109
71/B
?%/
standard1
1
3
3
3
=
=
=
nn
mV
mV
NH
vz
molx 56,555551
18
106==
1 mol H2O 18 g
x mol H2O 106 g
1 mol NH3-gz 24,5 dm3
x mol NH3-gz 1000 dm3
molx 816,4015,24
1000==
55596,376mol oldat tartalmaz 40,816 mol oldott anyagot
100 mol oldat x mol oldott anyagot
x = 100/55596,376*40,816 = 0,073 n/n%-os
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
49/109
2. t
106
g vz anyag mennyisge:
1 m3 standardllapot gzanyagmennyisge:
molM
mn 56,5555518
106
===
molV
Vn
M
816,405,24
1000===
oldat anyagmennyisge: 40,816mol + 5555556mol = 55596,376mol
sszettel meghatrozsa:
%/073,0000734,056,55555
816,40
)(
)(:%/ 3 nn
oldatn
NHnnn ==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
50/109
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
51/109
1 mol vz 18 g
245 mol vz x g
x = 4410 g
Az oldat sszes tmege: 4410 + 200 = 4610 g
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
52/109
72/B
%/2,5,?
tan0,10 33
nnoldatazham
dardsdmV
oldat
NH
=
=
1 mol gz 24,5 dm3 trfogat
x mol 10,00 dm3
molx 408,015,24
10==
97,5 mol vzhez kell 2,5 mol NH3
x mol vz kell 0,408 mol NH3
molx 912,155,975,2
408,0==
1 mol NH3 17 g
0,408 mol x g
x = 0,408*17 =6,938 g
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
53/109
1 mol vz 18 g
15,912 mol vz x g
x = 286,416 g
Az oldat sszes tmege: 286,416 + 6,938 = 293,354 g
73/A
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
54/109
73/A
?
%/1,00200
=
=
NaOH
oldat
m
osnnsgm
100 mol oldat tartalmaz 1 mol NaOH-ot, ami 40g
100 mol oldat tartalmaz 99 mol H2O-t, ami 99*18 = 1782 g
1782 + 40 = 1822 g oldat tartalmaz 40 g NaOH-ot
200 g oldat tartalmaz x g NaOH-ot
gx 39,4401822
200==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
55/109
Az ecetsav, ms nven etnsav, szerves vegylet, melynek
kplete: CH3COOH.Knnyen felismerhet arrl, hogy ez adja az ecet savany zt s
that szagt.A tiszta, vzmentes ecetsav (ajgecet) szntelen folyadk, amely
vizet kt meg a krnyezetbl (higroszkpos), 16,7 C alattmegfagy s szntelen kristlyt kpez. Az ecetsav gzei ingerlik aszemet, az orr- s a toroknylkahrtyt, a tdt annak ellenre,
hogy vizes oldatban kevsb disszocil, mivel gyenge sav.
Az ecetsav az egyik legegyszerbb karbonsav (a msodiklegegyszerbb a hangyasav utn).
73/B
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
56/109
73/B
?
1,007g/cm,%/2,0000,1
3
33
=
==
COOHCH
oldat
m
osnnsdmV
100 mol oldat tartalmaz 2 mol jgecetet, ami 60*2 = 120 g
100 mol oldat tartalmaz 98 mol H2O-t, ami 98*18 = 1764 g
1764 + 120 = 1884 g oldat tartalmaz 120 g CH3COOH-et
1007 g oldat tartalmaz x g CH3COOh-et
gx 14,641201884
1007==
gcmcmgVmV
m10071000/007,1 33 ====
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
57/109
Trfogatszzalk
74
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
58/109
74.
?
%/80
100
/789,0
3
3
=
=
=
alkohol
elegy
alkohol
V
osVV
cmV
cmg
Defincibl kvetkezik, hogy 100 cm3 elegy 80 cm3
alkoholt tartalmaz.
DE NEM 20 cm3 VIZET!!!
75/A
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
59/109
75/A
?
%/70
580
/789,0
3
3
=
=
=
alkohol
elegy
alkohol
V
osVV
cmV
cmg
100 cm3 elegy tartalmaz 70 cm3 alkoholt
580 cm3 elegy tartalmaz x cm3 alkoholt
340670100580 cmx ==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
60/109
2. t
xx
x
V
V
elegy
alkohol
==
==
40610058070
580100
70
75/B
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
61/109
75/B
?
%/96
15
/789,0
3
3
=
=
=
alkohol
elegy
alkohol
V
osVV
cmV
cmg
100 cm3 elegy tartalmaz 96 cm3 alkoholt
15 cm3 elegy tartalmaz x cm3 alkoholt
34,149610015 cmx ==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
62/109
2. t
xx
x
V
V
elegy
alkohol
==
==
414,1001596
15100
96
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
63/109
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
64/109
2. t
xx
x
V
V
elegy
alkohol
==
==
67,26750100200
100750
200
76/B
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
65/109
76/
3
3
3
980
%/?
00,2
/789,0
cmV
osVV
dmV
cmg
alkohol
elegy
alkohol
=
=
=
2000 cm3 elegy tartalmaz 980 cm3 alkoholt
100 cm3 elegy tartalmaz x cm3 alkoholt
3499802000100 cmx ==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
66/109
77/A
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
67/109
osVVcmV
cmg
elegy
alkohol
=
=
%/70500
/789,0
3
3
100 cm3 elegy tartalmaz 70 cm3 alkoholt
500 cm3 elegy tartalmaz x cm3 alkoholt
335070100
500cmx ==
Hogyan ksztsk?
Kimrnk 350 cm3 abszolt alkoholt s desztilllt vzzel500 cm3-re hgtjuk.
77/B
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
68/109
osVVdmV
cmg
elegy
alkohol
=
=
%/8500,2
/789,0
3
3
100 cm3 elegy tartalmaz 85 cm3 alkoholt
2000 cm3 elegy tartalmaz x cm3 alkoholt
3170085100
2000cmx ==
Hogyan ksztsk?
Kimrnk 1700 cm3 abszolt alkoholt s desztillltvzzel 2,00 dm3-re hgtjuk.
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
69/109
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
70/109
333
19,981090 cmcmcm +A trfogatok legtbbszr nem addnak ssze ennek a
klnfle erhatsok az okai.
kontrakciakkorVdilatciakkorV00
78/B 3/789,0 cmglk h l =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
71/109
3
3
3
3
0,50
0,50
?
/924,0
/789,0
cmV
cmV
cmV
cmg
cmg
vz
alkohol
elegy
elegy
alkohol
=
=
=
=
Szmtsunk tmegeket!
gcmcmgmcmcmgm
Vm
alkoholvz 45,3950/789,050g50/1
3333 ====
=
A tmeg additv, gy: melegy = 50 g + 39,45g = 89,45 g
3
3807,96
/924,0
45,89cm
cmg
gmV ===
79.21 eseteset
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
72/109
3
33
33
0,100,500,90
807,9619,98
.2.1
cmVcmVcmV
cmVcmV
eseteset
vz
alkoholalkohol
elegyelegy
===
==
98,19 cm3 elegy tartalmaz 90,0cm3 alkoholt
100,0cm3
elegy tartalmaz x cm3
alkoholt
%/65,9165,919019,98
100 3 vvcmx ==
96,807 cm3 elegy tartalmaz 50,0cm3 alkoholt
100,0cm3 elegy tartalmaz x cm3 alkoholt
%/64,5164,5150
807,96
100 3 vvcmx ==
80/A 3/789,0 cmgalkohol =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
73/109
3
3
3
3
?
?
%/70100
/880,0
,
cmV
cmV
VVcmV
cmg
g
vz
alkohol
elegy
elegy
alkohol
=
=
=
=
70V/V% => 100 cm3
elegy tartalmaz 70 cm3
alkoholtSzmtsunk tmegeket!
gcmcmgmcmcmgm
Vm
alkoholelegy 23,5570/789,088g100/880,0
3333 ====
=
A tmeg additv, gy: melegy = 55,23 g + x g = 88 g
mvz = 88 g 55,23 g = 32,77 g
377,32
cmVvz =
80/B 3/789,0 cmgalkohol =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
74/109
3
3
3
3
?
?
%/96100
/804,0
,
cmV
cmV
VVcmV
cmg
g
vz
alkohol
elegy
elegy
alkohol
=
=
=
=
96V/V% => 100 cm3
elegy tartalmaz 96 cm3
alkoholtSzmtsunk tmegeket!
gcmcmgmcmcmgm
Vm
alkoholelegy 744,7596/789,080,4g100/804,0
3333 ====
=
A tmeg additv, gy: melegy = 75,744 g + x g = 80,4 g
mvz = 80,4 g 75,744 g = 4,656 g
3656,4
cmVvz =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
75/109
Kvetkeztetsek levonsa
A komponensek kztt fellp klcsnhatsokmiatt a trfogat legtbbszr nem additv
Ezrt csak gzelegyek s olyan
folyadkelegyek esetn van ltjogosultsga,ahol a molekulk kztti klcsnhatselhanyagolhat, vagy nem klnbznek a
tiszta halmazokban fellp msodlagoskterktl.
Anyagmennyisg koncentrci
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
76/109
Anyagmennyisg-koncentrci
(molarits vagy
mloskoncentrci)
s a
tmegkoncentrci
Mindkt esetben az oldat meghatrozott
trfogatban oldotta, anyagmennyisget (mol/dm3)
b, tmeget (g/dm3)
81/A
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
77/109
81/A
molgHClM
dmmolHClc
/5,36)(
/3,0)( 3
=
=
Koncentrci jelentse:
1000 cm3=1dm3 oldat tartalmaz 0,3 mol HCl-ot
Tmegkoncentrcihoz azt kell tudnunk, hogy 1 dm3 oldat hnygramm oldott anyagot tartalmaz.
1 mol HCl 36,5 g
0,3 mol HCl x g
gx 95,105,361
3,0==
10,95 g oldott anyagot tartalmaz1 dm3 oldat => ennyi atmegkoncentrcija is
81/B
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
78/109
molgHNOM
dmmolHNOc
dmgHNO
/63)(
/?)(
/5)(
3
3
3
3
3
=
=
=
Tmegkoncentrci jelentse:
1000 cm3
=1dm3
oldat tartalmaz 5 g HNO3-atKoncentrcihoz azt kell tudnunk, hogy 1 dm3 oldat hny mol
oldott anyagot tartalmaz.
1 mol HNO3 63 g
x mol HNO3 5 g
molx 079,01
63
5==
0,079 mol oldott anyagottartalmaz 1 dm3 oldat => ennyi a
koncentrcija is
82/A?)(NaOHc =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
79/109
82/A
3500
00,2
/40)(
cmV
gm
molgNaOHM
oldat
NaOH
=
=
=
Koncentrci jelentse:
1000 cm3
=1dm3
oldat hny mol NaOH-ot tartalmaz.Ezt kell tudnunk!
1 mol NaOH 40 g
x mol NaOH 2 g
molx 05,0140
2==
0,05 mol NaOH-ot 500 cm3
x mol NaOH-ot 1000 cm3
x = 0,1 mol
3/1,0)( dmmolNaOHc =
82/B?)(HClc =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
80/109
82/B
3500
00,2
/5,36)(
cmV
gm
molgHClM
oldat
HCl
=
=
=
Koncentrci jelentse:
1000 cm3
=1dm3
oldat hny mol HCl-ot tartalmaz.Ezt kell tudnunk!
1 mol HCl 36,5 g
x mol HCl 2 g
molx 0547,015,36
2==
0,0547 mol HCl-ot 500 cm3
x mol HCl-ot 1000 cm3
x = 1000/500*0,0547 mol = 0,11mol
3/11,0)( dmmolHClc =
82/C?)(
?)(
N Cl
NaClc =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
81/109
82/C
3200
7,11
/5,58)(
?)(
cmV
gm
molgNaClM
NaCl
oldat
NaCl
=
=
=
=
1000 cm3=1dm3 oldat hny mol, illetve hny gramm
NaCl-ot tartalmaz.Ezt kell tudnunk!
200 cm3 oldat tartalmaz 11,7 g NaCl-ot
1000 cm3 oldat tartalmaz x g NaCl-ot3/5,585,587,11
200
1000dmggx ===
Nem kell szmolni, mert rgtn ltjuk, hogy ez 1 molnak felel
meg, azaz c = 1 mol/dm3
.
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
82/109
83/B ?n =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
83/109
3
3
/5,0)(
0,200
?
dmmolHClc
cmV
m
oldat
HCl
=
=
=
1000 cm3 oldat tartalmaz 0,5 mol azaz 36,5/2 g = 18,25 g HCl-ot
200 cm3 oldat tartalamz x mol azaz y g HCl-ot
gymolx 65,325,181000
2001,05,0
1000
200====
gMnm
vagy
65,35,361,0
:
===
83/C?n =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
84/109
3
3
3
/0,1)(
0,200
?3
dmmolNHc
cmV
V
oldat
NH
=
=
=
1000 cm3 oldat tartalmaz 1 mol azaz 24,5 dm3 NH3-t
200 cm3 oldat tartalamz x mol azaz y dm3 NH3-t
39,45,241000
2002,01
1000
200dmymolx ====
39,45,242,0
:
dmVnV
vagy
M ===
84/A0500 3V
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
85/109
?
/1,0)(
0,500
3
3
=
=
=
NaOH
oldat
m
dmmolNaOHc
cmV
1000 cm3 oldat tartalmaz 0,1 mol azaz 4 g NaOH-ot
500 cm3 oldat tartalamz x mol azaz y g NaOH-ot
gy 241000
500 ==
gMnm
vagy
24005,0
:
===
Kimrnk 2 g vzmentes NaOH-ot, s ezt feloldjuk vzben, majdaz 500 cm3-es jelig felhgtjuk.
84/B cmVoldat 0,2503=
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
86/109
molgKNOM
m
dmmolKNOc
KNO
/101)(
?
/2,0)(
3
3
3
3
=
=
=
1000 cm3 oldat tartalmaz 0,2 mol azaz m = nM =20,2g KNO3-ot
250 cm3 oldat tartalamaz x mol azaz y g KNO3-ot
gy 05,52,201000
250 ==
Kimrnk 5,05 g vzmentes KNO3-ot, s ezt feloldjuk vzben,
majd az 250 cm3
-es jelig felhgtjuk.
84/C dardsdmVHCl tan?3=
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
87/109
molgHClMdmmolHClc
cmVoldat
/5,36)(/5,3)(
1110
3
3
=
=
=
1000 cm3 oldat tartalmaz 3,5 mol azaz V = nVM =85,75dm3 HCl-ot
1110 cm3 oldat tartalamaz x mol azaz y dm3 HCl-ot
318,9575,851000
1110 dmy ==
95,18 dm3 HCl szksges.
85/A cmVoldat ?3=
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
88/109
gm
molgNaClM
dmmolNaClc
NaCl 15
/5,58)(
/1,0)( 3
=
=
=
1000 cm3 oldat tartalmaz 0,1 mol NaCl-ot
x cm3 oldat tartalamaz 0,256 mol NaCl-ot
33
56,2256010001,0
256,0
dmcmx ===
Rendelkezsnkre ll: n = m/M mol NaCl, azaz 15/58,5=0,256 mol
85/B cmVoldat ?3=
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
89/109
gm
molgAgNOM
dmmolAgNOc
AgNO 10
/170)(
/2,0)(
3
3
3
3
=
=
=
1000 cm3 oldat tartalmaz 0,2 mol AgNO3-ot
x cm3 oldat tartalamaz 0,0588 mol AgNO3-ot
3
29410002,0
0588,0
cmx ==
Rendelkezsnkre ll: n = m/M mol AgNO3, azaz 10/170=0,0588 mol
86/A?gmNaOH =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
90/109
86/
3
3
3
3
/00,1)(
/04,1
0,400
?
dmmolNaOHc
cmg
cmV
cmV
oldat
vz
=
=
=
=
1000 cm3 oldat tartalmaz 1 mol NaOH-ot azaz 40g-ot
400 cm3 oldat tartalmaz x g-ot
gx 16401000
400==
az oldat tmege: gcmcmgVm 416400/04,1 33 ===
A vz tmege: mvz = moldat mNaOH = 416 g 16 g = 400 g=> V vz = 400 cm3
86/B3 tan? dardsdmVHCl =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
91/109
3
3
3
3
/00,2)(
/035,1
00,2
?
dmmolHClc
cmg
dmV
cmV
oldat
vz
=
=
=
=
1000 cm3 oldat tartalmaz 2 mol HCl-ot azaz 2*24,5 dm3
2000 cm3 oldat tartalmaz y mol HCl x dm3
398491000
2000dmx ==
az oldat tmege: gcmcmgVm 20702000/035,1 33 ===
A vz tmege: mvz = moldat mHCl = 2070 g y g =
gnMmamimoly 1465,364,4 ====
2070 g 146 g =
1924 g => 1924 cm3 vz
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
92/109
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
93/109
Oxign ktatomos molekulkat kpez => D vagy E
relatv=> nem lehet mrtkegysge => D
6*1023 db 28 g
1*1023 db x ggx 67,428
106
10123
23
=
=
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
94/109
16 g CH4-ban van 6*1023 db molekula
2 g CH4-ban van x db molekula
222323
105,71075,010616
2
===x
6*1023 db CO2 molekula 44 g
7,5*1022 db CO2
molekula x g
gx 5,544106
105,723
22
=
=
16 g CH4 ugyanannyi molekult tartalmaz, mint 44 g CO2
2 g CH4 ugyanannyi molekult tartalmaz, mint x g CO2
gx 5,54416
2
==
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
95/109
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
96/109
16 g oxidion 10*6*1023 db elektront tartalmaz
4 g oxidion x db elektront tartalmaz
242323 105,11015106016
4===x
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
97/109
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
98/109
24,3 g magnziumion tartalmaz 10*6*1023
db elektrontx g magnziumion tartalmaz 1*1023 db elektront
ggx 405,03,241060
10123
23
=
=
6*1023 db molekult 24,5 dm3
x db molekult 0,245dm3
2123 106106
5,24
245,0==x
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
99/109
3
3
/855,241,22
64
/41,22/64
dmgV
m
moldmVmolgM
M
===
==
molgmolgMMM
MOrx
O
x
O
xr /56/3275,12
22
=====
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
100/109
,,,36,52817
2836,517
,,
23
23
HClNNH
NHClNH
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
101/109
24:7:64:1,16:196:28:24
::
)(23
ONMg mmm
NOMg
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
102/109
gmMe =1
3
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
103/109
osmmoldat
cmg
cmVoldat
=
=
%/7
/056,1
4,34
3
3
Me + Cl2 = MeClx2
x
oldat tmege: gcmcmgVm 3264,364,34/056,1 33 ===
100 g oldat tartalmaz 7 g fm-kloridot
36,3264g oldat x g fm-kloridot
gx 54,27100
3264,36==
mf kl id = 2,54 g => mkl = mf kl id mf = 2,54 g 1 g = 1,54 g
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
104/109
mfm-klorid 2,54 g mklr mfm-klorid mfm 2,54 g 1 g 1,54 g
1 mol klr standard krlmnyek esetn 24,5 dm3 71 gx dm3 1,54 g
33
531,05,2471
54,1
dmdmx==
Me + Cl2 = MeClx2
x
1 g 2,54 g
1 mol 1 mol
M M + x35,5 NaesetnxMx
Mx
MxM
xM
M
105,23
54,15,35
54,25,35
5,3554,2
1
==
=
=+
+=
20gmNaOH =
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
105/109
3100cmVvz =
120 g oldat tartalmaz 20 g oldott anyagot
100 g oldat tartalmaz x g oldott anyagot
osmmgx == %/67,1667,1620120
100
18 g vz 1 mol
100g vz x mol
molx 56,5118
100==
1 mol NaOH 40 g
x mol NaOH 20 g
x = 0,5 mol
sszesen: 5,56 mol + 0,5 mol = 6,06 mol
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
106/109
6,06 mol oldat tartalmaz 0,5 mol NaOH
100 mol oldat x mol NaOH
osnnmolx == %/25,825,85,006,6
100
3/182,1 cmg=
oldat trfogata: 352,101182,1
120cm
mV ===
101,52 cm3 oldat tartalmaz 0,5 mol NaOH-ot
1000 cm3 oldat tartalmaz x mol NaOH-ot
molx 925,45,052,101
1000==
=>4 92 mol/dm3
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
107/109
Krm-vegylet: 100 g ( ) 72242782N OCrNHCrOH
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
108/109
Krm-oxid: 60,3 g Cr2Ox
krm-vegylet krm-oxid100 g 60,3 g
1 mol 1 mol
( ) 252216361121041821675224142)(=+=++=+++=
vegyletkrmM
252 g 104+x16
( )
3997,2
6,47951600
6,15195160010400
6,1519516104100
100
3,60
252
16104
=
=
=+=+
=+
x
x
x
x
x
32OCr
( ) ??327224 ++ OCrOCrNH
-
8/14/2019 Oldatok sszettele
109/109
( ) 327224Ktkomponens a gzelegy s szntelen
Tartalmaz nitrognt, oxignt, hidrognt,
mghozz 2N, 8H s 4O
OHN 22 ,
( ) OHNOCrOCrNH 22327224 4++