ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ...

29
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ Τίτλος: Αυτόχθονες λαοί Υπεύθυνος Επιμορφωτής: Γιάννης Ρες Επιμορφούμενος Εκπαιδευτικός: Ντούλης Δημήτριος

Transcript of ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ...

Page 1: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ Τίτλος: Αυτόχθονες λαοί Υπεύθυνος Επιμορφωτής: Γιάννης Ρες Επιμορφούμενος Εκπαιδευτικός: Ντούλης Δημήτριος

Page 2: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

1.1. Τίτλος διδακτικού σεναρίου

Αυτόχθονες λαοί

1.2. Τάξεις στις οποίες απευθύνεται

Το σενάριο απευθύνεται στους μαθητές της Στ΄ Δημοτικού.

1.3. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Το σενάριο αφορά τις γνωστικές περιοχές της Γλώσσας(Η ζωή σε άλλους τόπους) , της Ιστορίας (Από τις γεωγραφικές ανακαλύψεις στο διαφωτισμό), της Γεωγραφίας (Η ζωή στις πολικές περιοχές, η ζωή στα τροπικά δάση, οι ήπειροι, οι κάτοικοι και τα κράτη της Αφρικής, της Βόρειας και Νότιας Αμερικής και της Ωκεανίας), της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής (Τα ανθρώπινα δικαιώματα) και των Εικαστικών (ζωγραφική - κατασκευές)

1.4. Συμβατότητα με το Α.Π.Σ και το Δ.Ε.Π.ΠΣ.

Το περιεχόμενο του διδακτικού σεναρίου είναι απόλυτα συμβατό με το ΔΕΠΠΣ και το ΑΠΣ του μαθήματος της Γλώσσας στο Δημοτικό Σχολείο καθώς αναφέρεται στη διδασκαλία υπάρχουσας διδακτικής ενότητας του σχολικού βιβλίου.

ΕΝΟΤΗΤΑ 6: Η ζωή σε άλλους τόπους (Αυτόχθονες λαοί)

Οι στόχοι που τίθενται άπτονται άμεσα και υπερκαλύπτουν αυτούς του αναλυτικού προγράμματος όπως αυτοί περιγράφονται στο βιβλίο του δασκάλου.

1.5. Γνώσεις και πρότερες ιδέες ή αντιλήψεις των μαθητών

Οι μαθητές ήδη από το 2ο κεφάλαιο της ιστορίας έχουν διδαχθεί την εποχή των μεγάλων Γεωγραφικών Ανακαλύψεων και έχουν μάθει για την εκμετάλλευση των ιθαγενών από τους Ευρωπαίους.

Στη Γεωγραφία επίσης αρχίζουν τώρα να διδάσκονται για τη ζωή των ανθρώπων στην έρημο, στις πολικές περιοχές και στα τροπικά δάση.

Σε ότι αφορά τις Τ.Π.Ε. είναι απαραίτητο οι μαθητές να μπορούν να αναζητούν πληροφορίες στο διαδίκτυο και να έχουν μια πρώτη επαφή

Page 3: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

και εξοικείωση με τα εργαλεία και λογισμικά που αναφέρονται παρακάτω. Αυτές οι δεξιότητες έχουν ήδη καλλιεργηθεί μέσω σχετικών δραστηριοτήτων που έχουν υλοποιηθεί μέσα στην τάξη και έχουν δημοσιευθεί στο Blog ( e-portfolio) του δασκάλου τους ( http://blogs.sch.gr/dntoulis/ )

1.6. Σκοπός και στόχοι

Σκοπός

Οι μαθητές με την παιδαγωγική αξιοποίηση ευρείας γκάμας Νέων Τεχνολογιών (εκπαιδευτικό λογισμικό, λογισμικό γενικής χρήσης, λογισμικό πολυμέσων, διαδίκτυο), αλλά και συμβατικού υλικού (βιβλία, χάρτες, υδρόγειος σφαίρα ) να γνωρίσουν ενδεικτικά κάποιους αυτόχθονες λαούς ανά τον κόσμο και να πληροφορηθούν για τον τρόπο ζωής και τον πολιτισμό τους. Επίσης, να πληροφορηθούν, προβληματιστούν και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα ανθρωπιστικού-κοινωνικού ενδιαφέροντος. Τέλος, να αναπτύξουν ομαδικό και συνεργατικό πνεύμα.

Διδακτικοί Στόχοι

Α. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο

1. Να γνωρίσουν οι μαθητές τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, τον τρόπο ζωής και τον πολιτισμό κάποιων συγκεκριμένων αυτοχθόνων λαών.

2. Να συγκεντρώσουν πληροφορίες για τις πληθυσμιακές αυτές ομάδες, τις οποίες θα επεξεργαστούν, θα αξιολογήσουν και θα αξιοποιήσουν για τη διατύπωση των δικών τους απόψεων.

3. Να εντοπίσουν τη χώρα προέλευσης των λαών αυτών και την ήπειρο στην οποία κατοικούν.

4. Να κάνουν συγκρίσεις ανάμεσα στον τρόπο ζωής των αυτοχθόνων λαών και τον δικό μας και να διατυπώσουν ομοιότητες και διαφορές.

5. Να επανεξετάσουν και να αναθεωρήσουν τυχόν στερεότυπες απόψεις και αντιλήψεις για τους λαούς αυτούς.

6. Να αναζητούν, να ορίζουν έννοιες και να αναγνωρίζουν τη σημασία τους

7. Να παρουσιάζουν τις πληροφορίες τους, τις παρατηρήσεις τους ή τα συμπεράσματα τους

Page 4: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

8. Να αναπτύξουν την ικανότητα τους να επικοινωνούν γραπτά και προφορικά

Β. Ως προς τη χρήση των νέων τεχνολογιών

1. Να αναπτύξουν θετική διάθεση απέναντι στον Η/Υ ως περιβάλλον εργασίας.

2. Να μάθουν να χρησιμοποιούν τον Η/Υ ως εργαλείο για άντληση και επεξεργασία πληροφοριών.

3. Να γνωρίσουν συγκεκριμένα εργαλεία και λογισμικά τα οποία θα τους επιτρέψουν να ανακαλύψουν, κατανοήσουν εμπεδώσουν τη νέα γνώση και να αναπτύξουν την κριτική σκέψη τους.

Γ. Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία

1. Να μάθουν να συνεργάζονται και να ανταλλάσσουν απόψεις προκειμένου να καταλήξουν σε κοινά συμπεράσματα.

2. Να τονώσουν την αυτοπεποίθηση και την αυτοεκτίμηση μέσα από ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες.

3. Να είναι σε θέση να αναγνωρίζουν τις γνώσεις τους και να τις ανακαλούν για να οικοδομήσουν πάνω τους τη νέα γνώση και τις νέες έννοιες (μεταγνωστική αξία).

4. Να αναπτύξουν κριτική και δημιουργική σκέψη οδηγούμενοι σε ασφαλή συμπεράσματα.

5. Να αναπτύξουν ικανότητες διαλόγου και επιχειρηματολογίας. 6. Να καλλιεργηθεί η ικανότητα λήψης απόφασης. 7. Να αναπτύξουν το σεβασμό στις διαφορετικές απόψεις και να

υιοθετήσουν θετική στάση προς τη διαφορετικότητα. 8. Να αντιμετωπίζουν την πολιτισμική πολυμορφία σαν ευκαιρία

για δημιουργικές συνθέσεις και εμπλουτισμό των υπαρχουσών ιδεών και δομών των κοινωνικών ομάδων.

Page 5: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

1.7. Κατηγορία λογισμικού – συνδυασμός κατηγοριών λογισμικού

1. Η εξερεύνηση του διαδικτύου, με τη χρήση ενός διαφυλλιστή,

είναι ένα καταπληκτικό εργαλείο στα χέρια των μαθητών όπου με την βοήθεια του δασκάλου θα ανακαλύψουν τον πλούτο της γνώσης που κρύβει. Επίσης, είναι κατάλληλη ευκαιρία ο δάσκαλος να περάσει και μερικά μηνύματα στους μαθητές για την ασφάλεια των πληροφοριών του διαδικτύου και ότι όλες οι πληροφορίες πρέπει να αξιολογούνται και να μην υιοθετούνται άκριτα.

2. Το πρόγραμμα οπτικοποίησης και προσομοίωσης Google Earth δίνει τη δυνατότητα πλοήγησης σε ολόκληρο τον κόσμο μέσω του διαδικτύου με εικόνες υψηλής ευκρίνειας. Δίνεται έτσι στους μαθητές μια καταπληκτική ευκαιρία αφενός να κατανοήσουν καλύτερα το χώρο, αφετέρου να τοποθετήσουν τα γνωστικά αντικείμενα στο χώρο με μεγάλη ακρίβεια. Παράλληλα δίνει τη δυνατότητα της συνεργασίας μεταξύ των μαθητών.

3. Ως μια βασική πηγή πληροφοριών χρησιμοποιήθηκε η ψηφιακή εγκυκλοπαίδεια Wikipedia, η οποία έχοντας δομή υπερμέσου, επέτρεψε την εύκολη αναζήτηση της πληροφορίας και ευνόησε δραστηριότητες διερεύνησης και ανακάλυψης.

4. Το λογισμικό hot potatoes δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές, αφού κατακτήσουν τη γνώση και τις βαθιές σχέσεις των εννοιών, να την χρησιμοποιήσουν «παίζοντας» και έτσι με αυτό τον τρόπο να εδραιώνεται η νέα γνώση.

5. Ο κειμενογράφος Word θα χρησιμοποιηθεί για τη συμπλήρωση φύλλων εργασίας σε έντυπη μορφή, αλλά και ως υπερμεσικό εργαλείο για τη μετάβαση σε επιλεγμένη ιστοσελίδα. Εργαζόμενοι με τον κειμενογράφο –Word οι μαθητές βελτιώνουν τη δεξιότητα της γραπτής αποτύπωσης των σκέψεών τους με έναν διαφορετικό τρόπο από τον συμβατικό, και της ψηφιακής αποθήκευσης των γνώσεων που απόκτησαν. Με τη χρήση του εκτυπωτή βιώνουν τη χαρά της εκτύπωσης του προσωπικού τους πονήματος και εμπλουτίζουν τη βιβλιοθήκη του σχολείου τους με νέο υλικό.

6. Το εργαλείο εννοιολογικής χαρτογράφησης Mindomo, ως γνωστικό εργαλείο και ως εργαλείο αξιολόγησης, είναι ένα ανοιχτού τύπου λογισμικό (Web 2.0), το οποίο μας δίνει τη δυνατότητα να κατευθύνουμε τη μαθησιακή διαδικασία στους

Page 6: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

στόχους που έχουν τεθεί και στους μαθητές να συμμετάσχουν ενεργά στη διαδικασία ανακάλυψης της γνώσης. Το βασικό του πλεονέκτημα είναι η ευκολία που παρέχει στο μαθητή να οπτικοποιήσει τις σχέσεις ανάμεσα στις διάφορες έννοιες.

7. Το εργαλείο mixbook (ψηφιακό φωτογραφικό άλμπουμ) είναι ένα Web 2.0 εργαλείο που παρέχει ένα δημιουργικό τρόπο στους μαθητές να αποκομίσουν αλλά και να ανταλλάξουν παραστάσεις και εικόνες. Εμπνέει τους μαθητές, βοηθώντας τους στην προφορική και γραπτή έκφραση. Οι μαθητές μπορούν επίσης να εργαστούν από κοινού ή να συνδιαμορφώσουν ένα τέτοιο φωτογραφικό ψηφιακό άλμπουμ.

8. Το λογισμικό Revelation Natural Art είναι ένα ανοικτό εκπαιδευτικό εργαλείο εποικοδομητικής μάθησης. Διαθέτει ελκυστικό περιβάλλον, πολλαπλές σχεδιαστικές δυνατότητες και είναι εύχρηστο για τα παιδιά, χωρίς να απαιτεί ιδιαίτερο χρόνο για εκμάθηση. Δίνει έμφαση στην ενεργό συμμετοχή των μαθητών στην προσωπική εμπλοκή στη μαθησιακή διαδικασία και προωθεί τις υπάρχουσες εμπειρίες και την έκφραση ιδεών.

9. Το ηλεκτρονικό λεξικό προσφέρει ποικίλες εκπαιδευτικές δυνατότητες, ποιοτικά διαφορετικές από αυτές των συμβατικών. Έχοντας δομή υπερμέσου, επιτρέπει την πλοήγηση και ευνοεί δραστηριότητες διερεύνησης και ανακάλυψης. Επιτρέπει επίσης την εύκολη αναζήτηση και διαχείριση της πληροφορίας.

10. Το animoto είναι ένα on-line εργαλείο web 2.0, με το οποίο μπορούμε να δημιουργήσουμε εκπληκτικά videos με τους μαθητές μας. Το βίντεο ανέκαθεν ήταν ένα εκπαιδευτικό εργαλείο το οποίο "ζωντανεύει" το ενδιαφέρον των μαθητών και τους εμπνέει κάτι που είναι καθοριστικό για την εξέλιξη του μαθήματος. Το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να επιλέξουμε εικόνες και μουσική. Δεν απαιτεί τίποτα πέρα από βασικές γνώσεις χρήσης υπολογιστή και υπομονή λίγων και μόνο λεπτών. Το αποτέλεσμα είναι πράγματι εντυπωσιακό!

11. To Glogster είναι ένα εργαλείο web 2.0 μέσω του οποίου μπορούμε να δημιουργήσουμε μια διαδραστική ή πολυμεσική αφίσα που να περιέχει κείμενο, ήχο, βίντεο, εικόνες, γραφικά, σχέδια και δεδομένα. Είναι καταρχήν ένα πολύ εύχρηστο εργαλείο. Αποτελεί έναν πολύ καλό τρόπο για να παρουσιάσουν οι μαθητές το τι έχουν αποκομίσει από τη μαθησιακή διαδικασία. Οι τελευταίοι έχουν τη δυνατότητα να μοιραστούν τις σχολικές εργασίες και τα επιτεύγματά τους,

Page 7: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

διαδικτυακά, με τους συμμαθητές, την οικογένεια και τους φίλους τους.

1.8. Διάρκεια

Το σενάριο αναμένεται να υλοποιηθεί σε 6 διδακτικές ώρες.

1.9. Οργάνωση τάξης & απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Για την υλοποίηση του σεναρίου προτείνεται η οργάνωση των μαθητών σε ομάδες των τριών ατόμων. Οι ομάδες είναι ανομοιογενείς (ως προς το φύλο, τη συμπεριφορά, τον «τεχνολογικό γραμματισμό») και δεν παραμένουν απαραίτητα σταθερές καθ΄ όλη τη διάρκεια υλοποίησης του σεναρίου, αλλά εναλλάσσονται. Έχει καθοριστεί ο ρόλος του κάθε μαθητή, όπως χειριστής Η/Υ, γραμματέας και εκφωνητής. Οι ρόλοι εναλλάσσονται κατά τη διάρκεια των δραστηριοτήτων. Ακόμα, κάθε ομάδα ενθαρρύνεται να επιλέξει το όνομά της και να προσφωνείται με αυτό από τον εκπαιδευτικό και τους συμμαθητές. Οι δραστηριότητες θα διεξαχθούν στο εργαστήριο της πληροφορικής, όπου τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα πλοήγησης στο διαδίκτυο σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες που τους δίνονται στα φύλλα δραστηριοτήτων και θα αξιοποιήσουν συγκεκριμένα λογισμικά και εργαλεία. Απαραίτητη προϋπόθεση η σταθερή σύνδεση με το διαδίκτυο καθ’ όλη τη διάρκεια της διδασκαλίας.

Τα λογισμικά και τα εργαλεία που επιλέχθηκαν να χρησιμοποιηθούν είναι τα εξής:

1. Το διαδίκτυο με τη χρήση διαφυλλιστών διαδικτύου. 2. Το πρόγραμμα οπτικοποίησης και προσομοίωσης Google Earth. 3. Η εκπαιδευτική εγκυκλοπαίδεια Wikipedia. 4. Ηλεκτρονικό λεξικό της κοινής νεοελληνικής 5. Ο επεξεργαστής κειμένου MS Microsoft Word 6. Λογισμικό δημιουργίας αλληλεπιδραστικών τεστ (Hot potatoes) 7. To εκπαιδευτικό εργαλείο εννοιολογικής χαρτογράφησης web 2.0

mindomo. 8. Το εργαλείο web 2.0 mixbook (ψηφιακό άλμπουμ) 9. Το εργαλείο web 2.0 animoto 10. To εργαλείο web 2.0 Glogster 11. Έντυπες πηγές (βιβλίο μαθητή,δασκάλου), σχολικός χάρτης

Page 8: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

1.10. Περιγραφή και αξιολόγηση του σεναρίου

Η προσέγγιση του θέματος, όπως περιγράφεται από το παρόν σενάριο διδασκαλίας, γίνεται μέσω των γνωστικών και κοινωνικοπολιτισμικών θεωριών για τη μάθηση. Το σενάριο στηρίζεται στην ανακαλυπτική και

διερευνητική μάθηση αφού τα παιδιά παρατηρούν, ανακαλύπτουν και

συμμετέχουν ενεργά στη μαθησιακή διαδικασία

Ως μέθοδος διδασκαλίας για την προσέγγιση του συγκεκριμένου θέματος

έχει επιλεχθεί η ομαδοσυνεργατική μέθοδος καθώς ευνοεί και προάγει

τη διάθεση των μαθητών για ανταλλαγή απόψεων, συνεργασίας τους ανά

ομάδες και ευκολότερης διατύπωσης συμπερασμάτων. Εφαρμόζεται η ομαδοσυνεργατική διδ/λία, γιατί οι «δημιουργικά» συνεργαζόμενοι μαθητές αναπτύσσουν σε μεγαλύτερο βαθμό την κριτική σκέψη, την ικανότητα να αναλύουν, να αξιολογούν και να επιλέγουν από τις συχνά αντίθετες ιδέες, πληροφορίες εκείνες που βοηθούν περισσότερο στην επίτευξη του κοινού σκοπού. (Η.Ματσαγγούρας, 1995).

Οι μαθητές θα είναι ενημερωμένοι για τον προγραμματισμό του εκπαιδευτικού σεναρίου. Θα Προηγηθεί η παρουσίαση των φάσεων υλοποίησης καθώς και ο τόπος και ο τρόπος υλοποίησης. Τέλος, έχει διαπιστωθεί με μια αρχική αξιολόγηση ότι οι μαθητές ξέρουν να χειρίζονται τον κειμενογράφο και να αναζητούν πληροφορίες στο διαδίκτυο. Είναι επίσης αρκετά εξοικειωμένοι με κάποια εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν σε προηγούμενες δραστηριότητες. Τα προγράμματα που θα αξιοποιηθούν θα είναι ήδη εγκατεστημένα στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές που πρόκειται να χρησιμοποιηθούν. Στην επιφάνεια εργασίας κάθε υπολογιστή υπάρχει επίσης ένα αρχείο με διευθύνσεις και ένας φάκελος με φωτογραφίες που θα χρησιμοποιηθούν κατά τη διάρκεια του σεναρίου.

Page 9: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

1η διδακτική ώρα

Την πρώτη διδακτική ώρα γίνεται μια διερεύνηση για να διαπιστωθεί η προϋπάρχουσα γνώση, ιδέες και αντιλήψεις των μαθητών σχετικά με το θέμα που πραγματευόμαστε στο παρόν εκπαιδευτικό σενάριο. Ως αφόρμηση οι ομάδες καλούνται αρχικά να παρακολουθήσουν ένα youtube βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=VRCpLtlZ8Hc) και να ακούσουν «Το τραγούδι της Γης», ένα παραδοσιακό τραγούδι των Ινδιάνων της Βορείου Αμερικής. Στη συνέχεια βλέπουν ένα ψηφιακό άλμπουμ (mixbook) με εικόνες από τη καθημερινότητα διάφορων αυτοχθόνων λαών. Αυτό το ψηφιακό άλμπουμ (mixbook) βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο: http://www.mixbook.com/photo-books/interests/-9872701?vk=mK4wXkUjgU Ακολουθεί συζήτηση και με κατάλληλες ερωτήσεις οι μαθητές επαναφέρουν στη μνήμη τους κάποια στοιχεία για κάποιους αυτόχθονες λαούς που έχουν συναντήσει στα μαθήματα της Ιστορίας και της Γεωγραφίας. Στη συνέχεια ο δάσκαλος δίνει στους μαθητές να συμπληρώσουν το 1ο φύλλο εργασίας. Οι μαθητές αφού ολοκληρώσουν την εργασία τους κατά ομάδες ανακοινώνουν τα αποτελέσματα τους. Κατόπιν, ο δάσκαλος ζητά από τις ομάδες να ανοίξουν ένα αρχείο με το όνομα «Διευθύνσεις» που υπάρχει στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή τους και να επισκεφθούν την πρώτη ηλεκτρονική διεύθυνση, πατώντας Ctrl και διπλό κλικ πάνω στη διεύθυνση. Η ιστοσελίδα που επισκέπτονται οι μαθητές είναι «Η Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα». .

Στα αριστερά, κάτω χαμηλά, υπάρχει το λεξικό της κοινής νεοελληνικής.

Page 10: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

Ζητείται από τους μαθητές να κάνουν κλικ πάνω στο λεξικό.

Οι μαθητές έχουν τώρα στην οθόνη του υπολογιστή τους το ηλεκτρονικό λεξικό της κοινής ελληνικής.

Στη συνέχεια οι μαθητές καλούνται να πληκτρολογήσουν στο λεξικό μία-μία τις λέξεις: αυτόχθων, αυτόχθονας, ιθαγενής και πολιτισμένος. Επιστρέφουν στο 1ο Φύλλο εργασίας (άσκηση 3) και δίπλα σε αυτά που έχουν ήδη γράψει, καταγράφουν ή συμπληρώνουν τη σημασία της κάθε λέξης, σύμφωνα και με τους ορισμούς που τους δίνει το λεξικό.

Στο τέλος της διδακτικής ενότητας προτάθηκαν κάποιες διευθύνσεις ιστοσελίδων και κάποιες ψηφιακές παρουσιάσεις (Slideshare) για να

Page 11: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

περιηγηθούν προαιρετικά οι μαθητές στο σπίτι, έχοντας πληροφορηθεί φυσικά ότι όλοι οι μαθητές έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο.

1. Αυτόχθονες πληθυσμοί http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%85%CF%84%CF%8C%CF%87%CE%B8%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CF%82_%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CF%85%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF

2. Αυτόχθονες λαοί-Σπίτι μας είναι η Γη http://egpaid.blogspot.com/2009/11/blog-post_1924.html

3. Αυτόχθονες λαοί (ψηφιακή παρουσίαση Slideshare) http://www.slideshare.net/4gym-glyfadas/ss-15369065

4. Αυτόχθονες λαοί (ψηφιακή παρουσίαση Slideshare) http://www.slideshare.net/athakl/ss-15268545 Στο τέλος της πρώτης δραστηριότητας οι μαθητές ενημερώνονται αναλυτικά για την επόμενη φάση της διδασκαλίας.

2η διδακτική ώρα

Τη δεύτερη διδακτική ώρα οι μαθητές από τον φάκελο «Διευθύνσεις» που υπάρχει στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή τους πατούν Ctrl και διπλό κλικ πάνω στον παρακάτω σύνδεσμο: http://www.mindomo.com/mindmap/48a85854e92447c487c8569106139989

Page 12: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

Με τη βοήθεια του εργαλείου εννοιολογικής χαρτογράφησης web 2.0 mindomo οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να οπτικοποιήσουν τις σχέσεις ανάμεσα στις διάφορες έννοιες. Οι μαθητές αρχικά παρακολουθούν τα σχετικά βίντεο και τις εικόνες και ενημερώνονται για κάποιους ιθαγενείς πληθυσμούς ανά τον κόσμο. Στη συνέχεια ο δάσκαλος προτρέπει τους μαθητές να ανατρέξουν στο σχολικό βιβλίο για να συμπληρώσουν τις γνώσεις τους και είναι πάντα πρόθυμος να δώσει την όποια διευκρίνιση στους μαθητές. Έπειτα καλεί τους μαθητές να εργαστούν κατά ομάδες και να συμπληρώσουν το 2ο φύλλο εργασίας.

Στο τέλος της διδακτικής ώρας οι μαθητές καλούνται να ανοίξουν το πρόγραμμα προσομοίωσης και οπτικοποίησης Google Earth που βρίσκεται σε εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας και ξέρουν να χρησιμοποιούν ικανοποιητικά. Χρησιμοποιώντας πάλι τις πληροφορίες που έχουν συλλέξει σχετικά με τις περιοχές στις οποίες κατοικούν οι ιθαγενείς αυτοί λαοί, αρχικά προσπαθούν να εντοπίσουν τις περιοχές αυτές στον παγκόσμιο χάρτη που είναι κρεμασμένος στον τοίχο της αίθουσας, μετά με τη βοήθεια του Google Earth κάνουν ένα διαδικτυακό ταξίδι προς τις περιοχές αυτές, προσπαθώντας να βρουν και να δουν σχετικές φωτογραφίες.

Page 13: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

3η και 4η διδακτική ώρα

Αυτές οι δύο διδακτικές ώρες θα αξιοποιηθούν προκειμένου οι μαθητές να γνωρίσουν σε μεγαλύτερο βάθος τον τρόπο ζωής, τις παραδόσεις και γενικότερα τον πολιτισμό των Ινδιάνων της Βόρειας Αμερικής, την κατάσταση στην οποία βρίσκονται στις μέρες μας, καθώς επίσης και τον τρόπο με τον οποίο τους συμπεριφέρθηκαν οι Ευρωπαίοι άποικοι. Επειδή είναι πρώτα απ’ όλα χρονικά αδύνατο να γίνει το ίδιο για όλους τους ιθαγενείς πληθυσμούς που αναφέρθηκαν παραπάνω, θεωρήθηκε σκόπιμο να επικεντρωθούμε στην περίπτωση των Ινδιάνων της Αμερικής.

Οι μαθητές ανατρέχουν στην παρακάτω διεύθυνση του διαδικτύου http://www.youtube.com/watch?v=cuOERoKcyVQ και παρακολουθούν μια «ινδιάνικη προσευχή για τη γη». Στη συνέχεια παρακολουθούν το παρακάτω βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=CFnN_-O3doQ το οποίο αναφέρεται στον «κώδικα ηθικής των ινδιάνων».

Επίσης από το αρχείο διευθύνσεων που υπάρχει στην επιφάνεια εργασίας κάθε υπολογιστή, οι μαθητές παραπέμπονται στις ακόλουθες διεύθυνσεις:

1. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%B8%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82_%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CF%85%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%91%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82

2. http://www.mikres-ekdoseis.gr/2012/04/1.html 3. http://www.slideshare.net/4gym-glyfadas/3-16777720

Θα αξιοποιήσουν και θα επεξεργαστούν τις πληροφορίες που υπάρχουν εκεί, καθώς και τα παραπάνω βίντεο για να συμπληρώσουν το 3ο φύλλο εργασίας.

Page 14: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

Στη συνέχεια οι μαθητές κάνουν κλικ στην παρακάτω διεύθυνση http://www.youtube.com/watch?v=Ig0DBNAlci0 και βλέπουν την επιστολή που έστειλε ο αρχηγός των Ινδιάνων στον πρόεδρο των Η.Π.Α, το 1854, όταν ο τελευταίος του ζήτησε να αγοράσει γη των Ινδιάνων. Παράλληλα προτρέπονται να διαβάσουν ένα απόσπασμα από την επιστολή αυτή που περιέχεται στο βιβλίο της Γλώσσας τους. Όταν τελειώσουν, πάνε πάλι στο αρχείο διευθύνσεων και κάνουν κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να μάθουν για τον αποικισμό της Αμερικής:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%91%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82

Τέλος από το αρχείο διευθύνσεων επιλέγουν το ακόλουθο βίντεο για να μάθουν για τη σημερινή κατάσταση των Ινδιάνων.

http://www.dailymotion.com/video/xibi74_%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CF%87%CE%B8%CE%BF%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CF%82-

Κατόπιν οι μαθητές συμπληρώνουν το 4ο φύλλο εργασίας.

Page 15: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

5η διδακτική ώρα

Την 5η διδακτική ώρα οι μαθητές θα διαβάσουν κάποια παραμύθια και μύθους των λαών αυτών. Συγκεκριμένα από το αρχείο διευθύνσεων τους ζητείται να ανατρέξουν στους παρακάτω συνδέσμους:

1. "Οι δυο λύκοι", ινδιάνικος μύθος http://www.youtube.com/watch?v=9aBdQJLO8YE

2. Γιατί η κουκουβάγια έχει μεγάλα μάτια, ινδιάνικος μύθος της φυλής Iroqouis

http://www.matia.gr/7/78/7804/7804_1_4.html

3. Τα πουλιά και το Ουράνιο Τόξο, Ένα λαϊκό παραμύθι των Ινδιάνων της Νότιας Αμερικής

http://to-periodiko-mas.blogspot.gr/2012/12/blog-post_11.html

4. Αφρικανικό παραμύθι – ο Φοίνικας κι η Πέτρα (Μπεν Σάντοκ)

http://paramythimythiko.pblogs.gr/2009/01/403806.html

5. Αφρικανικό παραμύθι – ο Ήλιος και το Νερό

http://paramythimythiko.pblogs.gr/2009/01/nighriano-paramythi-o-hlios-kai-to-nero.html

Αφού διαβάσουν τα παραπάνω παραμύθια, οι μαθητές συμπληρώνουν το 5ο Φύλλο εργασίας.

Page 16: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

6η διδακτική ώρα

Την ώρα αυτή γίνεται παρουσίαση από τις ομάδες των εργασιών τους και ανακεφαλαίωση των σημαντικότερων σημείων του εκπαιδευτικού σεναρίου. Σαν επιστέγασμα της όλης διαδικασίας και για να αξιοποιήσουμε και όλο αυτό το υλικό που έχουν πια γνωρίσει και δουλέψει οι ομάδες φτιάχνουμε μια διαδραστική - πολυμεσική αφίσα (Glogster). Το αποτέλεσμα της δραστηριότητας αυτής μπορείτε να το δείτε στην παρακάτω διεύθυνση: http://dntoulis.edu.glogster.com/39543505

Αξιολόγηση του σεναρίου

Η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού σεναρίου αφορά όλη τη διδακτική

διαδικασία και ειδικότερα τον τρόπο με τον οποίο εργάστηκαν και

συνεργάστηκαν οι μαθητές, στο κατά πόσο μπόρεσαν να λειτουργήσουν

και να δουλέψουν ομαδικά και αν φυσικά χάρηκαν το αποτέλεσμα της

ομαδικής προσπάθειας. Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής εργασίας,

ο δάσκαλος περιφέρεται στις ομάδες, καθοδηγεί, διευκολύνει και

ενθαρρύνει την εργασία των μαθητών. Ειδικότερα, η αξιολόγηση

αναφέρεται σε αρχική, όπου διαπιστώνεται η προϋπάρχουσα γνώση

με τις κατάλληλες ερωτήσεις και το 1ο φύλλο εργασίας, σε

διαμορφωτική, καθόλη τη διάρκεια της εργασίας, ο δάσκαλος

παρατηρεί τον τρόπο που λειτουργούν οι ομάδες και διαμορφώνει

αντίληψη για τους μαθητές, τόσο σχετικά με τις γνώσεις, δεξιότητες,

αξίες και στάσεις τους, όσο και για τις μεταξύ τους σχέσεις και τελική με

την παρουσίαση των εργασιών τους, όπου και γίνεται έλεγχος κατά

πόσο επιτεύχθηκαν οι στόχοι που τέθησαν. Η όλη διαδικασία μπορεί

να ολοκληρωθεί με τη μορφή μιας ποιοτικής αυτοαξιολόγησης (rubric).

1.11. Προστιθέμενη αξία

H προστιθέμενη αξία των νέων τεχνολογιών στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σενάριο είναι ότι παρέχουν στο μαθητή ένα πολυμεσικό περιβάλλον, μέσα στο οποίο οικοδομεί γνώσεις που έχουν νόημα γι’ αυτόν, επιλέγοντας πληροφορίες, συνθέτοντας κείμενα, δημιουργώντας «σχέδια» (εννοιολογικό χάρτη), χρησιμοποιώντας οπτικοακουστικά μέσα και συνδέοντας νοητικά τις εικονικές αυτές αναπαραστάσεις με αποτέλεσμα γνωστικές δεξιότητες υψηλού επιπέδου.

Page 17: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

1.12.

1. Από αυτά που έχετε μάθει, δει ή διαβάσει μπορείτε να αναγνωρίσετε σε ποιο λαό ανήκουν κάποιοι από τους ανθρώπους που είδατε στο παραπάνω ψηφιακό άλμπουμ;

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________ ___________________________________________________________ ___________________________________________________________ ___________________________________________________________

2. Μήπως μπορείτε να αντιστοιχίσετε τους λαούς που

καταφέρατε και αναγνωρίσατε με την ήπειρο στην οποία κατοικούν;

1ο Φύλλο εργασίας

ΛΑΟΙ ΗΠΕΙΡΟΙ

Page 18: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

3. Γράψτε ό,τι έρχεται στη σκέψη σας όταν ακούτε τις παρακάτω λέξεις:

Αυτόχθονας…………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………………..…….………………………………………………………………………………………………………….

Ιθαγενής………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….……………………………………………………………………………………………………………….

Πολιτισμένος………………………………………………………………………………………….……………………………………………………………………………………………………………….…..……………………………………………………………………………………………………………

4. Πληκτρολογήστε στη γραμμή διευθύνσεων του υπολογιστή σας την παρακάτω διεύθυνση (http://www.youtube.com/watch?v=n5kN3YcbJ9Y) και παρακολουθήστε το σχετικό βίντεο στο youtube. Πρόκειται για ένα απόσπασμα από μια ταινία western με τίτλο «Ο τελευταίος των Κομάντσι». Κατόπιν απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

Πώς απεικονίζονται οι Ινδιάνοι στο βίντεο που παρακολουθήσατε; __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Έχετε δει άλλες τέτοιες παρόμοιες ταινίες; Αν ναι, πώς παρουσιάζονται οι Ινδιάνοι σ’ αυτές; ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________

Page 19: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

1. Ανατρέχοντας για βοήθεια στους συνδέσμους που εμφανίζονται στον εννοιολογικό χάρτη (κάτι το οποίο γνωρίζετε πώς θα το κάνετε, αφού έχετε προηγούμενη εμπειρία από άλλη εφαρμογή στην οποία χρησιμοποιήθηκε ξανά αυτό το εργαλείο) και κάνοντας κλικ πάνω στο εικονίδιο που βρίσκεται στην

επιφάνεια εργασίας Αυτόχθονεςλαοί.htm συμπληρώστε το παρακάτω σταυρόλεξο:

2ο Φύλλο εργασίας

Page 20: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

*Το σταυρόλεξο μπορείτε να το συμπληρώσετε και on line, κάνοντας κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο και επιλέγοντας μετά το σταυρόλεξο: http://blogs.sch.gr/dntoulis/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%83-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CF%83/

2. Να αντιστοιχίσετε σε ποια ήπειρο κατοικούν οι παρακάτω ιθαγενείς πληθυσμοί.

Ινδιάνοι

Ιθαγενείς του Αμαζονίου

Καλάς

Μπαντού

Πυγμαίοι

Μασάι

Βεδουίνοι

ΕΥΡΩΠΗ

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΑΦΡΙΚΗ

Εσκιμώοι

ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ

Αβοριγίνες

Κάγιανς

Μογγόλοι

ΑΜΕΡΙΚΗ

Λάπωνες

Page 21: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

1. Παρακολουθώντας προσεχτικά τα δύο βίντεο «μια ινδιάνικη προσευχή» και τον «κώδικα ηθικής των Ινδιάνων» γράψτε ποια νομίζετε ότι είναι η σχέση των Ινδιάνων με τη φύση, δικαιολογώντας την απάντηση σας. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Ψάξε στην ψηφιακή εγκυκλοπαίδεια Wikipedia και βρες τι ήταν αυτό που σύμφωνα με ορισμένους ιστορικούς εξόντωσε το 80% των Ινδιάνων της Αμερικής; _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Γιατί οι ιθαγενείς πληθυσμοί της Αμερικής ονομάστηκαν Ινδιάνοι; _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Αξιοποιώντας τις πηγές που σας δίνονται, βρείτε γιατί η κυβέρνηση των ΗΠΑ ενέκρινε ως αποζημίωση περισσότερα από

3ο Φύλλο εργασίας

Page 22: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

ένα δισεκατομμύριο δολάρια σε 41 φυλές Ινδιάνων την άνοιξη του 2012; __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

5. Δίπλα σε κάθε μια από τις παρακάτω εικόνες γράψε μερικά

επίθετα που να χαρακτηρίζουν τον κάθε ήρωα.

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

Page 23: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

1. Παρακολούθησε ξανά το βίντεο «Η γη των Ινδιάνων». Μπορείς

να συμβουλευτείς και το κείμενο που υπάρχει στο βιβλίο σου.

Ποιος είναι ο αποστολέας και ποιος ο παραλήπτης αυτής της

επιστολής;

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Ποια λόγια ή φράσεις σου άρεσαν περισσότερο από το κείμενο; ______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

3. Οι λευκοί πρότειναν στου Ινδιάνους να αγοράσουν τη γη τους.

Για ποιους λόγους οι Ινδιάνοι αρνήθηκαν να πουλήσουν;

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

4. Οι αδελφοί Κατσιμίχα τραγουδούν ένα ινδιάνικο ποίημα με τίτλο Μάνα Γη, μελοποιημένο από τους Apurimac. Μπορείτε να ακούσετε το τραγούδι, κάνοντας κλικ στην παρακάτω διεύθυνση: https://www.youtube.com/watch?v=K4xdOiwDb60 . Διακρίνετε καμιά σχέση ανάμεσα στο τραγούδι αυτό και στο «Σπίτι μας είναι η γη»; ______________________________________________________

______________________________________________________

4ο Φύλλο εργασίας

Page 24: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

5. Τι γνώμη έχουν οι Ινδιάνοι για του λευκούς; ______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

6. Aνατρέξτε στο φάκελο με τις εικόνες που υπάρχουν

στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας και φτιάξτε με

αυτές ένα βιντεάκι με τη βοήθεια του εργαλείου animoto, το

οποίο έχετε χρησιμοποιήσει ξανά στο παρελθόν, για να

αποτυπώσετε κάτι σημαντικό από αυτά που είδατε ή να

μεταφέρετε κάποιο μήνυμα

Page 25: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

1. Αφού έχετε διαβάσει όλες τις παραπάνω ιστορίες, κάνετε κλικ

πάνω στο εικονίδιο Πολλαπλωνεπιλογων.htm που βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας για να κάνετε την άσκηση πολλαπλών επιλογών.

5ο Φύλλο εργασίας

Page 26: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

*Την άσκηση μπορείτε να το συμπληρώσετε και on line, κάνοντας κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο και επιλέγοντας μετά την άσκηση πολλαπλών επιλογών: http://blogs.sch.gr/dntoulis/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%83-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CF%83/

Page 27: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

2. Διάβασε το Αφρικανικό παραμύθι «ο Φοίνικας κι η Πέτρα (Μπεν Σάντοκ)» και δώσε ένα διαφορετικό δικό σου τέλος στην ιστορία.

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

Page 28: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

3. Τώρα με τη βοήθεια του λογισμικού Revelation Natural Art

φτιάξτε μια αφίσα που να προβάλλει τα δικαιώματα των

Ινδιάνων. Είναι σημαντικό για την αποστολή σας να σκεφτείτε

και να συμπεριλάβετε στην αφίσα σας ένα σχετικό μήνυμα που

να προωθεί τον σκοπό σας.

Page 29: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥblogs.sch.gr/dntoulis/files/2013/11/Εκπαιδευτικό-Σενάριο.pdf · ΕΝΟΗΑ 6 : Η ζωή σε άλλους τόπους

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΛΗΣ http://blogs.sch.gr/dntoulis/

1.13. Πρόσθετες πληροφορίες

Δικτυογραφία

1. http://www.fotoart.gr/istoria/americanindians/

2. http://www.indians.gr/

3. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%B8%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE

%B5%CE%AF%CF%82_%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CF%85%CF%83%CE%BC%

CE%BF%CE%AF_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%91%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%

B9%CE%BA%CE%AE%CF%82

4. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%91%CE%BC%CE%B5

%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82 5. http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL100/418/2820,10639/extras/

gstd21_lapones/index.html

6. http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL100/418/2820,10639/extras/

gstd21_eskimo/index.html

7. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%AF%CF%84

8. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%B8%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE

%B5%CE%AF%CF%82_%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CF%85%CF%83%CE%BC%

CE%BF%CE%AF_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%8

1%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82

9. http://atlaswikigr.wikifoundry.com/page/%CE%9F%CE%B9+%CE%91%CE%B2%CE%B

F%CF%81%CE%AF%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82

10. http://mythoplasieskiafigiseis.wordpress.com/tag/%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C

%CF%87%CE%B8%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CF%82/

11. http://to-periodiko-mas.blogspot.gr/2012/12/blog-post_11.html

12. http://paramythimythiko.pblogs.gr/2009/01/403806.html

13. http://paramythimythiko.pblogs.gr/2009/01/nighriano-paramythi-o-hlios-kai-to-

nero.html

14. http://paramithi-paramithi1.blogspot.gr/2010/04/blog-post_29.html

Βιβλιογραφία 2. Ματσαγγούρας Η., Ομαδοκεντρική Διδ/λία και Μάθηση, Αθήνα 1995, ΓΡΗΓΟΡΗΣ 3. Κόμης Β., Αν. Καθηγητής Παν. Πατρών (Παράδειγμα δραστηριότητας ΠΕ 60/70)