Interjectia Proiect de Lectie
description
Transcript of Interjectia Proiect de Lectie
PROIECT DE LECTIE
DATA: 11.05.2012
CLASA: a VI-a B
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I – VIII Găiseni
PROFESOR: Felicia Perșunaru
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Descrierea
UNITATEA DE CONȚINUT: Interjecția
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
DURATA: 50’
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral;
2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;
3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare).
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 - să definească interjecţia;
O2 - să identifice interjecţiile dintr-un text/enunţ dat;
O3 - să clasifice interjecţiile după sens şi structură;
O4 - să precizeze topica şi punctuaţia interjecţiei;
O5 - să precizeze funcţia sintactică a interjecţiei dintr-un
enunţ.
b) FORMATIV-EDUCATIVE:
- să dezvolte atenţia şi spiritul de observaţie;
- să dezvolte gândirea şi limbajul;
- să formeze deprinderile de comunicare orală şi scrisă;
- să formeze deprinderi de lucru cu fişe.
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, metoda cadranelor, explicaţia, expunerea,
descoperirea inductivă, exerciţiul.
Resurse materiale: manualul, fişe de lucru; flipchart, markere, laptop.
Resurse umane: clasa de elevi.
Forme de organizare: activitatea frontală, activitate independentă şi
pe grupe;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1.Programe şcolare pentru clasele I-VIII. Aria curriculară: limbă şi comunicare,
Bucureşti, 2009
2. Trofin, Eliza – Mara – Gramatică – Fișe de lucru, Editura Paralela 45, 2010
3. Popescu, Stefania – Gramatica practică a limbii române, Bucuresti, 2007
4. Constantinescu – Dobridor, Gheorghe – Gramatica limbii române, Editura Didactică și
pedagogică, București, 2001
SCENARIUL DIDACTIC
4. Anunțarea
temei și a
obiectivelor
2 min. Anunț și scriu titlul
lecției noi și obiectivele
urmărite.
( flipchart)
- notează
- se mobilizează
Expunerea
Frontal
Etapele
lecției
Timp
alocat
Activitatea
profesorului
Activitatea
elevilor
Metode si
procedee
Forme de
organizare
Evaluare
1.
Organizarea
clasei
1. min. Fac prezența și asigur
un climat favorabil
desfășurării lecției.
- se pregatesc
pentru lecție
Conversația frontal
2. Verificarea
temei și a
cunoștințelor
dobândite
anterior
3 min
Verific tema, făcând
aprecieri asupra
rezolvării cerințelor.
- răspund la
intrebări
-observă
Conversația
Explicaţia
Frontal
Individual
Întărirea
răspunsu-
rilor
3. Captarea
atenției
2 min Cum te simţi astăzi?
- Elevii sunt chestionaţi
după ce au ales un chip
potrivit cu starea lor de
spirit, motivând
alegerea.
Elevii primesc o
fişă cu diverse
chipuri sugestive
pentru o anumită
stare de spirit.
Conversația
Individual
Chestiona
rea
elevilor
5.Dirijarea
învățării
25
min.
- Elevii primesc post-it-
uri cu diverse interjecții.
Le cer elevilor să
asocieze interjecțiile cu
ceea ce exprimă.
- Îi ajut pe elevi să
formuleze definiţia
interjecţiei, să
stabilească felul acesteia
și să observe ce
exprimă.
- Se realizează
clasificarea
interjecțiilor. (Elevii
primesc coli pe care
sunt scrise diverse
interjecții, lipindu-le pe
flipchart în dreptul
categoriei
corespunzătoare).
- Cuvintele imitative sau
onomatopee.
(Prezentare Power –
point).
- Unele interjecţii de
adresare sau
onomatopeele pot
îndeplini funcţia de
predicat verbal sau
alcătuiesc predicatul
nominal împreună cu
verbul copulativ, fiind
nume predicative
(interjecţii predicative).
- Le cer elevilor să
citească textul Un
ambițios de M.
Sântimbreanu de pe
flipchart. Solicit elevilor
să observe punctuaţia
interjecţiilor.
(Punctuația
interjecțiilor se
realizează cu ajutorul
virgulei și al semnului
exclamării.)
Moment ortografic -
Indicaţi ce parte de
vorbire reprezintă
- rezolvă sarcina de
lucru.
-identifica interjecţiile
-formulează definiţia
interjecţiei.
Clasifică interjecţiile şi
exemplifică fiecare tip
de interjecţie.
Exemplifică.
Observă topica şi
punctuaţia interjecţiei
şi, cu ajutorul
profesorului,
concluzionează.
Conversația
euristică
Descoperi
rea
inductiva
Conversatia
euristica
Descoperire
Frontal
Individual
Lucrul pe
grupe
Individual
Aprecieri
verbale
Aprecieri
verbale
Observarea
Încuraja-
rea
elevilor
prin
diferite
calificati-
ve
cuvintele subliniate:
Ei,ce mai zici ?
Ei vor merge la pădure.
Ia pune mâna şi citeşte !
El ia o carte din raftul
bibliotecii.
6. Obținerea
performan
ței
10
min.
Elevii sunt împărţiţi în
patru grupe, fiecare
dintre ele lucrând câte o
fişă (metoda cadranelor)
(anexa 2).
Sunt discutate
răspunsurile elevilor,
corectând acolo unde
este necesar.
Rezolvă exercițiile din
fișă
Cadranele
Pe grupe
Chestiona
rea
elevilor
7.
Asigurarea
feed-back-
ului
5
min.
Concurs între grupe
(Anexa 3)
Fişa de lucru (Anexa 4)
Exerciţiului
Individual
Aprecieri
verbale
Observare
Încuraja-
rea
elevilor
prin
diferite
calificati-
ve
8. Tema
pentru
acasă
1 min. Imaginați o conversație
telefonică ce se aude
foarte slab. Folosiți cel
puțin trei interjecții
simple și una cu valoare
predicativă.
Elevii iși notează tema
în caiete.
Anexa 2.
Grupa 1.
Grupează pe două coloane interjecţiile de
mai jos în funcţie de structura lor:
ah!, cri-cri!, hodoronc-tronc!, pleosc!,
hăp-șa!, marş!, miau!, cip-cirip!
Grupa 2.
Puneți semnele de punctuație, acolo
unde este necesar, în următoarele
enunțuri:
Haide s-a restit jupânul
Și a făcut odată buf
Na-ți servieta
“Aa s-a mirat prelung..”
“Ei ce-a zis Cristina?”
Grupa 3.
Scrie verbe derivate de la urmãtoarele
interjecţii:
Poc! ............................
Of!................................................
Piu! .........................................
Vâj!...............................................
Vai! ................................................
Mâr!.............................................
Mor!..............................................
Grupa 4.
Realizeazã corespondenţele între cele douã
coloane:
A B
1.senzaţie a) Striga fericit: Ura! Ura!
2.stare sufleteascã b) Pupãza zbrrr!
3.interjecție de adresare c)Brrr!Ce frig este!
4.onomatopee d) Mă!
ANEXA 3
CONCURS
GRUPA I
Scrieţi cât mai multe interjecţii ce redau sunete produse de păsări.
CONCURS
GRUPA II
Scrieţi cât mai multe interjecţii ce redau sunete produse de obiecte.
CONCURS
GRUPA III
Scrieţi cât mai multe interjecţii ce redau sunete produse de animalele domestice.
CONCURS
GRUPA IV
Scrieţi cât mai multe interjecţii ce redau sunete produse de animale salbatice.
Anexa 4
Schema lecţiei
Interjecţia
Definiţie: Interjecţia este partea de vorbire neflexibilă care exprimă stări sufleteşti, îndemnuri, o
adresare sau imită sunetele sau zgomotele din natură (onomatopee).
Interjecţiile pot fi a) simple: boc, buf, trosc, ţuşti etc b) compuse: hodoronc-tronc, hei-rup etc
Unele interjecţii de adresare sau onomatopeele pot îndeplini funcţia de predicat verbal sau alcătuiesc predicatul nominal împreună cu verbul copulativ, fiind nume predicative (interjecţii predicative). Ex:
Predicat verbal: Fetiţa pleosc! o palmă băiatului.
Nume predicativ: Va fi vai de toţi mâine.
Punctuația interjecțiilor se realizează cu ajutorul virgulei și al semnului exclamării.
Anexa 5
- Ei, bunico, bunico, repede! S-a spart butoiul cu varză! - Care, unde? Dar Sandu țâști! o și zbughise pe lângă dânsa. A răsucit cheia pe dinafară și a început să râdă: - Ha, ha! Te-am păcălit! (M. Sântimbreanu, Un ambițios)
1. Subliniați interjecțiile și notați ceea ce exprimă. 2. Explicați rolul semnelor de punctuație folosite după interjecțiile găsite.