Hvala suncu, zemlji, travi - metodicka obrada

12
УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ ФИЛОЗОФСКИ ФАКУЛТЕТ СРБИСТИКА ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС СРПСКОГ ЈЕЗИКА Ментор Студент Доц. др Марина Јањић Милица Јоцић 1952

description

Metodicka obrada

Transcript of Hvala suncu, zemlji, travi - metodicka obrada

Page 1: Hvala suncu, zemlji, travi - metodicka obrada

УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ

ФИЛОЗОФСКИ ФАКУЛТЕТ

СРБИСТИКА

ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС

СРПСКОГ ЈЕЗИКА

Ментор Студент

Доц. др Марина Јањић Милица Јоцић 1952

Ниш, 2013.

Page 2: Hvala suncu, zemlji, travi - metodicka obrada

OПШТИ ПОДАЦИ О ЧАСУНазив школе : Разред и одељење :Датум :Студент :

Oсновна школа „Учитељ Таса“VI (шести) 22.4.2013.Милица Јоцић

МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ О ЧАСУНаставни предмет :Наставна тема : Наставна јединица:

Тип часа :

Циљ часа :

Задаци :

Образовни:

Васпитни:

Функционални:

Наставне методе :

Српски језик и књижевностХвала сунцу, земљи, травиКњижевност: Хвала сунцу, земљи, трави - Стеван Раичковић

Обрада

Доживљавање и проучавање песме Хвала сунцу, земљи, трави

-Читање, разумевање и доживљавање песме- Тумачење осећања, мотива, структуре и стилских фигура у прочитаној песми- Усвајање књижевнотеоријских појмова и њихова примена: мотиви и мотивска структура, дитирамб.

-Развијање љубави према књижевности и потребе за књигом-Оспособљавање ученика за логичко схватање и критичко процењивање-Јачање чулног, литерарног и језичког сензибилитета ученика

-Оспособљавање ученика за читање, доживљавање, разумевање и тумачење књижевног дела-Развијање способности код ученика за уочавање и тумачење емоција, мотива и песничких слика у лирском тексту.

-комбинована метода (дијалошка, монолошка, текстуална)

1

Page 3: Hvala suncu, zemlji, travi - metodicka obrada

Облици рада :

Наставна средства :

Литература :

- фронтални, индивидуални и рад у групи

- табла, креда, наставни листић, фломастери, папири, сличице.

- Станковић-Шошо, Сувајџић 2008: Мр Наташа Станковић-Шошо, Др Бошко Сувајџић, Уметност речи, Читанка за шести разред основне школе, Логос, Београд, 2008.

2

Page 4: Hvala suncu, zemlji, travi - metodicka obrada

Ток часа:

Уводни део:

У уводном делу часа започињем разговор са ученицима о природи и о томе колико је она значајна за нас.

Наставник: Да ли ви волите да идете на излете?

Ученици:Да.

Наставник: Зашто?

Ученици: Ја волим да идем на излет, зато што могу да уживам у природи, у свежем ваздуху, у сунцу и опојним мирисима.

Наставник: Колико вама значи природа?

Ученик: Природа мени значи много, јер смо у граду окружени зградама, аутомобилима, и просто обожавам да одем на село где је природа нетакнута. Тамо је трава зеленија него у парковима и ваздух је чистији. Тамо не постоје асфалтни путеви, тамо те окружује земља. Све је природно, ништа није вештачки створио човек. Зато волим природу и уживам у њој.

Наставник: И сами сте поменули четири врло значајна елемента природе - сунце, земљу, траву, ваздух. Шта је од тога најпотребније и најкорисније.

Ученик (а): Ја мислим да је ваздух, јер да није ваздуха не бисмо могли да дишемо.

Ученик (б): Ја мислим да је трава, јер да није траве не би било ни кисеоника у ваздуху.

Ученик (в): Ја мислим да је најважнија земља. На њој се узгајају разне биљке, па чак и трава. Да није земље, не би било ни траве ни ваздуха.

Ученик (г): По мени је најважније сунце. Оно производи светлост и топлоту без којих жива бића не би могла да опстану. Тако да ни без сунца неће бити траве а ни ваздуха. Оно је најбитније.

Наставник: Можемо онда рећи да сви ти елементи имају неку своју улогу и да су сви јако значајни. Поделићемо се сада у четири групе и то тако што ће Ученик (а) бити представник групе Ваздух и одабраће још петоро другара да му се придруже. Ученик (б) ће представљати групу Трава, Ученик (в) групу Земља, а Ученик (г) групу Сунце и свако од вас ће такође изабрати петоро другара или другарица.

Дајем ученицима минут да се распореде по групама и онда најављујем нову наставну јединицу.

Наставник: Нашем славном песнику, Стевану Раичковићу, са којим сте се ви већ сусретали, природа је била јако значајан појам и велика инспирација. Често је писао о

3

Page 5: Hvala suncu, zemlji, travi - metodicka obrada

трави, води, сунцу, птицама, камену, природи уопште, о реци, о стаблима, о људском животу, самоћи, усамљености, тишини, пролазности и смрти. Насупрот хладноћи и усамљености у градовима, хвалио је слободу, чистоту и мир које нуди природа.  Он је зато написао песму „Хвала сунцу, земљи, трави“.

Записујем на табли наслов песме и име песника.

Главни део:

Наставник: Данас ћемо уживати у овој песми, најпре читајући је, а затим разговарајући о њој. Молим вас најпре за мало пажње, прочитаћу песму.

Следи моје изражајно читање песме. Након читања правим паузу од неколико секунди а онда проверавам утиске ученика.

Наставник: Какав је утисак на вас оставила ова песма?

Ученик: Мени се ова песма јако допала јер је весела, пуна љубави и узбуђења. Просто сам могао да замислим како лежим на трави и гледам како мили мрав.

Ученик: И мени се ова песма јако допала јер није тешка за разумевање.

Наставник: Одлично. Сада ћу свакој групи поделити наставне листиће (прилог 1) и имаћете петаестак минута да о њима заједнички, као група размислите. Када истекне предвиђено време, свака од група ће изложити своје резултате.

Делим ученицима наставне листиће. Када почну са радом, пратим рад сваке друпе и нудим се да им помогнем уколико имају неких недоумица. По истеку времена предвиђеног за рад, позивам чланове групе Сунце да изложе своје резултате. Важно је да пре излагања све групе заврше са радом како би могле да прате излагање чланова других група.

Наставник: Сада ће нам говорити чланови групе Сунце. Молим све остале да пажљиво слушају. У случају да се не слажете са неким од одговора који су дали, слободно се јавите да кажете своје мишљење.

Док ученици читају, записујем на табли најважније закључке.

Ученик:

1. Како је природа приказана у песми?

Природа је у песми приказана као нешто најлепше, нешто узвишено и јако вредно. Она представља дар живота.

2. Одреди став лирског субјекта према природи.

Лирски субјекат обожава природу. Он воли да јој се потпуно препусти. Зато јој захваљује за све лепе тренутке које је проживео у њеном крилу.

4

Page 6: Hvala suncu, zemlji, travi - metodicka obrada

3. Коме се све песник захваљује и зашто?

Песник се захваљује сунцу, земљи, трави, ваздуху, захваљује се природи што има вид, слух и способност говора, и на крају се захваљује својој лудој глави. Сунцу, земљи, трави и ваздуху песник је захвалан јер, како смо закључили на почетку часа, без њих нема живота. Срећан је и што има чула како би могао да ужива у лепоти коју природа пружа. Својој лудој глави се захваљује, јер кроз њу пролазе све слике, мириси и звукови које сакупља из природе и она му омогућава да их разуме и да у њима ужива.

4. Како тумачите стих: „Хвала ваздуху што је плав.“

Песник је ваздуху доделио плаву боју зато што је он иначе безбојан, па у њему не можемо да уживамо опажајући га чулима. Али то не значи да је он безначајан. Песник му даје плаву боју како бисмо могли да га замислимо, осетимо, погледамо.

Наставник: Хвала члановима групе Сунце, одлично сте одговорили на задатке. Да чујемо сада чланове групе Земља.

Ученик:

1. Ком књижевном роду припада ова песма?

Ово је лирска песма јер у њој нема никаквих догађаја као у епској, а и богата је осећањима што је карактеристика лирске песме.

2. Према врсти ова песма припада дитирамбу. То је врста песме у којој се опева радост и лепота живота. Покушајте да се присетите која би од наведених песама такође била дитирамб по врсти?

Плава звезда, Мирослав АнтићАла је леп овај свет, Јован Јовановић ЗмајНаслеђе, Милан Ракић

3. Покушајте да извојите основне мотиве у песми.

Основни мотиви су најпре мотив захвалности и љубави према природи, а затим и сва она богатства која нам је природа пружила а које песник набраја и којима се захваљује.

4. Размислите зашто песник на крају песме понавља стихове са почетка.

Песник понављањем ових стихова покушава да заокружи целину. Он ствара један круг, један циклус који је уобичајен у природи, јер у природи све кружи и затим се враћа у почетно стање.

Наставник: Одлично. Да чујемо сада и представнике групе Трава.

5

Page 7: Hvala suncu, zemlji, travi - metodicka obrada

Ученик:

1. Да ли је ова песма подељена на строфе?

Песма је подељена на три строфе.

2. Колико песма има стихова?

Песма има дванаест стихова, и то у три строфе по четири. Можемо дакле рећи да су строфе катрени.

3. Да ли сви стихови имају подједнак број слогова?

Сви стихови осим трећег имају подједнак број слогова, осам. Једино трећи стих има десет слогова.

4. Каква је рима? Извуците парове речи које се римују.

Рима је укрштена. Римују се следећи парови речи:

плав - мравблаг - трагглави - трависав - плав

Наставник: Браво. Преостало је да чујемо још само последњу групу. Молим чланове групе Ваздух да прочитају одговоре до којих су заједнички дошли.

Ученик: 1. Одредите тему ове песме.

Тема ове песме би могла да буде љубав према природи и неизмерна захвалност за све што нам пружа.

2. Извуците што више порука песме.

Поруке би могле бити да треба да уживамо у сваком дану, да сагледамо мало боље своју околину јер се у њој крију свакакве чари, да треба да се опустимо и уживамо у лепотама природе али и да је сачувамо како би они који ће доћи после нас могу подједнако да уживају у њој.

3. Какву слику замишљате док читате ову песму. Покушајте да идеје пренесете на папир и скицирате сцену коју замишљате док читате.

4. Покушајте да ослушнете мелодију песме. Можете ли да осмислите каква би музика била идеална пратња овој песми? На ком би инструменту била свирана?

Идеална пратња би била нека весела мелодија. Замислили смо неког младог пастира који седи у шуми и свира на фрули веселу песмицу а прати га хор птица.

6

Page 8: Hvala suncu, zemlji, travi - metodicka obrada

Наставник: Одлично. Сви сте веома лепо разумели ову песму. Важно је још за крај да кажемо да је ова песма својеврсна ода радости која велича оно што нам је природа дала. Песма је пуна позитивних осећања, лака је за разумевање и врло је инспоративна. Настала је као једноставна захвалница природи и свему што нам је даровала, а достигла је много већу сврху - да нас подсети колико смо богати и шта све вредно имамо. Стога је потребно да схватимо колико заправо дугујемо овој нашој планети.

За крај ћу вас само подсетити да се данашњи дан, 22. април у свету обележава као Дан планете Земље. Овај дан је одабран како бисмо се нашој планети и нашој природи посветили и одужили макар на један дан. Можемо ли рећи да нас је читање песме инспирисало да на Дан планете урадимо нешто лепо за нашу природу?

Ученик: Јесте. Могли бисмо да организујемо чишћење школског дворишта по завршетку наставе.

Наставник: Одлично. Размислите о томе, а у међувремену, покушајмо да и ми напишемо по неколико речи захвалности ономе до чега нам је највише стало.

Завршни део:

У завршном делу позивам ученике да заједно саставимо по неколико реченица (талентованијим ученицима може се дати задатак да смисле и неку песмицу) које ћемо исписати на великом папиру и њега залепити у учионици. Неки ученици могу да исецкају сличице природе из новина па да њима улепшамо наш пано.

Наставник: Јесмо ли осмислили неке наше речи захвалности природи? Хајде да одаберемо најбоље, напишемо их на овом великом папиру и украсимо. Убацићемо и цртеже које су урадили чланови групе Ваздух као одговор на 3. задатак. То ћемо касније залепити у учионици и моћи свакодневно да уживамо гледајући га. Почнимо!

За домаћи задатак ученици ће имати да песму „Хвала сунцу, земљи, трави“ науче напамет.

Изглед табле

7

Хвала сунцу, земљи, травиСтеван Раичковић

- лирска песма - дитирамб- три катрена- укрштена рима- мотив = тема - захвалност и љубав према природи- 22. април - Дан планете Земље

Page 9: Hvala suncu, zemlji, travi - metodicka obrada

Прилог 1:

Група Сунце

1. Како је природа приказана у песми?

2. Одреди став лирског субјекта према природи.

3. Коме се све песник захваљује и зашто?

4. Како тумачите стих: „Хвала ваздуху што је плав.“

Група Земља

1. Ком књижевном роду припада ова песма?

2. Према врсти ова песма припада дитирамбу. То је врста песме у којој се опева радост и лепота живота. Покушајте да се присетите која би од наведених песама такође била дитирамб по врсти?

Плава звезда, Мирослав АнтићАла је леп овај свет, Јован Јовановић ЗмајНаслеђе, Милан Ракић

3. Покушајте да извојите основне мотиве у песми.

4. Размислите зашто песник на крају песме понавља стихове са почетка.

Група Трава

1. Да ли је ова песма подељена на строфе?

2. Колико песма има стихова?

3. Да ли сви стихови имају подједнак број слогова?

4. Каква је рима? Извуците парове речи које се римују.

Група Ваздух

1. Одредите тему ове песме.

2. Извуците што више порука песме.

3. Какву слику замишљате док читате ову песму. Покушајте да идеје пренесете на папир и скицирате сцену коју замишљате док читате.

4. Покушајте да ослушнете мелодију песме. Можете ли да осмислите каква би музика била идеална пратња овој песми? На ком би инструменту била свирана?

8