Haziran 2014 Sayı: 2 -...

20
Haziran 2014 Sayı: 2

Transcript of Haziran 2014 Sayı: 2 -...

Haziran 2014 Sayı: 2

2

19-22 Mart tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece ‘de gerçekleşen Türkiye ve Avrasya Bölgesi imalat endüstrisinin en önemli fuarı olan WIN Automation (World of Industry) fuarındaDMY grup şirketlerimizden;

Standlarında ziyaretçilerini ağırladılar. Fuara bu sene 1845 firma katılmış ve 116.965 ziyaretçi ağırlanmıştır.

Özdisan / Savior Hall 3 / B145

Alpke Hall 8 / E130

Tescom Tümel Hall 7 / D190

EPC Hall 7 / E200

FUARLARDAN HABERLER - WIN 2014

3

Dünya’da ve Türkiye’de güneş enerjisi üretimine ilişkin ürünlerin sergilendiği 7. Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı “Solarex İstanbul,” 10-12 Nisan tarihleri arasında Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.Türkiye’nin güneş enerjisi alanında üretim merkezi olması için çalışmalarını yürüten fuarda, grup şirketlerimizden Savior Solar ve Mavisis de bu alanda sundukları ürün ve çözümleri ile 10. Salon / B10-C11 standında ziyaretçilerini ağırladılar.

FUARLARDAN HABERLER - Solarex 2014

FUARLARDAN HABERLER - Solarex 2014FUARLARDAN HABERLER - Posidonia 2014

2014 yılında 23.’sü düzenlenecek olan ve dünyanın önde gelen gemi yapımı ve denizcilik fuarı olarak kabul edilen, Yunanistan’ın Atina kentinde 2-6 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Posidonia 2014 fuarına Deval Transport A.Ş. de gidecektir. Halihazırda DMY Denizcilik in %100 sahibi olduğu Lady Begüm ve Lady Demet gemilerinin ve %50 sahibi olduğu M/V Anatolia gemisinin işletmesini ve faaliyetlerini Deval Transport A.Ş. yürütmektedir.

4

Alpke, 24-26 Haziran tarihleri arasında dünyadaki en geniş elektromanyetik sargı, elektrik motoru, transformatör imalatı, bobin sarma ve yalıtım fuarı olan CWIEME Berlin’e katılacaktır.

Mevcutta 20 ülkeye ihracat gerçekleştiren Alpke, cam, kağıt, emaye izolasyon gibi muhtelif ürün gruplarını uluslararası arenada tüketicilerle buluşturarak, iş hacmini özellikle Batı Avrupa ve Almanya’da da yaymayı planlıyor.

Alpke’ ye fuar dönemini verimli geçirmesi için başarılar dileriz.

FUARLARDAN HABERLER - CWIEME Berlin 2014

EĞİTİMLER

Yine 26 ve 27 Mart tarihlerinde Assan’ da İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında; üretimde çalışanlara yönelik Mesleki Gelişim ve Belgelendirme Eğitimleri gerçekleştirildi.

27 Mart 2014 tarihinde ise LOGO Tiger firması tarafından “LOGO Programı - Satış & Pazarlama ve Satınalma Modülleri Eğitimi” gerçekleşmiştir. Eğitime ASSAN Satış & Pazarlama, satın alma çalışanları, Özdisan IT Departmanı, Savior ve Alpke firmalarımızdan ilgili arkadaşlar katılmıştır.

Grup şirketlerimizden Assan Elektronik A.Ş., Kalite Yönetim Sistemi çalışmaları kapsamında

çeşitli eğitimler düzenledi. Bu eğitimlerden bazıları “Yük Asansör Kullanma Eğitimi”; Ar-Ge ekibi tarafından satış grubuna verilen “Led Nedir?, Nasıl Çalışır?” eğitimi ve 19-20 Mart tarihlerinde İSG Uzmanı tarafından verilen ve İş Güvenliği kapsamında yer alan “Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” ’dir.

17 Nisan Perşembe günü DMY Yatırımlar ve Üretim Koordinatörü Sn. Levent Gülbahar Assan’da “Assan Nereye Koşuyor?” başlığı altında verdiği eğitimde değişim yönetimine vurgu yaparak Assan çalışanlarına yönelik bir eğitim gerçekleşmiştir.

Grup şirketlerimizden Alpke Metal Makine İletken Elektrik San. Ve Tic. A.Ş., İşçi Sağlığı ve Güvenliği çalışmaları kapsamında eğitimler düzenlemiştir.26 Nisan 2014’te gerçekleşen eğitimde çalışanlar sağlık taramasından geçerek, konu hakkında bilgilendirilmiştir.

26.04.2014Çok Tehlikeli ve Tehlikeli İşyerlerinde Endüstriyel Bakım Onarım Kursu

27.04.2014Çok Tehlikeli ve Tehlikeli İşyerlerindeElektrik Tesisat ve Pano Montörü Eğitimi

5

BASINDAN YANSIMALAR - Sn. Davut Yurttaş

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Dergisi Mart - Nisan 2014 Sayısı“Sanayide Markalaşma Ar-ge ve Patent” Davut Yurttaş Röportajı: “İyi ürün, markasını kendi yaratır”

Dünya Gazetesi - 7 Mart 2014“EPC, ABD’ye redresör gönderen ilk Türk firması oldu”“EPC, ABD’ye redresör gönderen ilk Türk firması oldu”

BASINDAN YANSIMALAR - EPC Enerji

6

Sn. Suha Öker’in kaleminden Yöneticilik üzerine

Grup içi iletişimi arttırma amaçlı başlatılan bültenin ilk sayısında ana şirketlerimizin kurucu ortaklarından Davut ve Mustafa beylerin belirtmiş oldukları “İcra Kurulu”nun

bir üyesi olarak karşınızdayım. Mensubu bulunmaktan haklı bir gurur duyduğum grubun, her geçen gün sizlerin değerli katkıları ile büyüdüğünün rakamlarla ortaya konulması temel sorumluluklarımdan biridir. Böyle bir sorumluluğu hakkıyla yerine getirmeye çalışırken, her bir grup mensubunun gerek yardımcısı olmaya, gerekse kendilerinden yardım almaya gereksinim duyduğumuz aşikardır. Bu sorumluluğu hakkıyla yerine getirmeye çalışırken kurulması gereken iletişim zincirinde olabildiğince şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışı temel dürtümüz olmaktadır. Aldığımız sorumluluk gereği sürekli kendimizi geliştirmemiz gerektiği ortadadır. Özünde herkesin kendi çapında bir yönetici/yönlendirici olduğu (bir aile veya bir kardeş veya bir sorumluluk bazında) gerçeğinden hareketle hepimizin kendince yorumlayabileceği ve kendisine yol haritası yapabileceği bazı gerçekler;

“Liderin birinci görevi gerçeği tanımlamak, son görevi teşekkür etmektir. İkisinin arasında, lider bir hizmetkârdır.”

“Daha önce ulaşamadığımız hedeflere ulaşabilmek için daha önce hiç yapmadıklarımızı yapmalıyız.”

“Rüzgarın yönünü değiştiremiyorsak, yelkenlerimizin pozisyonunu değiştirmeliyiz.”

Başarıları tescillenmiş bazı kişilerin nasıl iyi “yönetici” olunacağı konusunda beğendiğim konuşma ve eserlerinden aldığım notları/ muhtelif fikirleri kısmen yorumlayarak, sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Yönetici, Gelişen Yönetim Tarzlarına Göre Davranmalı: Komuta-kontrol sisteminin çöküşü, ister şirket, ister kamu kuruluşu, ister sivil toplum örgütü olsun - tüm organizasyonların yönetiminde yepyeni yaklaşım ve yöntemlerinin gereğini gündeme getiriyor.

2. Yönetici, Ekibinin veya Çalışma Arkadaşlarının Beynindeki Bilgileri Önemsemeli:Fabrikaları, makineleri olmayan, tüm sermayeleri çalışanlarının beynindeki bilgiden ve yaratıcılıktan oluşan şirketler en büyük piyasa değerlerine ve büyüme hızlarına ulaşıyorlar.

3. Yönetici, Emir Vermekten Uzak Durmalı:Komuta - kontrol sistemi ortadan kalkınca, yetki ve sorumluluk birbirinden ayrılıyor. Organizasyonda kademe yükseldikçe, sorumluluk artıyor, ama insanlara emir vererek iş yaptırma otoritesi azalıyor. Artık, kuruluşun bütün sermayesini kafalarında taşıyan ve akşam giderken evine götüren insanlar için “emir verme yetkisi” geçerli değil.

4. Yönetici, İnsanları Peşinden Sürükleyebilmeli:Çağdaş gelişmeler, otoritenin ve emir verme yetkisinin yerine başka bir şeylerin geçmesini gerektiriyor. Efsanevi Amerika başkanı Eisenhower, masasının üstüne koyduğu bir ip parçasını ucundan tutup çekermiş. “Bakın,” dermiş, “çektiğiniz zaman istediğiniz yere gidiyor. İttiğiniz zaman ise hiçbir yere gitmiyor...” Gerçekten güzel bir benzetme ama insanları peşimizden nasıl çekeceğimizin yanıtını yine de vermiyor...

5. Yönetici, Müşteri ve Çalışanları Kendi Kurumuna Bağlayabilmeli: Dünün dünyasında işletmeleri yönetenlerin aklında iki yaşamsal soru vardı; 1) Üretimin devamlılığını nasıl sağlarım? 2) Rekabetten nasıl korunurum?Bugünün ortamında ise, aklımızdan hiç çıkmaması gereken iki “yaşamsal” soru;- Müşterilerin, bizim ürünlerimizi seçmeleri için hangi nedenler var? - İnsanların bizim kuruluşumuzda çalışmayı seçmeleri için hangi nedenler var?

DMY Grubu İcra Kurulu Üyesi veFinansal Koordinatörü Suha Öker’in kaleminden;

7

Sn. Suha Öker’in kaleminden Yöneticilik üzerine

6. Yönetici, Çalışanlarını - Ekip Arkadaşlarını Heyecanlandırabilmeli: Müşteri satın almak için dünyanın herhangi bir yerindeki bir rakibimizin ürününü seçebilir, Aynı şekilde yetenekli, iyi yetişmiş, yaratıcı insanlara da dünyanın bütün kuruluşları açık ve bu kuruluşlar bu insanları kendilerine çekmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar... Bu insanların bizi seçmeleri için ne yapacağız?

7. Yönetici, Çalışanlarını Motive Edebilmeli:Ünlü yazar Stephen Covey, konuyu şöyle özetliyor; “Eskiden çalıştırdığımız insanların karnını doyurmayı yeterli görürdük. Çalışanlar bizim gözümüzde birer mideden ibaretti. Sonra insanların bir de kalpleri olduğunu keşfettik. Onlara iyi davranmanın, insanca çalışma koşulları vermenin, kalplerini kazanmanın önemini anladık. Daha sonra, insanların bir de beyinlerinin olduğunun farkına vardık. Anladık ki, onların yaratıcı güçlerini harekete geçirebildiğimiz, katılımlarını sağlayabildiğimiz ölçüde hem onları daha fazla motive edebiliyoruz hem de katkılarından daha fazla yararlanabiliyoruz. Şimdi ise görüyoruz ki, insanın bedenini bütünleyen bir de ruhu var... İnsanların ruhuna hitap edebilmek, onlara bir amaç vermeye bağlı. İnsanlar kendi kişisel çıkarlarının ötesine geçen bir amaca hizmet ettiklerini bildikleri sürece mutlu oluyorlar, motive oluyorlar, heyecanla çalışıyorlar...” Mide, kalp, beyin ve ruh, Covey’e göre, motivasyon anlayışımızın evrimini simgeliyor.

8. Yönetici, Yönetmeliklere Bağlı Kalmadan Çalışanlarına Karşı Esnek Olabilmeli: Peters ve Waterman’ın “Mükemmeli Arayış” kitabında, ciltler dolusu yönetmeliği kaldırıp bir anda pencereden aşağı atan yöneticiler övgülerle göklere çıkarılıyordu. Bazı kural ve ilkeleri belirlemenin elbette modası geçmedi ve geçmeyecektir de... Ama zaman içinde, insanlara daha fazla esneklik tanımanın önemini öğrendik. General Patton’un güzel bir sözü var: “İnsanlara işlerin nasıl yapılacağını söylemeyin, Ne yapılacağını söyleyin, bırakın sizi yaratıcılıkları ile şaşırtsınlar.”

9. Yönetici, Amacını Belirlemeli, Ona Odaklanmalıdır:Amacını tanımlamayanlar, başarılı olamıyorlar. Bunun çeşitli nedenleri var. Birincisi, odaklaşmanın verdiği korkunç güçten yararlanamıyorlar, bir küçük cam parçası, mercek olup güneşin ışınlarını bir kağıda odakladığı zaman, önce kağıdı sonra koskoca bir ormanı yakabiliyor. İkincisi, amacını net olarak belirlemeyen kurum, hatta kişi, başarıya giden yolları göremiyor; bu yollar önünde apaçık olsa bile göremeyebiliyor.

10. Yönetici, Vizyoner Olmalı:Özellikle yöneticiler ve işadamları, “Vizyon”dan sözetmeyi çok severler. Bazen kendi vizyonlarımızı anlatarak karşımızdakilere baygınlıklar da veririz. Ancak, önemli olanın, içi boş hayallerden söz ederek “Vizyoner” gözükmek olmadığını, vizyonun bir taşla üç kuş vurmak imkanını veren bir araç olduğunu, kendi kendimize sık sık hatırlatmak gerekiyor ;

- Odaklaşmaya hizmet eden bir araç,- Amaca giden yolları görünür hale getirmeye hizmet eden bir araç,- İnsanları motive eden müthiş bir enerji kaynağı...

11. Yönetici, Çalışanlarına Emir Vermez, Vizyon Kazandırır:Biz insanlar, “emir”le değil, “vizyon”la yönetilmeyi istiyoruz. Ama başkaları tarafından “vizyonlandırılmaya” hiç hevesli değiliz. Aslında başkalarının tavsiyelerini bile dinlemek istemiyoruz, nerede kalmış başkalarının yaşam felsefesini benimsemek...

12. Yönetici, Bayrağı Arkasından Gelen Bir Kişiye Vermeyi Bilmeli:Yönetici bugünden çok yarını düşünmeli, kendisi hakkındaki son kararın, görevi bıraktıktan sonra verileceğini, kendilerinden maraton değil, bayrak yarışı koşmasının beklendiğini, ve en hızlı oldukları noktada, bayrağı kendileri kadar hızlı koşan bir başkasına devretmeyi bilmeli....

Kendimi mümkün olduğunca yukarıda okuduklarınıza uygun hareket etmek üzere şartlandırıyorum , en azından çabalıyorum.

Büyüklerimizin dedikleri gibi; “Eğitim Şart”

Saygı ve Sevgilerimle,

Ali Suha Öker

8

GRUP ŞİRKETLERİNDEN HABERLER

“Ümraniye’de iş merkezlerinin yoğunlukla yer aldığı dinamik bölgede yer alan DMY Plaza’nın yapımı tamamlandı.

Binada kullandığımız tüm malzemelerin tedariğinde ülkemizin kaynaklarını ve kendi kaynaklarımızı kullanmaya gayret gösterdik.

Plaza girişinde gözünüze çarpan ışıklan-dırmaların ve binanın diğer bölgelerinde da kullandığımız aydınlatmaların hepsi LED’dir ve grup şirketimiz Assan’ın üretimidir.

DMY Plaza her noktasında tam otomas-yon sisteminin izlerini taşımaktadır, burada da yine grup şirketimiz Savior’un otomasyon sistemleri bize değer kattı.

Yine 12. ve en üst katta yer alan solar paneller, LEED sertifikası adayı yeşil bina olmamızı sağlayan en önemli detaylardan biri ve çevreye duyarlı kimliğimizin bir göstergesi. Burada da Savior Solar’ın solar panellerini ve Mavisis’in inverterlerini kullandık.

Yine belirtmem gerekir ki, bina girişinde ve her katta dikkatinizi çekeceği üzere, bina gün ışığından maksimum faydalanacak şekilde dört bir tarafı cam cephelerle inşa edilmiştir. Bunun dışında binada Yapı Enerji’nin sunduğu Sytronit doğal yalıtım malzemesi kullanılmıştır.

DMY Plaza, Shell & Core dediğimiz, kullanıcıların her katını ayrı şekilde kendi isteğine göre şekillendirebilecekleri biçimde yeni kiracılarını beklemektedir.”

DMY Plaza Ümraniye’ de iş merkezlerinin yoğunlukla yer aldığı dinamik bölgede yer alan DMY Plaza’nın yapımı tamamlandı.Sn. Ömer Tayla bizi son gelişmeler hakkında binayı ziyaretimiz sırasında gerçekleştirdiğimiz röportaj esnasında bilgilendirdi :

9

SAVIOR

13 Mart tarihinde Savior Otomasyon’un distribütörlüğünü yaptığı Vacon markasının global merkezinden üst düzey yetkililer firmamızı ziyarette bulundular.

Savior MakinaYılbaşından itibaren faaliyetine devam eden Savior Makina; Dikey Titreşimli Kuruyemiş ve Bakliyat Renk Ayıklama Makinaları SVR serisinin ilk versiyonunun tasarım ve imalat hattını tamamlayarak satışına başladı. Şu an aynı serinin hassasiyeti artırılmış

ve analiz yapabilme kabiliyeti eklenen ikinci versiyonu üzerinde AR-GE çalışmaları sürüyor.Bir yandan da yatay konveyörlü yaş sebze meyve renk ayıklama makinaları LY serisinin AR-GE süreci tamamlandı ve imalat hattı üzerinde çalışılıyor. Bir diğer proje olan OY serisi ise yatay, konveyörlü ve kanalsız seri, sarımsak ve zeytin gibi küçük taneli yaş sebzeler için yüksek hassasiyetli ve lazer teknolojisi kullanan renk ayıklama makinaları olarak tasarlandı ve AR-GE çalışmalarına başlandı. LY serisinin hemen ardından bu serinin de imalat süreci başlayacak.Konu hakkında AR-GE destekleri için TÜBİTAK - TEYDEB başvurusu yapılmış ve süreç devam etmektedir.

GRUP ŞİRKETLERİNDEN HABERLER

SaviorSavior’ un web sitesi yeni yüzüyle www.savior.com.tr ‘de karşınızda !

10

EPC ENERJİ

DMY Grup şirketlerimizden enerji ve güç dönüşüm sistemleri alanında faaliyet gösteren EPC, 17 Nisan tarihinde 8. yılını kutladı.EPC Genel Müdürü Sn. Ertuğrul Özmen’ in firmanın geleceğe dair gelişme planları hakkında bilgi verdiği konuşmasının ardından, kokteylde hazır bulunan yöneticiler, müşteriler ve çalışanlar bu özel günü birlikte paylaşma fırsatı buldular.

EPC’ ye daha nice yıllar diler, emeği geçen herkese başarılarının devamını temenni ederiz.

Terra İlaç Ümraniye’ deki yeni yerine taşınmıştır ;

İnkılap Mah., Küçüksu Caddesi, İstanbul Plaza No:109 C Blok PK: 34768, Ümraniye/İstanbul

Assan Elektronik’te Nisan ayı içinde, ISO 9001:2008 Kalite Sistem Belgelendirme Denetimi gerçekleşmiş olup, denetim başarıyla sonuçlanmıştır. Özverili çalışmalarından dolayı şirketimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

ASSAN ELEKTRONİK

TERRA İLAÇ

11

ARAMIZA YENİ KATILANLAR

Adı - Soyadı Firma Ünvan

Sibel Karahasanoğlu Assan Elektronik A.Ş. Pazarlama Departmanı

Yusuf Ziya Sevinç Assan Elektronik A.Ş. Proses ve Metot Mühendisliği Departmanı

Orhan Güldü Assan Elektronik A.Ş. Satış Departmanı

Savaş Karamanoğlu Assan Elektronik A.Ş. Ar-Ge Departmanı

Kağan Hüseyin Kıyıcı Assan Elektronik A.Ş. Personel & İdari İşler Departmanı

Dilek Özata Assan Elektronik A.Ş. Satış & Pazarlama Departmanı

Sercan Dündar Assan Elektronik A.Ş. Planlama Departmanı

Gökay Yeltekin Alpke Metal Makina İletken Elektrik San. Tic. A.Ş. Endüstri Mühendisi

Arife Acar Alpke Metal Makina İletken Elektrik San. Tic. A.Ş. Kalite Yönetim Departmanı

Adnan Çakmak Alpke Metal Makina İletken Elektrik San. Tic. A.Ş. Depo Sorumlusu

Ramazan Bayram Alpke Metal Makina İletken Elektrik San. Tic. A.Ş. Konform Makinasi Personeli

Levent Öztan Alpke Metal Makina İletken Elektrik San. Tic. A.Ş. Depo Personeli

Erdem Yılaz Alpke Metal Makina İletken Elektrik San. Tic. A.Ş. Cam Makinası Personeli

Engin Ündalan EPC Enerji ve Güç Dönüşüm Sistemleri Satış Departmanı

Adem Sarı EPC Enerji ve Güç Dönüşüm Sistemleri Muhasebe Departmanı

Arif Yılmaz Özdisan Elektronik A.Ş. PCB Departmanı

Merve Günen Uncu Özdisan Elektronik A.Ş. Muhasebe Departmanı

Samet Topkara Özdisan Elektronik A.Ş. Satış Departmanı

Gökhan Zerey Özdisan Elektronik A.Ş. Teknik & Proje departmanı

Zeynep Ensari Ergin Özdisan Elektronik A.Ş. Asistan

Hande Muhcıoğlu Özdisan Elektronik A.Ş. İthalat & İhracat Departmanı

Sabri Dağeri Özdisan Elektronik A.Ş. Teknik & Proje Departmanı

Resul Sevindik Özdisan Elektronik A.Ş. Teknik & Proje Departmanı

Gülferiz Bağcı Özdisan Elektronik A.Ş. Satış Departmanı

Pınar Çağlar Özdisan Elektronik A.Ş. Satış Departmanı

Yasemen Seda Erdoğan Özdisan Elektronik A.Ş. Satış Departmanı

Son dönemde aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza ailemize hoş geldin der, başarılar dileriz !

13

ÖZDİSAN ÖZEL

‘Girişimci, Gelişimci ve Yenilikçi Firmaları Seçiyoruz’

Geçen sayımızda Assan’a geniş yer vermiştik. Bu sayıda da Özdisan’ la ilgili gündemdeki en son gelişmeleri öğrenmek için aşağıdaki röportajın satırlarıyla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Aydınlatma sektörü içerisinde komponent tedarikçisi olarak yer alan Özdisan Elektronik’in işlevi,

aydınlatma ürünleri ve armatür üreten müşterilerine bileşen sağlamak.Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Okan Abdi, “Tedarik etmekte olduğumuz diğer komponentler gibi, LED çözümlerinde de üreticilerimizin rakibi değil sadece komponent tedarikçisi olmayı ilke edindik” diyor.Okan Abdi, röportajımızda -10 binin üzerinde patente sahip olan- Seoul Semiconductor firması ile çalışmalarını ve hedef müşterilerine yönelik ilkelerini de anlattı.

Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız ve aynı zamanda firmanız hakkında bilgi verir misiniz?- 1973 Zonguldak doğumluyum. Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 1996 yılında mezun oldum. 1997 yılında da Özdisan’da Satış Mühendisi olarak çalışmaya başladım. Şu an Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım.Özdisan olarak, 1980 yılından beri komponent sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Gerek ciro anlamında, gerekse stok büyüklüğü anlamında Türkiye’de bu sektörde tartışmasız lider konumundayız. Genel merkezimiz ve ana stoklarımız Yukarı Dudullu’da DES Sanayi

Sitesi içerisinde konumlanmış bulunuyor.Ankara, İzmir, Karaköy ve Bursa Şubelerimizle birlikte 120’ye yakın çalışanımızla istihdam sağlama alanında da rakiplerimize göre açık ara öndeyiz. Özdisan, kuruluşundan bu yana Türkiye’deki elektronik sektörünün gelişmesi ve büyümesi için destek olmuş ve gerektiğinde elini taşın altına koymaktan da hiçbir zaman kaçınmamıştır. 30 yılı aşkın süredir, müşterilerimize her zaman en iyi hizmeti en hızlı şekilde sunma, sadece onlardan destek alarak değil onlarla birlikte omuz omuza yürüyerek büyüme ilkelerimizi her şeyin önünde tuttuk ve tutmaya devam edeceğiz. Bundan sonraki dönemde Doğu Avrupa, Rusya, Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetleri’nde de söz sahibi firmalar arasına girmeyi amaçlıyoruz.

Temsilciliğini yaptığınız markalar ve ürün grupları hangileri? - Özdisan’ı, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği, bir nevi Türkiye’nin elektronik komponent süpermarketi olarak düşünebiliriz. 50’ye yakın firmanın Türkiye Distribütörlüğünü yapmaktayız. Çalıştığımız firmaların büyük çoğunluğuyla da 10 yıldan uzun süredir birlikte çalışıyoruz. Bu, aslında firmamızın üreticiler nezdinde ne kadar saygın bir konumda olduğunun da göstergesi kabul edilebilir. Ixys, Fuji,

Kendeil, Panasonic, Samsung, LEM, Excelitas, Samwha, Kemet, Liteon, Panjit ve asıl bu mülakatın konusu olan ve temsilciliklerimizin arasına geçtiğimiz yıl katılan SEOUL SEMICONDUCTOR bu firmalardan sadece bir kaçı.

Seoul firması hakkında bilgi verir misiniz? - Seoul Semiconductor firması 24 Şubat 1992 yılında kurulmuş ve günümüzde dünyanın en büyük ilk beş led üreticisinden biridir. Firma ürünlerini Güney Kore’de üretmekte olup, bu ürünlerini Amerika, Japonya, Almanya ve Güney Kore’de bulunan satış ofisleri sayesinde tüm dünya pazarına sunmaktadır . 10 binin üzerinde patente sahip olan Seoul Semiconductor firması led üretimlerinde kullanılan tüm çipleri kendisi üretmekte ve paketlemeyi de kendisi de yapmaktadır.

Seoul firmasının ürün çeşitleri neler? - Seoul firması Low power, Mid Power, High power, COB ve direkt 220VAC ile çalışabilen ACRICH ve ACRICH2 modülleri; 3020, 3030, 3528, 5050, 5630, 3535, 4040 gibi değişik kasalarda üreticilerin kullanımına sunmaktadır. COB ledler ise 6W, 12W, 18W, 25W, 40W ürün seçeneklerinden oluşmaktadır.

Genel Müdür Yardımcısı Okan Abdi

Satış ve Pazarlama MüdürüGürkan Akçay

Saha Uygulama MühendisiÖner Güneşdoğdu

14

Başarılı insanların farklı yaptığı 12 şey:Başarılı insanlara hepimiz imreniriz ve ilham alırız. Yöntemlerini ve ilerledikleri yolları merak eder, araştırır ve uygulamaya çalışırız. Uzun süreler boyunca yapılan araştırmalar, başarılı insanların birçok ortak özelliği olduğunu, doğru hedefler belirleyebilmek ve doğru adımlar atabilmek için kullandıkları yöntemlerin, birbirine çok benzediğini ortaya koymuş. İşte başarılı insanların uyguladığı yöntemler:

1. Doğru hedefler peşinde koşmak2. Kararlı olmak ve çabuk harekete geçmek3. Meşgul değil üretken olmak4. Mantıklı ve bilinçli karar almak5. Her zaman mükemmeliyetçi olmamak6. Güvenli bölgelerinin dışında çalışmak

7. İşleri basit tutmak8. Küçük ve devamlı gelişmelere odaklanmak9. Gelişimi takip etmek10. Hatalarından ders almak11. Doğru insanlarla vakit geçirmek12. Dengeli bir hayat sürmek

DMY İLH@M Kaynak: Marc and Angel

ÖZDİSAN ÖZEL

Seoul firmasını diğer rakiplerinden ayıran en önemli özellik nedir? - Seoul firması kendisini tamamen aydınlatma led komponentlerine ve yarı mamül üretimine odaklamıştır. Diğer üreticiler gibi piyasaya armatür üretimi yaparak müşterilerine rakip olma düşüncesine sahip değildir. Led üretimini tamamen ANSI standartları çerçevesinde yapmaktadır. Aydınlatma armatür üreticilerinin ihtiyaçlarına yönelik, en uygun lümen/watt veya Lümen/$ performanslı ürünleri çözüm olarak sunulabilmektedir.

Seoul ile iş birliğiniz nasıl gerçekleşti? - Elektronik ürünler artık hayatımızın her alanında. LED’lerin performanslarının artması ve fiyatlarının makul seviyelere gerilemesiyle birlikte aydınlatma sektörü,

elektrik ve elektronik sektörlerinin ortak alanına girmiş bulunuyor. Standart lambaların yerini gün geçtikçe LED’li ürünler ve LED’li armatürler almaya başladı. Gelişen bu sektöre çok geniş satış ağıyla komponent distribütörlüğü alanında Türkiye’nin en büyük firması olan Özdisan’ın da kayıtsız kalması düşünülemezdi. Bu sektörde güçlü ve kalıcı olabilmek için bu alanda kalitesi ve rekabet gücü dünya çapında kabul görmüş, teknolojiyi takip eden değil öncülük eden bir firma ile çalışma isteğimiz, Seoul Semiconductor’ın Türkiye’de pazar payını arttırma isteğiyle örtüştü ve güzel bir iş birliği ortaya çıktı.

“İyi bir ürün üretebilirsiniz ve bunu piyasaya sunmaya çalışırsınız. Ancak, çok iyi bir satış ağınız yoksa maalesef

istediğiniz verimi alamazsınız.”Özdisan’ı, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği, bir nevi Türkiye’nin elektronik komponent süpermarketi olarak düşünebiliriz. 50’ye yakın firmanın Türkiye Distribütörlüğünü yapmaktayız. Çalıştığımız firmaların büyük çoğunluğuyla da 10 yıldan uzun süredir birlikte çalışıyoruz. Bu, aslında firmamızın üreticiler nezdinde ne kadar saygın bir konumda olduğunun da göstergesi kabul edilebilir.

Röportajın tamamını Lightworld dergisi Mart-Nisan sayısında ya da

http://www.lightworld.com.tr/girisimci-gelisimci-ve-yenilikci-firmalari-seciyoruz/ adresinden

okuyabilirsiniz. Bilgi edinmek için [email protected]

adresine mail atabilirsiniz.

15

Nisan ayı içerisinde Alpke çalışanları ise aileleri ile birlikte bir paintball aktivitesi ile stres attılar.

SOSYAL AKTİVİTELER

DES Sanayi Sitesi’nin düzenlemiş olduğu Basketbol Turnuvasına 2014 yılında Özdisan satış ekibi tekrar katılmaktadır. Yapılan ilk maçta Garanti Bankası ekibini 34-19 yenmişlerdir. Ekibimize maçların devamında başarılar dileriz. Özdisan basketbol ekibi geçen sene katıldıkları turnuvada 3., bir önceki sene katılımlarında ise 2. liği göğüslemişlerdi.

Özdisan Basketball team soldan sağa : Halil İbrahim Şenesen, Miraç Bakıcı, Samet Topkara, Hakan Yılmaz, Yusuf Toptaş

16

SOMA

Mayıs ayı ortasında Soma’da yaşadığımız maden faciasında 300’den fazla vatandaşımızın hayatını yitirmesiyle sarsıldık.

Soma’daki maden kazasında yaşamını yitirenlereAllah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.

Bu büyük acıyı en derinden paylaşıyoruz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün Dünya çocuklarına armağan ettiği23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutladık.

Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır. Mustafa Kemal ATATÜRK

GÜNCEL

17

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

Kurtuluş Savaşı’ nın başlangıcı 19 Mayıs 1919’ un 95. Yıldönümünde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı Soma’da hayatını kaybeden madencilerimizin yası ve hüznü içinde bu sene buruk bir anmayla kutladık.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm v e daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! Mustafa Kemal Atatürk

20 Ekim 1927

GÜNCEL

KÜNYE

İmtiyaz Sahibi DMY Elektronik Enerji Petrol İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Adına kurucuları Davut YURTTAŞ ve Mustafa YURTTAŞ

Editor / Yazı İşleri Canan KAYA - [email protected]

Yayın Turu Şirket ici süreli iç iletişim bülteni

Grafik Tasarım / Basım İtalik Ajans Yayıncılık, Reklam ve Matbaa - Tel: 0212 321 21 71

İletişim DMY Elektronik Enerji Petrol İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. DES Sanayi Sitesi 104. Sk. A-07 Blok No. 2 34776 Y. Dudullu / İstanbul Tel: 0216 350 10 20 www.dmyelektronik.comTel: 0216 350 10 20 www.dmyelektronik.com

18

BULMACA

SUDOKU

DOMİNO

ÖRNEKTablodaki kalın çizgilerle belirlenmiş 3x3’lük karelere, 1’den 9’a kadar rakamları birer kez kullanarak yerleştirin. Öyle ki, sonunda tüm tablonun yatay ve dikey olarak 9 rakamlık tüm sütunlarında 1’den 9’a kadarki tüm rakamlar yer almış olsun.

DEDEKTİF ZEKİ

Verilen domino taşlarını, klasik domino oyun kuralları çerçevesinde boş yerlere yerleştirin. (Not: Aynı sayılı taşlar yan yana gelir.)

Dedektif Zeki yetkililerin çözemediği bir tarihi eser kaçakçılığı için görevlendirilir. Dedektifimiz basit gibi görünen dolandırıcığı inceleyince yine zor bir vakâyla karşı karşıya olduğunun farkına varır. Bir müzeden 10 milyon dolar değerinde

heykel çalınmıştır. Basına da yansıyan kaçakçılığı biran önce çözmeye çalışan dedektifimiz Müze müdüresi Şeniz ve yardımcıları Özge ile Emre’yi sorguya alır.Şeniz: “Dün mesai bitiminde müzeden ayrıldım ve olağanüstü bir durumla karşılaşmadım”,Özge: “Şeniz hanım mesai bitmeden müzeden ayrıldı, bence heykeli çalan kendisidir.” Emre: “Heykeli çalan Özge’dir ayrıca dün Şeniz hanım müzede geç saatlere kadar çalıştı” ifadelerini verirler. En az bir kişinin doğru söylediğine göre, heykeli kimin çaldığını bakalım bulabilecek misiniz?

19

BULMACA

KARE BULMACA

ÇÖZÜMLER

ve “Afife Jale” adlı yapıtları bulunan ünlü yazar - Ev. 2. Herkes, yabancılar - Askerler. 3. Hükümdar, şah anlamında erkek ismi - Kahverengi ya da siyah taşıl kömür - Tesadüf. 4. Bir müzik parçasının sevimli ve canayakın çalınacağını anlatır - Deli, kaçık. 5. Yumuşak çelikten yapılmış üzeri kalay kaplı ince sac - Eğitim Enstitüsü (kısaltma) - “... giden avlanır “çıkarını başkalarına zarar vermekte arayan kimse, o zarara kendisi uğrar” anlamında kullanılan bir söz.. 6. Halk şairi - İsteklisi bulunma. 7. Kalsiyumun simgesi - Omuzluk - Bir sızlanma ünlemi - Rütbesiz asker. 8. Tahammül etmek. 9. “... ve Siyah” (H. Z. Uşaklıgil’in romanı) - Sümer su tanrısı - Milli Eğitim Bakanlığı (kısaltma). 10. Bir işin iç yüzü (mecaz) - Giovanni Boccaccio’nun ünlü eseri. 11. Karşılıklı lanet okuma - Şeker yerine kullanılır - Bir nota. 12. Bağda omça sırası - Sapındaki liflerden halat, çuval gibi kaba örgüler yapılan bir bitki. 13. Selenyum (simge) - İlave - Sona erdirme, bitirme. 14. Baryumun simgesi - İş, davranış - Orta Afrika’nın doğu kıyısında ki ülke. 15. Ahmak - Fidan dikilen yer - Bir şeyin niteliklerini övme.

SOLDAN SAĞA1. “Susuz Yaz” hikayesi beyaz perdeye aktarılan, “Tütün Zamanı”, “Yağmurlar ve Topraklar” romanlarının da sahibi ünlü şair ve yazar - Baryumun simgesi. 2. Elekten geçirme - Başkaldıran - Bir şeyin tutacak yeri. 3. Çağ, devir - Yazıt. 4. Vilayet - Berilyumun simgesi - Bir haber ajansı - Temel - Tantalın simgesi. 5. Bir hava taşıtı - Gerçek. 6. Eserleri arasında “Meyhane” ve “Germinal” adlı kitapları bulunan yazar - Su taşıyan kimse. 7. Bir soru sözcüğü - Karışık renkli - Uzakdoğu sporlarında bir derecelendirme sistemi - Fas’ın plaka işareti. 8. Demiryolu - İğdiş edilmek - Özgür. 9. Un, et ve bamya ile yapılan bir Arap yemeği - Türk Malı (kısaltma) - Gösterişli. 10. Kişisel, özel - Kiraya verilerek gelir getiren mülk. 11. Yazılı kâğıt - Küçük ve sevimli. 12. Alkollü bir içecek - Beddua - Yumurtalı bir yemek. 13. İstenen, beğenilen - Bir çoğul eki - Sodyumun simgesi. 14. Gönül verme - Güney Amerika’nın ortabatı kesiminde bir ülke. 15. Engel - İsviçre’de bir nehir - Ateş - Bir binek hayvanı.

YUKARIDAN AŞAĞIYA1. Eserleri arasında “Bozkır Güzellemesi”

DEDEKTİF ZEKİ:En az bir kişinin doğru söylediğine göre Özge ve Emre heykeli çalmıştır. Çünkü Emre ile Özge’nin ifadeleri çelişiyor. Bu durumda Şeniz suçsuzdur.