gramatica_zlati

9
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII GHIRODA / TIMIŞ Instit. ZLATINCA NEAMŢ PROIECT DIDACTIC OBIECTUL : Limba şi literatura română (comunicare) SUBIECTUL : Părţile de vorbire şi de propoziţie TIPUL LECŢIEI : de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor CLASA : a IV-a MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fişe de muncă independentă, planşe, tablă, caiete METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, observaţia, situaţie problematizatoare, munca cu manualul OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 -să-şi reamintească părţile de vorbire învăţăte, prin completarea unui rebus ; O 2 - să realizeze legături interdisciplinare aplicând cunoştinţele diferitelor ştiinţe ; O 3 - să completeze cuvintele potrivite în propoziţii eliptice ; O 4 - să analizeze sintactic şi morfologic cuvintele completate ; O 5 - să folosească corect ortogramele în exerciţii şi să explice utilizarea acestora ; O 6 - să efectueze schema gramaticală a unei propoziţii ; O 7 - să-şi îmbogăţească vocabularul cu sinonimele şi antonimele unor cuvinte ; O 8 - să formuleze diferite tipuri de propoziţii pornind de la imagini date ;

Transcript of gramatica_zlati

Page 1: gramatica_zlati

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII GHIRODA / TIMIŞInstit. ZLATINCA NEAMŢ

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL : Limba şi literatura română (comunicare)SUBIECTUL : Părţile de vorbire şi de propoziţieTIPUL LECŢIEI : de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelorCLASA : a IV-aMIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fişe de muncă independentă, planşe, tablă, caieteMETODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, observaţia, situaţie problematizatoare,

munca cu manualulOBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 -să-şi reamintească părţile de vorbire învăţăte, prin completarea unui rebus ; O2 - să realizeze legături interdisciplinare aplicând cunoştinţele diferitelor ştiinţe ;

O3 - să completeze cuvintele potrivite în propoziţii eliptice ;O4 - să analizeze sintactic şi morfologic cuvintele completate ;O5 - să folosească corect ortogramele în exerciţii şi să explice utilizarea acestora ;O6 - să efectueze schema gramaticală a unei propoziţii ;O7 - să-şi îmbogăţească vocabularul cu sinonimele şi antonimele unor cuvinte ;O8 - să formuleze diferite tipuri de propoziţii pornind de la imagini date ;O9 - să alcătuiască câte o propoziţie în care un substantiv să îndeplinească diferite funcţii în propoziţie ;O10 - să compună propoziţii după cerinţe şi scheme date .

BIBLIOGRAFIE: - Gardin, Maria, Gardin, Florin, Berechet, Daniela, Berechet, Florin, Limba română, Ed. Paralela 45, Piteşti; - Şerdean, Ioan, Didactica limbii române în şcoala primară, Editura Teora, Bucureşti, 1998; - Şerdean, Ioan, Metodica predării limbii române la clasele I-IV, E. D. P., Bucureşti, 1982; - Peneş, Marcela, Molan, Vasile, Limba română, manual pt. cls. a IV, Editura Aramis, Bucureşti, 1996; - Cismaru, Dana, Popescu, Renatte, Gramatica limbii române - fişe de lucru, Ed. Waldpress, Timişoara.

Page 2: gramatica_zlati

ETAPELE LECŢIEI

CONŢINUTURILE ÎNVĂŢĂRIIACTIVITATEA

ÎNVĂŢĂTORULUIACTIVITATEA ELEVULUI

METODE PROCEDEE

MIJLOACE DE

ÎNVĂŢARE

OB.OP.

Organizarea clasei - se împart fişele - elevii îşi pregătesc rechizitele necesare activităţii

- conversaţia- fişe- rechizite şcolare

Reactualizarea cunoştinţelor

- verificarea temei pentru acasă - numeşte elevii care vor citi cuvintele analizate din text

- unii citesc, ceilalţi urmăresc corectitudinea celor afirmate de aceştia

- observaţia - demonstraţia

- caietele elevilor

- completarea unui rebus cu cerinţe vizând părţile de vorbire şi cele de propoziţie

- dirijează atenţia elevilor spre fişa de pe bancă şi dă scurte explicaţii referitoare la completarea căsuţelor rebusului

- observă fişa şi rezolvă cerinţele - conversaţia - observaţia - exerciţiul

- fişă-rebus

O1

- verificarea completărilor de pe fişa cu rebusul primit la începutul orei

- numeşte copiii care vor răspunde la cele patrusprezece cerinţe ale rebusului

- citesc de pe fişă completările făcute şi corectează acolo unde este greşit

- citire selectivă - exerciţiul

- fişă-rebus

-scurtă recapitulare teoretică a părţilor de vorbire şi prop. învăţate

- cere elevilor să definească părţilor de vorbire învăţate

- răspund la cerinţele învăţătorului, oral - conversaţia

Consolidarea, restructurarea cunoştinţelor

- completarea cuvintelor care lipsesc din propoziţiile scrise pe tablă înaite de oră

- arată textul scris pe tablă explicând cerinţa

- citesc textul cu atenţie şi completează oral şi în scris cuvintele care lipsesc - îşi reamintesc noţiunile necesare pentru completare, din domeniul istoriei, geografiei, educaţiei civice.

- conversaţia - observaţia - exerciţiul-situaţii problematizatoare

- text scris pe tablă

- cretă colorată O2

O3

- analizarea morfologico-sintactică a cuvintelor completate

- indică elevilor faptul că înaite de a trece la analiza cuvintelor, trebuie să pună intrebarea, să răspundă corect şi să sublinieze corespunzător partea de propoziţie respectivă- coordonează activitatea, punând întrebări ajutătoare la nevoie

- analizează oral şi în scris cuvintele completate (Mihai Viteazul, al nouăsprezecelea, izvorăsc, copilului, înconjurător)

- observaţia - demonstraţia - exerciţiul

- tablă - caiete

O4

- exerciţii vizând folosirea corectă a unor ortograme şi explicarea modului de scriere a acestora

- scrie pe tablă câte un enunţ cu ortograme pentru fiecare din cele trei grupe de elevi- cere tăierea variantei incorecte şi explicarea orală a scrierii corecte

- scriu enunţul cu ortogramele corespunzătoare grupei, în caiete

- observă cele două variante existente, citesc textul şi aleg forma corectă- un membru al grupei explică oral alegerea făcută

- observaţia - exerciţiul - situaţii problematizatoare

- explicaţia

- tablă- caiete

O5

Page 3: gramatica_zlati

- observarea imaginilor componente ale unei planşe şi alcătuirea de propoziţii afirmative, interogative, exclamative, simple, dezvoltate, după imaginile observate- alcătuirea schemei unei propoziţii

- dirijează atenţia şi spiritul de observaţie al elevilor spre imaginile tabloului- solicită alcătuirea de propoziţii orale după imaginile respective

- observă imaginile tabloului

- alcătuiesc propoziţii orale conform cerinţelor- scriu pe tablă şi în caiete o propoziţie şi alcătuiesc schema ei

- observaţia - exerciţiul - situaţii problematizatoare

- tablă- caiete- planşă

O6

O8

- recunoaşterea răspunsului unor ghicitori- alcătuirea de propoziţii în care unul din răspunsuri să îndeplinească diferite funcţii sintactice (subiect, nume predicativ, atribut, complement)

- prezintă ghicitorile

- spune cerinţa - pune întrebări ajutătoare pentru ca elevii să-şi amintească rolul unui substantiv în propoziţie

- analizează enunţul ghicitorilor şi recunosc răspunsurile : semaforul, creionul, trandafirul- îşi aleg unul din răspunsuri - alcătuiesc câte o propoziţie în care acel cuvânt să îndeplinească funcţiile sintactice cerute - propoziţiile se scriu pe tablă şi în caiete şi se subliniază corespunzător

- conversaţia- observaţia- comparaţia - exerciţiul- munca independentă- demonstraţia

- ghicitori

O9

- completarea unor fişe cu antonimele şi sinonimele unor cuvinte

- alegerea unui cuvânt antonim şi a unui cuvânt sinonim şi alcătuirea unei propoziţii dezvoltate

- distribuie fişele - explică pe scurt ceea ce trebuie efectuat - verifică frontal cuvintele completate de elevi- ajută la alegerea celor două cuvinte care să intre în alcătuirea propoziţiei dezvoltate

- citesc conţinutul fişelor - completează cuvintele cu acelaşi sens şi cele cu sens opus

- alcătuiesc mai multe variante de propoziţii dezvoltate, oral- una din ele se va scrie pe tablă şi în caiete

- citirea în gând - observaţia- exerciţiul - munca independentă

- fişe de muncă independentă

O7

- alcătuire de propoziţii în care unele cuvinte să îndeplinească anumite cerinţe

- solicită elevii în alcătuirea câte unei propoziţii în care : - subiectul să fie multiplu, exprimat prin substantive comune, nr. plural, gen

masculin ; - subiectul să fie exprimat prin pronume personal, gen masculin, pers. a III-a nr. singular ; - predicatul să fie nominal, format din verbul ,, a fi” la timp trecut şi un adjectiv .

- stabilesc mai întâi partea de propoziţie care îndeplineşte cerinţele cerute - alcătuiesc propoziţii simple sau dezvoltate, fiind atenţi la acordul dintre subiect şi predicat- subliniază în fiecare propoziţie cuvântul sau cuvitele respective, verificând corectitudinea efectuării exerciţiului

- conversaţia - exerciţiul- situaţii problematizatoare

- explicaţia

- tablă - caiete

O10

Page 4: gramatica_zlati

- construirea de propoziţii după scheme date :

S PCA PC SA p v s s v s s a

- analizează, punând întrebări ajutătoare, componenţa fiecărei propoziţii cerute- ascultă exemplele date de elevi şi discută impreună cu ei corectitudinea propoziţiilor formate - scrie pe tablă una din propoziţiile corecte şi numeşte un elev pentru sublinierea părţilor de propoziţie

- sunt atenţi şi observă părţile din care trebuie să fie alcătuită fiecare propoziţie

- construiesc propoziţii şi le analizează oral şi frontal pentru a verifica corectitudinea celor alcătuite

- scriu în caiete una din propoziţiile corecte şi fac sublinierile necesare

- observaţia - exerciţiul - demonstraţia - situaţii problematizatoare

- explicaţia

- tablă- caiete- planşe cu schema propoziţiilor

O10

Momentul final

- tema pentru acasă

- evaluarea activităţii elevilor

- li se distribuie elevilor câte o fişă cu un alt rebus,având titlul : ,, O parte de vorbire ...”- se dau scurte explicaţii la ceea ce au de făcut - se fac aprecieri asupra activităţii elevilor şi se notează în mod special activitatea celor activi

- sunt atenţi la fişa primită şi completează oral unul – două cuvinte din cele care trebuie completate

- observaţia - conversaţia - exerciţiul

- fişe de muncă independentă

O1

TEXTE SCRISE PE TABLĂ1. Prima Unire a Ţărilor Române a realizat-o ......................................... 2. Revoluţia condusă de Tudor Vladimirescu a avut loc în secolul ...... . 3. Oltul şi Mureşul .....................din Carpaţii Orientali, vârful Hăşmaşul Mare . 4. O.N.U. este organizaţia care apără drepturile .......................... .5. Mediul ................... trebuie protejat .

La/L-a noapte o să stea de pază, pentru că la/l-a mâniat peste masură .Moş Crăciun nea/ne-a adus multe dulciuri şi multă nea/ne-a .Ele sar/ s-ar coarda, însă sar/ s-ar duce să vadă şi filmul .

GHICITORICu trei ochi în trei culoriE atent la trecători .Şi-ţi arată fără grai,Când să treci şi când să stai . Semaforul

Drept, înalt şi subţirel, Cu veştmânt de lemn pe el .Are vârful de cărbune,Pe hârtie multe spune . Creionul

Are floare, Şi ghimpi are,Şi parfumul cel mai tare . Trandafirul

FIŞĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ Cuvinte cu acelaşi înţeles Cuvinte cu înţeles opus

a prevesti - .................................... colb - .............................................

cuvios - ......................................încuviinţare - ..............................

sănătos - ...................................sărac - .......................................

curajos - ...................................tăcut - ......................................

Page 5: gramatica_zlati

sihastru - ....................................... ilustru - ...................................... scurt - ....................................... leneş - ......................................

Page 6: gramatica_zlati

FIŞĂ - REBUS

Completând corect, pe verticala A-B veţi descoperi urarea potrivită înaintea fiecărei vacanţe .

A1

23

45

67

89

1011

1213

14 B

1. Parte de vorbire care arată acţiunea, starea, existenţa ; 2. Denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii ;3. Exprimă însuşirea substantivelor ;4. Unu, doi, prima, a doua ;5. Eu, tu, el, ea ;6. Este format din una sau mai multe silabe ;7. Pronume care înlocuieşte substantivul ,, sora ” ;8. Parte de propoziţie care răspunde la întrebarea ,, ce face ? ’’ ;9. Propoziţie care pe lângă subiect şi predicat are şi părţi secundare de propoziţie ;10. Atributul şi complementul sunt părţi ..................... de propoziţie ;11. Subiectul şi predicatul sunt părţi de propoziţie ........................... ;12. Răspunde la întrebarea „ cine ? ” ;13. O comunicare cu un singur predicat ;14. Propoziţia .................. este formată din subiect şi predicat .