finding load requirements ppt
-
Upload
syed-wajih-ul-hassan -
Category
Documents
-
view
251 -
download
0
Transcript of finding load requirements ppt
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
1/22
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
2/22
By
NS MUHAMMAD WAQAS YOUNAS
NS SYED WAJI-UL-HASSAN
NS KAMRAN SIDDIQUE
NS MUNEEB AHMED
PC TALHA NASIR
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
3/22
What is cooling load ????
Cooling load is the rate at which heatmust be removed from the air to
maintain temperature[1]
There are different methods that can be usedfor the calculation of the cooling load:
1) Transfer function method
2) CLTD/SCL/CLF methodA brief description of these methods is given in
next slides
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
4/22
Method adopted:
1)Transfer function method:
It is a computer based method which is used tosolve the problems entirely and is more
complicated.2)CLTD/SCL/CLF method:
It is basically a hand made calculation method
which is based on the results of the transfer
function method.
We have adapted CLTD method in our
calculation of the cooling load.
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
5/22
Factors taken in to account:
The following factors are taken in to account duringthe cooling load calculation:
a) Walls
b) Windows
c) Roofd) People
e) Lights
f) Equipments
g) Infiltration / ventilation
Each of the above factor is considered duringthe cooling load calculation
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
6/22
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
7/22
Humidity:
Relative humidity outside=0.40
Relative humidity inside=0.30
Using psychometric chart
Outside specific humidity=0.032 Inside specific humidity=0.006
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
8/22
Walls:Area of walls:
North wall=2280 ft2or 211.812 m2
South wall=3044 ft2 or 282.79 m2 East wall=3106.4 ft2or 288.59 m2
West wall= 801.6 ft2or 74.47m2
Thermal resistances:
Contact resistance(air film):
Rair=0.044
Resistance of cement:
Rcement=L/K=0.0254m/0.72=0.03527
Resistance of brick:
Rbrick=L/K=0.2286m/0.32=0.714
Resistance of air inside:
Rinside air=0.12
Total resistance: Rtot=0.91327
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
9/22
CLDT calculations:Over all heat transfer co-efficient:
U=1/ Rtot=1/0.91327=1.09496
CLTD for walls:
From tables
For a 100 mm common brick there is C4
For plaster,C4=5At 12:00 noon;
CLTD(north)=5
CLTD(south)=7
CLTD(east)=22
CLTD(west)=5
Corrected CLTD =CLTD+(25.5- Tinternal)+(Tm-39.9)
Where
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
10/22
So,
Corrected CLTD=CLTD+13.95
Corrected CLTD(north)=5+13.95=18.95
Corrected CLTD(south)=7+13.95=21.95 Corrected CLTD(east)=22+13.95=35.95
Corrected CLTD(west)=5+13.95=18.95
Heat rate:Q=UA (corrected CLTD)
Q north walls=1.09496*211.812*18.95=4394.99
Q south walls=1.09496*282.79 *21.95=6796.68
Q east walls=1.09496*288.59 *35.95=11360
Q west walls=1.09496*74.47*18.95=1545.22
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
11/22
Windows:
Areas of windows:Area of north windows=456ft2
Area of south windows=456ft2
Total area of both sides windows=912ft2 or 84.73m2
CLTD for glass:
Taking at 12:00 noon = 5
Corrected CLTD=5+13.95=18.95
U=5.9, from tables for single glass for summerQglass windows=UA(corrected CLTDC)
=5.9*84.72*18.95
= 9472.1196
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
12/22
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
13/22
Athletes
According to ASHRAE fundamentals 1993 page 26.8,
for athletes in a gymnasium
Qathletes=525 watts
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
14/22
Lights:Factor=0.95
Total bulbs=42
Power of single bulb=250 wattTotal power=42*250
Note: it is case of category C where single story vinyl flooring is
done. Here for 12 hours noonFor other appliances:Factor=0.93
No of exhaust=6
No of ceiling fan=5Qexhaust=30 watts*6=180watts
Qcieling fan=55 watts*5=275watts
Qexhaust + Qcieling fan=180+275=455
Qapplainces=455*0.93=423.15watt
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
15/22
Ventilation and infiltration air:
Qsensible=1.23Q(TouterTinternal)Where,
No of person = 300
Ventilation per person =7.5 litres/second
Q=total ventilation required
=300*7.5=2250litrs/second
Touter=44oC
Tinternal=25o
CSo,
Qsensible=1.23*2250(44 25)=52583watts
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
16/22
Qlatent=3010*Q*(wo-wi)
Where
Wo=outside specific humidity=0.032
Wi=in side specific humidity=0.006
Qlatent=3010*2250*(0.032-0.006 )=176085watt
Ventilationandinfiltration air:
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
17/22
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
18/22
Total cooling load:
Q = Qwalls total+ Qglass windows+ Qpeople+Qathletes +Qlights+Qapplainces+Qsensible+Qroof
=24096.89+9472.1196+36000+525+9975
+423.15+52583+176085+27211.728
soQtotal=336372 watt
or 96 tons
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
19/22
how much time is required for
cooling:
Q=m*Cp*(T0-Ti) = (air*Vroom)*Cp*(T0-Ti)
= (1.2*11576)*1.005*103*(50-25.5)=342036*103
j
But
Already calculated/recommended
Qtotal=336372 watts or 96 tons
Time=Q /Qtotal= 1017seconds=17minutes.
So system should be turned on a maximum of
17 minutes prior.
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
20/22
Steps to reduce cooling load:
Since the cooling load is too large, soit is a good decision to use the central
air conditioning unit, instead of so
many small split or window ACs.
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
21/22
-
8/13/2019 finding load requirements ppt
22/22