Elena Proiect Joc Logic
Transcript of Elena Proiect Joc Logic
Proiect didactic
Data: 27.04.2010;
Grupa: pregatioare B;
Gradinita: cu program prelungit nr.18 Iasi;
Educatoare: Aurica Amariei;
Propunator: Cretu Elena Madalina;
Tema:Cine planifica/organizeaza o activitate?
Subtema:Cartea, prietena mea!
ADE : DS-activitate matematica;
Forma de realizare: Joc logic- Detectivii;
Tipul de activitate: consolidare;
Forma de organizare: frontal, în echipe;
Scopul activitatii: consolidarea cunostiintelor copiilor referitoare la forma, grosimea, marimea, culoarea pieselor
si construirea de multimi pe baza unuia din atributele de baza; cultivarea atentiei si a spiritului de observatie;
Obiective operationale:
O1: sa recunoasca atributele pieselor geometrice;
O2: sa separe piesele trusei dupa insusirea solicitata:forma, culoare, marime, grosime;
1
O3: sa sesizeze greselile existente în urma separarii pieselor;
O4: sa verbalizeze actiunea facuta;
O5: sa utlizeze un limbaj matematic adecvat;
Sarcina didactica: Sa identifice şi sa denumeasca corect atributele pieselor geometrice: formă, culoare, mărime,
grosime;
Regulile jocului: Copiii vor selecta piesele conform cerinţei şi vor verbaliza acţiunea făcută: ,,am separat piese mari şi
piese mici”, etc. La sesizarea fiecarei greseli copii lanseaza un semnal prin ridicarea maini sau rostesc cuvantul “nu”.
Elemente de joc: aplauze,inchiderea si deschiderea ochilor, intrecerea.
Strategii didactice:
metode si procedee: conversatia, explicatia, munca independenta, algoritmizarea, problematizarea;
mijloace didactic: trusa Dienes , 4 cercuri mari , fise , creioane colorate.
Material bibliografic: Dima Silvia,Pâclea Daniela,Ţârcă Elena ,,Jocuri logico – matematice pentru preşcolari şi
şcolari mici”Bucureşti 1998.
Durata: 35-40’.
TE ROG SA CITESTI CU MARE ATENTIE SI SA CORECTEZI GRESELILE DE REDACTARE.
Completeaza la evaluare cu: capacitatea de a....+ obiectivul urmarit
2
DEMERSUL DIDACTIC
Secventele
activitatii
Continutul
stiintific
Strategii
didactice
Evaluare
1.Organizarea
activităţii
- aerisirea sălii de grupă;
- măsuţele vor fi aranjate sub formă de clasă;
- pregatirea materialului pe măsuţe (fise,
creioane,trusa Dienes în fata clasei);
- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă;
-stabilirea ordinii şi disciplinei.
Conversatia
2. Captarea
atenţiei
Se prezinta trusa Dienes si se cere copiilor s a
recunoasca
Conversatia Se apreciaza
recunoasterea
atributelor
pieselor
geometrice
3
3. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Astăzi, copii, în activitatea noastră ne vom juca
de-a “detectivii”, iar voi trebuie sa separati
piesele trusei dupa forma, marime,
grosime,culoare; sa sesizati greselile existente in
urma separarii pieselor si sa verbalizati actiunea
facuta.
Conversatia
4.Reactualizarea
cunoştinţelor
Ce contine trusa Dienes?
Câte piese are trusa Dienes?(48)
Prin ce se deosebesc ele?(forma, culoare,
marime, grosime)
Se va preciza că piesele nu sunt toate la fel; ele
difera pentru ca nu au aceeaşi formă, culoare,
mărime, grosime.
Se reamintesc variabilele pieselor:
Forma: rotund, triunghi, dreptunghi, patrat;
Culoarea: rosu, galben, albastru;
Marimea: mare, mic;
Conversatia Se apreciaza
raspunsurile
4
Grosimea: gros, subtire;
5.Prezentarea
conţinutului
şi dirijarea
învatarii
1. Explicarea regulilor jocului
Educatoarea, care este conducătorul jocului
explică copiilor că vor trebui să separe toate
piesele trusei dupa forma, culoare, marime,
grosime si sa le aseze in casuta corespunzatoare.
La sesizarea fiecarei greseli copii lanseaza un
semnal prin ridicarea maini sau rostesc cuvantul
“nu”.
2. Jocul de probă
Voi face un joc de proba pentru a verifica daca
prescolarii au inteles modul de desfasurare a
jocului.
Vom stabili împreuna criteriul de separare, iar
copiii numiti de mine vor lucra si apoi vor
verbaliza actiunea facuta.
Conversatia
Explicatia
Copii trebuie sa
separe piesele
trusei dupa
insusirea
solicitata:forma,
culoare, marime,
grosime
CAPACITATEA
DE A
SEPARA......
6. Obţinerea 3. Executarea jocului propriu-zis ALGORITMIZAREA CAPACITATEA
5
performanţei
Dau semnalul de începere a jocului si vom stabili
pe rand cele patru atribute, dupa care vom separa
piesele si le vom aseza in casuta potrivita:
a)separam piesele dupa forma(4 casute- 4copii)
b)separam piesele dupa marime(2 casute-2copii)
c)separam pisele dupa culoare(3casute-3copii)
d)separam piesele dupa grosime(2casute-2copii)
Pentru fiecare atribut solicitat, copiii vor lucra
verbalizând actiunea facuta si vor descoperi apoi,
greselile facute intentionat de mine sau chiar de
ei.
Le voi cere sa respecte regulile jocului.
Se va lucra pe covor, asezâd piesele în casuta
(cercul) potrivita.
EXERCITIUL
CONVERSATIA
DE A .......
7.Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
4. Complicarea jocului
Se impart copiii în doua echipe; fiecare echipa
va ascunde pe rând câte 1-2 piese, iar echipa
Problematizarea
CONVERASATIA
CAPACITATEA
DE A
SESIZA....Copii
6
adversa trebuie sa ghiceasca ce piesa lipseste,
denumind toate atributele piesei respective,
identificând si casuta de unde a fost luata piesa.
trebuie sa
sesizeze greselile
existente în urma
separarii pieselor;
8.Evaluarea Fiecăre copil va primi câte o fişă de muncă
independentă şi creioane colorate si va avea de
rezolvat urmatoarea sarcina:
,,Coloreaza cu rosu toate piesele mici si cu
albastru numai rotundurile mari.”
Se verifica daca au rezolvat corect sarcina
didactica.
Munca independenta
10.Încheierea
activităţii
Se fac aprecieri generale asupra modului în care
s-au comportat copiii la activitate, au lucrat la
măsuţe şi au rezolvat sarcina de pe fişă.
Conversatia
7
8