DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O...
Transcript of DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O...
1
DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT
I. OPĆI PODATCI O VJERONAUČNOM SATU
Škola: OŠ „Vladimir Nazor“, Đakovo
Razred: 6.razred
Vjeroučitelj/ica: Anamarija Josipović
Nastavna cjelina: Crkva – novi Božji narod
Nastavna tema: Vjernici laici u Crkvi
Nastavna jedinica: Područja djelovanja vjernika laika
Ključni pojmovi: vjernici laici, područja djelovanja vjernika laika, Ivan Merz, II. vatikanski
sabor i vjernici laici
Cilj: Naučiti da smo svi, prema svojim sposobnostima, pozvani graditi Crkvu Kristovu.
Ishodi:
Obrazovno (kognitivno) područje:
Učenik će moći:
- ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga u Crkvi
- dati primjer područja djelovanja vjernika laika
- prikazati u kratkim crtama živote i zalaganja pojedinih vjernika laika (bl. Ivan Merz,
Marica Stanković, Majka svetica Ivanka Beretta Molla, bl. Bračni par Guerin)
Odgojno (afektivno) područje:
Učenik će moći:
- biti spreman ugrađivati svoje talente u Crkvu
- prihvaćati i uvažavati tuđa stajališta i mišljenja
Djelatno (funkcionalno) područje:
Učenik će moći:
- prepoznati i imenovati vlastite talente koje je pozvan ugrađivati u Crkvu
Metodički sustav: Heuristički metodički sustav
Oblici rada: frontalni, individualni, grupni rad
Aktivnosti učenika: moliti, razgovarati, čitati i raditi na tekstu, pisati, izlagati, rješavati radni
list
Nastavne metode: molitveno izražavanje, usmeno izlaganje, čitanje i rad na tekstu, pismeno
izražavanje
Nastavna sredstva i pomagala: ploča, kreda, udžbenik, radna bilježnica, radni listići,
Korelacija:-
2
Plan ploče:
Područja djelovanja vjernika laika
Pitanja za provjeru ishoda:
-Tko su to vjernici laici?
-Navedi primjere područja djelovanja vjernika laika.
-U kratkim crtama prikaži živote izabranih vjernika laika i područja djelovanja.
-Navedi koje svoje talente možeš i želiš ugraditi u Crkvu.
Izvori za pripremanje nastavnika: Pozvani na slobodu, udžbenik za katolički vjeronauk
šestoga razreda osnovne škole, KS, Zagreb, 2014., Pozvani na slobodu, radna bilježnica za
katolički vjeronauk šestoga razreda osnovne škole, KS, Zagreb, 2014., Pozvani na slobodu,
priručnik za vjeroučitelje, KS, Zagreb, 2004., Božidar Nagy, Ivan Merz-odgojitelj kršćanske
mladeži, članak objavljen u Kateheza 23(1999)3, str.254-269 (u ovoj pripremi dijelovi
članka), Meditativni tekst Biti Isusov svjedok od Josipa Šimunovića (tekst iz Mak-a- Novi
zavjet
www.wikipedija.org/Blaženi Ivan Merz
Izvori za pripremanje učenika: Pozvani na slobodu, udžbenik za katolički vjeronauk šestoga
razreda osnovne škole, KS, Zagreb, 2014., Pozvani na slobodu, radna bilježnica za katolički
vjeronauk šestoga razreda osnovne škole, KS, Zagreb, 2014.
II. GLOBALNA STRUKTURA SATA
1. Molitveno - meditativni početak
2. Motivacija
3. Najava teme
4. Otkrivanje i razumijevanje sadržaja (samostalnim radom učenika)
5. Sistematizacija
6. Aktualizacija
7. Molitveno - meditativni završetak
III. TIJEK SATA
1.Molitveno – meditativni početak
Učenike pozvati da se udobno smjeste. Tko želi može zatvoriti oči. Razmišljati o tekstu uz
tihu glazbu. Učenicima pročitati Biti Isusov svjedok.(prilog 1.) Učenike ostaviti kratko
vrijeme u tišini zatim izmoliti Slava Ocu.
2. Motivacija
Pozvati učenike da u bilježnicu zapišu što više asocijacija na pojmove dar i služba, u zadanom
vremenu (2 min). Nasumce odabrati neke učenike koji će pročitati svoje asocijacije.
Poslušajte što o darovima i službama govori sv. Pavao u 1 Kor12,4-11.
3
O čemu govori NZ tekst? Daruje li Bog darove-talente samo onima koji će se zarediti i postati
svećenici ili časne sestre? Tko su vjernici laici?
Svatko od nas, od Boga je primio različite darove i službe koje treba darovati svojoj
kršćanskoj zajednici. Različiti su darovi, različite službe, ali svi služe dobru cijele zajednice.
3. Najava teme
Na današnjem satu upoznat ćemo se sa vjernicima laicima koji su svoje darove iskoristili na
dobro svoje kršćanske zajednice. Naučit ćemo i na koji način su oni slijedili i naviještali
Krista. U bilježnice zapisati naslov Područja djelovanja vjernika laika.
4. Otkrivanje i razumijevanje sadržaja (samostalnim radom učenika)
Učenike podijeliti u skupine. Objasniti im da će kroz rad u skupinama otkriti na koji način su
izabrani vjernici laici naviještali Krista. Ponoviti učenicima pravila za rad u skupinama (svi
rade, dogovaraju se, govore tiše da ne ometaju jedni druge). Sve skupine će imati zadatak
predstaviti vjernika laika u JA obliku, odgovoriti na pitanja. (radni listovi prilog 6.)
1. Skupina: bl. Ivan Merz (prilog 2.)
2. Skupina : Marica Stanković (prilog 3.)
3. Skupina: Bračni par Guerin (prilog 4.)
4. Skupina: Majka svetica Ivanka Beretta Molla (prilog 5.)
Nakon što završe rad u skupinama ili istekne predviđeno vrijeme, slijedi izlaganje učenika.
Dok učenici izlažu, pozvati ostale učenike da pažljivo prate izlaganja. (Napomenuti učenicima
koji će zapisivati na ploču da će to učiniti nakon što sve skupine izlože svoje radove).
5.Sistematizacija
Učenicima dati zadatak da u bilježnicu nacrtaju cvijet sa 5 velikih latica. U sredinu cvijeta
napisati VJERNICI LAICI, u svaku laticu pisat će najvažnije o svakom vjerniku laiku(ono što
budu pisali učenici pojedinih skupina zaduženi za pisanje)
6.Aktualizacija
Po primjeru ovih blaženih i svetih vjernika laika naučili smo da smo svi, po krštenju, pozvani
na svetost. Bog nam je darovao različite darove koje bi trebali staviti i u službu svoje
kršćanske zajednice. Možete li prepoznati koje darove-talente je vama Bog dao? Želite li ih
staviti u službu svoje zajednice? U praznu laticu u cvijetu zapišite darove – talente koje vam
je Bog dao, a posebno istaknite onaj koji bi željeli staviti u službu svoje kršćanske zajednice.
Ukoliko bude vremena učenici koji žele mogu pročitati što su zapisali.
7.Molitveni završetak
Prekrižiti se.
4
Prilog 1.
BITI ISUSOV SVJEDOK
Biti Isusov znači živjeti Njegov stil života u svijetu koji me okružuje.
Ja nisam Isusov samo u nekim trenutcima života ili određenim prigodama.
Ne! Njegov sam uvijek i zato moram davati svjedočanstvo svojim životom
svima oko sebe da sam Isusov.
No više puta mi to ne ide od ruke.
Nisam uvijek baš ja kriv, ali u većini slučajeva …
Znao je Isus što će biti s Njegovim učenicima tijekom stoljeća i stoljeća.
Znao je što će ih sve zadesiti,
kakva će se mišljenja širiti svijetom i kakvim će se pogledom gledati oni
koji će nositi Njegovo ime.
Zato je za njih molio.
Budući da sam danas Isusov učenik,
Isus je molio i za mene.
I meni su potrebne Isusove molitve.
Nije uvijek lako svjedočiti.
Mnogi ne žele prihvatiti Isusa kao Put, Istinu i Život,
pa te gledaju kao čudaka iz nekog prošlog vremena.
Ali unatoč njihovim razmišljanjima želim biti Isusov učenik i svjedok u svom vremenu i
prostoru.
Znam komu vjerujem i tko je za mene Isus.
Samo Ga molim da mi u sve dane života bude potpora,
da bih zaista mogao biti svjetlo Neba na zemlji,
bez obzira na to što me može zadesiti i bez obzira na ljude koji za Njega neće ni čuti.
Josip Šimunović
5
Prilog 2.
Ivan Merz rodio se u Banja Luci 16.prosinca 1896. Bio je jedinac. Otac, austrijski časnik, bio
je šef željezničke postaje u Banja Luci. Mladi Ivan odgajan je u liberalnoj sredini. Gimnaziju
je završio u rodnom mjestu. Nakon mature, pohađao je tri mjeseca vojnu akademiju, a potom
započeo studij prava na bečkom sveučilištu. Prvi svjetski rat prekida mu studij. Mobiliziran
je. Proživljava sve strahote rata na fronti u Italiji od 1916.-1918. Nakon rata nastavlja studij
književnosti u Beču i dovršava ga u Parizu. Po završetku studija dolazi u Zagreb gdje postaje
profesor francuskog jezika i književnosti na Nadbiskupijskoj klasičnoj gimnaziji. Kao prvi
laik u Hrvatskoj studira filozofiju i teologiju pod vodstvom isusovaca nastojeći se tako što
bolje osposobiti za svoj apostolski rad.
Razmišljanjem, studijem dolazi do spoznaje o istinitosti kršćanske vjere. Potpuno se
dariva Kristu načinivši kao laik zavjet vječne čistoće. Sve svoje slobodno vrijeme posvećuje
odgoju hrvatske mladeži u katoličkoj organizaciji „Hrvatski Orlovski Savez“ kojoj je dao
geslo „Žrtva-Euharistija-Apostolat“. Kao katolički intelektualac riječju i perom oduševljava
mlade i odrasle za Krista i Crkvu. Jedan je od prvaka liturgijskog pokreta među Hrvatima.
Svojim apostolskim radom i svojom opsežnom spisateljskom djelatnošću u katoličkom
tisku ostavio je dragocjenu duhovnu baštinu koja je postala izvor nadahnuće budućim
naraštajima.
Ivan Merz bio je čovjek žive vjere, iskrene molitve, samoodricanja, dnevne pričesti,
predanog trpljenja, široke naobrazbe, bliz ljudima i svakom je čovjeku iskazivao kršćansku
ljubav. Svirao je glasovir i violinu. Aktivno se bavio sportom. Igra tenis, vozi bicikl,bavi se
gimnasticiranjem šahom, klizanjem na ledu i kuglanjem.
Posebno je štovao Gospu Lurdsku od koje je dobio znatne milosti u svom duhovnom
životu. Čovjek predanog trpljenja, znao je prihvatiti križ kad mu ga je Gospodin poslao, a svoj
je život okrunio žrtvom svog mladog života. Svjestan da Bog želi da mlad umre, prihvaća tu
smrt i prikazuje Bogu sebe i svoj mladi život kao žrtvu za hrvatsku mladež.
Umro je u Zagrebu 10.svibnja 1928. godine u 32.godini života na glasu svetosti.
1958.godine započet je biskupijski postupak za njegovo proglašenje blaženim. 1977.godine
6
njegovi posmrtni ostatci preneseni su u Baziliku Srca Isusova u Zagrebu u kojoj se redovito
pričešćivao.
Prilog 3
7
8
Prilog 4.
9
Prilog 5.
10
Prilog 6.
11
1. Skupina
BLAŽENI IVAN MERZ
- Pročitajte tekst o bl. Ivanu Merzu.
- Dopunite radni list podatcima iz teksta.
- Odgovorite na pitanja.
- Odgovore na pitanja zapisat ćete u jednu laticu na ploči. Odredite tko će pisati
Zovem se ___________________ ______________________. Rođen sam ______________
godine u _______________ ________________. Gimnaziju sam završio u
_________________. Nakon mature pohađao sam _________________ akademiju, a zatim
započeo studij ______________ u Beču. Nakon I. svjetskog rata nastavio sam studij
______________ u Parizu.Po završetku studija dolazim u Zagreb gdje sam postao profesor
________________________________________ na Nadbiskupijskoj
______________________________. Kao prvi laik studirao sam _________________ i
______________. Načinio sam i zavjet ___________ _______________. Svoje slobodno
vrijeme posvetio sam odgoju ______________ _____________________ u organizaciji
„_______________________ __________________ _________________“. Svirao sam
______________________ i __________________. Aktivno se bavim
sportom:_________________, ______________________, _________________...
Bio sam svjestan da ću _________________ mlad, prihvatio sam smrt i prikazao Bogu sebe
za ______________ za hrvatsku _______________.
Ivan je umro na glasu svetosti,______________________ u ____________________. Imao je
samo ____________ godine.
Pitanja:
1. Kada se rodio a kada umro van Merz?
2. Kome je posvetio svoj život?
3. Po čemu se isticao kao vjernik laik?
Odgovori na pitanja:
1.
12
2. Skupina
MARICA STANKOVIĆ
Zadatci:
- Pročitajte tekst o Marici Stanković.
- Dopunite radni list podatcima iz teksta.
- Odgovorite na pitanja.
- Odgovore na pitanja zapisat ćete u jednu laticu na ploči. Odredite tko će pisati.
Zovem se ________________ __________________. Rođena sam __________________
godine u Zagrebu. Školovala sam se kod sestara ___________________ i postala sam
_______________. Kao mlada djevojka isticala sam se __________________ i vjerskim
___________________ na raznim područjima. Na moje djelo veliki utjecaj imao je bl.
______________ _________________ kojega sam upoznala 1920.godine. Postala sam
predsjednica Velikog ______________ _________________, uređivala sam časopis
__________________________________. 1938.godine utemeljila sam _______________
___________________ _________________- prvi svjetovni institut. Brojnim člancima
potvrdila sam svoju ___________________ i ljubav prema _____________, mladima sam
darivala dio te ljubavi. Onima kojima Bog ništa nije značio u životu smetao je moj doprinos
Crkvi i vjeri, zato su me _______________ godine osudili zbog ______________
____________ na 5 godina zatvora.
Marica je umrla _______________________ u Zagrebu, pokopana je na ________________.
Pitanja:
1. Kada i gdje je rođena Marica Stanković?
2. Kada i gdje je umrla?
3. Po čemu se isticala, koje talente joj je Bog dao i kako ih je iskoristila?
Odgovori na pitanja:
1.
13
3.SKUPINA
BRAČNI PAR GUERIN
Zadatci:
- Pročitajte tekst o bračnom paru Guerin.
- Dopunite radni list podatcima iz teksta.
- Odgovorite na pitanja.
- Odgovore na pitanja zapisat ćete u jednu laticu na ploči. Odredite tko će pisati.
Mi smo roditelji sv. _____________ ______________, a zovemo se Luis- Martin i Marie-
Zelie GUERIN. Iako smo oboje osjećali _______________ poziv, Bog je s nama imao
drugačiji plan. Od Boga smo primili _____________ djece. Svih pet kćeri postale su
______________, a najpoznatija je sv. Terezija od ____________ ___________________.
Svaki radni dan započinjali smo ______________ ujutro u ________________. Nedjeljom
smo svi išli na _____________ ____________, a svako jutro i večer smo molili
____________ _________________ . Proizvodili smo čipku a prema radnicima smo bili
__________________. Mnoge ljude smo oduševljavali za ________________
_____________ i za posjećivanje ________________.
Naš život je ____________________ i znak da se i u _____________________ može živjeti
______________________ _____________________. Svi smo po _______________
pozvani na ________________________.
Pitanja:
1. Kako su se zvali roditelji sv. Male Terezije?
2. Zašto su proglašeni blaženima?
3. Na koji način su iskoristili talente koje im je Bog dao?
Odgovori na pitanja:
1.
14
4. Skupina
MAJKA SVETICA
IVANKA BERETTA MOLLA
Zadatci:
- Pročitajte tekst o Ivanki Beretta Molla.
- Dopunite radni list podatcima iz teksta.
- Odgovorite na pitanja.
- Odgovore na pitanja zapisat ćete u jednu laticu na ploči. Odredite tko će pisati.
Zovem se _________________ Beretta Molla. Rođena sam u Italiji, _______________
godine. Iako sam u mladosti razmišljala o ____________________ zvanju, ipak sam na
koncu postala ________________. Dolazim iz brojne, pobožne obitelji. Bila sam
_______________ od trinaestero djece oca _______________ i majke _____________.
Obitelj je bila _____________, dva brata su postali _________________ a jedna sestra
_______________. Kao mala sam zavoljela ____________________, prvu pričest sam
primila prije navršene _____________ godine. Sa __________ godina sam donijela odluku da
ću se čuvati ______________ _____________ i radije tisuću puta umrijeti nego
________________ __________________. Voljela sam _____________,
_______________, ___________________, _________________. Kao studentica radila sam
sa ______________ i ________________ ljudima. Udala sam se i postala majka __________
djece. Dok sam se radovala rođenju četvrtog djeteta liječnici su mi otkrili __________ i
predložili uklanjanje. Nekoliko dana prije poroda rekla sam liječnicima: „Budete li trebali
odlučiti između mene i _________ birajte _________. Njega spasite!“ Glas o mojoj
____________ iz _______________ prema djetetu se brzo proširio.
Blaženom je proglašena __________________. Papa _________________________ ju je
proglasio svetom ________________ godine.
Pitanja:
1. Gdje i kada je rođena sveta Ivanka?
2. Po čemu se od malena isticala?
3. Zašto je proglašena svetom?
Odgovori na pitanja:
15