Close up im (unit 2)

26
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 18-19 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (An oil for life) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: историја, географија, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална

Transcript of Close up im (unit 2)

Page 1: Close up im (unit 2)

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 18-19

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (An oil for life)Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.

Корелација: историја, географија, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

Page 2: Close up im (unit 2)

ТЕК НА ЧАСОТ

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН Д

ЕЛ10

MIN

Индивидуално даваат свои предлози

Индивидуално опишуваат слики кои претставуваат храна

Работа во повеќе мали групи

Внимателно слушаат и поправаат доколку е потребно

Поттикнување на учениците da набројат зборови кои асоцираат на насловот

Поттикнување на учениците да коментираат за сликата (гигантски сендвич) а потоа да дадат свои предлози за слика која би била интересна залекцијата

Давање упатства за вежба А со контрола на потребното време

Соопштување на точните одговори и давање дополнителни објаснувања

*точни одговори во прирачникот за наставници

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Индивидуално го читаат текстот набрзина и го одбираат точниот одговор, а потоа повторно го читаат првиот параграф заради проверка

Читаат и ги анализираат објаснувањата за дадените реченици-вежби

Внимателно читаат и го одбираат точниот одговор

Индивидуално го скенираат текстот, го извлекуваат значењето на зборовите од контекст и соодветно поврзуваат

Насочување на фокусот на текстот и давање упатства за вежба В и С со напомена за употреба на техниката skimming.

Обрнување внимание на Close-up и начинот како се изведува активноста пополнување празнини во реченици

Инструкции за следната вежба Е- одбирање соодветна реченица испуштена од реченица во контекст

Давање упатства за вежба F- поврзување на дадените зборови со нивните дефиниции/објаснувања

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Разговараат според дадени упатства Давање инструкции за групна дискусија според дадени прашања

Page 3: Close up im (unit 2)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 20 и 24

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на вокабулар (зборови поврзани со исхрана, ресторани, колокации, изрази)Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со храна, исхрана, ресторани, навики Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 4: Close up im (unit 2)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Индивидуално набројуваат зборови Поттикнување на учениците да набројат зборови поврзани со храна од претходниот текст

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

35

МИ

Н.

Го одбираат зборот кој не припаѓа во групата

Пополнуваат реченици со зборови од претходната вежба

Одбираат соодветен збор од два понудени во контекст

Одбираат точен збор според даден израз во реченица

Го поврзуваат точното значење на фразалните глаголи со соодветните понудени одговори

Пополнуваат реченици со соодветен фразален глагол од претходната вежба

Пополнуваат празнинна во текст со соодветно формиран збор од даден

Давање упатства за форматот иначинот на кој треба да се сработат активностите со кои се обновува вокабуларот

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

2 М

ИН

.

Внимателно слушаат и запишуваат Разговараат спорд дадени упатства

Задавање домашна работа од работната тетратка стр. 9

Упатства за кратка дискусија по дадени прашања

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 5: Close up im (unit 2)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина Food, Food, Food ! Страница од работната тетратка: 9 и 10

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Увежбување на вокабуларот

Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со храна, исхрана, ресторани, навики, ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 6: Close up im (unit 2)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ5

MIN

Индивидуално ги читаат своите одговори, ги споредуваат и поправаат каде е потребно

Проверување на претходно дадената домашна во работната тетратка на стр. 9 давање дополнително објаснување доколку е потребно

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

25 М

ИН

.

Одбираат соодветен збор од три понудени во реченица

Внимателно ги читаат речениците и ги поправаат грешките во изразите

Соодветно поврзуваат прашања со одговори

Пополнуваат текст со одбирање на соодветен збор од понудените

Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на вокабуларот поврзан со исхрана во работната тетратка

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

5 М

ИН

.

Ги кажуваат и споредуваат одговорите иги поправаат грешките

Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии

ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://www.agendaweb.org/vocabulary/food-upper-intermediate-exercises.html

http://www.esolcourses.com/topics/food-and-drink.html

http://www.eslflow.com/foodrestaurantlessonplans.html

http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=344

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 7: Close up im (unit 2)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 21 и 25

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на граматички структури (контрастирање минати времиња, форми за искажување навика во минатото (used to & would, be used to& get used to)

Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на минатите времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу форми за искажување навики во минатото, истите точно ги користи во контекст

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 8: Close up im (unit 2)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Даваат свои образложенија Давање пример на две реченици со употреба на различна форма на минато време

Поттикнување на учениците да ја наведат разликата во употребата на глаголските форми

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Во парови поврзуваат притоа дискутирајќи ги различните употреби на двете минати времиња

Го пополнуваат текстот со соодветната форма на сегашно просто од понудените глаголи

Ја следат проверката и поправаат каде е потребно

Индивидуално составуваат реченици притоа користејќи соодветни форми на сегашно прогресивно време

Индивидуално пополнуваат а потоа во парови го проверуваат сработеното

Индивидуално работат ипоплнуваат а потоа го слушаат наставникот

Ги обележуваат речениците според дадените упатства

Гоодбираат точниот одговор од понудените три

Насочување на фокусот на вежба А и В – да се поврзат речениците со понудените употреби на граматичкото време

Давање упатства за наредната активност - вежба С – пополнување на текст со дадени глаголи во соодветна форма

Инструкции за вежба D- составување реченици со дадени зборови

Давање упатства за вежба Е- пополнување реченици со избор на соодвенто време

Проверка на сработеното и дополнително објаснување каде е потребно

Насочување на фокусот на страна 25- инструкции за вежба А и В- обрнување внимание на речениците, споредување на две реченици и соодветно пополнување на правилата

Давање упатства за вежба С и D, а потоа се проверува сработеното со дополнителна помош ако е потребно

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Разговараат меѓусебно и посочуваат примери

Колективна дискусија за граматичките структури

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

Page 9: Close up im (unit 2)

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од работната тетратка: 11

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: увежбување на граматиката Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува

структури на минатите времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу форми за искажување навики во минатото, истите точно ги користи во контекст

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 10: Close up im (unit 2)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ 3

MIN

Индивидуално даваат примери Поттикнување на учениците да набројат неколку изрази со кои искажуваме навика во минато

Да наведат по една реченица со форми на глаголи во минато време

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

30

МИ

Н.

Го заокружуваат соодветниот збор

Пополнуваат текст со дадени глаголи во точна форма на соодветно време

Пополнуваат дијалози со соодветен израз

Внимателно го читаат текстот и ги поправаат грешките

Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на минатите граматички времиња и изразите за искажување навика во минатото во работната тетратка

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Ги кажуваат и споредуваат одговорите и ги поправаат грешките

Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии

ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://www.agendaweb.org/verbs/past-continuous-past-simple-exercises.html

http://www.perfect-english-grammar.com/past-simple-past-continuous-exercise-1.html

http://www.grammar-quizzes.com/past1c.html

http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=73

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 11: Close up im (unit 2)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 22 и 23

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување

Очекувани исходи: презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за типови ресторани и видови исхрана, разбира слухово куси искази, подолги дијалози и разговори, препознава, резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите

Корелација: социологија, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 12: Close up im (unit 2)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Меѓусебноразговараат анализирајќи ги речениците и одбираат соодветен одговор

Објаснување на вежба А- анализа и поврзување на зборови во реченици со нивни значења

ГЛА

ВЕН

ДEL

Индивидуално работат според дадените упатства

Внимателно слушаат и го заокружуваат точниот одговор според ислушаниот дел од интервјуто

Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат

По анализа на речениците соодветно ги пополнуваат и меѓусебно ги проверуваат

Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат

Давање упатства за следната активност- анализирање група одговори и составување на прашања според даден контекст а потоа слушање на кратки дијалози, проверка на прашањата и заокружување на точниот одговор

Инструкции за слушање на интервју во три делови проследени со прашање и одбирање на точен одговор кој соодветствува на секој од деловите

Насочување на фокусот на страна 23 и вежба А- кратко дискутирање по дадени прашања

Давање упатства за работа во парови- соодветно пополнување реченици со сврзувачки средства според Close-up инструкциите

Инструкции за работа во парови- анализа на слики и разговор

Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Се изјаснуваат според дадените прашања

Инструкции за групна дискусија по дадени прашања

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 13: Close up im (unit 2)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 26 и 27

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на формат и структура за пишување критика

Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување критика.

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 14: Close up im (unit 2)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Даваат свои предлози и истите ги категоризираат

Поттикнување на учениците да дадат примери на придавки и истите да ги категоризираат

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Работат според дадените упатства

Индивидуално обележуваат

Ја читаат критиката и ги пополнуваат празнините со дадени придавки во правилен редослед според претходно укажаните правила

Повторно ја читаат критиката и учествуваат во групниот разговор во врска со дадените прашања

Во парови ги поврзуваат деловите

Индивидуално работат според дадените упатства

Насочување на фокусот на првата вежба- обележување на точните и поправање на грешните реченици

Читање на упатства за следната активност- обележување точен одгворспоред даден контекст

Насочување на фокусот на предлог-критика од вежба С и D- давање инструкции за истите

Инструкции за вежба Е- поврзување и подредување на деловите од критиката според дадени одговори

Обрнување внимание на понудените корисни изрази за следната вежба- категоризирање на позитивни и негативни придавки и пишување критика

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Индивидуално работат според претходно дадените упатства

Давање упатства за изработка на план за пишување критика

ZABELE[KA:

*Пишувањето критика е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

Page 15: Close up im (unit 2)

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 28

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на видеоОчекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата темаКорелација: историја, географија

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 16: Close up im (unit 2)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Зборуваат во врска со темата и соодветно ги обележуваат речениците од првата вежба

Поттикнување на дискусија за дадената тема и упатства за првата вежба

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Внимателно гледааат и фаќаат забелешки, а потоа ја проверуваат претходно сработената вежба

Внимателно го гледаат видеото и ги заокружуваат зборовите што ги слушаат

Читаат и соодветно пополнуваат

Давање инструкции за гледање краток филм поврзан со темата за дискусија

Насочување на фокусот на вежба С со упатства за работа

Давање инструкции за следната вежба- пополнување текст во врска со видеото со понудени зборови

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Искажуваат свои мислења Упатства за групна дискусија според дадени прашања

ZABELE[KA:Кратките филмови се достапни со секој учебник

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

Page 17: Close up im (unit 2)

(Оперативен план за час)

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот:

Клас:

Датум:

Место на реализација:

ТЕК НА ЧАСОТ

Цел(и) на часот: проверка на знаењата

Методи:1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)

5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго

Форми:

1.Фронтална 3. Индивидуална 2.Групна 4. Работа во парови

Средства и помагала: 1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче 2.Видео касета / ДВД 6. Графологија 3.Играчки 7. Магнетна табла 4.Маски 8. Мапи/табели

9. Аудио ЦД

Page 18: Close up im (unit 2)

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Внимателно го следат наставникот и евентуално поставуваат прашања во врска со писмената задача

Давање упатства, детали и насоки заначинотна кој треба да се сработи секој дел од писмената работа/тест/наставно ливче и какви се очекувањата и критериумите за оценување

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Внимателно ги следат инструкциите и индивидуално даваат одговори на задачите и доколку е потребно се консултираат со наставникот

Патролирање низ училницата,следење на работата на учениците, давање дополнителни насоки и упатства доколку е неопходно

На редовни интервали се потсетуваат учениците за тоа колку време е останато до крајот на часот

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Набрзина го проверуваат сработеното и го предаваат кај наставникот

Собирање на писмените работи/тестовите/нставнителивчиња на учениците

ЗАБЕЛЕШКА:*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите Review од учебникот и работната тетратка.