Cartile Cu Apolodor Proiect Didactic
-
Upload
luciana-fanica -
Category
Documents
-
view
377 -
download
3
description
Transcript of Cartile Cu Apolodor Proiect Didactic
![Page 1: Cartile Cu Apolodor Proiect Didactic](https://reader035.fdocuments.net/reader035/viewer/2022072106/5695d0da1a28ab9b02942523/html5/thumbnails/1.jpg)
PROIECT DIDACTIC
Unitatea şcolară : Şcoala Gimnazială « Ioan Moga », DiţeştiProfesor : Fănică Maria LucianaClasa: a V-a BAria curriculara: Limba si comunicareDisciplina : Limba şi literatura românăSubiectul: Fragmentul de text : Cartile cu Apolodor, de Gellu NaumTipul lectiei : de asimilare de noi cunostinteDurata: 50 minute
Obiective operaţionale:La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
O1: sa citeasca corect, fluent, expresiv, coerent si constient fragmentul din manualO2:sa delimiteze un fragment unitar dintr-un text literarO3:sa identifice personajele fragmentului cititO4:sa rezume fragmentul O5:sa identifice elementele care sustin ideea ca textul este un fragmentO6:sa caracterizeze succint personajulO7:sa se exprime clar, corect, concis.
Strategii didactice:
1. Metode si procedee :conversatia euristica, explicatia, lucrul cu manualul,exercitiul oral si scris, problematizarea, auditia .
2. Mijloace de invatamant:volumele Cartea cu Apolodor si A doua carte cu Apolodor, Editura Humanitas Educational 2003 , CD audio Ada Milea –Apolodor, fise de lucru individual
3. Forme de organizare a activitatii: activitate frontala , activitate individuala independenta.
4. Resurse: capacitatea de invatare a elevilor. (clasa relativ omogena) Manualul
![Page 2: Cartile Cu Apolodor Proiect Didactic](https://reader035.fdocuments.net/reader035/viewer/2022072106/5695d0da1a28ab9b02942523/html5/thumbnails/2.jpg)
DEMERS DIDACTIC
MOMENTELE LECTIEI
TIMP ELEMENTE DE CONTINUT
OBS. STRATEGII DIDACTICE
METODE MIJLOACE1. Moment
organizatoric-Se asigura
materialele necesare orei si se noteaza
absentii-se asigura linistea si
disciplina pentru buna desfasurare a activitatii didactice
2. Verificarea temelor
-se realizeaza controlul caietelor
prin sondaj-se solicita elevii sa
citeasca compunerile
ConversatiaLectura
3.Actualizarea cunostintelor
anterioare despre opera literara si
despre textul integral
- elevii sunt solicitati sa
precizeze ce opera au studiat anterior, ce personaj , ce fel de text , ce autor
Conversatia euristica
4.Captarea atentiei - se va realiza prin prezentarea prin dialog a datelor
despre autor
Lectura explicativa
Fisele de autor
5.Anuntarea subiectului si
enuntarea obiectivelor
- se precizeaza titlul si autorul, subiectul lectiei si obiectivele
explicatia
6.dirijarea invatarii si dobandirea noilor
cunostinte
-se face lectura textului de catre
elevise solicita elevii
sa precizeze cuvintele pe care
nu le intelegse mai citeste o
data textul prin conversatie
elevii sunt solicitati sa
Lectura
Explicatia
Conversatia euristica
Manualul
Volumele
![Page 3: Cartile Cu Apolodor Proiect Didactic](https://reader035.fdocuments.net/reader035/viewer/2022072106/5695d0da1a28ab9b02942523/html5/thumbnails/3.jpg)
observe elementele care
conduc la concluzia ca textul este un
fragment
Lucrul cu textul
7.evaluare formativa
Se va realiza prin lucrul cu
fise
Fisele de lucru
8.asigurarea feed-back-ului
Eevii vor realiza oral o
comparatie intre cele doua texte
9.asigurarea retentiei si a transferului
Elevii vor audia cantecele
realizate de Ada Milea pe textele
respective
cd
10. tema pentru acasa
Folositi-va imaginatia ! pag
53
compunere