BESA E BUJARËVE SHQIPTARË

Click here to load reader

 • date post

  30-Jun-2015
 • Category

  Food

 • view

  635
 • download

  2

Embed Size (px)

description

2000 poezi këshilluese që nga Rilindja deri më sot.

Transcript of BESA E BUJARËVE SHQIPTARË

 • 1. N BESAlibri i shenjt ARTUR SHKURTI FEJA IME, E FMIJVE T MI, DHE E BUJARVE SHQIPTAR FALTORJA SHQIPTARE

2. 3 Falenderoj Zotin q m caktoi mua ta bj kt pun dhe t nderoj shqiptart kudo q jan duke e kthyer fen e tyre nga nj gjendje e gazt, n t lngt dhe m s fundi n gjendje t ngurt me hartimin e Librit t Shenjt Besa dhe me statutin e Faltores Shqiptare. Artur Shkurti bujar shqiptar 3. 5 Shqipja n mbrmje n qiejt fluturoi e lartazi shkoi. Tue fluturuar lartaz nga qielli dhe, para se t hynte, n hijen e nats e ojti lart fletn e saj dhe shkrojti n qiellin me yj t ARBRIS: BESA E SHQIPRIS. Ibrahim Kodra [BN - 1] [BN - 1] 4. 7udhaeshkronjave.edu.al BESA LIBRI I SHENJT FALTORJA SHQIPTARE N do njeri e ka nj fjal ku v kryet. (Frederik Reshpja) BESA sht Fjala ku dua t mbshtet kryet un, fmijt e mi dhe bujart shqiptar. Libri i Shenjt BESA sht Zbulimi i Fes s Shqiptarve,qkaprprofettvetNaimFrashrin dhe pr ndjeks t saj bujart shqiptar. Gjith jemi Shqiptar, Jemi nj fis e nj far, Kemi t tr nj shpres, Nj gjak, nj gjuh, nj Bes. (Naim Frashri) Leu dhu la pr trashgim - Me nderim e me qndrim Besa jon e shentruar. (Lasgush Poradeci) Shqiptar ne na thon, bjm si kemi zakon, O shok nd kemi Bes, kush ka lindur dhe do vdes, Nd u vra nga trimria, Namin e merr Shqipria. (popullore) Dashuria, tungjatjeta, midis iftit t selitur dhe me Besn ton t situr, sht e mbl shum e shkreta, sht gosti nga qielli zbritur! (Ali Asllani) Vargjet e Pashko Vass E mos shikoni kisha e xhamia / Feja e shqiptarit sht shqiptaria ishin e para fjal shkndij e fes s re. Vet Pashko Vasa flet qart pr fen ton n kto vargje: Si atje nempir t lart, ku Hyu qndron gjithmon, kndojn shpirtrat me flet krejt himnin e fes son, tmbarn i bien njerzimit me vepr tlart mirsie. (Pashko Vasa) Naimi Frashri u b Profeti i vrtet i ksaj feje. Shum shpejt, q n t gjall t tij, ai mblodhi aq dashuri nga shqiptart sa nuk kishte mbledhur asnj njeri tjetr i mendimit. Kjo dashuri mbeti e pashuar brez pas brezi. Shekujt vijn e vitet shkojn, Naim, djemt ligjrojn. (polifonia labe) NAIMI sht njeriu q Migjeni e krkonte pr kombin ton, edhe pse Migjeni lindi e vdiq pas Naimit. Njeriu i Migjenit n t vrtet nuk u lind, por u rilind. T lindet nj njeri, i madh si madhni, dhe ndrgjegjet tona ti ndezi n dashni, pr nj ide t re, ideal bujar, pr nj agim t lum e t drejt kombtar. BESA - ZBULESA E SHENJT feja ime, e fmijve t mi dhe e bujarve shqiptar 5. 8 Artur Shkurti BESA LIBRI I SHENJT FALTORJA SHQIPTARE N Me BESN ne do t ngrem FALTORET SHQIPTARE, q jan bashksit e bujarve shqiptar q besojn n Zot dhe besojn se fjala e NAIMIT sht frymzim hyjnor i mjaftueshm; q besojn se copra frymzimi hyjnor shprndahen si mjegull n shpirtrat e shqiptarve n shekuj, nj pjes t t cils e ka mbledhur ky libr shpalljesh aty ku burimi sht m i sigurt se sht i pastr (Ti me gojt e tyre fole...); q besojn se duhet t japin Besn pr t qen Bujar; dhe q besojn se sht koha e duhur pr t patur faltoret tona dhe pr ti kthyer xhamit e kishat n nj kujtim historik. Eja ta ndrrojm ankimin nnji hymn uzdaje, eja tndrtojm permbi grmadha faletoret e reja. (Ernest Koliqi) Nuk sht qllimi ai q e bn luftn e shenjt, por sht lufta ajo q e bn qllimin e shenjt (Nie). Shenjtrin e ktij libri e ka vendosur lufta e shqiptarve pr tju afruar Zotit n at mnyr q kombi i tyre t mos humb n rrjedhn e historis njerzore. Sduem me humb n loj t prgjakt t historis njerzore, jo! jo! si duem humbjet prore duem ngadhnim! ngadhnim ndrgjegje dhe mendimi t lir! Sduem pr hir t kalbsinave t vjetra q krkojn shejtnim, t zhytemi prap n pellgun e mjerimit q t vajtojm prap kngn e trishtimit, kangn monotone, pa shpirt, t skllavnis t jem nj thumb i ngulun ndr trut e njerzis. (Migjeni) E pra, ti, o perndi, pse na le n dor t djallit, q na shtypi, na prtypi npr nofulla t akallit? Po tani u b u b, ti, o zot i ktij dheu, smund t bsh asgj, ti thuash kohs: prapa kthehu!, edhe rri e bn sehir, bn sikur asgj nuk di, pra dhe neve jemi kundra, duam nj tjetr perndi! Duam nj zot q do t mund t na kap e t na tund, t na tund e t na shkund, vllavrasjes ti jap fund. Perndi, o perndi, vi prpara zotris sate, duke pasur prmbi supe nj vandak t rnd mkate, po mshira hyjnore sht e thell e sht e gjr m e thell nga gjith mkatet q ka vendi yn i tr. Po m fal pr kto fjal, q guxova e i thash, i rrmbyer e i trembur, mbasi gjuha m rreh dhmbin, at dhmb q m ka dhmbur. Vendi yn q ka jetuar her me pushk e her me shat, smund t lihet tash e tutje si nj flet n deg t that, ai lipset q t rroj, qoft me hir e qoft pa hir, dhe aty ku bie zjarri, bhet lulja m e mir. (Ali Asllani) Libri i shenjt BESA vjen pas shekujsh reflektimi dhe fermentimi t ides son fetare dhe kombtare. N shtjet fetare kombi yn thuajse i provoi t tra: paganizmin, krishterizmim, muslimanizmin, ateizmin shtetror, konvertimet, varsin dhe autoqefalin. Mbajti respektin pr profett dhe ruajti edhe dyshimin pr ata q e solln fjaln e tyre. Nga nj stad n stadin tjetr, zhvillimet botrore patn nj rol kryesor, por edhe shqiptart nuk e lan veten pasiv dhe bn m t mirn pr kombin e tyre. 6. 9udhaeshkronjave.edu.al BESA LIBRI I SHENJT FALTORJA SHQIPTARE N Sot mund t flitet me krenari pr sintezn shqiptare t feve monoteiste, ka duhet ruajtur jo vetm si vler shqiptare, por edhe si vler europiane dhe botrore. (Abdi Baleta) Ne nuk kemi tagr tu themi priftrinjve dhe hoxhallarve t kujdesen pr fatet e kombit shqiptar. Ata jan n biznesin e tyre. Kleri katolik ka pr qendr Vatikanin dhe mungon organizimi kombtar autoqefal si tek fet e tjera, kleri ortodoks e kishte autoqefalin dhe pranuan tu shkelet me kmb, muslimanizmin n Shqipri m shum e kan mbrojtur laikt. Naimi i porositi klerikt e krishter dhe musliman dhe fjala ra shpesh n vesh t shurdhr: Fet e best ti kemi Po t ndar t mos jemi, Hoxh e xhami e dervish, Priftr e kllogjr e kish Nder q kan ta ken, Po t duan Mmdhen, T duan njerzin, Dhe t tr Shqiprin, Mirsit e urtsit Ti ken prpara drit, T ken udh njerzin, dhe zot gjith Perndin; Me dritt t Perndis Ti ndihin Shqipris, E t ngren Shqiptar T bhet si ish m par (Naim Frashri) Ju priftr mjekr-gjat! Qu quan kombi urat, Urat e Perndis, Qsht drit e gjithsis, Mund t bhi t pa-bes Pr t mirt t Mores? Mund t lini Perndin? Dhe Krishtin e Shqiprin? Edhe i fali Mores? Qsht pa-fe e pa-bes. Dhe ju hoxh e ju dervish, Mos shihni Xhami e Kish, Si Kisha sht dhe Xhamija Tekdo sht Perndia. (Naim Frashri) Fjalve tarmiqve t egr kurr mos u vini veshin, Se ata duan gjithmon, me intriga t urrejtshme, Me do mjet ta bj fen vegl t shkatrrimit ton. Ata duan t na ndajn pr t tyret interesa. (Naim Frashri) BESA sht prpjekja pr t kompaktsuar kombin shqiptar, kt pjes t njerzimit, pr tiu kundrvn m fuqishm pasojave m negative t zhvillimeve t shoqris s sotme dhe t ardhshme njerzore. Nuk mund t ket bashkim e prparim njerzor pa bashkime t forta e t shndosha kombtare, si nuk mund t ket kombe t shndetshm pa familje t shendetshme. Vlerat e prbashkta njerzore fillimisht prvetsohen nga organizimet kombtare dhe pastaj shkojn n nivelin e njeriut. Rruga tjetr nga universalja direkt tek njeriu sht e mundshme por sht e pasigurt n masivizimin e saj, pasi do individ n radh t par u prket grupeve shoqrore t organizuara q jan kombet. BESA n nj kuptim sht edhe mohim edhe pohim i feve ekzistuese. sht mohim i t gjitha feve tradicionale n truallin shqiptar, pasi del me prfytyrim t veant pr Perndin, e cila i jep vendin e duhur njeriut, lutje t reja, me rite t reja t besimit dhe nj kuptim t ri pr hyjnoren n prgjithsi. Ajo mban prej t gjitha feve besimin n Zot, pikrisht sepse besimi n zot nuk sht produkt i fes, por feja sht produkt i besimit n zot. Lidhja m e fuqishme me to sht vet historia jon e harmonis fetare. 7. 10 Artur Shkurti BESA LIBRI I SHENJT FALTORJA SHQIPTARE N Parimet e moralit fetar t shqiptarve jan krejt t ndryshme me ato t korrupsionit politik, shoqror dhe t degjenerimit social, si edhe krejt t ndryshme nga hipokrizia fetare e derisotme. Ndaj edukoni fmijt me kt libr, recitojuni atyre do dit dika dhe ja tek do t keni t tjera frymzime dhe ja tek e keni trmetin n themelet e s Keqes. Mos u interesoni se Si e Qysh do t bhet e mundur q prej s ardhmes s fmijve tuaj do t zhduken ret e zeza t pesimizmit. Deduksionet q ata do t bjn jan t Pashmangshme dhe pas deduksioneve vjen Kauza dhe pastaj Veprimi. Nuk mund t mendohen mnyrat kaq t ndryshme, kaq me fantazi pr ta shprbr nga themelet at ka quhet E KEQE edhe pse ajo sot duket e konsoliduar n themelet e jets shoqrore shqiptare, si nj virus q ende nuk i sht gjetur bari. Isha e sigurt se ky ishte zri i Zotit. Isha e sigurt se ai m thrriste mua. Mnyra se si m thirri nuk duhet t t preokupoj, se kjo sht dika midis Zotit dhe meje: sht me rndsi, sht se Zoti e thrret secilin n mnyr t ndryshme. Ne nuk kemi ndonj merit. Ajo q sht shum me rndsi sht q ti prgjigjemi me gzim thirrjes s tij. Un tani jam aq e sigurt sa kam qen n ato aste t rnda dhe dramatike se kjo ishte pun e Zotit dhe jo e imja. Dhe, pasi q kjo ishte pun e Zotit, un e dija se bota do t prfitonte (Gonxhe Bojaxhi) Na duhet nj fe q t na kthej atdheun, ose m mir me thn dashurin pr atdheun. Flamuri kombtar nuk ka shka ban nder ne, Po kje se dashtuni nuk kem pr Atdhe! (Gjergj Fishta) ifutt e krkuan atdheun pr qindra vjet duke qen jasht tij. Kurse ne e krkojm atdheun duke qen brenda tij. Ose m mir me thn se po krkojm dashurin e munguar pr atdheun, duke patur nj atdhe. Kur ta gjejm, ather do t shohim sa t largpams dhe sa t verbr kemi qen n histori. Po krkoj nj Tok t Re Q duhet t jet Atdheu im. Kjo Tok e Re Ekziston diku O dheu im, por nuk sht prej dheu. (Lindita Arapi) NsenenukbjmmtvoglinmundimqBESN ta kthejm n realitet, ather far pritet prej nesh? Ve nj rrjedhje drejt fatit t paracaktuar?! Uji i lumit dihet se ku shkon. Ve se para se Drini t derdhet kot n det, ne i marrim energjin dhe me t ndriojm shtpit e shqiptarve. Ather t mos shkojn kot breza t tr shqiptarsh, pa br drit n jetn e tyre. Ej ti q mban trishtim, Jo! Jo! Jo! Mos prit! Lufto! Bj drit si nj Naim, Dhe jeto! (Alqi Boshnjaku