3educatoare

7
Data: 9.12.2014 Grupa mare Proiect didactic Educatoare: Categorii de activităţi pe domenii experenţiale: Domeniul Ştiinţă (Activitate matematică) Tema: Numărul şi cifra 7 Tipul activităţii: consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor Mijloc de realizare: Joc didactic Subiectul: “Cine are cu unul mai mult ca mine” Obiective cadru: Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numerele şi cifrele; Recapitularea, sistematizarea, consolidarea capacităţii de a raporta corect numărul la cantitate şi invers; de a efectua operaţii de adunare şi scădere cu una si două unităţi, exersând atenţia voluntară, dezvoltând spiritul de observaţie si educând rapiditatea şi flexibilitatea gândirii. Obiective de referinţă: Să numere crescător şi descrescător 1 – 10; Să- şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematic referitoare la clasificarea şi constituirea de mulţimi pe baza unor însuşiri; Obiective operaţionale: 1.să numere crescător şi descrescător de la 1 la 7; 2. să stabilească vecinii numărului şi cifrei 7;

description

ascvr

Transcript of 3educatoare

Educatoare: Cebotari Ana

Data: 9.12.2014 Grupa mare Proiect didactic

Educatoare:Categorii de activiti pe domenii expereniale: Domeniul tiin (Activitate matematic)

Tema: Numrul i cifra 7

Tipul activitii: consolidare i sistematizare a cunotinelor

Mijloc de realizare: Joc didactic

Subiectul: Cine are cu unul mai mult ca mine

Obiective cadru:

Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numerele i cifrele;

Recapitularea, sistematizarea, consolidarea capacitii de a raporta corect numrul la cantitate i invers; de a efectua operaii de adunare i scdere cu una si dou uniti, exersnd atenia voluntar, dezvoltnd spiritul de observaie si educnd rapiditatea i flexibilitatea gndirii.

Obiective de referin:

S numere cresctor i descresctor 1 10;

S- i mbogeasc experiena senzorial, ca baz a cunotinelor matematic referitoare la clasificarea i constituirea de mulimi pe baza unor nsuiri;

Obiective operaionale: 1.s numere cresctor i descresctor de la 1 la 7; 2. s stabileasc vecinii numrului i cifrei 7; 3. s gseasc cifra i numrul lips din ir, reaeznd-o la locul ei; 4. s rezolve exerciii de adunare cu 1 2 uniti n limita 1 10; 5. s respecte regulile jocului; 6. s participe cu interes la activitate;Metode i procedee:

conversaia; - demonstraia; - algoritmizarea; explicaia; - problematizarea; exerciiul; - expunerea; Mijloace de realizare: Jetoane cu numerele i cifrele 1- 7, jetoane reprezentnd legume, coulee, tabl magnetic, cifre magnetice;

Elemente de joc: mnuirea materialelor, ntrecerea, aplauze, recompens;Bibliografie:

Aplicarea Noului Curriculum pentru educaie timpurie o provocare, Ed. Diana, 2008, MECI;

www.didactic.ro Durata: 30 35 min.

Desfurarea activitii

Momentele activitiiOb.

op.Coninutul instructiv - educativMetode i procedeeEvaluarea

I. Moment organizatoric- aerisirea slii de clas;-aezarea mobilierului;

- pregtirea materialului didactic;

- controlul inutei;

II. Captarea ateniei

Voi ruga unul dintre copii s recite o poezie.

Numrtoarea

de T. ConstantinescuO alun, dou, trei,

Veveri, tu nu vrei?

- Ba vreau patru, cinci si sase

C alunele-s gustoase.

- i dau sapte, opt si nou,

Dac-o s ne spui si nou

Cnd a s ajung-ncoace

Iarna cu zece cojoace! Apoi voi citi cea de-a doua parte a poeziei cu glas tare:

Veveria socoti:

- Parc nou zile or fi,

Parc opt, ba sapte-mi pare...

Spune-mi vnt, tu nu stii oare?

Vntul s-a zburlit: ,,Ba da!

Sase, cinci, asa vuia

- Si-ai s-auzi prin fagi, prin tei

Ct spui patru, ct spui trei,

Ct spui dou, ct spui una,

Viscolind pe-aici furtuna.Conversaia

ConversaiaVoi observa comporta-mentul copiilor pe durata ntregii activiti

III.Anunarea temei i a obiectivelorLa u musafirii au stat

Si pe loc ei au aflat

C nu v-ntrece nimeni

La numrat.

Oare e adevrat?Conversaia

Noi astzi la activitatea de matematic ne vom juca mpreun un jocule, care se numete Cine are cu unul mai mult. Vom consolida asftel numrul i cifra apte.Conversaia

IV. Reactualizarea cunotinelor

12

3 Numr descresctor.

i voi ruga i pe ei s numere cresctor i descresctor n limita 1- 10;

Numr de la la.

Numr din 2 n 2 ncepnd cu numrul 2 pn la 10;

Numr din 2 n 2 ncepnd cu 1 pn la 9;

Completeaz cu cifrele care lipsesc;

Spune care sunt vecinii numerelor 3, 6, 7;Ce cifr art?Exerciiul

Problema-

tizareaExerciiul

V. Dirijarea consolidrii i sistematizrii cunotinelor

VI. Asigurarea conexiunii inverse

5

4

Voi repeta numele jocului: Cine are cu unul mai mult

Voi prezenta sarcina jocului:

Fiecare copil va fi atent la jetonul prezentat de educatoare; va veni n fa copilul care are jetonul cu un numr mai mare dect cel prezentat n fa;

n continuare copilul venit n fa alege un alt jeton pe care l arat copiilor ntrebnd: Cine are cu un numr mai mare

La dou intervenii corecte primete o bulinu;

Explicarea regulilor jocului:

- ascultarea cu atenie a sarcinii formulate de educatoare;

- dac cineva a greit i vrem s-l corectm, ridicm mna i ateptm s fim numii de educatoare;

- Mnuim cu grij materialele pentru a nu le deteriora;Vom efectua un joc de prob pentru o mai bun nelegere a sarcinilor jocului i se vor mai repeta nc odat regulile de joc.

Realizarea propriu-zis a jocului:

- Voi arta un jeton cu cifra 6; copilul care ridic primul jetonul cu cifra 7 vine n fa;

- Copilul care este n fa alege i prezint copiilor un jeton cu cifra 5 (de ex.). Cel care arat jetonul cu nr 6 venind n fa etc.

Complicarea jocului:

Vor primi coulee i vor numra jetoanele;

Voi arta un jeton cu cifra 7, iar ei vor trebui s obin acelai numr de elemente (s mai adauge sau s mai ia); primii cinci copii care reuesc s obin un numr de 7 elemente n co i s explice cum au procedat vor fi premiai;Explicaia

ExpunereaExplicaia

Conversaia

Demonstraia

Exerciiul

Problema-

tizarea

Algoritmi-zarea

VII. ncheierea activitiiVoi face aprecieri generale i individuale mprind stimulente.Voi face aprecieri verbale cu privire la: participarea copiilor la activitate;

rezolvarea sarcinilor jocului; folosirea limbajului adecvat activitii matematice; inuta corporal; Conversaia