урок3 лосинець
-
Upload
liliyazbarovska -
Category
Education
-
view
226 -
download
1
Transcript of урок3 лосинець
Яка святиня – мамина любовУрок-практикум із застосуванням
мультимедійних технологій Тема уроку: Правопис сполучників
Мета уроку: розширити знання учнів про прості, складні та складені
сполучники, їх написання; розвивати творчі вміння
розмежовувати складні сполучники й співзвучні з ними слова,
удосконалювати орфографічні вміння й навички; використовувати
вивчене на практиці, вміло використовувати сполучники різні за
написанням в усному та писемному мовленні; розвивати творчу
уяву, самостійність мислення, доводити власну думку на основі
набутих знань; виховувати повагу, любов до батьків,
взаєморозуміння, толерантність, уміння аналізувати свої вчинки,
усвідомлення того, що своїм життям завдячую батькам.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: стіл з вишитою скатертиною, вишитий рушничок, чорнобривці з
колосками жита, мультимедійні засоби, презентація до даного
уроку, опорні схеми, карки-заготовки «Храм любові й доброти»,
«Телеграма від вашої мами», вислови про матір.
Соціокультурна лінія: Мати – Берегиня роду.
Методи та прийоми: групова робота, методи «Вернісаж думок», «Асоціативний
дощ», «Намисто», «Творча особистість поряд», «Навчаючи –
учусь», гра «Подаруй мене», «Мисливці за помилками», «Мовні
спотиканки», «Сенкан», «Нитка Аріадни», рекламний ролик.
.
Епіграф урокуМама!Найдорожче слово в світі,
Де б не був ти, що б ти не робив,
Назавжди вона твій шлях освітить
Ніжним серцем відданим тобі
В.Підпалий
Початок демонстрації слайдів. Демонстрація слайду №1 з епіграфом уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент
Створення емоційно-позитивного фону.
(Звучить «Пісня про рушник» А.Малишка, на мультимедійній дошці
демонструється слайд з крилатими висловами про матір). Демонстрація слайду №2 з анімацією та музичним супроводом
– Прислухайтесь… Зосередьтесь... Які емоції викликає ця пісня? Напевне,
ви подумки полинули до рідної домівки, до рідної неньки, де панують любов,
злагода і доброта.
А тепер зберемо все необхідне для уроку – настрій, емоції, почуття,
відчуймо своїми долоньками гаряче материнське серце, пригорнімо його до своїх
сердець – і ви відчуєте ласку і ніжність своєї матусі.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів з теми.
Мобілізуюча інтелектуальна хвилинка
«Згадай! Подумай! Повтори!»
– А зараз сконцентруйте увагу на епіграфі уроку
(демонструється на слайді), прочитайте його і за допомогою
своїх емоцій, вражень і почуттів побудуйте храм «Берегиня
роду», випишіть туди прислів’я про маму, в яких вжиті
сполучники сурядності і підрядності. (Увага на мультимедійну
дошку). «Шпаргалка» допомоги (на випадок, якщо учні не
зможуть повністю побудувати храм).
Демонстрація слайду №2 в 2 етапи: 1. поява епіграфу уроку; 2. поява шпаргалки допомоги.
Рекламний ролик.– Берегиня. Яке поетичне, яке точне наймення! Та, що береже оселю,
оберігає від необережного кроку, від недуг, напасті та лиха. Та, що ніколи не
вимагає від нас жодних жертв, а сама задля нас жертвує всім – навіть своїм життям.
Ім’я цій богині – Мати!
Демонстрація слайду №4 в один етап з анімацією
«Мовні спотиканки» Творче конструювання
Демонстрація слайду №5 в один етап з анімацією
ІІІ. Настановчо-мотиваційний етап.
«Асоціативний дощ»Прогностичне пошукове завдання.
Робота в групах
Зібрати срібні краплинки «дощу» і скласти найкраще намисто своїй мамі.
Найкраще – це означає правильно виписати сполучники-краплинки за будовою.
Обов’язково згадайте, які бувають прийменники за будовою. І дослідіть, як
пишуться прості, складні і складені сполучники.
І група ІІ група ІІІ група
Прості сполучники Складні сполучники Складені сполучникиДемонстрація слайду №6 в один етап з анімацією.
ІV. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.(Учні списують тему з мультимедійної дошки під коментар вчителя).
Демонстрація слайду №7 в 9 етапів: 1. поява слайду з темою; 2-9. почергова поява завдань уроку
Картка - контроль. Орієнтована відповідь учнів.
«Намисто»Демонстрація слайду №8 в 1 етап з анімацією
Метод «Навчаючись учусь»Наукові консультанти з’ясовують за асоціаціями та опорною таблицею про
написання сполучників. Демонстрація слайду №9 в один етап
Експрес-висновки учнів
За будовою розрізняють сполучники: прості, складні і складені, а тому і
різні за написанням: складні пишуться разом або через дефіс; складені – окремо.
Робота з підручником (перебіг параграфа в підручнику).
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи.
Гра «Попелюшка»Завдання з лінгвістичним ключем.Розподіліть за принципом «Попелюшки» сполучники у три колонки за їх написанням: 1 – разом, 2 – окремо, 3 – через дефіс.Правильність виконання даного завдання ви зможете перевірити за допомогою ключових слів, підкресливши другу літеру.
Притім, ніби, у міру того, однак, дарма що, аніж, отже ж, начебто, тим-то. Ключ: рідна мати.
«Мисливці за помилками»Орфографічна діагностика.Знайти «четвертого зайвого» серед сполучників у
кожному ряду відповідно до їх написання: Щоб, нібито, аніж, тим то; Проте, немов би, хоч би, якщо; Тільки но, з тим щоб, після того як, тому що; Отож-бо, тому-то, якби-то, тоб-то;
Причому, якби, тількищо, неначебто; Незважаючи на те що, поки що, дармо що, що б.
Демонстрація слайду №10 в один етап
«Нитка Аріадни»Прийми правильне рішення щодо написання
сполучників та однозвучних слів. Обґрунтуйте свої рішення за допомогою сигнальних карток «Світлофор»: червоне кільце – правильно, жовте – невпевнений, зелене – неправильно.
(Речення на мультимедійній дошці з’являються по черзі. Один учень читає і обґрунтовує своє рішення, інші всі піднімають сигнальні картки для підтвердження свого
рішення.)Демонстрація слайду №11 в 8 етапів: 1 поява слайду; 2-8 поява речень.
«Вернісаж думок» Проблемне питання
Як розрізнити складні сполучники теж, тож, притому,
причому, які пишуться разом, від однозвучних слів то ж, те ж, при
тому, при чому?
(Демонстрація слайду «Довідкове бюро» з орієнтовною відповіддю учнів).
Демонстрація слайду №12 в 1 етап
Експрес-висновки
Сполучники можна замінити синонімами; вони не відповідають ні на яке питання; членом речення не бувають. Однозвучні слова: займенники з частками та прийменниками замінити не можна, до них можна поставити запитання, в реченні виступають членом речення.
«Творча особистість поряд»Диференційоване завдання.Учні середнього рівня: списують з
мультимедійної дошки речення, замінюючи прості і складні сполучники складеними. Розставляють розділові знаки й обґрунтовують їх.
Учні достатнього рівня: складають 5 речень з складними і складеними сполучниками, пояснюють їх написання.
Ключові слова: ласкава, мов сонечко, подарувала життя і сонце, строга але лагідна, не тільки ростила, а й.
Учні вищого рівня: складають твір-мініатюру на тему «Найдорожча в світі», вживаючи різні за написанням сполучники та однозвучні слова.
Демонстрація слайду №13 в 1 етап, для учнів середнього рівня
«Подаруй мене»Кодовий самодиктант.– Оскільки парне число квітів не дарують, вам необхідно вибрати три
ромашки з правильними пелюстками сполучників і подарувати цей букет своїй матусі. Відповіді закодуйте відповідно нумерації ромашок. Код:123
Демонстрація слайду №14 в 1 етап з анімацією появи квіток
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія знань «Телеграма від вашої мами»
– Мама турбується увесь вік за свою дитину, проймається її болем, клопотами. І сьогодні вона поряд з вами, клопочеться, як ви засвоїли знання про сполучник як службову частину мови. Ваші мами надіслали вам телеграму із завданнями, на які ви повинні дати відповідь: «Знаю! Невпевнений! Не знаю!».
У кожного із вас на парті є картка-телеграма із запитаннями. Відповіді проставляєте «+». (Тихо звучить пісня «Чорнобривці», а учні заповнюють таблицю).
Демонстрація слайду №15 в 1 етап з музичним супроводом
Сенкан «Моя мама»– В знак подяки за телеграму, за гарячу материнську любов складіть
сенкан. (Учні складають і зачитують сенкан).
Демонстрація слайду №16 в 1 етап з анімацією
– Бережіть своїх матерів, подаруйте їм сонце своїх добрих вчинків, свою ласку і турботу. Робіть це кожного дня, не чекаючи нагоди. Адже матері не вічні!
VІІ. Домашнє завдання.1. Скласти «Кола Вена», з метою з’ясування такого питання: «Що
спільного, а що відмінного є у сполучника і прийменника?»
2. За поданим зразком у підручнику розібрати три сполучники із вправи
за вибором.