Page 1: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

Page 2: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKCJA 152

DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI

Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19Galeria Domu Aukcyjnego Desa Unicum

Warszawa, ul. Marsza∏kowska 34-50

Wystawa przedaukcyjna: od 26 paêdziernika do 8 listopada 2007

Godziny otwarcia galerii: 11-19 od poniedzia∏ku do piàtku

11-16 w soboty

Katalog dost´pny w internecie na stronach: www.desa.pl oraz www.artinfo.pl

Auction - Thursday, November 8th, 2007 at 7 pmDesa Unicum Auction House Gallery Warsaw, Marsza∏kowska str. 34-50

Viewing: from 26 October to 8 of NovemberOur gallery opening hours are: 11am to 7pm between Monday and Friday 11am to 4pm on Saturday

Catalogue avaliable on internet at: www.desa.pl and www.artinfo.pl

GALERIA MARSZA¸KOWSKA ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa tel. (22) 584 95 35 [email protected]

GALERIA DESA MODERN ul. Koszykowa 60/62 00-673 Warszawa tel. (22) 621 96 56 [email protected]

GALERIA STAROMIEJSKA Rynek Starego Miasta 4/6 00-272 Warszawa tel. (22) 831 16 81 [email protected]

GALERIA BI˚UTERII DAWNEJul. Nowy Âwiat 48 00-363 Warszawa tel. (22) 826 44 66 [email protected]

GALERIA NOWY ÂWIAT ul. Nowy Âwiat 51 00-042 Warszawa tel. (22) 827 47 60 [email protected]

SALON DZIE¸ SZTUKI MARCHANDPl. Konstytucji 2 00-552 Warszawa tel. (22) 621 66 69 [email protected]

DOM AUKCYJNY ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa, tel. (22) 584 95 31 tel. (22) 584 95 24 fax (22) 584 95 26 [email protected]

ok∏adka – Zofia Wendorff-Serafinowiczowa, Koncert 1934 r. - w katalogu pozycja 13strona przedtytu∏owa – Alfred Wierusz-Kowalski, Samotny wilk, ok. 1896 r. - w katalogu pozycja 11

6 grudnia i 15 grudnia Aukcja Prezentów

TERMINY NAJBLI˚SZYCH AUKCJI W 2007 ROKU:

TERMINY AUKCJI W 2008 ROKU:

Dzie∏a Sztuki i Antyki

21 lutego24 kwietnia19 czerwca11 wrzeÊnia23 paêdziernika4 grudnia

Sztuka Wspó∏czesna

13 marca29 maja9 paêdziernika18 grudnia

Page 3: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

1|Leon WYCZÓ¸KOWSKI (1852 Huta Miastkowska - 1936 Warszawa)Krucyfiks Êw. Jadwigi w Katedrze na Wawelu, 1924 r.litografia/papier, 44 x 28 cmsygnowany i datowany u do∏u o∏ówkiem: '(…) LWyczó∏ 1924'

W latach 1869- 1875 studiowa∏ w Klasie Rysunkowej w Warszawiem.in. u W. Gersona, A. Kamiƒskiego, R. Hadziewicza. Nauk´ kontynu-owa∏ w Akademii w Monachium, a w latach 1877-1879 ucz´szcza∏do SSP w Krakowie, gdzie pobiera∏ nauki u J. Matejki. W latach 1895-1911 by∏ profesorem ASP w Krakowie, a od 1934 r. prowadzi∏ katedr´grafiki w SSP w Warszawie. W 1889 r. odby∏ podró˝ do Pary˝a, gdziezetknà∏ si´ z impresjonizmem. Poczàtkowo malowa∏ obrazy historyczno- rodzajowe, póêniej realistyczne portrety i modne sceny salonowe.Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzy∏ g∏ówniesceny przedstawiajàce rybaków i ch∏opów, podejmujàc w nich proble-matyk´ Êwiat∏a i koloru. Po 1895 r. uleg∏ na krótko wp∏ywowi symbo-lizmu, po czym zwróci∏ si´ w kierunku swoistego koloryzmu. Pos∏ugi-wa∏ si´ g∏ównie pastelem, akwarelà i tuszem. Malowa∏ nastrojowepejza˝e, g∏ównie tatrzaƒskie, zabytki architektoniczne, martwe natury,zw∏aszcza kwiaty. Tworzy∏ te˝ zró˝nicowane stylistycznie, wnikliweportrety. Od ok. 1918 r. zajà∏ si´ grafikà (techniki trawione, autolito-grafia). Jego twórczoÊç jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej prze∏omu XIX/XX w.

Cena wywo∏awcza: 2 900 z∏~ 780 €

3|Stanis∏aw WYSPIA¡SKI, (1869 Kraków - 1907 Kraków)Anio∏ z banderolà, 1889 r.kalka cz´Êciowo rysowana o∏ówkiem, kredkami, kolorowana akwarelà i tem-perà/papier naklejony na tektur´, 59 x 81 cm (w Êwietle passe - partout)opisany przez autora o∏ówkiem - strona lewa: 'Chryste Eleison' oraz p. d.: '12'

obraz posiada opini´ p. Marty Romanowskiej

Dramatopisarz, poeta, malarz i reformator teatru. W latach 1884-85 i 1887-95 studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych (by∏ m.in.uczniem i wspó∏pracownikiem Jana Matejki) oraz na Uniwersytecie Jagielloƒskim. W latach 1890-94 przebywa∏ za granicà, g∏ównie w Pary˝u,gdzie oddzia∏a∏a na niego sztuka Paula Gauguina, nabistów oraz drze-woryt japoƒski. W latach 1898-98 by∏ kierownikiem graficznym krakow-skiego czasopisma "˚ycie". W latach 1898-1905 dzia∏a∏ m.in. jako insce-nizator w krakowskim teatrze. W 1906 roku zosta∏ docentem w krakow-skiej Szkole Sztuk Pi´knych. Od 1897 roku by∏ cz∏onkiem TowarzystwaSztuka. Ulubionà technikà Stanis∏awa Wyspiaƒskiego by∏ pastel. Zajmo-wa∏ si´ te˝ grafikà (m.in. ilustracje do Iliady, winiety i uk∏ady graficzne

tygodnika krakowskiego "˚ycie" oraz publikowanych w∏asnych drama-tów). Wa˝ne miejsce w jego dzia∏alnoÊci, rozpocz´tej wspó∏pracà z Ja-nem Matejkà i Józefem Mehofferem przy polichromii KoÊcio∏a Mariackiego,zajmowa∏y projekty witra˝y i polichromii wn´trz: np. w krakowskim koÊciele Franciszkanów 1897-1905, w katedrze lwowskiej 1892-94 i wa-welskiej 1900-02 (nie zrealizowane). W twórczoÊci plastycznej Wyspiaƒ-skiego przewa˝a∏ portret, w dziedzinie którego reprezentowa∏ ekspresjo-nizm (np. portrety Kazimierza Lewandowskiego i Lucjana Rydla 1898) i pejza˝ (m.in. cykl widoków na Kopiec KoÊciuszki 1904-05). Wyspiaƒskiopracowywa∏ scenografie do w∏asnych dramatów, projekty dekoracjiwn´trz (np. Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie), mebli i tkanin, orazprojekty architektoniczne. By∏ jednym z twórców programu i praktykitzw. sztuki stosowanej w Polsce, reformatorem grafiki ksià˝kowej. W jegostylu widoczny jest zarowno trwa∏y wp∏yw Matejki, jak i ˝ywe zwiàzki z secesjà (dekoracyjnoÊç, charakterystyczna gi´tka i kapryÊna linia, styli-zacje roÊlinne) oraz wp∏ywy impresjonizmu.

Cena wywo∏awcza: 45 000 z∏12 100 €

2|Józef RAPACKI 1871 Warszawa - 1929 Olszanka k. Skierniewic)Skulony ch∏opiec, 1914 r.o∏ówek/papier, 17,5 x 20 cm (w Êwietle passe - partout)sygnowany p. d.: 'J Rapacki' i datowany p. g.: '(…) | 17/II 1914 r'

By∏ uczniem Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej.Póêniej studiowa∏ u F. Cynka w Szkole Sztuk Pi´knych w Krakowie i w prywatnej szkole C. Fehera w Monachium. Po studiachkilkakrotnie podró˝owa∏ do W∏och, wiele wystawia∏ (dyplomhonorowy na Êwiatowej wystawie w 1900 r. w Pary˝u), nale˝a∏ dogrupy Pro Arte. Malowa∏ g∏ównie realistycznie traktowane pejza˝e i rozgrywajàce si´ na tle pejza˝u sceny rodzajowe. Ponad to zajmowa∏si´ ilustratorstwem i grafikà

Page 4: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

4|Stanis∏aw ZAWADZKI, (1910 - 1964)Akt ze splecionymi d∏oƒmi, 1940 r.olej/p∏ótno, 73 x 54 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'St. Zawadzki 1940'

Kszta∏ci∏ si´ w warszawskiej Szkole Rysunkowej W. Gersona - od 1932 r. Na prze∏omie 1899/1900 kontynuowa∏ nauk´ pod kierunkiem J. Malczewskie-go w Szkole Sztuk Pi´knych w Krakowie. W latach 1900 - 03 studiowa∏ u O. Seitza w Monachium, póêniej w Pary˝u. By∏ cz∏onkiem Towarzystwa Zach´ty Sztuk Pi´knych. Tworzy∏ portrety, akty, pejza˝e i sceny rodzajowe, pos∏ugujàc si´ zarówno technikà olejnà, jak i akwarelà.

Cena wywo∏awcza: 10 000 z∏~ 2 700 €

5|Feliks Micha∏ WYGRZYWALSKI (1875 PrzemyÊl – 1944 okolice Rzeszowa)'Dziewczyna nad morzem', 1922 r.olej/p∏ótno, 71 x 102 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'F. M. Wygrzywalski | 1922'na odwrocie papierowa naklejka z tytu∏em oraz nazwiskiem autora i datàpowstania obrazu

By∏ absolwentem Akademii Sztuk Pi´knych w Monachium (klasa K. Marra i L. Hetericha) oraz Académie Julian w Pary˝u. Po ukoƒczeniu studiów zamieszka∏ w Rzymie, a w 1908 r. powróci∏ do rodzinnego Lwowa, gdzie pra-cowa∏ w teatrze jako inspektor sceny oraz wspó∏pracowa∏ z Tygodnikiem Ilu-strowanym. Od 1901 r. wystawia∏ w TPSP w Krakowie. Znany jest tak˝e jakografik, ilustrator i projektant kostiumów teatralnych. Malowa∏ obrazy o tema-tyce rodzajowej, portrety i autoportrety, cz´sto fantastyczne przedstawieniamorskich nimf. Najwi´kszym uznaniem wÊród kolekcjonerów cieszà si´ jegoserie pejza˝y nadmorskich i scen z rybakami oraz sceny orientalne, do którychciàgle powraca∏ po podró˝y do Egiptu w 1906 r.

Cena wywo∏awcza: 29 000 z∏~ 7 800 €

Page 5: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

6|Wojciech KOSSAK, (1856 Pary˝ - 1942 Kraków)‘Portret ppor. Stefana Zamoyskiego z koniem”, 1929 r.olej/p∏ótno, 139 x 102 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'Wojciech Kossak | 1929'Reprodukowany: Kazimierz Olszaƒski, Wojciech Kossak, wyd. 4, 1990, nr 154.

By∏ synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, tak˝e malarza oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec.Kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych, Akademii monachijskiej orazw Pary˝u. W latach 1895 -1902 przebywa∏ g∏ównie w Berlinie, gdzie pracowa∏dla cesarza Wilhelma II; malowa∏ te˝ dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podró˝owa∏, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W póêniejszych latach kilkakrotniewyje˝d˝a∏ do Stanów Zjednoczonych, realizowa∏ zamówienia portretowe. W 1913 r. by∏ mianowany profesorem warszawskiej Szko∏y Sztuk Pi´knych. By∏ wspó∏autorem panoram: Rac∏awice (1893-1894), Berezyna (1895-1896),Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry(1900). By∏ niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Glo-ryfikowa∏ w nich wojsko polskie: u∏anów, szwole˝erów, legionistów. Doskonaleopanowa∏ sztuk´ malowania koni.

Cena wywo∏awcza: 60 000 z∏~ 16 200 €

Page 6: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

7|Ludwik G¢D¸EK, (1847 Kraków - 1904 Wiedeƒ ) Zaprz´g na drodzeolej/deska, 41 x 61 cmsygnowany p. d.: 'L G´d∏ek | Wien'na odwrocie oraz naklejka ze sk∏adów przyborów malarskich w Wiedniu

Uczy∏ si´ malarstwa pod kierunkiem W∏adys∏awa ¸uszczkiewicza w latach1861 - 72 w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych. W roku 1873 otrzyma∏ dwu-letnie stypendium na studia za granicà - studiowa∏ w Wiedniu u E. Lichtenfel-sa i C. Würzingera (do 1877 r.) Wiele wystawia∏ - w Krakowie w okresie 1863- 1888, w TPSP we Lwowie (1892 r.) oraz w Salonie Krywulta w Warszawie, atak˝e w Dreênie w latach 1882 - 90. Obrazy artysty znajdujà si´ w Chicago,Sztokholmie, Chemnitz, Pary˝u oraz Lwowskiej Galerii Obrazów. Malowa∏ kra-jobrazy, najcz´Êciej okolic podkrakowskich, sceny batalistyczne i rodzajowe, wktórych cz´sto umieszcza∏ sylwetki koni oraz jeêdêców.

Cena wywo∏awcza: 61 000 z∏~ 16 500 €

8|Jacek MALCZEWSKI, (1854 Radom - 1929 Kraków)Âlepy faun prowadzony przez dzieciolej/p∏ótno, 36 x 66 cm, sygnowany l. d.: 'J Malczewski'

obraz posiada opini´ Agnieszki ¸awniczakowej

Jacek Malczewski by∏ najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwasymbolicznego. Uczeƒ Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych(1872-75 i 1877-79) i E. Lehmana w paryskiej École des Beaux-Arts (1876-77);stale mieszka∏ i pracowa∏ w Krakowie. W l. 1896-1922 by∏ profesorem malar-stwa w tamtejszej Szkole Sztuk Pi´knych (od 1900 r. - Akademii). Nale˝a∏ doTowarzystwa Artystów Polskich Sztuka i do Grupy Zero. Pozostawi∏ po sobiebogatà spuÊcizn´ artystycznà; poczàwszy od realistycznych obrazów przedsta-wiajàcych popowstaniowe losy Polaków na Syberii, po fantastyczno-baÊniowe,biblijne i symboliczno-alegoryczne kompozycje, cz´sto splecione z wàtkamipatriotycznymi. Ponadto malowa∏ wiele portretów, autoportretów i pejza˝y.

Cena wywo∏awcza: 95 000 z∏~ 25 700 €

Page 7: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

9|Kazimierz MORDASEWICZ, (1859 Miƒsk - 1923 Pary˝)Portret Genowefy W´˝yk, 1905 r. (?)olej/p∏ótno dublowane, 77 x 102 cmsygnowany i datowany p. d.: 'Kaz Mordasewicz | 1905 (?)'

Uczy∏ si´ w warszawskiej Szkole Rysunku u W. Gersona i A. Kamiƒskiego orazw Akademii Sztuk Pi´knych w Petersburgu. Wiele podró˝owa∏ m.in.: do Wied-nia, Monachium, Pary˝a, Florencji, Rzymu, Neapolu, Wenecji, Bawarii i Szwaj-carii. Malowa∏ przede wszystkim portrety m.in. E. Orzeszkowej, I. Solskiej, M. åwikliƒskiej, H. Sienkiewicza, B. Prusa, S. ˚eromskiego. Tworzy∏ tak˝e pej-za˝e i kompozycje religijne.

Cena wywo∏awcza: 85 000 z∏~ 23 000 € 10|Tadeusz STYKA, (1889 Kielce - 1954 Nowy Jork)

Portret córki Wandziolej/tektura, 64,5 x 49 cm, sygnowany p. Êr.: 'TADE STYKA'(na odwrocie szkic portretu kobiety)

Tadeusz Styka pochodzi∏ ze znanej rodziny artystów - malarzem byli jego ojciecJan i brat Adam. Pierwsze lekcje rysunku i malarstwa otrzyma∏ w pracowni swe-go ojca. Nast´pnie uczy∏ si´, od roku 1900, u J.-J. Hennera i E. Carriere`a w Pa-ry˝u. Tam te˝ mieszka∏ i mia∏ swojà pracowni´ malarskà. W roku 1929 przepro-wadzi∏ si´ do Nowego Jorku, nadal jednak zachowujàc pracowni´ paryskà. Od najm∏odszych lat wystawia∏ swoje prace na Salonach i w galeriach paryskichoraz w Polsce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. By∏ uznanym portrecistà;malowa∏ znane osobistoÊci ze Êwiata sztuki, nauki, polityki i z kr´gów arysto-kratycznych, portretowa∏ m.in. L. To∏stoja, I. Paderewskiego, M. Maeterlincka,S. D. Roosvelt, Pol´ Negri, W. Andersa, C. Flammariona. Malowa∏ tak˝e portrety,sceny rodzajowe i niekiedy kompozycje o tematyce religijnej.

Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏~ 4 900 €

Page 8: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

11|Alfred WIERUSZ KOWALSKI 1849 Suwa∏ki – 1915 Monachium)Samotny wilk, ok. 1890 r.olej/p∏ótno, 90 x 128 cm, sygnowany l. d.: 'A. Wierusz Kowalski'na odwrocie p∏ótna trzy fragmentarycznie zachowane stemple: 'Adrian (...) MÜNCHEN (...); na kroÊnie napis: 'E X 940'; ponadto nalepka z napisem atramentem: 'Berenbau'; tak˝e firmowa druko-wana nalepka: 'R. LÉRONDELLE | Emballage d’Objects d’art. | 76, Rue Blanche, PARIS'. Na ramie drukowana nalepka: 'AMSLER&BO-THART | KGL.HOFKUNSTHAND 2G. |BERLIN W. BEHRENSTR. 29a'

Swojà edukacj´ artystycznà rozpoczà∏ w warszawskiej Klasie Rysunkowej,gdzie uczy∏ od 1865 r. si´ pod kierunkiem Rafa∏a Hadziewicza, Alek-sandra Kamiƒskiego i Wojciecha Gersona. Studia kontynuowa∏ w aka-demii w Dreênie, dokàd wyjecha∏ w 1871 r. oraz w Pradze – w 1872r. 18. X. 1873 r. zapisa∏ si´ do Akademii Monachijskiej (Malschule) i studiowa∏ pod kierunkiem Aleksandra Wagnera, a w roku 1874przeniós∏ si´ do pracowni Józefa Brandta. Powodzenie jakie w krót-kim czasie zdoby∏ na rynku sztuki spowodowa∏o, ˝e osiad∏ w Mona-chium na sta∏e. Wystawia∏ w Glaspalast, gdzie na wystawach mi´dzy-narodowych w 1883 r. zdoby∏ medal drugiej, a w 1892 r. pierwszejklasy. By∏ aktywnym uczestnikiem ˝ycia polskiej spo∏ecznoÊci arty-stycznej przebywajàcej w Monachium, m. in. wraz z Józefem Brand-tem i W∏adys∏awem Czachórskim przewodniczy∏ towarzystwu wspól-nej pomocy dla popierania m∏odych artystów powo∏anego przez Êro-dowisko polskie w 1894 r. W 1890 r. otrzyma∏ tytu∏ honorowegocz∏onka Akademii Monachijskiej. Monachium opuszcza∏ rzadko –

poza wyjazdami w rodzime strony (ok. 1897 r. kupi∏ majàtek Miko-rzyn ko∏o Konina, w którym przebywa∏, gdy przyje˝d˝a∏ do kraju); w 1903 r. zwiedzi∏ pó∏nocnà Afryk´ w poszukiwaniu nowych moty-wów dla swojego malarstwa. Bra∏ udzia∏ w licznych wystawach mi´-dzynarodowych, przede wszystkim w Monachium, Berlinie i Wiedniu,gdzie w 1894 r. zdoby∏ z∏oty medal. Swoje prace prezentowa∏ tak˝ena wystawach krajowych w TZSP w Warszawie, gdzie zorganizowanowystawy indywidualne artysty w 1892 i 1908 r. oraz w TPSP w Kra-kowie w latach 1893, 1895- 96 i 1898 – 1900, a tak˝e w SalonieAleksandra Krywulta. Dokonania artystyczne malarza zosta∏y spopu-laryzowane przez ilustrowane czasopisma zamieszczajàce drzeworyt-nicze reprodukcje rysunków i obrazów – pojawia∏y si´ one od 1894 r.g∏ównie w K∏osach, Tygodniku ilustrowanym i wielu pismach zagra-nicznych. TwórczoÊç malarza zdominowana by∏a przez sceny rodza-jowe z ˝ycia polskiej wsi, dworków polskich oraz ma∏ych miasteczek.Najcz´stszym motywem tych obrazów by∏ koƒ nieroz∏àcznie zwiàzanyz cz∏owiekiem, przedstawiany w wiejskim krajobrazie, najcz´Êciej zimowym. Najwi´kszà popularnoÊcià wÊród publicznoÊci i handlarzyobrazów cieszy∏y si´ kompozycje z motywem wilka, przedstawianegow nocnym, zimowym pejza˝u, bàdê watach napadajàcych na konie i podró˝nych w saniach, powtarzane w ró˝nych wariantach i forma-tach. Cz´ste w dorobku artystycznym Wierusza Kowalskiego sà tak˝esceny myÊliwskie. Obrazy malarza znajdujà si´ m. in. w Nowej Pina-kotece w Monachium, w muzeach w Dreênie, Królewcu, Antwerpii,Berlinie i w Stanach Zjednoczonych.

Cena wywo∏awcza: 240 000 z∏~ 65 000 €

Page 9: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

12|Abraham NEUMANN, (1873 Sierpc na Mazowszu - 1942 Kraków)¸ódê przy brzeguolej/deska, 31 x 42 cm, sygnowany p. d.: 'a. Neumann'

Zarabia∏ na ˝ycie malujàc portrety i równoczeÊnie uczy∏ si´ w Szkole Rysunkoweju W. Gersona. W latach 1897-1902 studiowa∏ w krakowskiej ASP u J. Mal-czewskiego, L. Wyczó∏kowskiego i J. Stanis∏awskiego. W 1900 r. by∏ w Pary˝u,gdzie przez par´ miesi´cy ucz´szcza∏ do Academie Julian, zwiedzi∏ te˝ Belgi´,Holandi´, Angli´ i Niemcy. Jego edukacj´ artystycznà uzupe∏ni∏y wizyty w mu-zeach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Lata 1904 i 1925-1927 sp´dzi∏ w Palestynie, gdzie uczy∏ w Szkole Sztuk Pi´knych i Przemys∏u Artystycznego.Podczas II wojny Êwiatowej by∏ wi´ziony w krakowskim getcie. Zosta∏ rozstrze-lany w 1942 r. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e, motywy architektoniczne, wn´trza i martwe natury.

Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏~ 3 200 €

13|Zofia WENDORFF - SERAFINOWICZ , (1905 Wilno - ?)Koncert, 1934 r.olej/p∏ótno, 73 x 103,5 cm, sygnowany i datowany l. g.: 'WENDORFF |SERAFINOWICZOWA | WILNO 1934'

Studiowa∏a w latach 1924 - 1931 na Wydziale Sztuk Plastycznych Uni-wersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, gdzie otrzyma∏a dyplom z ma-larstwa z wyró˝nieniem. W okresie mi´dzywojennym wystawia∏a m.in. w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki i w Wilnie (1939 r., Zbio-rowa Wystawa Zespo∏u Artystów Wileƒskich) oraz wyk∏ada∏a w szko∏achInstytutu RzemieÊlniczego Wileƒsko - Nowogródzkiego. Po wojnie za-mieszka∏a w Gdaƒsku, gdzie by∏a cz∏onkiem Zwiàzku Polskich ArtystówPlastyków. W 1956 roku wstàpi∏a do klasztoru SS. Benedyktynek w ˚ar-nowcu, gdzie zajmowa∏a si´ malarstwem i grafikà o tematyce religijnejoraz pracami konserwatorskimi.

Cena wywo∏awcza: 49 000 z∏~13 300 €

Page 10: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

15|Stanis∏aw CZAJKOWSKI, (1878 Warszawa - 1954 Sandomierz)"Sàdny dzieƒ", (Âwi´to Jom Kipur) 1914 r.olej/p∏ótno, 85 x 137,5 cmsygnowany i datowany l. d.: 'STANIS¸AW CZAJKOWSKI | KRAKÓW 1914'na odwrocie dwie naklejki - jedna zachowana fragmentarycznie, druga z Towarzystwa Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie: '1914 Salon Wiosenny| Autor Czajkowski Stanis∏aw | Dzie∏o Sàdny dzieƒ | Rodzaj ol Cena 1600 K.'

Bibliografia:Obraz reprodukowany lub opisywany w: - Katalog Wystawy JubileuszowejMCMXIV, I Salon Wiosenny, TPSP, Kraków 1914, s. 13, nr kat. 14Obraz prezentowany na wystawie Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele, Mu-zeum w Radomiu, 1998 - 1999

Stanis∏aw Czajkowski studiowa∏ w akademiach: krakowskiej, monachijskiej, a tak˝e w Académie Julian w Pary˝u. By∏ bratem tak˝e malarza- Józefa. Odby∏wiele podró˝y artystycznych po Europie, odwiedza∏ te˝ ró˝ne regiony Polski.Przyjaêni∏ si´ z najwybitniejszymi postaciami Êwiata artystycznego, zarównoKrakowa, jak i Pary˝a. By∏ uczestnikiem s∏ynnego wesela Rydla, opisanegoprzez S. Wyspiaƒskiego w dramacie: "Wesele". Artysta wyszed∏ ze szko∏y Stani-s∏awskiego, który zaszczepi∏ w nim zami∏owanie do pejza˝u ojczystego. Malo-wa∏ tak˝e sceny rodzajowe i widoki miejskie. Tematem prezentowanego obra-zu jest Jom Kippur (Sàdny Dzieƒ - Dzieƒ Pojednania), najbardziej uroczysteÊwi´to w judaizmie - ˝ydowskie jesienne Êwi´to pokutne. W poprzedzajàcyÂwi´to wieczór ˚ydzi udajà si´ do synagogi, gdzie sp´dzajà noc i ca∏y nast´p-ny dzieƒ na modlitwach oczyszczajàcych i wychwalajàcych Stwórc´.

Cena wywo∏awcza: 65 000 z∏~ 17 500 €

14|Jankiel ADLER (1895 Tuszyn k. ¸odzi - 1949 Aldbourne k. Londynu)Martwa natura z krabemolej/p∏ótno, 51 x 40 cm, sygnowany l. d.: 'Adler'

Artystycznà nauk´ rozpoczà∏ w Polsce, kontynuowa∏ jà w Jugos∏awii - wwarsztacie grawerskim. Oko∏o 1918 roku zakoƒczy∏ studia w Barmen ko∏oDüsseldorfu u Gustawa Wiethüchtera. Po powrocie do Polski, w okresie 1918- 20 wspó∏pracowa∏ z grupà ˝ydowskich malarzy i poetów Jung Idisz w ¸odzi.Od 1924 roku mieszka∏ poza krajem - w Pary˝u, Düsseldorfie, Berlinie, w la-tach 1929 - 30 na Majorce i w Hiszpanii, w latach 30-tych ponownie w Pary-˝u, póêniej w Londynie. Wystawia∏ w Warszawie, ¸odzi, Wroc∏awiu, Londynie,Nowym Yorku i Edynburgu. Poczàtkowo tworzy∏ obrazy o tematach zaczerp-ni´tych z folkloru ˝ydowskiego, póêniej na jego twórczoÊç mia∏y wp∏yw doko-nania P. Klee, którego pozna∏ w 1933 r. oraz P. Picassa. malowa∏ martwe na-tury, portrety i kompozycje figuralne.

Cena wywo∏awcza: 98 000 z∏~ 26 400 €

Page 11: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

16|Antoni SZYD¸OWSKI, (1895 Olszówka - ?)Letni pejza˝, 1922 r.olej/tektura, 40 x 69 cm, sygnowany i datowany l. d.: 'Ant. Szyd∏owski 22'

Ukoƒczy∏ Akademi´ Sztuk Pi´knych w Krakowie w 1918 roku; uczy∏ si´ w pra-cowni Jacka Malczewskiego. Malowa∏ przede wszystkim pejza˝e i portrety.

Cena wywo∏awcza: 2 000 z∏~ 540 €

17|W∏adys∏aw KRZY˚ANOWSKI, (1889 Lwów - ok. 1973 Edynburg)Sianokosyolej/tektura, 33, 5 x 48,5 cm, sygnowany p. d.: 'W∏ad. Krzy˝anowski'

Studiowa∏ w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza, a nast´pniew Pary˝u. Po powrocie do kraju w 1925 w∏àczy∏ si´ bardzo aktywnie w nurt ˝ycia artystycznego, zw∏aszcza Lwowa i Krakowa. By∏ cz∏onkiemcechu artystów plastyków Jednoróg, Zwiàzku Dziesi´ciu Artystów Plasty-ków, grup Awangarda i Nowa Generacja oraz ZZAP. Malowa∏ martwenatury, pejza˝e i studia figuralne, o kompozycji wynikajàcej z g∏´bokichprzemyÊleƒ prac Cezanne'a, ale w których rol´ nadrz´dnà odgrywa∏ kolor.

Cena wywo∏awcza: 8 000 z∏~ 2 100 €

18|Wac∏aw WÑSOWICZ, (1891 Warszawa - 1942 Wilanów) W ogrodzie, 1932 r.olej/p∏ótno, 61,5 x 73 cm, sygnowany i datowany l. d.: 'WÑSOWICZ 1932'

Studia artystyczne odby∏ w Warszawie w latach 1909-14 w szkole rysunkowejim. W. Gersona pod kierunkiem M. Kotarbiƒskiego i w SSP u I. Pieƒkowskiego.W 1914 r. by∏ te˝ uczniem J. Malczewskiego w krakowskiej ASP. Podró˝owa∏do Francji, Holandii i W∏och oraz na Ba∏kany. Bra∏ aktywny udzia∏ w ˝yciu artystycznym mi´dzywojennej Warszawy, wiele wystawia∏, podejmowa∏ te˝rozliczne funkcje spo∏eczne i organizacyjne w Êrodowisku artystów plastyków.Nale˝a∏ do ugrupowaƒ formiÊci, Rytm i Ryt. Zajmowa∏ si´ te˝ drzeworytem,malarstwem na ceramice i tkaninach, dekoracjà wn´trz oraz projektami w dziedzinie sztuki u˝ytkowej.

Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏~ 6 750 €

Page 12: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

19|Jacek MALCZEWSKI, (1854 Radom - 1929 Kraków)Portret Antoniego Götz – Okocimskiego, 1917 r.olej/tektura, 103 x 73,3 cm , sygnowany i datowany p. g. : ‘JMalczewski | 1917’na odwrocie papierowa nalepka :’Towarzystwo Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie | Nr. 106.1616 | P. 1939 .| Autor (…) | Adres Wystawa JackaMalczewskiego | Dzie∏o Portret A. Br. Gotza Okocimskiego | Wykonanie ol. tekt. | Cena (…)’

Portret barona Götz – Okocimskiego (1895 – 1962) w mundurze porucznika,z przypi´tym na piersi medalem za odwag´ (Tapferkeistmedaille) namalowa∏Malczewski w roku 1917, w czasie I wojny Êwiatowej, gdy portretowany s∏u-˝y∏ jeszcze w armii austriackiej; póêniej, w roku 1920, Okocimski zaciàgnà∏ si´jako ochotnik do Wojska Polskiego. Antoni Jan Kazimierz baron Götz – Oko-cimski von Okocim po ukoƒczeniu gimnazjum w Krakowie studiowa∏ w Aka-demii Rolniczej w Wiedniu. Ze wzgl´du na Êmierç brata i zwiàzanà z tym nie-spodziewanà koniecznoÊç obj´cia w przysz∏oÊci kierownictwa zak∏adów prze-mys∏owych, ukoƒczy∏ Akademi´ Handlowà w Krakowie, a nast´pnie studiowa∏w Pary˝u w École de Sciences Politiques. Stanowisko dyrektora w browarze w Okocimiu objà∏ w 1924 r. Podobnie jak ojciec otrzyma∏ liczne godnoÊci i pia-stowa∏ wiele urz´dów, m. in. w latach 1935 – 38 pe∏ni∏ funkcj´ pos∏a na sejmRzeczypospolitej, by∏ prezesem Izby Przemys∏owo – Handlowej w Krakowie (od1938 r.) i radcà Krakowskiej Izby Rolniczej oraz cz∏onkiem Tymczasowej Rady i Wydzia∏u Powiatowego w Brzesku, a w 1937 r. odznaczony zosta∏ Z∏otymKrzy˝em Zas∏ugi.

Cena wywo∏awcza: 210 000 z∏~ 56 800 €

Page 13: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

20|Malarz holenderski, XVII w.Statki na morzuolej/deska, 48 x 65 cmobraz po konserwacji

Cena wywo∏awcza: 59 000 z∏~ 15 900 €

21|Malarz flamandzki, XVII w., NaÊladowca Jana FYTA (1611 - 1661)Martwa natura z dziczyznàolej/p∏ótno dublowane, 59,5 x 81 cm

Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏~ 4 000 €

22|Autor nierozpoznany, XVII/XVIII w.Martwa natura z zajàcemolej/p∏ótno zdublowane na desk´, 81 x 67 cm

Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏~ 4 300 €

Page 14: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

23|Tadeusz Józef MAKOWSKI, (1882 OÊwi´cim - 1932 Pary˝)Autoportret z dziewczynkà, ok. 1921 r.olej/deska, 71 x 32,5 cm, sygnowany na odwrocie: 'Makowski | N 108'

obraz posiada opini´ El˝biety Zawistowskiej

Bibliografia: Obraz opisany i reprodukowany [w:] W∏adys∏awa Jaworska, TadeuszMakowski. ˚ycie i twórczoÊç, Wroc∏aw 1964, s. 337, poz. 306, il. 86 na str. 157

Tadeusz Makowski jest jednym z najwybitniejszych artstów polskich 1 po∏owyXX w. By∏ malarzem, grafikiem i rysownikiem. W latach 1903- 08 uczy∏ si´ w akademii krakowskiej u J. Unierzyskiego, J. Mehoffera i J. Stanis∏awskiego;jednoczeÊnie studiowa∏ filologi´ na Uniwersytecie Jagielloƒskim. W roku 1908,przez Monachium, wyjecha∏ do Pary˝a, gdzie zamieszka∏ na sta∏e. Stamtàdwyje˝d˝a∏ na letnie sezony do Bretanii, Owernii oraz na po∏udnie Francji. Od-by∏ te˝ podró˝ artystycznà do Holandii i Belgii (1921 r.). W Pary˝u przyjaêni∏si´ z wieloma znakomitymi malarzami, pisarzami oraz marszandami. Utrzymy-wa∏ ˝ywe kontakty z artystami polskimi przebywajàcymi we Francji i by∏ preze-sem paryskiego "Towarzystwa Artystów Polskich". Swoje prace wystawia∏ w kraju - w Krakowie i Warszawie (od 1907 r.) i Lwowie (1910 r.) oraz za gra-nicà - w Pary˝u, Barcelonie, Wiedniu, Budapeszcie i Amsterdamie. Malowa∏kompozycje figuralne, pejza˝e, martwe natury i portrety, zw∏aszcza dzieci. Eks-perymentujàc z malarstwem kubistycznym wypracowa∏ swój indywidualny styl.Formà, kolorem i Êwiat∏em, a tak˝e pewnà deformacjà budowa∏ pe∏ne liryzmuchoç czasami nie pozbawione pewnej ironii czy drwiny kompozycje malarskie.

Cena wywo∏awcza: 320 000 z∏~ 86 500 €

Page 15: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

24|Henryk HAYDEN, (1883 Warszawa - 1970 Pary˝)Pejza˝ z Domêolej/p∏ótno, 60,5 x 73,5 cm, sygnowany l. d.: 'Hayden'

Studiowa∏ w Warszawie w SSP i na Politechnice oraz w paryskiej Academie "La Palette". Wystawia∏ w Pary˝u na Salonach: Niezale˝nych, Tuileries i Majowym.Du˝o czasu sp´dza∏ na po∏udniu Francji. Mia∏ indywidualne wystawy w renomo-wanych galeriach Pary˝a i Londynu. W latach 1922-1953 malowa∏ realistycznepejza˝e i portrety. Pod koniec ˝ycia nawiàza∏ do swych kubistycznych doÊwiad-czeƒ z m∏odoÊci, tworzàc obrazy z pogranicza sztuki figuralnej i abstrakcyjnej.

Cena wywo∏awcza: 55 000 z∏~ 14 900 €

25|Wojciech WEISS, (1875 Leorda w Rumunii - 1950 Kraków)Narcyzy w wazonieolej/p∏ótno, 64,5 x 50,5 cm, sygnowany p. d.: 'WWeiss'

Artysta studiowa∏ w krakowskiej SSP w latach 1890- 1899. Nagrodà za ukoƒ-czenie szko∏y - obok z∏otego medalu- by∏o roczne stypendium na pobyt w Pa-ry˝u. W malarstwie artysty splata∏y si´ ró˝ne poetyki: realistyczna, ekspresjoni-styczna i secesyjno-dekoracyjna. Sta∏à zaÊ cechà twórczoÊci Weissa by∏o inspi-rowanie si´ naturà, której g∏´boka znajomoÊç le˝a∏a u podstaw ka˝dego z na-malowanych przez artyst´ dzie∏.

Page 16: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

26|Emmanuel KATZ, (zw. Mané – Katz) (1894 Krzemieniec - 1962 Tel Awiw)WieÊ na Ukrainie, 1936 r.olej/p∏ótno, 88 x 114,5 cmsygnowany i datowany l. d.: 'Mane Katz 36'

W latach 1911-12 ucz´szcza∏ do Szko∏y Rysunkowej w Wilnie. Studia artystycz-ne kontynuowa∏ w Szkole Malarstwa M. Muraszki w Kijowie. W 1913 rozpo-czà∏ studia w paryskiej École des Beaux-Arts pod kierunkiem F. Cormona. W1917 objà∏ stanowisko profesora w Instytucie Artystycznym w Charkowie. W1921 roku, podró˝ujàc przez Baku, Tyflis, Moskw´, Miƒsk i Warszaw´ powró-ci∏ do Pary˝a, by zwiàzaç si´ z kr´giem École de Paris. Swe prace prezentowa∏na indywidualnych wystawach w galeriach paryskich Percier, Granoff, Brummer,Petit i Charpentier. Od 1932 roku nale˝a∏ do polskiego Zrzeszenia ˚ydowskichArtystów Malarzy i Rzeêbiarzy. Okres II wojny Êwiatowej sp´dzi∏ w Nowym Jor-ku, po jej zakoƒczeniu powróci∏ do Pary˝a. Tematy malarstwa Mané-Katza czer-pa∏ z ˝ycia codziennego ˚ydów, przedstawiajàc wizerunki chasydów, sceny zgetta, kompozycje symboliczne oraz pejza˝e. Zajmowa∏ si´ tak˝e rzeêbà - two-rzy∏ przed wszystkim odlewane figurki o tematyce ˝ydowskiej.

Cena wywo∏awcza: 180 000 z∏~ 48 600 €

Page 17: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

27|Stanis∏aw KAMOCKI, (1875 Warszawa – 1944 Zakopane)"Drzewa na Bystrem" (Zakopane)olej/tektura, 70 x 100 cmna odwrocie papierowa naklejka: 'Towarzystwo Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Kra-kowie | Autor S. Kamocki | (…) Drzewa na Bystrem | Rodzaj ol Cena 30000 Kr'

W 1891 r. ukoƒczy∏ Szko∏´ Sztuk Pi´knych w Krakowie pod kierunkiem F. Cynka,J. Unierzyskiego, L. Wyczó∏kowskiego, J. Malczewskiego i J. Stanis∏awskiego.Dzi´ki stypendium kontynuowa∏ nauk´ w Pary˝u. Odwiedzi∏ równie˝ W∏ochy,Niemcy i Szwajcari´. W 1919 r. objà∏ katedr´ pejza˝u w Akademii Sztuk Pi´k-nych w Krakowie. Jako pedagog kontynuowa∏ program Stanis∏awskiego pro-wadzàc szko∏´ pejza˝owà. W∏aÊnie od Stanis∏awskiego przejà∏ umi∏owanieprzyrody, wra˝liwoÊç obserwacji, uczuciowy stosunek do krajobrazu wsi pol-skiej. Stàd cz´sto pojawiajàce si´ w jego malarstwie motywy: ∏any zbo˝a, za-gony ziemniaków, stogi siana, drzewa, dworki, wiejskie koÊció∏ki oglàdane w ró˝nych porach roku. Tematów tych szuka∏ w´drujàc po wsiach Podola, Wo-∏ynia, Spisza, a szczególnie ziemi podkrakowskiej i podhalaƒskiej. Obrazy ma-lowa∏ w plenerze. W pierwszym okresie twórczoÊci (1900-15) malowa∏ g´stàpastà olejnà, którà nak∏ada∏ obficie, uzyskujàc efekt konkretnej materialnej po-wierzchni malarskiej. W krajobrazach letnich stosowa∏ ci´˝kie zielenie o nie-zbyt silnym napi´ciu walorowym. Pos∏ugiwa∏ si´ na ogó∏ barwami lokalnymi i pozostawa∏ wierny przedmiotowi. W póêniejszym okresie farba k∏adziona by-∏a pobie˝nie, szerokimi pociàgni´ciami p´dzla, nadajàc obrazom matowà po-wierzchni´. Nale˝a∏ do TAP Sztuka, a tak˝e wiedeƒskiej Secesji, ZPAP i TZSP.

28|Kazimierz ¸OTOCKI, (1882 Szumlany Ma∏e - 1942 Rosja)"Widok z Parku Stryjskiego" (Lwów), 1922 r.olej/tektura, 22 x 29 cmna odwrocie tytu∏ autorski oraz podpis i data: 'Widok z Parku Stryjskiego | K. ¸otocki | 1922'

Malarstwa uczy∏ si´ w Starym Sàczu u B. Rychter Janowskiej (1901 r.), w pracowniach S. Kaczora Batowskiego we Lwowie, F. M. Wygrzywalskiego,W. Witwickiego, S. Obsta, E. M. Pietscha, K. Olpiƒskiego oraz w lwowskiejWolnej Akademii Sztuk Pi´knych, a tak˝e w Krakowie u J. Stanis∏awskie-go. Pracowa∏ jako nauczyciel rysunków w Nowym Sàczu i we Lwowie. Nale˝a∏ do Zwiàzku Lwowskich Artystów Grafików. Wystawia∏ w NowymSàczu, Krakowie, we Lwowie i Poznaniu. Malowa∏ i rysowa∏ g∏ównie pej-za˝e i widoki miejskie z fragmentami architektury zabytkowej. Zajmowa∏si´ tak˝e grafikà.

Cena wywo∏awcza: 2 700 z∏~ 730 €

29|Bronis∏awa RYCHTER - JANOWSKA, (1868 Kraków - 1953 Kraków)Parkowa alejkaolej/tektura, 19,5 x 26 cm, sygnowany p. d.: 'Br. RYCHTER JANOWSKA'

Siostra malarza Stanis∏awa Janowskiego. Studia malarskie odby∏a w Monachium,w Akademii Florenckiej i w Rzymie. Zwiàzana by∏a ze Êrodowiskiem artystycznymKrakowa. W 1932 r. mia∏a indywidualnà wystaw´ w warszawskiej Zach´cie. Realistyczne malarstwo artystki cieszy si´ do dziÊ du˝ym wzi´ciem, g∏ównie zasprawà obranych tematów - polskie dwory i dworki, zapis wn´trz szlacheckichsiedzib, polskie koÊció∏ki i wiejskie chaty, pejza˝e i sceny folklorystyczne.

Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏~ 1 350 €

30|Stanis∏aw PODGÓRSKI, (1882 Ka∏usz - 1964 WiÊnicz Nowy)Pejza˝ z zakolem rzekiolej/tektura, 22,5 x 28 cm, sygnowany p. d.: 'S. Podgórski'

By∏ uczniem J. Stanis∏awskiego i L. Wyczó∏kowskiego, studiowa∏ w paryskiejAcademie Colarossi i we W∏oszech. By∏ cz∏onkiem krakowskiego ugrupowania‘Sztuka’. W czasie pierwszej wojny Êwiatowej, posàdzony przez Rosjan o szpiegostwo, zosta∏ deportowany za Ural. Malowa∏ nastrojowe pejza˝e z okolic Tatr i Beskidów.

Cena wywo∏awcza: 6 000 z∏~ 1 620 €

Page 18: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

31|Józef PANKIEWICZ, (1866 Lublin – 1940 La Ciotat we Francji)Martwa natura. Budda z ga∏àzkà mimozy, 1906 r.olej/p∏ótno, 68,5 x 58 cmsygnowany l. d.: 'Pankiewicz'

Bibliografia: Obraz opisywany i reprodukowany w katalogu: Józef Pankiewicz "˚ycie idzie∏o", MN w Warszawie 2006 r., poz. 96.

W latach 1884 - 85 uczy∏ si´ w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierun-kiem W. Gersona i A. Kamiƒskiego, nast´pnie wraz z W. Podkowiƒskim wyje-cha∏ do Petersburga, aby w latach 1885-86 przebywaç na stypendium w tam-tejszej akademii. W 1889 r. obaj artyÊci udali si´ do Pary˝a. Zapoznawszy si´ zpracami impresjonistów po powrocie do Warszawy w 1890 roku, stara∏ si´przenieÊç na rodzimy grunt francuskie trendy malarskie. Nawiàzujàcy do im-presjonizmu "Targ na kwiaty przed koÊcio∏em Âw. Magdaleny w Pary˝u" (1890r.) spotka∏ si´ z nieprzychylnym odbiorem polskiej krytyki i publicznoÊci, któradoradza∏a malarzowi wizyt´ u okulisty. W latach nast´pnych twórczoÊç artystypozostawa∏ pod wp∏ywem symbolizmu - tworzy∏ nastrojowe nokturny o ciem-nym, niemal monochromatycznym kolorycie oraz cykl portretów. W 1897 ro-ku zosta∏ cz∏onkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Wlatach 1897-1906 podró˝owa∏ po zachodniej Europie zwiedzajàc Holandi´,Belgi´, W∏ochy, Angli´, Niemcy i Francj´. W roku 1906 zosta∏ profesorem ASPw Krakowie. Wojenne lata 1914-19 sp´dzi∏ w Hiszpanii, gdzie zaprzyjaêni∏ si´z Robertem Delaunayem, któremu zawdzi´cza zmian´ stylu. P∏ótna ‘okresuhiszpaƒskiego’ cechuje geometryzacja (wp∏yw kubizmu) oraz intensywnoÊçp∏asko k∏adzionych barw - wp∏yw fowizmu. W latach 20. zainicjowa∏ nurt pol-skiego koloryzmu nawiàzujàcy do twórczoÊci francuskich postimpresjonistów.Jako pedagog patronowa∏ grupie malarzy i grafików skupionych w KomitecieParyskim zwanych potocznie kapistami. W jej sk∏ad wchodzili m.in. Jan Cybis,Artur Nacht-Samborski, Józef Czapski, Zygmunt Waliszewski i Piotr Potworow-ski. Od 1923 roku zosta∏ ponownie profesorem ASP w Krakowie, a od 1925roku kierowa∏ filià tej uczelni w Pary˝u. Prezentowany obraz wpisuje si´ w cyklmartwych natur o ciemnym kolorycie powsta∏ych w okresie 1906 - 1908, m.inMartwa natura z b∏´kitnym wazonem (Muzeum Narodowe w Warszawie),Budda i lewkonie (Muzeum Narodowe w Krakowie), Anemony (Muzeum Na-rodowe w Krakowie)

Cena wywo∏awcza: 150 000 z∏~40 500 €

Page 19: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

32|Artur WASNER,(1887 - 1938 ?)Widok miasta z jeziorem (Wroc∏aw ?), 1935 r.olej/p∏ótno, 51x 65,5 cmsygnowany i datowany p. d.: 'A. Wasner 35'

Studiowa∏ w latach 1906-1909 we Wroc∏awskiej Królewskiej Szkole Rzemios∏aArtystycznego u E. Kaempffera i C. E. Morgensterna. Odby∏ wiele podró˝y, by∏m.in. w Holandii, Hiszpanii, Francji, W∏oszech i Rosji. W 1915 r. we Wroc∏awiuza∏o˝y∏ prywatnà szko∏´ malarstwa. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e oraz martwenatury, portrety, wn´trza i akty. Jego prace mo˝na oglàdaç w Muzeum Naro-dowym we Wroc∏awiu.

Cena wywo∏awcza: 7 600 z∏~2 050 €

33|Albin ¸UBNIEWICZ, (1910 - 1986)"Las"olej/p∏ótno, 73,4 x 60 cmsygnowany p. d.: 'A. ¸.'na odwrocie papierowa naklejka: 'Centralne Biuro Wystaw Artystycznych |¸ódê ul. Piotrkowska 65 tel. 11 - 24 | Imi´ i nazwisko autora ¸ubniewicz Alb(...) | Adres ¸ódê (...) 28 | Nr leg technika ol wymiary 75 x 60 | Tytu∏ Dzie∏aLas | Data wystawienia'

Albin ¸ubniewicz otrzyma∏ w 1957 roku nagrod´ plastycznà Miasta ¸odzi zaca∏okszta∏t pracy twórczej w dziedzinie malarstwa sztalugowego i Êciennego.

Cena wywo∏awcza: 4 000 z∏~1 100 €

35|Józef GURANOWSKI, (1852 Warszawa - 1922 Warszawa)Wschód ksi´˝yca, 1910 r.gwasz/papier, 39 x 27,5 cm (w Êwietle passe - partout)sygnowany i datowany l. d.: 'J Guranowski | 1910'

Malarz i dekorator teatralny, uczy∏ si´ u dekoratora i malarza Adama Malinow-skiego, z którym póêniej wspó∏pracowa∏ w Dekoratorni Warszawskich TeatrówRzàdowych. W latach 1891 - 1908 zajmowa∏ stanowisko g∏ównego dekorato-ra WTR, a od 10908 roku, tak˝e ich g∏ównego maszynisty. Poza Warszawàwspó∏pracowa∏ równie˝ z teatrami w Dàbrowie Górniczej i Sosnowcu. PoprzejÊciu na emerytur´, w 1911 roku, poÊwi´ci∏ si´ wy∏àcznie malarstwu. Re-alizowa∏ dekoracje do baletów, tworzy∏ kurtyny teatralne, od 1880 roku bra∏udzia∏ w wystawach TZSP. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e, pos∏ugujàc si´ technikàolejnà i akwarelowà.

Cena wywo∏awcza: 3 500 z∏~950 €

34|Soter Jaxa MA¸ACHOWSKI (1867 Wolanów pod Odessà - 1952 Kraków)Kosze rybackie na pla˝ygwasz/karton, 39,5 x 50 cm, sygnowany p. d.: 'S. Jaxa'

Studiowa∏ w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, I. Jab∏oƒskiego i W∏. ¸uszcz-kiewicza. Od r. 1894 w kontynuowa∏ studia artystyczne w Szkole Rysunku i Malar-stwa Stanis∏awa Grocholskiego w Monachium, gdzie mieszka∏ do 1901 r. W rokunast´pnym powróci∏ do kraju i osiad∏ na sta∏e w Krakowie. Wielokrotnie podró˝o-wa∏ do W∏och. TwórczoÊç artysty obejmuje przede wszystkim malarstwo pejza˝o-we. Dla malarskiej twórczoÊci Jaxy charakterystyczne sà zw∏aszcza pejza˝e morskiei nokturny. Artysta bra∏ udzia∏ w wielu wystawach - w TPSP w Krakowie, TZSP wWarszawie, w Salonie Krywulta w Warszawie, w TPSP we Lwowie, w ¸odzi, Pozna-niu, Lublinie.

Cena wywo∏awcza: 3 600 z∏~970 €

36|Erno ERB, (1878 lub 1890 Lwów (?) - 1943 Lwów)Pejza˝ z rzekàakwarela/papier, 36 x 26 cm, sygnowany p. d.: 'E. Erb'

Ca∏e ˝ycie mieszka∏ i tworzy∏ we Lwowie oraz przez d∏u˝szy okres w Truskawcu.Najcz´Êciej malowa∏ kompozycje olejne o bogatej fakturze. Ulubionymi tematamiartysty by∏ scenki rodzajowe z ˝ycia miasta: przekupki sprzedajàce kwiaty na targu, typy ch∏opów ukraiƒskich i ˚ydów oraz martwe natury i portrety.

Cena wywo∏awcza: 6 500 z∏~1 750 €

Page 20: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

37|Roman Kazimierz KOCHANOWSKI (1857 Kraków - 1945 Freising, Bawaria)Pejza˝ jesiennyolej/deska, 13 x 18 cm, sygnowany p. d.: 'R. Kochanowski'

Cena wywo∏awcza: 11 000 z∏~3 000 €

38|Roman Kazimierz KOCHANOWSKI (1857 Kraków - 1945 Freising, Bawaria)Skraj lasuolej/deska, 9,5 x 12 cm, sygnowany l. d.: 'R. Kochanowski'

Nauk´ rysunku zaczyna∏ w Krakowie u Maksymiliana Cercha. W latach1873/74 i 1874/75 studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u W.¸uszczkiewicza i H. Grabiƒskiego. W 1875 roku wyjecha∏ do Wiednia,gdzie uczy∏ si´ w akademii u Christiana Grieppenkerla, póêniej na wy-dziale pejza˝owym u Eduarda Lichtenfelsa. Debiutowa∏ na wystawie wkrakowskim TPSP w sezonie 1877/78. Na wiosn´ 1881 roku przeniós∏ si´na sta∏e do Monachium. Swoje prace prezentowa∏ na wystawach wDüsseldorfie, Monachium, Wiedniu, Berlinie i Saltzburgu; w 1891 rokuotrzyma∏ na mi´dzynarodowej wystawie w Londynie dyplom honorowyII klasy. w 1896 roku bra∏ udzia∏ w malowaniu panoramy Tatry. By∏ nie-zrównanym pejza˝ystà, oddajàcym w niewielkich formatach liryzm i na-strój motywów otaczajàcej go natury; jego krajobrazy o tematyce pol-skiej cieszy∏y si´ wielkim uznaniem wÊród krytyków i kolekcjonerów.

Cena wywo∏awcza: 8 500 z∏~2 300 €

39|Iwan TRUSZ, (1869 Wysocko - 1941 Lwów)Pejza˝ z Kaukazuolej/deska, 15 x 22,5 cm (w Êwietle oprawy)sygnowany l. d.: 'I. Trusz'

Studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u Leona Wyczó∏kowskiego i Ja-na Stanis∏awskiego, a nast´pnie w Wiedniu i w Monachium. Wiele podró˝o-wa∏, m.in. do Rzymu, na Krym, do Palestyny i Egiptu, a podró˝e te dokumen-towa∏ wieloma pejza˝ami i szkicami. Stale mieszka∏ we Lwowie, gdzie obecnieznajduje si´ poÊwi´cone mu muzeum. Malowa∏ portrety, nastrojowe krajobra-zy i sceny rodzajowe. Jego obrazy cenione i poszukiwane przez kolekcjonerówcieszy∏y si´ zawsze du˝à popularnoÊcià.

Cena wywo∏awcza: 10 000 z∏~2 700 €

Page 21: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

40|Jerzy KOSSAK, (1886 Kraków - 1955 Kraków)Spotkanie na drodze, 1931 r.olej/tektura, 46,5 x 60 cmsygnowany i datowany l. d.: 'Jerzy Kossak 1931'

Jerzy Kossak kszta∏ci∏ si´ od najm∏odszych lat w pracowni dziadka - Juliuszaoraz ojca - Wojciecha. Na poczàtku lat 20- tych XX w. Jerzy wraz z ojcem po-dró˝owa∏ po dworach Wielkopolski, gdzie portretowa∏ tamtejsze ziemiaƒ-stwo. Obrazy Jerzego Kossaka (tak, jak jego dziadka i ojca) do dziÊ cieszà si´du˝ym powodzeniem. Artysta podejmowa∏ tematyk´ bliskà t´sknotom i sen-tymentom polskiego odbiorcy, utrwala∏ mit legionów polskich i zwyci´skiejwojny z bolszewikami, malowa∏ tak˝e sceny rodzajowe z motywami trudówu∏aƒskich, koni, spotkaƒ ˝o∏nierzy i dziewczàt.

Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏~4 900 €

41|Franciszek KOSTRZEWSKI (1826 Warszawa - 1911 Warszawa)Scena rodzajowa w parku, 1899 r. olej/p∏ótno, 211 x 103 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'F Kostr 99'na odwrocie papierowa naklejka: 'Muzeum Narodowe w Warszawie| (...) 18544'Prezentowany obraz zosta∏ namalowany na zamówienie ks. Lubo-mirskiego, który zamówi∏ u Kostrzewskiego seri´ wielkich "malo-wanych gobelinów" do dekoracji pa∏acu w Ma∏ej Wsi. "Malowid∏aimitujàce gobeliny stanowià ozdob´ salonów. Malowane jasno i kolorowo, na ka˝dej Êcianie sà widoczne i dlatego te˝ teraz ma-jà wielkie powodzenie" (cytat ze wspó∏czesnej Kostrzewskiemuprasy codziennej, [za:] Irena Jakimowiczowa, Franciszek Kostrzew-ski, Warszawa 1952, str. 88)

Uczy∏ si´ w warszawskiej Szkole Sztuk Pi´knych, a jego nauczycie-lami byli M. Zaleski, C. Breslauer i F. Piwarski. Przez okres dwóch lat(od roku 1849) przebywa∏ i pracowa∏ w Kielcach, zaproszony przezT. Zieliƒskiego mecenasa i kolekcjonera sztuki. W roku 1856 podró-˝owa∏ po Europie, na d∏u˝ej zatrzymujàc si´ w Pary˝u. NA sta∏emieszka∏ i pracowa∏ w Warszawie- tworzy∏ dla warszawskich cza-sopism: ‘Tygodnika Ilustrowanego’ i ‘K∏osów’. Autor ogromnej ilo-Êci ilustracji, rysunków satyrycznych i karykatur. G∏ównym tematemjego prac by∏y sceny rodzajowe.

Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏~4 000 €

Page 22: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

42|Ludwik LISOWSKI, (1907 - ?)Martwa natura z porcelanowà figurkàolej/p∏ótno, 70 x 99 cmsygnowany l. d.: 'L. Lisowski'

Studiowa∏ malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych (ukoƒczy∏ w 1936 r.) w pracowniach W. Jarockiego i F. Pautscha. W czasie studiów wy-ró˝niony zosta∏ wieloma nagrodami za studia aktu i prace ca∏oroczne. Malo-wa∏ przede wszystkim martwe natury i akty.

Cena wywo∏awcza: 6 700 z∏~1 800 €

43|Ludwik STASIAK, (1858 - 1924)Lilie i dziewannaolej/tektura, 65 x 46,5 cm, sygnowany p. d.: 'Ludwik Stasiak'

Studia malarskie odbywa∏ m. in. w pracowni J. Matejki. Studiowa∏ tak˝e w Wiedniu i w Monachium. W 1901 roku nieoczekiwanie porzuci∏ malarstwo,najpierw dla publicystyki, nast´pnie krytyki i historii sztuki. Tworzy∏ kompozy-cje rodzajowe, historyczne, symboliczne, alegoryczne, pejza˝owe, religijne, a tak˝e portrety i autoportrety. Prawdziwy rozg∏os przynios∏y mu kwiaty, któ-re malowa∏ ca∏ymi seriami oraz – widoki starej cz´Êci bocheƒskiej kopalni. Uta-lentowany, niezmiernie pracowity, wytrwa∏y w zmaganiu si´ z przeciwnoÊcia-mi – ˝y∏ i tworzy∏ – usilnie poszukujàc w∏asnego wyrazu artystycznego – w cza-sach bardzo trudnych, w okresie przejÊciowym pomi´dzy malarstwem nurturealistycznego i historycznego, a twórczoÊcià wyznawców nowych kierunków.

Cena wywo∏awcza: 4 300 z∏~1 150 €

44|Carlotta BOLOGNA - BIEGA¡SKA, (1909 Gandawa - 2001 Kraków) Martwa natura, 1966 r.olej/p∏ótno, 79 x 117 cmsygnowany p. d.: 'C. Bologna' i datowany l. d.: 'Italia 1966'

Studiowa∏a malarstwo w latach 1932 - 35 w Warszawie u Tadeusza Pruszkow-skiego, póêniej w Krakowie u Wojciecha Weissa (1935-37). Tworzy∏a kompo-zycje utrzymane w nurcie polskiego koloryzmu, a tak˝e metaforyczne z kr´gucomedia dell´arte.

Page 23: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

45|Erno ERB, (1878 lub 1890 Lwów (?) – 1943 Lwów)Przy straganieolej/tektura, 37,5 x 47,2 cm, sygnowany p. d.: 'E. Erb'

Ca∏e ˝ycie mieszka∏ i tworzy∏ we Lwowie oraz przez d∏u˝szy okres w Tru-skawcu. Najcz´Êciej malowa∏ kompozycje olejne o bogatej fakturze. Ulu-bionymi tematami artysty by∏ scenki rodzajowe z ˝ycia miasta: przekupkisprzedajàce kwiaty na targu, typy ch∏opów ukraiƒskich i ˚ydów oraz mar-twe natury i portrety.

Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏~ 780 €

46|Fryderyk PAUTSCH, (1877 Delatyn k. Stanis∏awowa – 1950 Kraków)Hucu∏ grajàcy na dudacholej/p∏yta, 90 x 60 cm, sygnowany l. g.: 'F. Pautsch'

Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych u J. Unierzyskiego i L. Wy-czó∏kowskiego, a nast´pnie kszta∏ci∏ si´ w paryskiej Académie Julian J. P. Lau-rensa. Poczàwszy od 1903 r. cz´sto wyje˝d˝a∏ na Huculszczyzn´. W latach1912-1919 by∏ profesorem malarstwa w Akademii Sztuki we Wroc∏awiu; od1919 roku kierowa∏ Szko∏à Sztuk Zdobniczych i Przemys∏u Artystycznego w Po-znaniu. Nale˝a∏ do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” i innych stowarzy-szeƒ twórczych. Malowa∏ rodzajowe sceny z ˝ycia Hucu∏ów, kompozycje reli-gijne, portrety, martwe natury i pejza˝e.

Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏~ 5 100 €

Page 24: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

48|Henryk HAYDEN, (1883 Warszawa - 1970 Pary˝)Kwiaty w wazonie i jab∏ka, 1932 r.olej/p∏ótno, 41 x 27,5 cmsygnowany i datowany p. d.: 'H. Hayden | 1932'

Studiowa∏ w Warszawie w SSP i na Politechnice oraz w paryskiej Academie "LaPalette". Wystawia∏ w Pary˝u na Salonach: Niezale˝nych, Tuileries i Majowym.Du˝o czasu sp´dza∏ na po∏udniu Francji. Mia∏ indywidualne wystawy w reno-mowanych galeriach Pary˝a i Londynu. W latach 1922-1953 malowa∏ reali-styczne pejza˝e i portrety. Pod koniec ˝ycia nawiàza∏ do swych kubistycznychdoÊwiadczeƒ z m∏odoÊci, tworzàc obrazy z pogranicza sztuki figuralnej i abs-trakcyjnej.

Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏~6 750 €

47|Natan KORZE¡, (1895 P∏ock - 1941)Pejza˝ z domamiolej/sklejka, 50 x 60 cm, sygnowany p. d.: 'N.Korzeƒ'

Studiowa∏ w Akademii Sztuk Pi´knych w Warszawie pod kierunkiem prof. Ta-deusza Pruszkowskiego. W 1931 r. wystawia∏ swoje obrazy w salonie sztukiGarliƒskiego w Warszawie. Posiada∏ w P∏ocku w∏asne studio przy ul. Bielaƒ-skiej. Du˝o przebywa∏ w Kazimierzu nad Wis∏à, gdzie równie˝ mia∏ swojà pra-cowni´. Przyjaêni∏ si´ z wieloma literatami i pisarzami. Cieszy∏ si´ w tym Êro-dowisku du˝ym autorytetem.

Cena wywo∏awcza: 11 000 z∏~ 2 900 €

Page 25: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

49|Kasper POCHWALSKI, (1899 Kraków - 1971 Kraków )"Polonia", 1967 r.olej/p∏ótno, 62 x 52 cmsygnowany i datowany p. g.: 'KASPRA POCHWALSKIEGO 1967 |TEATR JEDNEGO WIDZA DO LUSTRA'

By∏ bratankiem znanego portrecisty Kazimierza Pochwalskiego. W latach 1917- 22 kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´k-nych u Józefa Mehoffera, który uwa˝a∏ go za swego najzdolniejszegoucznia. RównoczeÊnie studiowa∏ histori´ sztuki na UniwersytecieJagielloƒskim. Po uzyskaniu stypendium rzàdu francuskiego, przezrok kszta∏ci∏ si´ u M. Denisa w Académie Ranson w Pary˝u. Wysta-wia∏ w TPSP w Krakowie, Lwowie i Poznaniu, w Zach´cie i IPS-ie w Warszawie. Ponadto bra∏ udzia∏ w wystawach ugrupo-waƒ "Sztuka" (od 1924), "Jednoróg" i "Zwornik". W 1925 mia∏ wy-staw´ indywidualnà w krakowskim TPSP, a w 1927 w Grudziàdzu i Bydgoszczy. Malowa∏ pejza˝e, widoki architektoniczne, portrety,martwe natury, rzadziej sceny rodzajowe. Uprawia∏ te˝ malarstwoÊcienne, dekorujàc g∏ównie koÊcio∏y diecezji krakowskiej (m.in. w Ci´˝kowicach, Ratoszynie, Myszkowie)

50|Autor nierozpoznany, XX w.Dziewczynka z lalkàolej/p∏ótno naklejone na sklejk´, 61 x 49,5 cmsygnowany p. d. trudno czytelnie

Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏~670 €

51|Zygmunt Józef MENKES, (1896 Lwów - 1986 Riverdale, USA)Bukiet w wazonieolej/p∏ótno, 55 x 38,5 cm, sygnowany p. Êr.: 'Menkes'

Studiowa∏ w Szkole Przemys∏owej we Lwowie, nast´pnie w krakowskiej ASP.Uczy∏ si´ tak˝e w pracowni A. Archipenki w Berlinie. W 1923 r. wyjecha∏ doPary˝a, gdzie wszed∏ w kràg malarzy Ecole de Paris. Wystawia∏ na paryskich Sa-lonach: Jesiennym, Niezale˝nych, Tuileries. Zwiàzany by∏ z ˝yciem artystycznymw Polsce. Nale˝a∏ do ugrupowania Nowa Generacja, by∏ cz∏onkiem ZrzeszeniaArtystów Plastyków Zwornik. Malowa∏ pejza˝e, kompozycje figuralne, akty,portrety, martwe natury, sceny z ˝ycia ˚ydów. Poza malarstwem olejnym, two-rzy∏ równie˝ gwasze, akwarele i rysunki.

Cena wywo∏awcza: 85 000 z∏~23 000 €

Page 26: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

54|Natan (Nathan) GRUNSWEIGH (GRUNSWEIG), (1880 Kraków - 1943)Miasteczko, 1935 r.olej/p∏ótno, 50 x 61 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'Nathan G | 1935'

na odwrocie 2 trudno czytelne pieczàtki

Osiad∏ w Pary˝u prawdopodobnie jeszcze przed wybuchem I wojny Êwiatowej.Uczestniczy∏ w salonach paryskich: Jesiennym (1921, 1924, 1926-27, 1936-37), des Tuileries (1923, 1927, 1936) oraz Niezale˝nych (1925). Malowa∏przede wszystkim pejza˝e, widoki miejskich przedmieÊç oraz martwe natury.

53|Stanis∏aw BORYSOWSKI, (1901 Lwów - 1988 Sopot)"Kwiaciarnia paryska", 1934 r.olej/tektura, 31,5 x 24,5 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'Borysowski Paris 1934'

na odwrocie papierowa naklejka: 'Towarzystwo Przyjació∏ Sztuk Pi´knych | R.1935. maj czerwiec NR 1010/36/ | Autor Stanis∏aw Borysowski | Adres Kr. |Dzie∏o Kwiaciarnia paryska | Wykonanie olej Cena'

Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych u I. Pieƒkowskiego i T. Axento-wicza - dyplom w 1931 r. Kontynuowa∏ nauk´ u J. Pankiewicza w Pary˝u w latach1934- 35. W okresie mi´dzywojennym wystawia∏ w TPSP w Krakowie, w IPS w War-szawie. Za granicà wystawia∏ w Wenecji, Pittsburgu, Pary˝u, Nowym Jorku.

Cena wywo∏awcza: 6 000 z∏~1 620 €

52|W∏adys∏aw KRZY˚ANOWSKI (1889 Lwów - ok. 1973 Edynburg)Pejza˝ z ∏ódkamiolej/p∏ótno, 69 x 60 cmna odwrocie napis na p∏ótnie: 'W. KRZY˚ANOWSKI | Lwów. (...) | 560 z∏'

Cena wywo∏awcza: 5 500 z∏~1 500 €

Page 27: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

55|Marceli S¸ODKI, (1892 ¸ódê - 1944 OÊwi´cim)Widok na rzek´olej/p∏ótno dublowane, 46 x 55 cmsygnowany p. d.: 'Slodki'

Studiowa∏ w akademii w Monachium, póêniej we W∏oszech (1913) i w Pary˝u(1914). W latach 1914 - 21 przebywa w Szwajcarii, gdzie zwiàza∏ si´ z ruchemdadaistycznym (jako jedyny Polak). By∏ cz∏onkiem Zrzeszenia ˚ydowskich Arty-stów Malarzy i Rzeêbiarzy w Krakowie. Od 1921 do 1924 przebywa∏ w Berli-nie, gdzie by∏ doradcà artystycznym "Wilde Bühne" oraz wspó∏pracowa∏ z pi-smem Aktion. Od 1924 roku mieszka∏ na sta∏e w Pary˝u. Indywidualne wysta-wy artysty odby∏y si´ w Warszawie i ¸odzi w 1934 roku oraz w Zurychu w1919 i 1932 i Pary˝u w 1933. Malowa∏ g∏ównie pejza˝ i portrety. Zajmowa∏si´ ilustracjami ksià˝kowymi oraz grafikà.

Cena wywo∏awcza: 7 500 z∏~2 000 €

56|Stefan ˚ECHOWSKI, (1912 Ksià˝ Wielki k. Miechowa -1984 Ksià˝ Wielki k. Miechowa) Muzy, 1967 r.pastel/papier, 18,5 x 38,5 cm (w Êwietle passe - partout)sygnowany, datowany oraz tytu∏ autorski o∏ówkiem na passe - partout:'STEFAN ZECHOWSKI "MUZY" | 1967' oraz dedykacja: 'Kochanej Eli wdniu Jej Imienin - Stefan ˚echowski Zabrze 24.III.1967'

Rysownik, ilustrator, malarz-pastelista. W 1932 roku ukoƒczy∏ Szko∏´Sztuk Zdobniczych i Przemys∏u Artystycznego w Krakowie. W latach1929-1936 by∏ cz∏onkiem grupy artystów Szczepu Rogate Serce zafascy-nowany jej "Mistrzem" Stanis∏awem Szukalskim. W 1937 roku wykona∏37 ilustracji do powieÊci "Motory" E. Zegad∏owicza, która rok póêniej zo-sta∏a skonfiskowana. W okresie 1973/1974 przebywa∏ na 6-miesi´cz-nym stypendium Fundacji KoÊciuszkowskiej w Nowym Jorku. W 1981 ro-ku opublikowa∏ swoje wspomnienia "Na jawie". Wystawy artysty (g∏ów-nie po Êmierci) odby∏y si´ w kilku polskich muzeach i galeriach, najwi´k-sze w Muzeum Narodowym w Kielcach (1997 r.) i Muzeum Historycz-nym Miasta Krakowa (2002 r.).

Cena wywo∏awcza: 8 000 z∏~2 150 €

57|A. SIEMASZKO (Zygmunt NIRNSTEIN ?)Spotkanie w oazieolej/p∏ótno, 73,5 x 60,5 cmsygnowany l. d.: 'A. Siemaszko'

Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏~1 350 €

Page 28: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

58|Bronis∏awa RYCHTER - JANOWSKA(1868 Kraków - 1953 Kraków)Wn´trze mieszczaƒskieolej/p∏ótno, 56 x 64 cmsygnowany p. d.: 'BR. RYCHTER - JANOWSKA'

Siostra malarza Stanis∏awa Janowskiego. Studia malarskie odby∏a w Mona-chium, w Akademii Florenckiej i w Rzymie. Zwiàzana by∏a ze Êrodowiskiem ar-tystycznym Krakowa. W 1932 r. mia∏a indywidualnà wystaw´ w warszawskiejZach´cie. Realistyczne malarstwo artystki cieszy si´ do dziÊ du˝ym wzi´ciem,g∏ównie za sprawà obranych tematów - polskie dwory i dworki, zapis wn´trzszlacheckich siedzib, polskie koÊció∏ki i wiejskie chaty, pejza˝e i sceny folklory-styczne.

Cena wywo∏awcza: 9 000 z∏~2 400 €

59|Ferdynand RUSZCZYC(1870 Bohdanów k. Oszmiany - 1936 Bohdanów k. Oszmiany)"Szczyty koÊcio∏ów wileƒskich"olej/tektura, 55 x 40,5 cmna odwrocie napis: 'BOHDANÓW WILE¡SZCZYZNA | F RUSZCZYC'; naklejkawystawowa: 'R 1937 Grudzieƒ | Autor Ferdynand Ruszczyc | Adres WystawapoÊmiertna | Dzie∏o KoÊcio∏y Wileƒskie | Wykonanie olej.' oraz 'MuzeumNarodowe w Warszawie | Wystawa Ferdynanda Ruszczyca 1964 | Autor:Ferdynand Ruszczyc | Tytu∏: Szczyty koÊcio∏ów wileƒskich | W∏aÊciciel MariaGajewska | Nr kat.' i papierowa naklejka: 'F Ruszczyc | KoÊcio∏y Wileƒskie | olej |W∏. Rodziny'

W 1890 ukoƒczy∏ ze z∏otym medalem gimnazjum klasyczne w Miƒsku Litewskim irozpoczà∏ studia prawnicze w Petersburgu. W 1892 roku przeniós∏ si na tamtejszà

Akademi Sztuk Pi knych, gdzie od 1897 roku studiowa∏ pod kierunkiem I. Szyszkinai A. Kuind iego. W okresie studiów odby∏ kilka podró˝y, m.in. na Krym (1894 i 1895)oraz do Berlina i Szwecji przez Królewiec, Szczecin i Rugi (1896 r.). W 1897 rokuosiad∏ w Bohdanowie, skàd w nast´pnym roku odby∏ wielkà podró˝ po Europie(Niemcy, Francja, Belgia, Szwajcaria, W∏ochy). W 1903 roku bra∏ czynny udzia∏ worganizowaniu warszawskiej Szko∏y Sztuk Pi knych, której profesorem by∏ w latach1904 - 07. W roku akademickim 1907/08 by∏ profesorem krakowskiej ASP. W 1908powróci∏ na Wileƒszczyzn´: mieszka∏ w Bohdanowie i w Wilnie. W 1918 rokuzorganizowa∏ Wydzia∏ Sztuk Pi knych w Uniwersytecie im. Stefana Batorego; pe∏ni∏funkcj profesora tego Wydzia∏u w latach 1919 - 32. Ferdynand Ruszczyc by∏ jednymz najwybitniejszych polskich malarzy okresu M∏odej Polski. Malowa∏ scenyalegoryczne, widoki miejskie i pejza˝e.

Cena wywo∏awcza: 65 000 z∏~ 18 000 €

Page 29: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

60|W∏adys∏aw CHMIELI¡SKI, (1911 Warszawa - 1979 Warszawa)Plac Zamkowy w Warszawieolej/tektura, 19,5 x 28,5 cm, sygnowany l. d.: 'W. Chmieliƒski'

Studiowa∏ w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie wlatach 1926 - 1931. Malowa∏ pejza˝e i sceny rodzajowe w technice olejnej iakwareli. Wykona∏ m. in cykl akwarel przedstawiajàcych zabytki polskiej archi-tektury (1935-1938) oraz olejne pejza˝e z zabytkowà architekturà (1958-1962).

61|Tadeusz CIEÂLEWSKI, ojciec, (1870 Warszawa - 1956 Warszawa)Widok koÊcio∏a, 1934 r. akwarela, gwasz, kredka/papier, 50 x 35 cm (w Êwietle oprawy)sygnowany i datowany p. d.: 'T. CieÊlewski. 34'

Tadeusz CieÊlewski (ojciec grafika, Tadeusza CieÊlewskiego) studiowa∏ w war-szawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona i J. Kauzika. W latach1895 - 96 kszta∏ci∏ si´ w Pary˝u w Académie Vitti oraz u E. Aman-Jeana i R. Col-lina. W 1900 roku podró˝owa∏ do W∏och i krótko studiowa∏ w akademii rzym-skiej. Na sta∏e mieszka∏ w Warszawie, aktywnie uczestniczàc w ˝yciu artystycz-nym miasta. Jego ulubionà technikà by∏a akwarela. By∏ przede wszystkim ma-larzem architektury, szczególnie ch´tnie malowa∏ widoki ulic i placów Warsza-wy. Rzadziej tworzy∏ pejza˝e, martwe natury, portrety i kompozycje figuralne.

Cena wywo∏awcza: 2 700 z∏~730 €

62|Stanis∏aw TONDOS, (1854 Kraków - 1917 Kraków )Panorama Krakowaakwarela/papier, 43 x 69 cm, sygnowany p. d.: 'TONDOS'

Studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u W. ¸uszczkiewicza i J. Matejki. Nauk´ kontynuowa∏ w Wiedniu i Monachium. Malowa∏ widoki miejskie Wiednia, Monachium, Wenecji, Pragi, a po powrocie zestudiów do kraju - widoki Krakowa, Lwowa i Warszawy. Wystawia∏ sweobrazy w TPSP w Krakowie, w Salonie Krywulta w Warszawie, tak˝e zagranicà. Przy wspó∏pracy z Juliuszem i Wojciechem Kossakami stworzy∏kilka cykli akwarelowych zwiàzanych z Krakowem: „Klejnoty miasta Kra-kowa", "KoÊció∏ Mariacki w Krakowie" i "Wawel przesz∏oÊci skarbnica, sie-dziba Piastów i Jagiellonów". Prace Tondosa ukazywa∏y si´ tak˝e w for-mie pocztówek nak∏adem wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich.

Cena wywo∏awcza: 9 500 z∏~2 550 €

63|Stanis∏aw KLIMOWSKI, (1891 Kraków – 1982 Katowice)KoÊció∏ Mariacki w Krakowie, 1939 r.olej/p∏ótno, 91 x 68 cm, sygnowany i datowany l. d.: 'Klimowski 1939'

Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych u T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Otrzyma∏ wiele wyró˝nieƒ m. in. zosta∏ zaproszonydo wzi´cia udzia∏u w wystawie "Sztuka", na której swoje prace wystawia∏tak˝e jego nauczyciel T. Axentowicz. Malowa∏ portrety i pejza˝e.

Page 30: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

64|Antoni BRODOWSKI, (1784 Warszawa - 1832 Warszawa)Portret Juliana Ursyna Niemcewicza, 1822 r.olej/p∏ótno, 31,5 x 21,5 cm, sygnowany l. Êr.: 'AB 1822'

Druga wersja portretu; wizerunek Niemcewicza z 1820 r. znajduje si´ w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie

G∏ówny przedstawiciel nurtu klasycystycznego w polskim malarstwie 1 po∏owy XIX w. Studia malarskie odby∏ w Pary˝u u Jaquesa Louisa Da-vida i Françoisa Gerarda. W 1814 roku powróci∏ do Warszawy, gdzie pra-cowa∏ jako urz´dnik. W 1819 roku objà∏ stanowisko profesora rysunkówi malarstwa na Wydziale Sztuk Pi´knych Uniwersytetu Warszawskiego(dzi´ki zdobyciu z∏otego medalu za obraz "Gniew Saula na Dawida") By∏przede wszystkim znakomitym portrecistà - portretowa∏ m. in.: JulianaUrsyna Niemcewicza, arcybiskupa Szczepana Ho∏owczyca, Stanis∏awa Kost-k´ Potockiego, ks. Józefa Poniatowskiego, Wojciecha Bogus∏awskiego, Lu-dwika Osiƒskiego oraz Jana Paw∏a Woronicza. Malowa∏ tak˝e sceny biblijnei mitologiczne. Jego uczniami byli Rafa∏ Hadziewicz i Jakub Tatarkiewicz.

Cena wywo∏awcza: 35 000 z∏~9 500 €

65|Eduard Friedrich MEYERHEIM (1808 Gdaƒsk – 1879 Berlin) (?)Portret dziewczynkiolej/papier naklejony na tektur´, 21,5 x 17,5 cmopisany p. g.: 'Von seinem Vater | Eduard M. | Paul Meyerheim'

Eduard Meyerheim, malarz, syn Karola Friedricha, za∏o˝yciela rodzinymalarzy dzia∏ajàcej w Gdaƒsku. Studiowa∏ u swojego ojca, póêniej w akademii berliƒskiej m.in. u Gottfrieda von Schadowa. Przedstawicielmalarstwa epoki biedermeieru. Paul Friedrich Meyerheim (1842 - 1915),malarz, uczeƒ akademii w Berlinie, zwiàzany ze Êrodowiskiembarbizoƒczyków.

Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏~5 100 €

66|Antoni MURZYNOWSKI , (1818 Warszawa - 1896 Warszawa)Wizerunek Âwi´tejolej/p∏ótno, 60,5 x 50,5 cm (owal)na odwrocie napis: 'Antoni Murzynowski | w Warszawie'na odwrocie pieczàtka: 'DELEGACJA | SALONU ARTYSTYCZNEGO | NOWYÂWIAT (...)'

Nauk´ rysunku i malarstwa rozpoczà∏ w wieku 16 lat najpierw pod kierunkiemA. Kokulara, póêniej F. Pfanhausera. Swoje prace prezentowa∏ w TPSP w Kra-kowie oraz w warszawskiej Zach´cie i Salonie Krywulta. Zwiàzany by∏ ze Êro-dowiskiem malarzy skupionych wokó∏ pracowni Wojciecha Gersona. Malowa∏przede wszystkim portrety i sceny rodzajowe, tak˝e kompozycje religijne dlawielu koÊcio∏ów w Polsce. Obrazy artysty znajdujà si´ w zbiorach Muzeum Na-rodowego w Warszawie.

Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏~3 250 €

Page 31: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

67|Wojciech KOSSAK, (1856 Pary˝ - 1942 Kraków)G∏owa konia, 1936 r.olej/tektura, 33,5 x 30 cm (w Êwietle oprawy)sygnowany i datowany p. d.: 'Wojciech Kossak | 1936'na odwrocie piecz´ç oraz napis: 'Potwierdzam autentycznoÊç | Wojciech Kossak'

By∏ synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, tak˝e malarza orazpoetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samo-zwaniec. Kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych, Akademii mo-nachijskiej oraz w Pary˝u. W latach 1895 -1902 przebywa∏ g∏ównie w Berlinie, gdzie pracowa∏ dla cesarza Wilhelma II; malowa∏ te˝ dla dwo-ru Franciszka Józefa II. Wiele podró˝owa∏, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W póêniejszych latach kilkakrotnie wyje˝d˝a∏ do Stanów Zjednoczonych,realizowa∏ zamówienia portretowe. W 1913 r. by∏ mianowany profeso-rem warszawskiej Szko∏y Sztuk Pi´knych. By∏ wspó∏autorem panoram:Rac∏awice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami(1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). By∏ nie-zrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikowa∏w nich wojsko polskie: u∏anów, szwole˝erów, legionistów. Doskonaleopanowa∏ sztuk´ malowania koni.

68|Stanis∏aw BATOWSKI - KACZOR (1866 Lwów - 1946 Lwów)Zaprz´golej/tektura, 13,5 x 22,5 cm (w Êwietle oprawy)sygnowany p. d.: 'Batowski' oraz trudno czytelny napis

Stanis∏aw Kaczor Batowski kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´k-nych u W. ¸uszczkiewicza i F. Cynka (1883 - 85). Kolejnym etapem jegoartystycznej edukacji by∏a Akademia Wiedeƒska, gdzie studiowa∏ w la-tach 1885- 87 oraz Akademia w Monachium. W latach 90- tych wielepodró˝owa∏, zwiedzi∏ wówczas Pary˝, W∏ochy, Hiszpani´, Maroko i Krym. Artysta malowa∏ pejza˝e, portrety, specjalizowa∏ si´ w batalisty-ce, zarówno historycznej, jak i nawiàzujàcej do wspó∏czesnych mu wy-darzeƒ. Wiód∏ o˝ywionà dzia∏alnoÊç artystycznà, prowadzi∏ w∏asnà szko-∏´ malarstwa we Lwowie, by∏ wspó∏za∏o˝ycielem lwowskiego Stowarzy-szenia Artystów M∏oda Sztuka oraz cz∏onkiem Zarzàdu Zwiàzku Arty-stów Polskich we Lwowie. Wystawia∏ w g∏ównych galeriach Warszawy,Krakowa, Lwowa i innych miastach.

69|Stanis∏aw BAGIE¡SKI, (1876 Warszawa - 1948 Warszawa)Oddzia∏ wojska w poluolej/sklejka, 55 x 73 cm, sygnowany p. d.: 'S. Bagieƒski'

Poczàtkowo uczy∏ si´ w warszawskiej Klasie Rysunkowej u WojciechaGersona. Studia malarskie kontynuowa∏ w latach 1901-03 w Mona-chium, póêniej w Pary˝u. By∏ cz∏onkiem stowarzyszenia Pro Arte. Wspó∏-pracowa∏ jako ilustrator z "Tygodnikiem Ilustrowanym", "Biesiadà Literac-kà" i warszawskim "Âwiatem". Tematyka jego to obrazów to g∏ówniekompozycje batalistyczne z dziejów polskich armii, a tak˝e sceny rodza-jowe, widoki starej architektury i pejza˝e tatrzaƒskie.

70|Wac∏aw Artur WIELOG¸OWSKI zw. Starykoƒ, (1860 Odonów - 1933 Warszawa) Konie pociàgowe, 1912 r.akwarela, o∏ówek/papier, 25,8 x 36,8 cmsygnowany p. d.: 'Starykoƒ' i sygnowany l. d.: 'Paris 1912.'

Znany jest jako malarz koni, polowaƒ, rodzajowych scen wiejskich, pejza˝y iportretów. Malarstwo studiowa∏ w l. 1879-82 w krakowskiej SSP, potem uczy∏si´ w akademii monachijskiej i w szkole R. Hubera w Wiedniu. Po studiachwiele podró˝owa∏ po Polsce, przebywa∏ m.in. u ksià˝àt Radziwi∏∏ów w Nie-Êwie˝u, a ok. 1905 r. mieszka∏ w Wiedniu. Prace artysty znajdowa∏y si´ m. in.w zbiorach ksià˝àt Radziwi∏∏ów, Potockich i Lubomirskich.

Cena wywo∏awcza: 2 000 z∏~540 €

Page 32: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

71|Bronis∏aw JAMONTT, (1886 Dokudów - 1957 Toruƒ) Pejza˝ z drzewami, 1933 r. olej/tektura, 24,3 x 34 cmsygnowany i datowany p. d.: 'Br Jamontt | XXXIII'

Uczy∏ si´ w wileƒskiej Szkole Rysunkowej, póêniej pracowa∏ jako prywatny na-uczyciel rysunków. Na poczàtku lat 30-tych zosta∏ asystentem na WydzialeSztuk Pi´knych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a w 1937 roku otrzy-ma∏ nominacj´ profesorskà tej uczelni. Wystawia∏ na wszystkich wystawachWileƒskie Towarzystwo Artystów Plastyków, reprezentowa∏ sztuk´ polskà nawielu wystawach za granicà. Po wojnie osiad∏ w Toruniu, gdzie by∏ dziekanemWydzia∏u Sztuk Pi´knych Uniwersytetu Miko∏aja Kopernika. Malowa∏ g∏ówniepejza˝e, tak˝e widoki miejskie z motywami starej architektury.

Cena wywo∏awcza: 4 800 z∏~1 300 €

72|Mieczys∏aw Adam WYSOCKI, (1899 Jaros∏aw - 1930 Jaros∏aw)Wichura, 1928 r.olej/tektura, 46 x 38 cmna odwrocie odr´czny napis: 'JWielmo˝nemu Panu (...) | Stanis∏awowi Ga-leƒskiemu | w dowód pami´ci od | (...) | Mieczys∏awa A. Wysockiego | Ma-lowane w Lamery S. | Mer (?) w r. 1928'

Malarstwa uczy∏ si´ poczàtkowo we Lwowie u S. Batowskiego, póêniej w la-tach 1921 - 27 studiowa∏ w krakowskiej ASP w pracowniach I. Pieƒkowskie-go, F. S. Kowarskiego, X. Dunikowskiego. Nauk´ kontynuowa∏ u J. Pankiewi-cza w Pary˝u oraz w latach 1927 - 29 w Conservatoire des Arts et Metiers. Popodró˝y artystycznej do W∏och, wróci∏ do Lwowa, gdzie w 1929 roku za∏o˝y∏z J. Janischem i A. Krzywob∏ockim "Zrzeszenie Artes". Pracowa∏ w katedrze de-koracji wn´trz wydzia∏u architektury na Politechnice. Zajmowa∏ si´ malar-stwem Êciennym i konserwacjà polichromii. Tematem jego prac by∏y przedewszystkim pejza˝e, widoki miejskie i portrety.

74|Ludwik KWIATKOWSKI, (1880 Kraków - 1953 Kraków)Chaty wiejskieolej/tektura, 39 x 61 cmsygnowany l. d.: 'L. Kwiatkowski'

W latach 1899-1903 uczy∏ si´ w Szkole Przemys∏u Artystycznego wWiedniu, póêniej w krakowskiej ASP u L. Wyczó∏kowskiego i J. Stani-s∏awskiego (w latach 1903-06). Rok 1908 sp´dzi∏ w Pary˝u, skàd wyje˝-d˝a∏ do W∏och i Monachium. Po powrocie do kraju - w 1927 roku -pra-cowa∏ jako nauczyciel rysunków w Krakowie, Brodach, Lwowie i ponow-nie w Krakowie. Malowa∏ przede wszystkim pejza˝e i portrety, tak˝e ob-razy religijne oraz projektowa∏ witra˝e.

Cena wywo∏awcza: 6 800 z∏~1 850 €

75|Stanis∏aw JAKUBOWSKI, 1885 Kosów - 1964 Kraków)Dom na wzgórzuolej/p∏ótno dublowane, 50 x 67 cmsygnowany p. d.: 'St. Jakubowski'

Studiowa∏ w latach 1903 - 06 w Szkole Przemys∏u Drzewnego w Stani-s∏awowie w dziale rzeêby, póêniej w Krakowie (1907 - 12) u T. Axento-wicza, S. D´bickiego i L. Wyczó∏kowskiego. W latach 1912 - 33 praco-wa∏ jako nauczyciel rysunków w Krakowie, PrzemyÊlu i Rzeszowie. Od1943 do 1950 roku pracowa∏ jako rysownik - konserwator w MuzeumArcheologicznym PAU w Krakowie, a od 1958 by∏ pracownikiem tamtej-szej Akademii Sztuk Pi´knych. Indywidualne wystawy artysty odby∏y si´ wKrakowie, Warszawie, Rzeszowie i Lwowie. Zajmowa∏ si´ przede wszyst-kim grafikà -ró˝ne techniki, cz´sto kolorowane. W twórczoÊci malarskiejdominujà kompozycje o tematyce odwo∏ujàcej si´ do dziejów przed-chrzeÊcijaƒskich Polski; malowa∏ tak˝e portrety i pejza˝e. Projektowa∏ te˝polichromie, zajmowa∏ si´ technikà emalierskà, jest tak˝e autorem recen-zji, artyku∏ów i ksià˝ki o odnawianiu starych druków.

76|Stanis∏aw KRZYSZTA¸OWSKI, (1903 ¸anczyn - 1990 Kraków )W sadzie, 1954 r.olej/p∏ótno, 70 x 89 cmsygnowany i datowany p. d.: 'S. Krzyszta∏owski | 954'

Stanis∏aw Krzyszta∏owski studiowa∏ prawo we Lwowie. Edukacj´ arty-stycznà rozpoczà∏ pod kierunkiem K. Sichulskiego w krakowskiej ASP. W czasie II wojny Êwiatowej znalaz∏ si´ w obozie uchodêców na W´-grzech; nauk´ malarstwa kontynuowa∏ w ASP w Budapeszcie. W 1945 r.powróci∏ do Polski i na nowo podjà∏ studia w krakowskiej akademii. Dy-plom uzyska∏ w 1948 r. W 1949 r. rozpoczà∏ prac´ pedagogicznà w ma-cierzystej uczelni; w l. 1962-1969 pe∏ni∏ funkcj´ dziekana Wydzia∏u Malarstwa i Grafiki w Katowicach.

73|Mieczys∏aw SERWIN ORACKI, (1912 - 1978) LeÊny strumieƒ - Chodowice, 1952 r.olej/tektura, 21 x 26,5 cm (w Êwietle passe - partout)sygnowany i datowany p. d.: 'M. Oracki - Serwin | Chodowice 1952'

By∏ synem malarza Bogus∏awa Serwina. Studiowa∏ w Akademii Sztuk Pi´knychw Krakowie (ukoƒczy∏ studia w 1937 r.); uczy∏ si´ m. in. u F. Pautscha. W 1938r. bra∏ udzia∏ w otwarciu 'Salonu 1938' w warszawskiej Zach´cie, na którymzdoby∏ bràzowy medal za obraz "Âpiàca". W 1939 r. uczestniczy∏ w wystawiezbiorowej w TPSP w Krakowie. Malowa∏ przede wszystkim pejza˝e oraz mar-twe natury, tak˝e widoki miejskie. Mieszka∏ i tworzy∏ w Bochni - od ulicy przyktórej mieszka∏ wzià∏ przydomek 'Oracki'. W 1938 r. odby∏ wraz z ojcem po-dró˝ do W∏och - m. in. do Wenecji.

Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏~810 €

Page 33: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

77|Stanis∏aw ZAWADZKI, (1910 - 1964)Portret dziewczyny, 1923 r.olej/tektura, 45 x 33,5 cmsygnowany i datowany p. d.: 'St. Zawadzki | 1923'na blejtramie naklejka: 'MAGAZYN RAM | W¸ADYS¸AW | TWAROY | wWARSZAWIE'

Kszta∏ci∏ si´ w warszawskiej Szkole Rysunkowej W. Gersona - od 1932 r. Naprze∏omie 1899/1900 kontynuowa∏ nauk´ pod kierunkiem J. Malczewskiegow Szkole Sztuk Pi´knych w Krakowie. W latach 1900 - 03 studiowa∏ u O. Se-itza w Monachium, póêniej w Pary˝u. By∏ cz∏onkiem Towarzystwa Zach´tySztuk Pi´knych. Tworzy∏ portrety, akty, pejza˝e i sceny rodzajowe, pos∏ugujàcsi´ zarówno technikà olejnà, jak i akwarelà.

Cena wywo∏awcza: 8 000 z∏~2 100 €

78|Czes∏aw KURYATTO, (1903 Kurczyce na Wo∏yniu - 1951 Cie-szyn)Portret dziewczynki, 1948 r.olej/p∏yta, 38 x 31 cmsygnowany i datowany p. d.: 'Kuryatto | 1948'

Kszta∏ci∏ si´ w prywatnej szkole Konrada Krzy˝anowskiego, a nast´pnie w war-szawskiej SSP u Tadeusza Pruszkowskiego. Mieszka∏ w Katowicach i Warsza-wie, a w 1938 roku osiad∏ na sta∏e w WiÊle na Âlàsku Cieszyƒskim. By∏ cz∏on-kiem TZSP i ZZPAP. Najcz´Êciej malowa∏ portrety, pejza˝e ze Âlàska, KazimierzaDolnego, widoki nadmorskie, po wojnie g∏ównie krajobrazy z okolic Wis∏y.Projektowa∏ równie˝ ok∏adki do ksià˝ek i plakaty.

79|Wac∏aw Józef KONIUSZKO, (1854 Kraków - 1900 Kraków)"G∏ówka"olej/deska, 50,5 x 39,5 cmsygnowany p. d.: 'W. Koniuszko'na odwrocie papierowa naklejka: 'NR 900 | Autor Koniuszko | Tytu∏ G∏ówka'

W latach 1866-75 studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u F. Szyna-lewskiego, W. ¸uszczkiewicza i J. Matejki. W roku 1875 uzyska∏ stypendium ipo d∏u˝szej przerwie, w czasie której dzia∏a∏ w Krakowie, wyjecha∏ do Mona-chium. Kontynuowa∏ studia w l. 1882-85 w tamtejszej akademii u AleksandraWagnera. Za swoje prace zosta∏ dwukrotnie odznaczony - w roku 1882 i 1883- srebrnymi medalami. Po powrocie do Krakowa (1885 r.) ci´˝ko zachorowa∏ iniemal ca∏kowicie przesta∏ malowaç. Tematem jego obrazów by∏y przedewszystkim sceny rodzajowe z ˝ycia rzemieÊlników, portrety, rzadziej scenywiejskie. Znacznà cz´Êç swojej twórczoÊci poÊwi´ci∏ tematyce ˝ydowskiej. Ma-lowa∏ zarówno portrety ˚ydów jak i sceny rozgrywajàce si´ na tle architekturyi bó˝nic krakowskiego Kazimierza - powroty z synagog, Êwi´ta i modlitwy.

Cena wywo∏awcza: 45 000 z∏~ 12 100 €

Page 34: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

80|Mieczys∏aw BIESZCZANIN, (1910 Tarnopol - 1968) Pejza˝ z drzewem, 1958 r.olej/p∏ótno, 61 x 77 cmsygnowany i datowany p. d. 'Mieczys∏aw Bieszczanin I 1958'

Ukoƒczy∏ Akademi´ Sztuk Pi´knych w Krakowie w 1938 roku; studiowa∏ w kla-sie W. Jarockiego i szkole I. Pieƒkowskiego. Malowa∏ przede wszystkim pejza-˝e i martwe natury.

82|Wiktor KORECKI (1890 Kamieniec Podolski - 1980 Milanówek k. Warszawy)Chaty w zimowym pejza˝uolej/p∏ótno, 82 x 117 cm, sygnowany l. d.: 'WIKTOR KORECKI'

Studiowa∏ w Szkole Rysunkowej N. Muraszki w Kijowie. W 1921 r. prze-prowadzi∏ si´ do Warszawy, gdzie otworzy∏ w∏asnà pracownie; sp∏on´∏aona podczas Powstania Warszawskiego, a wraz z nià wiele jego prac. W 1946 r. zamieszka∏ w Komorowie, skàd przeniós∏ si´ do Milanówka.Tematem jego obrazów by∏y g∏ównie nastrojowe pejza˝e i krajobrazyMazowsza przedstawiane w ró˝nych porach roku. Na jego twórczoÊçwp∏yn´∏o malarstwo pejza˝owe J. Che∏moƒskiego i J. Rapackiego.

Cena wywo∏awcza: 13 000 z∏~3 500 €

83|Wiktor KORECKI(1890 Kamieniec Podolski - 1980 Milanówek k. Warszawy)Jesieƒ nad stawemolej/p∏yta, 50 x 67 cm, sygnowany p. d.: 'WIKTOR KORECKI'

Cena wywo∏awcza: 6 000 z∏~1 600 €

81|Kazimierz SICHULSKI, (1879 Lwów - 1942 Lwów)Wesele huculskieakwarela/papier, 55,5 x 33 cm (w Êwietle passe - partout)sygnowany p. d.: 'Sichul.'

Studiowa∏ w latach 1900-08 w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych w pracowniach J. Mehoffera, L. Wyczó∏kowskiego i S. Wyspiaƒskiego.Równolegle uzupe∏nia∏ edukacj´ artystycznà w wiedeƒskiej Kunsgewer-beschule u A. von Kennera. Nale˝a∏ do Towarzystwa Artystów PolskichSztuka (od 1905 r.) i do wiedeƒskiego Hagenbundu (od 1907 r.). W cza-sie I wojny Êwiatowej walczy∏ w Legionach Polskich. Po wojnie zosta∏ pro-fesorem w Paƒstwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemys∏u Artystycz-nego we Lwowie (1920 - 1930), a nast´pnie w Akademii Sztuk Pi´knychw Krakowie (1930 - 1939). Malowa∏ sceny rodzajowe, cz´sto zwiàzanez ˝yciem Hucu∏ów, pejza˝e, portrety oraz obrazy o tematyce historyczneji religijnej. Swoje prace wystawia∏ regularnie, od 1903 r., w TowarzystwiePrzyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie.

Page 35: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

84|Stanis∏aw Marian ˚ARNECKI (w∏aÊciwie Izydor GOLDFINGER),(1877 - 1956)Portret kobiety, 1930 r.pastel/karton, 59 x 45 cm (owal)sygnowany i datowany p. Êr.: 'St. ˚arnecki | 1930'

Studiowa∏ w Akademii Sztuk Pi´knych w Krakowie w latach 1897 - 1904,m.in. u T. Axentowicza i J. Mehoffera; dwukrotnie zosta∏ wyró˝niony medala-mi. Dzia∏a∏ w Krakowie. By∏ przede wszystkim portrecistà i twórcà pejza˝y, rza-dziej malowa∏ kwiaty i martwe natury.

Cena wywo∏awcza: 2 800 z∏~750€

85|Boles∏aw SZA¡KOWSKI, (1873 - 1953)Portret m∏odej kobiety - Ró˝yczkaolej/p∏ótno, 98,5 x 75,5 cmsygnowany l. d.: 'Ró˝yczka | Szaƒkowski'

Studiowa∏ malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych, a tak˝e za granicà:w Akademii Monachijskiej u Johanna C. Hertericha (1894 r.) oraz w AcadémieColarrosi i Académie Julian w Pary˝u (1896- 1898). Na sta∏e zamieszka∏ w Mo-nachium, skàd wielokrotnie wyje˝d˝a∏ do Francji, Belgii, Anglii i Szkocji. Malo-wa∏ wiele reprezentacyjnych portretów osób z arystokracji oraz z europejskichrodzin panujàcych. Portretowa∏ m.in. Ignacego Paderewskiego, Radziwi∏∏ów,Potockich, rodzin´ cesarskà w Berlinie i królewskà rodzin´ w Rumunii. Ch´tniemalowa∏ te˝ idealizowane portrety pi´knych i wytwornych dam oraz bardziejkameralne, wdzi´czne portrety dzieci´ce; m.in. wielokrotnie portretowa∏ swo-je córki - Ad´ i Helen´. Bra∏ udzia∏ w wielu wystawach w Niemczech i Austrii;cz´sto nadsy∏a∏ obrazy na wystawy krajowe. W 1928 roku mia∏ du˝à wysta-w´ indywidualnà w warszawskiej Zach´cie.

86|Dawid Jecheskiel KIRSZENBAUM, (1900 Staszów -1954 Pary˝)Niosàca wod´olej/p∏ótno, 115 x 89 cm(na odwrocie szkic postaci m´˝czyzny)

Malarz zwiàzany ze Êrodowiskiem École de Paris. Od 1923 roku studiowa∏ w Weimarze w Bauhausie (u W. Kandinskiego i P. Klee). W 925 roku mieszka∏w Berlinie, od 1933 roku na sta∏e przebywa∏ w Pary˝u. Po wojnie wiele podró-˝owa∏, m. in. do W∏och i Maroka. Wystawia∏ w Weimarze, Sztokholmie, Pary-˝u oraz Berlinie. Malowa∏ kompozycje figuralna zwiàzane z folklorem ˝ydow-skim oraz sceny biblijne, zajmowa∏ si´ tak˝e ilustracjà ksià˝kowà.

Page 36: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

89|Leon WYCZÓ¸KOWSKI, (1852 Huta Miastkowska - 1936 Warszawa)Dziedziniec arkadowy na Wawelulitografia/papier, 36,6 x 50 cm (w Êwietle oprawy)sygnowany p. d.: 'LWyczó∏'

Cena wywo∏awcza: 1 800 z∏~490 €

88|Wojciech GERSON, (1831 Warszawa – 1901 Warszawa)"Trybuna∏ w Piotrkowie", 1859 r.kredka/papier, 28,3 x 25,5 cm (w Êwietle passe - partout)sygnowany i datowany l. d.: 'W. G. | Trybuna∏ w Piotrkowie | Rys. dnia 1859 - W. G.'

Cena wywo∏awcza: 4 500 z∏~1 200 €

87|Wojciech GERSON, (1831 Warszawa – 1901 Warszawa)"Z∏oty Potok"o∏ówek, kredka/papier, 24,5 x 36 cm (w Êwietle passe - partout)sygnowany p. d.: 'Z∏oty Potok dnia 28 Lipca | W. G.'

Studia artystyczne rozpoczà∏ na Oddziale Architektury warszawskiej SSP, leczju˝ po roku przeniós∏ si´ na Wydzia∏ malarstwa, gdzie uczy∏ si´ pod kierunkiemC. Breslauera, M. Zaleskiego i J. F. Piwarskiego. Szko∏´ ukoƒczy∏ w 1851 r. z wyró˝nieniem i otrzyma∏ dwuletnie stypendium w Akademii Sztuk Pi´knychw Petersburgu, gdzie uczy∏ si´ w klasie malarstwa historycznego u A. T. Mar-kowa. W czasie dwuletniego pobytu w Pary˝u uzupe∏nia∏ studia malarskie w pracowni L. Cognita. Po powrocie do kraju, w 1858 r. za∏o˝y∏ w∏asnà pra-cowni´. Przyczyni∏ si´ do powstania Warszawskiego Towarzystwa Zach´tySztuk Pi´knych. By∏ wybitnym pedagogiem - w latach 1872 - 96 by∏ g∏ównymprofesorem Klasy Rysunkowej w Warszawie, a jego uczniami byli najwybitniej-si polscy malarze 2 po∏owy XIX w. Uczestniczy∏ w wielu wystawach w Europiei Stanach Zjednoczonych. Malowa∏ pejza˝e, m in. widoki tatrzaƒskie, sceny hi-storyczne, portrety, wykona∏ te˝ wiele rysunków z podró˝y po Polsce.

90|Feliks JAB¸CZY¡SKI, (1865 - 1928 Warszawa)"Gdaƒsk - Obserwatorium", 1924 r.grafika - technika w∏asna/papier, 39,5 x 29 cm (w Êwietle passe - partout)sygnowany i datowany o∏ówkiem l. d.: 'F. Jab∏czyƒski 924' oraz tytu∏ autorski:'Gdaƒsk - Obserwatorjum'

Studiowa∏ chemi´ i biologi´ na Uniwersytecie w Dorpacie. Od 1890 roku za-mieszka∏ w Warszawie i poÊwi´ci∏ si´ malarstwu. Przyjaêni∏ si´ z W. Podkowiƒ-skim i J. Pankiewiczem, z którym w 1893 roku wyjecha∏ do W∏och. Od 1907roku zajà∏ si´ grafikà. Wynalaz∏ techniki ceratorytu i ziarnorytu. Tematem jegoprac by∏y g∏ównie widoki architektury. Od 1897 roku by∏ cz∏onkiem Stowarzy-szenia Artystów Polskich "Sztuka".

Cena wywo∏awcza: 1 700 z∏~460 €

91|Fartuch z symbolikà masoƒskà, XVIII/XIX w.miedzioryt barwny na koêlej skórze, 31 x 29 cm (w Êwietle passe - partout)

Page 37: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

92|Patera secesyjna, pocz. XX w.Niemcy, firma WMFcyna srebrzona, wys.: 15 cm, Êr.: 21 cm

Cena wywo∏awcza: 1 600 z∏~430 €

93|Para kabaretów do przypraw, pocz. XX w.Niemcy, firma WMFplater, wk∏ady - szk∏o, wys.: 16,5 cm

94|Kabaret do przypraw, pocz. XX w.Niemcycyna, szk∏o bezbarwne, szlifowane, wys.: 20 cm, szer.: 28 cm sygnowane: 'KAYZERZIN'w zestawie 5 naczyƒ szklanych i 2 cynowe ∏y˝eczki

Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏~800 €

95|Zestaw do kawy i herbaty w stylu art. deco, 1 çwierç XX w.Niemcysrebro, pr. '830', waga: 2280 g, uchwyty i izolatory hebanowecz´Êci zestawu: 2 czajniki, mlecznik, cukiernica, taca

Cena wywo∏awcza: 12 500 z∏~3 400 €

96|Mlecznik, 1840 r.Moskwa, z∏otnik I. Greciusznikow (1818 - 1860)srebro, pr. '84', waga: 270 g, wn´trze z∏ocone, uchwyt z koÊci zwierz´cejprobierz 'ND' - Niko∏aj ¸ukiç Dubrowin, czynny w latach 1822 - 1855, zmar∏w 1862 r.

97|Josef Karl KLINKOSCH, XIX/XX w.WiedeƒSzczypce do jarzyn srebro, pr. '3', waga: 263 g, repunca polska '3'srebro kute, grawerowane, cyzelowane; na uchwycie grawerowany herb 'Po-goƒ' Czartoryskich, pod mitrà ksià˝´cà z dewizà 'Bàdê co bàdê'

Cena wywo∏awcza: 1 500 z∏~400 €

98|Para Êwieczników, 1850 r.Sztokholmsrebro, waga: 260 g, wys.: 17,3 cmcechowanie: litera datujàca 'U4', z∏otnik 'AL.', znak miejski Sztokholmu

Page 38: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

99|Johan Christian NEUBAugsburg, 1764 - 1768Waza do ponczusrebro, waga: 2135 g, z∏otnik 'I.G.N' (Johan Christian Neub)cecha z∏otnika: 'I.G.N'

Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏~4 800 €

100|Patera, po 1888 r.Niemcysrebro, pr. '800', uchwyt - tworzywo, d∏.: 32 cm, waga brutto: 936 gcechowanie na spodzie: pó∏ksi´˝yc, korona, znak próby, znak dodatkowy,napis: 'Ges. Geschutz

101|Cukiernica skrzynkowa, ok. po∏owy XIX w.Niemcysrebro, pr. '750', wewnàtrz z∏ocone, waga: 345 g

Cena wywo∏awcza: 3 800 z∏~1 000 €

102|Zestaw do kawy i herbaty, pocz. XX w.Niemcysrebro, pr. '830', waga: 2 840 gcz´Êci zestawu: 2 czajniczki, cukiernica, mlecznik, taca

103|Para paterek z pokrywami, 1853 r.Sztokholm, z∏otnik 'G. M.'srebro, waga: 2 664 g, wys.: 31 cm

Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏~4 300 €

104|Serwis do kawy i herbaty w stylu Ludwika XVI, 1895 - 1901Kopenhaga, z∏otnik Phertzsrebro, wewnàtrz z∏ocone, waga: 3 850 gcz´Êci serwisu: 2 czajniki, cukiernica, mlecznik, taca (dobierana)

Cena wywo∏awcza: 24 500 z∏~6 600 €

105|Paterka okràg∏a, ok. 1880 r.Niemcysrebro, pr. '800', wewnàtrz z∏ocona, waga: 375 ggrawerowane daty: '1857' i 1882'

Cena wywo∏awcza: 2 400 z∏~650 €

Page 39: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

106|Misa, 1 po∏. XIX w.Wilno, z∏otnik Hansrebro, pr. '12', waga: 1 060 gcechowanie na spodzie: oznaczenie próby oraz dwukrotnie nazwisko z∏otnika

Cena wywo∏awcza: 6 500 z∏~1 700 €

107|Koszyk a˝urowy, 1886 r.Wiedeƒ, z∏otnik 'LF' srebro, pr. '13', waga: 345 g

108|Taca, 1854 - 1860Berlinsrebro kute, repusowane, d∏.: 68 cm, szer.: 43 cm, waga: 1 920 gcechowanie: punca miejska Berlina z litera datujàcà 'I'

Cena wywo∏awcza: 13 500 z∏~3 650 €

109|Kabaret do przypraw, ok. po∏. XIX w.srebro, pr. '13', wk∏ady szklane (dobierane), wys.: 19 cm

Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏~680 €

110|Pojemnik na cukry, po 1888 r.Niemcypodstawa i pokrywa - srebro, pr. '800', brzusiec - szk∏o szlifowane, waga: 290 g, wys.: 24,5 cm

Cena wywo∏awcza: 2 800 z∏~750 €

111|Dzbanek do wina, XX w. Niemcyszk∏o bezbarwne, szlif brylantowy, pokrywa - srebro, pr. '800', wys.: 20,5 cm

Cena wywo∏awcza: 2 300 z∏~620 €

Page 40: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

112|Cukiernica, koniec XIX w.Pary˝srebro, pr. '1', wk∏ad - szk∏o kobaltowe, waga: 282 punca z∏otnika w rombie - trudno czytelna

Cena wywo∏awcza: 2 900 z∏~800 €

113|Patera na stopie, po po∏. XIX w.srebro, kraw´dê z∏ocona, czara - szk∏o kobaltowe, wys.: 17,5 cm

Cena wywo∏awcza: 2 200 z∏~600 €

114|Paterka, po 1888 r.Niemcysrebro, pr. '800', waga: 565 g, Êr.: 34,5 cmdekoracja a˝urowa w stylu Ludwika XVI

115|I. SZEKMAN, czynny XIX/XX w.WarszawaLampka chanukowa, koniec XIX w.srebro, pr. '84', waga: 348 g

117|Pas kaukaski, 3 çw. XIX w.Moskwasrebro, pr. '84', niellowane, waga brutto: 330 g, d∏.: 72 cm, srebrne ogniwa nawlekane na skórzany pas

Cena wywo∏awcza: 2 000 z∏~550 €

116|Lampka chanukowa, przed 1896 r.Warszawa, firma Fraget plater cz´Êciowo z∏ocony, wys.: 30 cm, szer.: 24 cm

Cena wywo∏awcza: 2 800 z∏~760 €

118|Pistolet czterolufowy, ok. 1780 r.Liege, F. I. Sauvage (czynny ok. 1750 -1785)zamek ska∏kowy, kaliber 8 mm, stal, d∏.: 15,3 cmsygnatura ryta, dekoracja grawerowana

Cena wywo∏awcza: 9 500 z∏~2 600 €

Page 41: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

119|Miniatura - Napoleon Bonaparte, XIX w.tempera/koÊç, d∏.: 10 cm (w Êwietle oprawy), oprawa - mosiàdzsygnowany p. Êr.: trudno czytelnieportret cesarz Napoleona z krzy˝em, gwiazdà i wst´gà Orderu Legii Honorowej

Cena wywo∏awcza: 3 200 z∏~870 €

120|Lustro stojàce, XIX/XX w.metal srebrzony, lustro fazowane, wys.: 31 cm, szer.: 24 cm

Cena wywo∏awcza: 1 200 z∏~320 €

121|Kropielniczka, XX w.na krzy˝u z onyksu umocowany krzy˝ mosi´˝ny dekorowany emalià oraz naczynko na wod´ Êwieconà, wymiary: 15 x 9 cm

122|Popielnica do cygar, XX w.granit, okuta 3 plakietami z bràzu, Êr.: 17 cm

123|Zegarek sto∏owy, koniec XIX w.Szwajcaria/Angliaoprawa stalowa z podpórkà, Êr.: 7 cmsygnowany na tarczy: 'J. C. VICKERY | 181&183 Regent St. W.'zegarek z sekundnikiem, przy tarczy sekundnika napis: 'SWISS MADE"

124|Popielniczka do cygar, 1 po∏. lat 30-tych XX w.wytwórnia w Kadynach ko∏o Elblàgaceramika szkliwiona, oprawa srebro, Êr.: 13 cmsygnowana na spodzie: 'CADINEN'

Cena wywo∏awcza: 1 900 z∏~500 €

Page 42: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

125|Fritz KLIMSCH (1870 Frankfurt - 1960)Niemcy, wytwórnia RosenthalAkt przykucni´tejbiskwit, wys.: 35 cmsygnatura na podstawie: 'F. Klimsch'Fritz Klimsch pochodzi∏ z rodziny artystycznej. W latach 1886-1894 studio-wa∏ w akademii w Berlinie. Wiele podró˝owa∏, zwiedzi∏ m. in.: W∏ochy, Pa-ry˝. W 1899 r. znalaz∏ si´ wÊród wspó∏za∏o˝ycieli berliƒskiej Secesji. W 1912r. zosta∏ cz∏onkiem tamtejszej Akademii Sztuki. W 1921 r. uzyska∏ tytu∏ profe-sorski i rozpoczà∏ wyk∏ady w Wy˝szej Szkole Sztuki Rzeêbiarskiej w Charlot-tenburgu. Za swoje prace otrzymywa∏ wiele nagród i presti˝owych wyró˝-nieƒ. TwórczoÊç Klimscha by∏a dosyç ró˝norodna, w jego dorobku znalaz∏ysi´ figury o tematyce biblijnej, mitologicznej, pomniki dekorujàce place Berli-na i innych niemieckich miast, a tak˝e medale i figurki dekoracyjne. Artystarzeêbi∏ w marmurze, gipsie, odlewa∏ figury z bràzu. Wspó∏praca Klimscha zRosenthalem rozpocz´∏a si´ w 1935 r. Projektowa∏ dla tej wytwórni wówczasg∏ównie akty o charakterystycznej, chropowatej powierzchni.

126|Figura - Jeleƒ, 1 po∏. XX w.MiÊniaporcelana, wys.: 55 cmsygnowana na podstawie: '1938 | Erich OEHME', znak wytwórni, napis 'Weiss | 0.251 | 0.251'

127|Para wazonów, poczàtek XX w.Loetzszk∏o seledynowe, okucia - bràz, wys.: 40 cmuchwyty ozdobione pe∏noplastycznymi wa˝kami

Cena wywo∏awcza: 26 000 z∏~7 000 €

Page 43: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

129|Adriano CECIONI, wed∏ug, (1836/38 - 1886) Putto z kogutem, XX w. (?)bràz, podstawa - marmur, wys.: 45 cmsygnowany na podstawie: 'Adriano Cecioni | Firenze' oraz 'L. Martin Fondeur'

Cena wywo∏awcza: 22 000 z∏~6 000 €

128|Henryk KOSSOWSKI , (1855 Kraków - 1921)P∏atnerzbràz, wys.: 53 cmsygnowany na podstawie: 'HKossowski' oraz nr 'Z780'

Kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej SSP u swego ojca, Henryka seniora i u M. Guyskie-go. Studia kontynuowa∏ w Pary˝u u Mathurina Moreau. Otrzymywa∏ liczne na-grody za swoje dzie∏a rzeêbiarskie. Wystawia∏ w Pary˝u i Wiedniu, swoje pra-ce wysy∏a∏ równie˝ do Warszawy, Lwowa i Krakowa. Jest autorem licznych por-tretów i motywów rodzajowych, wykonanych w bràzie i terakocie.

130|Hans ANREITER, (1884 - ?)Macierzyƒstwodrewno, wys.: 23 cmsygnowana na draperii: 'H. ANREITER I MÜNCHEN'

Cena wywo∏awcza: 2800 z∏~750 €

131|Przycisk do papieru - P∏ywak, 1 po∏. XX w.bràz, podstawa marmurowa, wymiary: 29 x 15 cm, wys.: 9 cmsygnowany: 'S. ZYGADLEWICZ | WARSZAWA'

132|Charles LOUCHET (XIX/XX) (?)Wazon z figurà kobiety, pocz. XX w.bràz z∏ocony, wys.: 15 cmsygnowany: 'KORSCHANN I PARIS' oraz na spodzie: 'LOUCHET'

Page 44: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

133|Konstanty LASZCZKA, (1865 Makowiec Du˝y - 1956 Kraków)Gryfceramika szkliwiona, wys.: 33 cmsygnatura ryta w masie na podstawie: 'K. LASZCZKA'

Od 1885 r. kszta∏ci∏ si´ w Warszawie pod kierunkiem Jana Kryƒskiego i Ludwika Py-rowicza. Dzi´ki zdobyciu I nagrody w konkursie Towarzystwa Zach´ty Sztuk Pi´k-nych, w latach 1891 - 96 przebywa∏ na stypendium w Pary˝u, gdzie studiuowa∏ uAntoine'a Mercié, Alexandre'a Falguiere'a oraz Jeana Léona Gérôme'a. Po powrociez Pary˝a do 1899 r. mieszka∏ w Warszawie, nast´pnie przeniós∏ si´ do Krakowa,gdzie objà∏ katedr´ rzeêby Akademii Sztuk Pi´knych, którà prowadzi∏ do 1935 r. Wlatach 1900 - 10 sprawowa∏ patronat artystyczny nad fabrykà wyrobów kaflarskichi garncarskich Józefa Niedêwieckiego w D´bnikach pod Krakowem. W swej twór-czoÊci rzeêbiarskiej Konstanty Laszczka ulega∏ wp∏ywom Auguste Rodina, co szcze-gólnie zaznaczy∏o si´ w rzeêbionych na poczàtku XX wieku aktach kobiecych utrzy-manych w stylistyce secesji. Zajmowa∏ si´ równie˝ rzeêbà monumentalnà oraz por-tretowà. Laszczka tworzy∏ równie˝ medale, medaliony portretowe oraz plakiety oko-licznoÊciowe. Wielkà pasjà artysty by∏a ceramika, której z biegiem lat poÊwi´ca∏ si´coraz bardziej.

Cena wywo∏awcza: 8 000 z∏~2 200 €

134|Emmanuel KATZ (zw. Mané-Katz , (1894 Krzemieniec - 1962 TelAwiw)˚yd grajàcy na fleciebràz patynowany, podstawa marmur, wys. z podstawà: 40 cmsygnowany na podstawie: 'MANE KATZ'

W latach 1911-12 ucz´szcza∏ do Szko∏y Rysunkowej w Wilnie. Studia artystycznekontynuowa∏ w Szkole Malarstwa M. Muraszki w Kijowie. W 1913 rozpoczà∏ studiaw paryskiej École des Beaux-Arts pod kierunkiem F. Cormona. W 1917 objà∏ stano-wisko profesora w Instytucie Artystycznym w Charkowie. W 1921 roku, podró˝ujàcprzez Baku, Tyflis, Moskw´, Miƒsk i Warszaw´ powróci∏ do Pary˝a, by zwiàzaç si´ zkr´giem École de Paris. Swe prace prezentowa∏ na indywidualnych wystawach w ga-leriach paryskich Percier, Granoff, Brummer, Petit i Charpentier. Od 1932 roku nale-˝a∏ do polskiego Zrzeszenia ˚ydowskich Artystów Malarzy i Rzeêbiarzy. Okres II woj-ny Êwiatowej sp´dzi∏ w Nowym Jorku, po jej zakoƒczeniu powróci∏ do Pary˝a. Te-maty malarstwa Mané-Katza czerpa∏ z ˝ycia codziennego ˚ydów, przedstawiajàc wi-zerunki chasydów, sceny z getta, kompozycje symboliczne oraz pejza˝e. Zajmowa∏si´ tak˝e rzeêbà - tworzy∏ przed wszystkim odlewane figurki o tematyce ˝ydowskiej.

136|S∏upek barokowy, XVIII w.drewno d´bowe, Êlady polichromii, wys.: 88 cms∏upek na planie kwadratowym, bogato rzeêbiony

135|Kabinet, 1660 – 1680 Holandia lub Pó∏nocne Niemcy

konstrukcja – dàb, okleina – heban, inkrustacja – koÊç; tafle lustrzane, morajedwabna; okucia – mosiàdz, stal, wymiary: 34 x 41,5 x 27 cm (z∏o˝ony)

opinia p. Stefana Mieleszkiewicza

kabinet hebanowy o prostych Êciankach uj´ty w naro˝ach spiralnymikolumienkami, zamkni´ty dwuskrzyd∏owymi drzwiczkami i podnoszonymwiekiem z piórnikiem, wsparty na 4 kulistych nó˝kach; wype∏niony centralnàwn´kà, szufladkami – 4 sekretne – i pojemnikiem pod wiekiem; nazewn´trznych p∏ycinach korpusu p∏askorzeêbione i malowane szlacheckieherby polskie: Tràby (?), Leliwa, Jelita, Szreniawa, Pilawa, Pogoƒ (2 ostatniepóêniejsze)

Cena wywo∏awcza: 17 000 z∏~4 600 €

Page 45: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

138|Para Êwieczników, XIX w. Chinyodlew z bràzu, cyzelowany, grawerowany, wys.: 26 cmtypowe o∏tarzowe przedmioty w stylu dynastii Qing, zdobiony motywami mitycznych bestii: smoków, s∏oni i lwów

137|Kadzielnica, XIX w.Chinybràz czerwony, odlewany, cyzelowany, grawerowany, wys.: 13,2 cmnaczynie typu Ting, bez pokrywki (brak); kunsztownie wykonana kadzielnicao typowym dla chiƒskiej tradycji kszta∏cie trójnogu. Nó˝ki naczynia stanowiàpostacie trójki stylizowanych chiƒskich dzieci, symbol licznego potomstwa.Ràczki kadzielnicy w kszta∏cie smoko-lwów. Brzusiec zdobny motywami ro-Êlinnymi, wizerunki kwiatów Êliwy (symbol zimy)

139|Para wazonów, ok. 1900 r.Niemcy (?)miedê, dekoracja - emalia komórkowa i emalia malowana, wys.: 38,7 cm

140|Posàg sakralny, Chiny XVII w.odlew z bràzu, cyzelowany, grawerowany, patyna, wys.: 34 cm

wizerunek boga z tradycji taoistycznej; jest to prawdopodobniew∏adca kierunku pó∏nocnego mandali Êwiata, Chen Wu. Znakiemrozpoznawczym jest znajdujàca si´ u jego stóp figurynka ˝ó∏wiasplecionego w uÊcisku z w´˝em, symbol "Czarnego Wojownika",stra˝nika pó∏nocy. Bóg siedzi na tronie, odziany w proste chiƒ-skie szaty, lewa r´ka spoczywa spokojnie na udzie, prawà trzymaprzy∏o˝onà do piersi. Ma d∏ugie g∏adkie w∏osy zaczesane do ty∏u; wizerunek stylowy, kunsztowny, autentyczny.

stan zachowania: p´kni´cie tronu z ty∏u (bez wp∏ywu na wyglàdi stabilnoÊç figury)

141|Posàg sakralny buddyjski, XIX w.Tybet mosiàdz odlewany, cyzelowany, grawerowany, wys.: 11,5 cm

Budda Siakjamuni ukazany w medytacji na kwadratowym tronie, z przodu tronu emblemat wad˝ry, od spodu figurka zamkni´tadenkiem ze znakiem podwójnej wad˝ry

Page 46: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

91

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

143|Naszyjnik w typie art. Deco, lata 50-te XX w.bia∏e z∏oto, 76 szt. brylantów, masa: 15,64 g

142|Brosza, XIX/XX w.z∏oto, pr. ~ 0,580, srebro, 1 szt. per∏a, masa: 9,40 g

Cena wywo∏awcza: 5 200 z∏~1 400 €

144|Brosza, lata 20-te XX w.platyna, pr. '0,950', 1 szt. brylant ~ 0,65 ct J/P1, pozosta∏e I-J/VS-P ∏. ~ 3,0 ct, 30 szt. szafirów (prostokàty), masa: 11,69 g

1478|PierÊcionek, k. XIX w.z∏oto, pr. '5', srebro, 1 szt. diament 0,30 ct. J/Si, 20 szt. diamentów ∏. 0,40 ct. I-J/Si, 2 szt. rubiny, masa: 2,96 g

Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏~3 200 €

148|Brosza, lata 20-te XX w.z∏oto, pr. '0,585', platyna, 1 szt. diament 0,40 ct H/Si, 5 szt. diamentów 8/8, masa: 3,76 g

Cena wywo∏awcza: 4 159 z∏~1 100 €

145|Wisiorek, XIX w.2 szt. rozety holenderskie, 1 per∏a barokowa, z∏oto pr. '0,580', rozety diamentowe, ruchomy element Êrodkowy, kszta∏t kropli

150|Krzy˝, lata 20-te XX w.bia∏e z∏oto, 1szt. brylant '0,08' ct. I/VS, 6 szt. diamentów w szlifie 8/8 H/VS, 20 szt. rautów diamentowych, masa: 2,5 g

149|Zegarek kieszonkowy damski, XIX/XX w.Genewa, firma Czapek z∏oto, pr. '0,585', dekoracja - kobaltowa emalia, 2 pó∏rozety holenderskie,(masa brutto: 21,74 g), 34 szt. rautów diamentowych, obrze˝a z dekoracjàgrawerowanà, ∏aƒcuszek i kluczyk metalowe; na kopercie grawerowany na-pis: ' Nr 5294 I Czapek & Cie I A GENEVE I ECHAPPEMENT A CYLINDRE I HU-IT TROUS EN RUBIS'

146|Bransoleta, k. XIX w.srebro, czarna emalia, pó∏pere∏ki naturalne, masa: 47,04 g

Page 47: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

151|Zegar tzw. kareciak ok. 1830 r.Francja (?)zegar podró˝ny (tzw. kareciak), obudowa mosi´˝na, 3 - stronnie prze-szklona, naro˝a w formie spiralnych kolumn, z ruchomym uchwytem;tarcza prostokàtna, bia∏a emalia, malowane cyfry rzymskie (godzinowe)i arabskie (minutowe); poni˝ej ma∏a tarcza ze wskazaniami budzika;mechanizm - nap´d spr´˝ynowy z wychwytem swobodnym, regulatorbicia grzebieniowy; osobny nap´d chodu, bicia i budzika; w przeÊwiciena daszku - przycisk repetiera; wys.: 18 cm, szer.: 10,5 cm, g∏.: 9 cm

152Pawe∏ Buhre, 2 po∏. XIX w.

Zegar sto∏owy

zegar o formie klasycystycznej, czterostronnie przeszklony; obudowabràz z∏ocony; tarcza z bia∏à emalià, cyfry rzymskie; zegar bije godziny ipó∏godziny; mechanizm spr´˝ynowy, nakr´cany kluczykiem; wychwytBrocota; mechanizm bicia grzebieniowy, bicie w gong; numer na mecha-nizmie: '43779 P.BUHRE'; wahad∏o kompensacyjne sygnowany na tarczy:'P. Buhre'

Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏~6 700 €

153|Zegar konsolowy, 1713 r. Francja wys. zegara: 67 cm, wys. konsoli: 39 cmsygnowany na mechanizmie: 'Targe Paris I 1713'

mechanizm z wychwytem hakowym, nap´dem spr´˝ynowym, regulato-rem wahad∏owym; system bicia francuski z ko∏em zapadkowym z regu-latorem bicia wiatrakowym; wybija godziny i pó∏godziny; wmontowanypomi´dzy prostokàtne p∏yty; na tylnej p∏ycie wmontowana sygnatura ze-garmistrza: 'Targe Paris I 1713'. Tarcza okràg∏a, mosi´˝na z wmontowa-nymi emaliowanymi tarczkami z cyframi rzymskimi. Pod tarczà umoco-wana emaliowana tarczka w kartuszu z napisem: 'Targe I A Paris'. Wska-zówki stalowe oksydowane na czarno. Wahad∏o w kszta∏cie s∏oƒca umo-cowane na nitce. Mechanizm w obudowie skrzynkowej, 3-stronnieoszklonej. Tylne drzwiczki od wewnàtrz okleinowane szylkretem z mo-si´˝nà inkrustacjà (stylizowane motywy roÊlinne z centralnà postacià -muzykujàcego m´˝czyzny). Powierzchnia ca∏ej skrzynki okleinowana szyl-kretem z mosi´˝nà inkrustacjà w typie Boulle'a. Nó˝ki, dekoracje kraw´-dzi i sterczynki z bràzu z∏oconego (nowe z∏ocenia). Na konsoli dekoracjatego samego typu.

Cena wywo∏awcza: 53 000 z∏~14 300 €

Page 48: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

157|Biurko eklektyczne z elementami neorenesansowymi,XIX/XX w.drewno orzechowe, wys.: 77 cm, blat: 142 x 93 cmbiurko wolnostojàce, 6-szufladowe, wsparte na 4 nogach w formie gryfów,∏àczonych trawersem. Lica szuflad i boki bogato rzeêbionestan zachowania: jedna szuflada dorabiana

Cena wywo∏awcza: 39 000 z∏~10 500 €

156|Pomocnik - barek z tacà, XX w.drewno, okleina orzechowa, elementy mosi´˝ne, taca z wk∏adem ceramicz-nym dekorowanym kalkà, wymiary tacy: 66 x 50 cm, wys.: 81 cm

158|Biurko, k. XIX w.Angliaokleina mahoƒ, wys.: 71,5 cm, d∏.: 149 cm, g∏.: 91 cm

Cena wywo∏awcza:

155|Biureczko - sekretarzyk, XIX/XX w.konstrukcja d´bowa, okleina mahoƒ, intarsje o motywach kwiatowych, wymiary: 109 x 91 x 48 cmsekretarzy w stylu rokoka holenderskiego

Page 49: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

REGULAMIN AUKCJI

OOffeerrttaa aauukkccyyjjnnaaPrzedmiotem aukcji sà dzie∏a sztuki lub inne obiekty kolekcjonerskie odda-ne do sprzeda˝y komisowej przez W∏aÊcicieli lub stanowiàce w∏asnoÊç DE-SA UNICUM Sp. z o.o.Dom Aukcyjny podejmuje si´ sprzeda˝y, w imieniu W∏aÊciciela, obiektówb´dàcych rzeczywistà w∏asnoÊcià Sprzedajàcego nie obj´tych post´powa-niem sàdowym i skarbowym, wolnych od zaj´cia i zastawu oraz jakichkol-wiek praw osób trzecich.Dom Aukcyjny zapewnia fachowà wycen , rzetelny opis katalogowy powierzo-nego do sprzeda˝y przedmiotu, a tak˝e pokrywa koszty jego ubezpieczenia.Aukcjoner ma prawo do dowolnego rozdzielania lub ∏àczenia obiektóworaz do ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn.Opisy zawarte w katalogu aukcji mogà byç uzupe∏nione lub zmienioneprzez Aukcjonera lub osob przez niego wskazanà przed rozpocz´ciem licytacji.Organizator nie ponosi odpowiedzialnoÊci za wady fizyczne i prawne ku-pionych przedmiotów. Wszelkie mo˝liwe reklamacje b´dà rozpatrywanezgodnie z przepisami prawa polskiego.Organizator zapewnia, ˝e opisy katalogowe przedmiotów wystawionychna aukcji wykonane zosta∏y w najlepszej wierze z wykorzystaniem do-Êwiadczenia i wiedzy fachowej pracowników Domu Aukcyjnego orazwspó∏pracujàcych z Domem Aukcyjnym ekspertów.

CCeennaa wwyywwoo∏∏aawwcczzaaCena zamieszczona w katalogu pod opisem jest cenà wywo∏awczà i jestzarazem cenà minimalnà, poni˝ej której Dom Aukcyjny nie mo˝e sprzedaçobiektu. Dom Aukcyjny nie stosuje cen rezerwowych co oznacza, ˝e ka˝datransakcja zawarta za cen wywo∏awczà lub powy˝ej jest transakcjà ostatecznà.

OOppaattaa aauukkccyyjjnnaa ii ppooddaatteekk VVAATTDo kwoty wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza op∏at´ aukcyjnà w wysoko-Êci 10% kwoty wylicytowanej. Kwota wylicytowana wraz z op∏atà aukcyjnàzawiera podatek od towarów i us∏ug VAT.Dom Aukcyjny wystawia faktury VAT; mar˝a.

WWaaddiiuummDom Aukcyjny pobiera wadium w wysokoÊci 500 z od uczestników aukcjioraz 10% wartoÊci cen wywo∏awczych obiektów, które zosta∏y zg∏oszonedo licytacji telefonicznych oraz w imieniu klienta.

OOssoobbiissttyy uuddzziiaa∏∏ ww aauukkccjjiiW aukcji mogà braç udzia∏ osoby wczeÊniej zarejestrowane posiadajàce nu-mery aukcyjne.Numery aukcyjne mo˝na otrzymaç przy stanowisku rejestracyjnym po wy-pe∏nieniu formularza udzia∏u w aukcji. Pracownik dokonujàcy rejestracji maprawo poprosiç o dokument potwierdzajàcy to˝samoÊç osoby rejestrowa-nej. Po licytacji nale˝y zwróciç numer aukcyjny, a w przypadku zakupu ode-braç potwierdzenie zawartych transakcji.

LLiiccyyttaaccjjee tteelleeffoonniicczznnee::Kupujàcy, którzy chcà licytowaç przez telefon, proszeni sà o przesy∏anie zle-ceƒ najpóêniej na jeden dzieƒ przed dniem aukcji. Formularz zlecenia do-st´pny jest w katalogu (na ostatnich stronach), w siedzibie Domu Aukcyj-nego oraz na stronie internetowej www.desa.pl/zlecenie . Formularz nale˝yprzes∏aç faksem na numer (+48 22) 584 95 26, lub zostawiç osobiÊcie wsiedzibie Domu Aukcyjnego. Z tytu∏u licytacji telefonicznych Dom Aukcyjny nie pobiera ˝adnych dodat-kowych op∏at. Do kwoty wylicytowanej doliczana jest op∏ata aukcyjna wwysokoÊci 10%.Je˝eli klient nie za˝yczy sobie inaczej, rachunek za zawarte transakcje zosta-nie przes∏any na adres podany na formularzu.

LLiiccyyttaaccjjee ww iimmiieenniiuu kklliieennttaa::Dom Aukcyjny mo˝e reprezentowaç kupujàcego na podstawie „zlecenia li-cytacji w imieniu klienta”. Formularz zlecenia dost´pny jest w katalogu (naostatnich stronach), w siedzibie Domu Aukcyjnego oraz na stronie interne-towej www.desa.pl/zlecenie. W przypadku zlecenia licytacji w imieniu klien-ta Dom Aukcyjny stara si´ zakupiç obiekt w mo˝liwie najni˝szej cenie. For-mularz nale˝y przes∏aç faksem na numer (+48 22) 584 95 26, lub zostawiçosobiÊcie w siedzibie Domu Aukcyjnego. Z tytu∏u licytacji telefonicznych Dom Aukcyjny nie pobiera ˝adnych dodat-kowych op∏at. Do kwoty wylicytowanej doliczana jest op∏ata aukcyjna wwysokoÊci 10%.

PPrrzzeebbiieegg AAuukkccjjii::O wysokoÊci postàpienia decyduje aukcjoner, zwyczajowo nie sà one jed-nak wy˝sze ni˝ 10%.Zakoƒczenie licytacji nast´puje w momencie uderzenia m∏otkiem przez Au-kcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy.Dom Aukcyjny zastrzega sobie prawo do licytowania jedynie wczeÊniejzg∏oszonych przez uczestników aukcji obiektów. W sytuacji takiej numeryobiektów sà przed aukcjà zg∏aszane do aukcjonera.Aukcja jest prowadzona w j´zyku polskim, jednak na ˝yczenie klientów nie-które spoÊród licytacji mogà byç równolegle prowadzone w j´zyku angiel-skim i niemieckim. ProÊby takie powinny byç sk∏adane najpóêniej na godzi-n´ przed aukcjà wraz z informacjà, których obiektów dotyczàLicytacja odbywa si´ w tempie 60 -100 obiektów na godzin´

TTrraannssaakkccjjee wwaarruunnkkoowwee::Dom Aukcyjny dopuszcza zawieranie na aukcji transakcji warunkowej. Zdarza sitak w momencie braku zainteresowania klientów obiektem. Aukcjoner ma wów-czas mo liwoÊç zaproponowania obiektu po obni onej cenie (zwyczajowo niewi cej ni 25%). W przypadku zainteresowania kupujàcych obiektem poni ej cenywywo∏awczej zawierana jest transakcja warunkowa. Dom Aukcyjny zobowiàzujesi w imieniu nabywcy negocjowaç z w∏aÊcicielem obiektu mo liwoÊç obni eniaceny do kwoty wylicytowanej. Zawarcie transakcji warunkowej jest traktowaneprzez Dom Aukcyjny jako wià˝àca oferta nabycia po cenie wylicytowanej (w przy-padku akceptacji ceny przez w∏aÊciciela).Je˝eli w ciàgu pi´ciu dni (roboczych) od aukcji negocjacje nie przyniosà po-zytywnego skutku, obiekt uznaje si´ za niesprzedany.

PP∏∏aattnnooÊÊccii::Kupujàcy jest zobowiàzany do zap∏aty za wylicytowane obiekty w terminie10 dni od daty aukcji. Dom Aukcyjny przyjmuje nast´pujàce formy p∏atnoÊci:

Gotówka:PLN - wszystkie transakcje zawierane sà w polskich z∏otych.Inne waluty – na specjalne ˝yczenie po wczeÊniejszym uzgodnieniu, DomAukcyjny mo˝e przyjàç wp∏at´ w: Euro, Dolarach, Funtach brytyjskich. Prze-liczenie b´dzie nast´powa∏o po dziennym kursie Êrednim NarodowegoBanku Polskiego powi´kszonym o 3%.

Karty Kredytowe:Dom Aukcyjny akceptuje nast´pujàce karty kredytowe:MasterCard, VISA, Maestro, VISA electron

Przelew bankowy na rachunek:DESA UNICUM SP. Z O. O.Ul. Marsza∏kowska 34-50, 00-554 WarszawaDla przelewów krajowych:69 1060 0076 0000 3200 0089 2057

Dla przelewów zagranicznych:NAZWA BANKU: BPH SANR IBAN: PL69 1060 0076 0000 3200 0089 2057SWIFT: BPHKPLPK

OOddbbiióórr oobbiieekkttóówwOdbiór wylicytowanych obiektów jest mo˝liwy po dokonaniu pe∏nej zap∏a-ty i powinien nastàpiç w terminie 10 dni od daty aukcji. W innych przypad-kach przechowywanie i dostarczanie przedmiotów odbywa si´ na koszt iryzyko Nabywcy.

OObboowwiiààzzuujjààccee pprrzzeeppiissyy pprraawwaaAukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przezupowa˝nionà osob´ zwanà dalej Aukcjonerem.Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568) wywózokreÊlonych obiektów poza granice kraju wymaga zgody odpowiednich w∏adz.Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z ustawà z dnia 21 listopada 1996r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24, z póêniejszymi zmianami) mu-zea rejestrowe majà prawo pierwokupu obiektów bezpoÊrednio na aukcjiza kwot´ wylicytowanà.Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z obowiàzujàcymi przepisami jestzobowiàzany do zbierania danych osobowych klientów dokonujàcychtransakcji w kwocie powy˝ej 15 tysi´cy euro.

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

Page 50: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

Page 51: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKCJA 152Dzie∏a Sztuki i Antyki8 listopada, 2007 godz. 19

Page 52: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

ZAMAWIAM ROCZNÑ PRENUMERAT¢ KATALOGÓW AUKCYJNYCH NA 2008 ROK:

Page 53: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego

AUKC

JA D

ZIE¸

A SZ

TUKI

I AN

TYKI

ADLER Jankiel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .14ANREITER Hans . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .130BAGIE¡SKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .69BATOWSKI – KACZOR Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .68BIESZCZANIN Mieczys∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .80BOLOGNA – BIEGA¡SKA Carlotta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .44BORYSOWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .53BRODOWSKI Antoni . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .64BUHRE Pawe∏ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .152CECIONI Adriano, wg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .129CHMIELI¡SKI W∏adys∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .60CIEÂLEWSKI Tadeusz, ojciec . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .61CZAJKOWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .15ERB Erno . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .36, 45GERSON Wojciech . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .88, 89G¢D¸EK Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .7GRUNSWEIGH Natan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .54GURANOWSKI Józef . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .35HAYDEN Henryk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .24, 48JAB¸CZY¡SKI Feliks . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .90JAKUBOWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .75JAMONTT Bronis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .71KAMOCKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .27KATZ Emmanuel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .26, 134KIRSZENBAUM Dawid J. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .86KLIMOWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .63KLIMSCH Fritz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .125KLINKOSCH Josef K., XIX/XX w. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .97KOCHANOWSKI Roman K. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .37, 38KONIUSZKO Wac∏aw J. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .79KORECKI Wiktor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .82, 83KORZE¡ Natan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .47KOSSAK Jerzy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .40KOSSAK Wojciech . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .6, 67KOSSOWSKI Henryk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .129KOSTRZEWSKI Franciszek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .41KRZYSZTA¸OWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .76KRZY˚ANOWSKI W∏adys∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .17, 52KURYATTO Czes∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .78KWIATKOWSKI Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .74LASZCZKA Konstanty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .133LISOWSKI Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .42

LOUCHET Charles (?) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .132¸OTOCKI Kazimierz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .28¸UBNIEWICZ Albin . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .33MAKOWSKI Tadeusz J. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .23MALCZEWSKI Jacek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .8, 19MA¸ACHOWSKI Soter Jaxa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .34MENKES Zygmunt J. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .51MEYERHEIM Eduard F. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .65MORDASEWICZ Kazimierz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .9MURZYNOWSKI Antoni . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .66NEUB Johan Ch. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .99NEUMANN Abraham . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .12PANKIEWICZ Józef . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .31PAUTSCH Fryderyk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .46POCHWALSKI Kasper . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .49PODGÓRSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .30RAPACKI Józef . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2RUSZCZYC Ferdynand . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .59RYCHTER – JANOWSKA Bronis∏awa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .29, 58SERWIN ORACKI Mieczys∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .73SICHULSKI Kazimierz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .46S¸ODKI Marceli . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .55STASIAK Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .43STYKA Tadeusz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10SZA¡KOWSKI Boles∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .85SZEKMAN I., czynny XIX/XX w. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .115SZYD¸OWSKI Antoni . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .16TONDOS Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .62TRUSZ Iwan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .39WASNER Artur . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .32WÑSOWICZ Wac∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .18WEISS Wojciech . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .25WENDORFF – SERAFINOWICZ Zofia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .13WIELOG¸OWSKI Wac∏aw A. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .70WIERUSZ KOWALSKI Alfred . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .11WYCZÓ¸KOWSKI Leon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1, 87WYGRZYWALSKI Feliks M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .WYSOCKI Mieczys∏aw A. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .72WYSPIA¡SKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3ZAWADZKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4, 77˚ARNECKI Stanis∏aw M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .84˚ECHOWSKI Stefan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .56

INDEKS AUTORÓW

Redakcja

ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa tel. (22) 584 95 25 fax (22) 584 95 26 [email protected] www.desa.pl

Adam Che∏stowskiJoanna Tarnawska Marek Rygiel

Wydawca

DESA Unicum Sp. z o.o.

ZZaarrzzààdd

Juliusz Windorbski - Prezes Zarzàdu Jan Koszutski - Cz∏onek Zarzàdu

DDzziiaa∏∏ pprraawwnnyyAmir Krzysztofik-Konfino

KKssii´ggoowwooÊÊççMa∏gorzata Kulma

ISBN 83-89668-27-0

Nak∏ad: 1 800 egzemplarzy

OOpprraaccoowwaanniiee ggrraaffiicczznnee Gra˝yna Faltyn

ZZddjj´cciiaaAgnieszka Grajda

Page 54: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego
Page 55: 152 AUKCJA QARRK -1 - storage.googleapis.com · 152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego