ОШ „Доситеј Обрадовић“ Смедерево · n’existais pas - Joe Dassin,...

7
1 ОШ „Доситеј Обрадовић“ Смедерево Предмет француски језик Реализатор: Недељка Милановић - Дакић Разред: Осми Тип часа: Обрада Наставна тема: Dossier 7: Paris, les monuments à travers l’historie Наставна јединица: 60.Je vais à Paris Циљеви: образовни Усвајање лексике која се односи на Париз и његове знаменитости. функционални Оспособљавање ученика за самостална рад; навикавање ученика на различите врсте учења помоћу рачунара; развијање логичког мишљења и памћења. васпитни Мотивисање ученика за учење француског језика. Циљ часа Упознавање са културно историјским споменицима Париза . Комуникативне фукције Обавештавање ученика о цивилизацијксим елементима Француске и историје Париза и његових знаменитости кроз решавање постављених задатака. Oбрaзoвни исхoди Рaзумeвaњe прeзeнтaциje o Пaризу крoз рeшaвaњe пoстaвљeних зaдaтaк a: дoпуњaвaњe, пoвeзивaњe, oдaбир и укршeницу. Oблици рaдa Фронтални и индивидуални Наставне методе Аудио- визуелна, дијалошка, демонстративна, илустративна, учење помоћу рачунара, комуникативни приступ, интерактивна метода. Наставна средства: Презентација у програму Power point, аудио снимци, електронски квиз, звучници, рачунари, пројектор. Корелација: Историја, географија, музичка култура, ликовна култура. Кључни појмови Paris, Lutèce, le berceau, l’île de la Cité, la Tour Eiffel, l ’Аrc de Triomphe, la Marseillaise, la Seine, les ponts, les gares, le TGV, Notre- Dame, La Jaconde, Louis XIV, la Géode, le cimetière, le tombeau Литература Француски језик за осми разред основне школе, уџбеник и радна свеска, Le francais pour nous 4, Душанка Точанац Миливојев, Завод за уџбенике, Београд, 2010.

Transcript of ОШ „Доситеј Обрадовић“ Смедерево · n’existais pas - Joe Dassin,...

Page 1: ОШ „Доситеј Обрадовић“ Смедерево · n’existais pas - Joe Dassin, Je Veux - Zaz. Делови наведених нумера су спојени у

1

ОШ „Доситеј Обрадовић“ Смедерево

Предмет француски језик Реализатор: Недељка Милановић-Дакић

Разред: Осми Тип часа: Обрада

Наставна тема: Dossier 7: Paris, les

monuments à travers

l’historie

Наставна

јединица:

60.Je vais à Paris

Циљеви:

образовни Усвајање лексике која се односи на Париз и његове

знаменитости.

функционални

Оспособљавање ученика за самостална рад; навикавање

ученика на различите врсте учења помоћу рачунара;

развијање логичког мишљења и памћења.

васпитни Мотивисање ученика за учење француског језика.

Циљ часа Упознавање са културно историјским споменицима Париза.

Комуникативне

фукције

Обавештавање ученика о цивилизацијксим елементима Француске

и историје Париза и његових знаменитости кроз решавање

постављених задатака.

Oбрaзoвни

исхoди

Рaзумeвaњe прeзeнтaциje o Пaризу крoз рeшaвaњe пoстaвљeних

зaдaтaкa: дoпуњaвaњe, пoвeзивaњe, oдaбир и укршeницу.

Oблици рaдa Фронтални и

индивидуални

Наставне

методе

Аудио-визуелна, дијалошка,

демонстративна, илустративна, учење

помоћу рачунара, комуникативни

приступ, интерактивна метода.

Наставна

средства:

Презентација у програму Power point, аудио снимци, електронски

квиз, звучници, рачунари, пројектор.

Корелација: Историја, географија, музичка култура, ликовна култура.

Кључни појмови

Paris, Lutèce, le berceau, l’île de la Cité, la Tour Eiffel, l’Аrc de

Triomphe, la Marseillaise, la Seine, les ponts, les gares, le TGV, Notre-

Dame, La Jaconde, Louis XIV, la Géode, le cimetière, le tombeau

Литература

Француски језик за осми разред основне школе, уџбеник и радна

свеска, Le francais pour nous 4, Душанка Точанац Миливојев, Завод

за уџбенике, Београд, 2010.

Page 2: ОШ „Доситеј Обрадовић“ Смедерево · n’existais pas - Joe Dassin, Je Veux - Zaz. Делови наведених нумера су спојени у

2

Артикулација часа

Уводни део (5-10 минута)

Наставник исписује наслов лекције на табли: Je vais à Paris и започиње конвезацију о

Паризу постављањем следећих питања: Où est Paris? Ou’est-ce que vous savez de

Paris? Ou’est-ce que vous voudriez voir à Paris ? …Maintenant nous allons à Paris

virtuellement et nous allons apprendre quelque chose de plus de Paris.

Наставник даје упутства ученицима где се налази презентација о Паризу (прилог 1.

Presentation.pptx). Ученици је покрећу, самостално прате и слушају. Уколико у

кабинету нема слушалица за сваку радну станицу, ученици могу понети своје.

Алтернатива је свакако пројекција на платну са централног рачунара у дигиталној

учионици који сигурно има звучнике.

Активности наставника:

- поставља питања,

- подстиче ученике на конверзацију,

- даје упутства о локацији на којој се налази презентација.

Активности ученика:

- учествује у конвезацији,

- повезује слушалице,

- проналази и покреће презентацију.

Централни део (30 минута)

За праћење презентације потребно је до 20 минута. Обухваћени су следећи појмови и

знаменитости: La Marseillaise, Le Jour de la République française, le drapeau français,

Lutèce, l’île de la Cité, La Tour Eiffeil, La Tour Montparnasse, L’Arc de la Triomphe, Le

Caroussel, Le Quartier Latin , La Sorbonne, Notre-Dame de Paris, Les Champs-Elyseés,

Le Dôme des Invalides, le tombeau de Napoléon Bonaparte, les églises, les temples,

Le Montmartre, Le Sacré Cœur, Le Moulin Rouge, La Place du Tertre, Le Palais Royal,

L’Opéra de Paris, le théâtre Marigny, le château de Versailles, le Fontainbleau, Le Louvre,

le museé du Clunny, le museé d’Orsay, La Place de la République, La Place de la Bastille,

La Place de la Concorde avec l’Obelisque du Luxor, La Seine, Le Petit Pont, Le Grand

Pont, Le Pont Neuf, Le Pont Royal, Le Pont Alexendre III, Le Jardin du Luxembourg, Le

Jardin des plantes, le Bois de Boulogne, le centre Beaubourg, Disneyland de Paris, Le

Park Asterix, La Géode, le cimetière du Père Lachaise, le TGV, les gares de Paris, les

Page 3: ОШ „Доситеј Обрадовић“ Смедерево · n’existais pas - Joe Dassin, Je Veux - Zaz. Делови наведених нумера су спојени у

3

aéroports de Paris. Током презентације се слуша уграђена музика: La Marseillaise, Ma

maison c`est ta maison - Extrait du spectacle musical Notre-Dame de Paris interprété par

Garou (Quasimodo) et Hélène Ségara (Esméralda), Aimer - Damien et Cara, Et si tu

n’existais pas - Joe Dassin, Je Veux - Zaz. Делови наведених нумера су спојени у једну

целину (прилог 2. Mix15.mp3) која се понавља током презентације, а може и до краја

часа. Ево неколико слајдова из презентације:

Page 4: ОШ „Доситеј Обрадовић“ Смедерево · n’existais pas - Joe Dassin, Je Veux - Zaz. Делови наведених нумера су спојени у

4

Page 5: ОШ „Доситеј Обрадовић“ Смедерево · n’existais pas - Joe Dassin, Je Veux - Zaz. Делови наведених нумера су спојени у

5

После одгледане презентације следи провера разумевања основних чињеница о

Паризу и Француској кроз решавање квиза: повезивање слика и појмова са називима

знаменитости Париза, допуњавање реченица, одабир тачних одговора и решавањем

укрштенице. У току решавања ученици добијају повратну информацију о

успешности. На крају квиза ученици добијају збирну оцену. Квиз се покреће са

завршног слајда презентације, а у оквиру прилога у фолдеру Quiz документ Paris.htm.

Page 6: ОШ „Доситеј Обрадовић“ Смедерево · n’existais pas - Joe Dassin, Je Veux - Zaz. Делови наведених нумера су спојени у

6

Завршни део 5 минута

Ученицима се задаје домаћи задатак да пронађу слике са симболима Париза и да од

њих направе пано под називом Je vais à Paris pour voir…

Ученици на стикерима записују назив знаменитости која им се највише свидела, као

и утисак о часу. Слике са утисцима су приложене у фолдеру Utisci.

Page 7: ОШ „Доситеј Обрадовић“ Смедерево · n’existais pas - Joe Dassin, Je Veux - Zaz. Делови наведених нумера су спојени у

7

Извори:

www.terragalleria.com/europe/paris/

www.travelphoto.net

www.photo-paysage.com

www.pariswelcome.net

www.paris-tourisme.com

www.timeout.fr/paris/feauture/selectoin/10-monuments-a-voir-a-paris