ռ. միրոյանի անվան թիվ 77 դպրոց դասվար` սարգսյան արմինե ֆրունզեյի
դասվար թեմատիկ պլան
description
Transcript of դասվար թեմատիկ պլան
![Page 1: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/1.jpg)
Նիստ
Բովանդակություն Նպատակ Մեթոդներ ՈՒսումնական նյութեր
Կրթության բովանդակային բաղադրիչները ըստ պետական չափորոշչի
Գծապատկերով տալ բովանդակային բաղադրիչների պատկերը
1.Զրույց:2.Մտագրոհ
Պաստառներ,նշիչներ
Առարկայական չափորոշիչներ
1.Ծանոթացումպետական և առարկաըական չափո-րոշիչներին:2.Ծանոթություն մայրենիի և մաթեմատի-կայի առարկայական չափորոշիչներին:3.Չափորոշչով սահմանվածբոլոր մակարդակների սովորողների համար պլանավորված ուսումնական գործընթաց մշակելու կարողության ձևավորում:
1.Հարց ու պատասխան:2.Ինտերակտիվ դասախոսություն:3.Խմբային աշխատանք:
Բախշման նյութՉափորոշիչ Թղթեր,նշիչներ
Առարկայական ծրագրեր
Ծանոթացում քառամյա կրտսեր դպրոցում առարկայական ծրագրերին:
1.Խմբավորում2.Համառոտ դասախոսություն3.Խմբային աշխատանք4.Խճանկար
Առարկայական ծրագրեր,բախշման նյութ թղթեր,նշիչներ
Նիստ
Բովանդակություն
Նպատակ Մեթոդներ ՈՒսումնական նյութեր
Դասագրքեր,դրանց նշանակությու-նը,գործածության հիմնախնդիրները
Դասագրքի բովանդակության համապատասխանում չափորոշչային և ծրագրային պահանջներին,նպաստումը աշակերտների արժեքային համակարքի ձևավորմանը:
Գաղափարների քարտեզ
Դասագրքեր,նյութեր,պաստառներ
ՈՒսուցչի ձեռնարկները և մեթոդական գրականությունը
Ուսուցչի ձեռնարկներն ու մեթոդական գրականությունը որպես օգնություն ուսուցչի աշխատանքում:
Խմբային աշխատանք
Ձեռնարկներ,մեթոդական գրականություն
Դիդակտիկ նյութեր և պարագաներ
Վեր հանել դիդակտիկ նյութերի և պարագաների նշանակությունը ուսումնական պրոցեսում:
Խմբային աշխատանք
Նյութեր,պարագաներ;
![Page 2: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/2.jpg)
Նիստ
Բովանդակություն Նպատակ Մեթոդներ ՈՒսումնական նյութեր
ՈՒսուցման սկզբունքները:ՈՒսուցչակենտրոն և աշակերտակենտրոն մոտեցումներ
Ծանոթացում այդ մոտեցումների ն:
Դերային խաղ Պաստառներ,նկար-ներ
Մանկավարժական տեխնոլոգիաներՈՒսուցման մեթոդներ: ՈՒսուցման ավանդական և փոխներգործուն մեթոդների համեմետական վերլուծություն
Մեթոդը որպես ուսումնական գործընթացի հաջողության միջոց:
Պրիզմա Թղթեր,գունավոր նշիչներ
Խաղը որպես ուսուցման միջոց
Վեր հանել խաղի դերը ուսումնական գործընթացում:
Զրույց,ձնակույտ
Խաղի պարագաներ
Նիստ
Բովանդակություն Նպատակ Մեթոդներ
ՈՒսումնական նյութեր
Կրտսեր դպրոցականի հոգեբանամանկավարժական բնութագիրը:Վեց տարեկան երեխայի դպրոցական ուսումնառությանը ներկայացվող պահանջները
Աշխատանքներ տանել հաղթահարելու հոգեբանական,մեթոդամանկա-վարժական բնույթի համակարգին:
Համառոտ զրույցՄտագրոհ
Թղթեր, նշիչներ
Ընթերցանության կազմակերպումը և սովորողի լեզվամտածողության զարգացումը
Սովորեցնել կարդալ ուրիշի մտքերը,որոնք ամփոփված են տեքստում, քաղել դրանից մտահղացումները,զգալ այն,ինչ զգացել է հեղինակը:
T-աձև աղյուսակ
Պաստառներ, ընթերցանու-թյան նյութեր
Մայրենի լեզվից տրվող առաջադրանքները որպես սովորողի հիշողության, ուշադրության,մտածողության և խոսքի զարգացման միջոց
Ուսուցիչների ուշադրությունը հրավիրել առաջադրանքների ճիշտ ընտրմանը :
Մտածիր-զույգ կազմիր-քննարկիր
Գրենական պիտույքներ
Խնդիրների Բացահայտելանհայտ Կարուս Պաստառնե
![Page 3: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/3.jpg)
լուծումը :Խնդրի բաղադրիչները:
ևհայտնի տվյալների միջև եղած կապերը:
ել ր
Նիստ
Բովանդակություն Նպատակ Մեթոդներ ՈՒսումնական նյութեր
Բազմաբնույթ մտածողության տեսությունը և ինտեգրման սկզբունքները կրտսեր դպրոցում:
Կրտսեր դպրոցում այս տեսության և սկզբունքների ուսումնասիրություն:
Խմբային աշխատանք
Գրենական պիտույքներ:
Ընդհանուր պահանջները <Մայրենիի> և <Մաթեմատիկայի> առարկայական չափորոշիչներում:Դրանց համապատասխան նյութի ստեղծում:
Ուսումնական գործընթացի պլանավորում և կազմակերպում չափորոշչի բազմաբնույթ պահանջներին:
Խմբային աշխատանք:
Չափորոշիչներ համապատաս-խան առարկա-ներից:
Ընդհանուր պահանջները <Մայրենիի> և <Ես և շրջակա աշխարհը> առարկայական չա-փորոշիչներում:Դրանց համա-պատասխան նյութի ստեղծում:
Ուսումնական գործընթացի պլանավորում և կազմակերպում չափորոշչի բազմաբնույթ պահանջներին:
Խմբային աշխատանք:
Չափորոշիչներ համապատաս-խան առարկա-ներից
Ընդհանուր պահանջները <Ես և շրջակա աշխարհը> և <Մաթեմատիկա>առարկայական չափորոշիչներում:Դրանց հա-մապատասխան նյութի ստեղծում:
Ուսումնական գործընթացի պլանավորում և կազմակերպում չափորոշչի բազմաբնույթ պահանջներին:
Խմբային աշխատանք:
Չափորոշիչներ համապատաս-խան առարկա-ներից
Ընդհանուր պահանջները <Մայրենի> և <Տեխնոլոգիա>առարկայական չափորոշիչներում:Դրանց հա-մապատասխան նյութի ստեղծում:
Ուսումնական գործընթացի պլանավորում և կազմակերպում չափորոշչի բազմաբնույթ պահանջներին:
Խմբային աշխատանք:
Չափորոշիչներ համապատաս-խան առարկա-ներից
Ընդհանուր պահանջները <Մայրենի> և <Երաժշտություն>առարկայական չափորոշիչներում:Դրանց հա-մապատասխան նյութի ստեղծում:
Ուսումնական գործընթացի պլանավորում և կազմակերպում չափորոշչի բազմաբնույթ պահանջներին:
Խմբային աշխատանք:
Չափորոշիչներ համապատաս-խան առարկա-ներից
![Page 4: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/4.jpg)
Նիստ
Բովանդակություն
Նպատակ Մեթոդներ ՈՒսումնական նյութեր
Գործնական աշխատանքների կազմակերպումը կրտսեր դպրոցում:Գործնական աշխատանքների տեսակները,դրանց կազմակերպման ձևերն ու մեթոդները տարբեր առարկաների ծրագրերով:
Առանձնացնել գործնական աշխատանքների տեսակները,կազմակերպման ձևերը:
Խմբային աշխատանք, ներկայացում:
Թեմատիկ նյութեր,գրենական պիտույքներ:
Էկոլոգիական կրթությունը և բնապահպանությունը որպես գործնական աշխատանքներ:
ծանոթացում կրթության այս տեսակի կարևորության մասին:
Մտածիր-զույգվիր-կիսվիր
Թվային տեխնիկական միջոցներ,գրատախտակ:
Սերմերի աճը,<Մեր տոհմածառը>,<Իմ այբբենարանը>,<Իմ ընթերցարանը> որպես սովորողի ստեղծագործական և հետազոտական աշխատանքի օրինակներ:
Ուսումնասիրել հետազոտական աշխատանքներ:
Նախագծերի մեթոդ:
Պաստառներ,նշիչներ,նկարներ:
![Page 5: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/5.jpg)
Նիստ
Բովանդակություն Նպատակ Մեթոդներ ՈՒսումնական նյութեր
Դաստիրակության վրա ազդող գործոններ:ՈՒսուցիչների և ծնողների համագործակցությունըՍովորողների վարքի և վարվելակերպի մշտադիտարկումը և արձագանքումը:
Դաստիարակության վրա ազդող գործոնների ուսումնասիրու-թյուն:
Խառը հերթականություն:
Պաստառներ,նկարներ:
Սոցիալական հմտությունների և արժեքային համակարգի ձևավորման խնդիրները:Արտադասարանա-կան միջոցառումների դաստիարակչական նշանակությունը:
Վեր հանել արժեքային համակարգի ձևավորման խնդիրները,նշել արտադասարանա-յին միջոցառումների կարևորութույնը :
T-աձև աղյուսակ
Թղթեռ,նշիչներ:
Երգը և պարը որպես դասարանի միավորման միջոց:Կերպարվեստը որպես սովորողի ազատ ստեղծագործական կարողությունների զարգացման միջոց:
Գտնել ընդհանուր կողմեր,զարգացնել ստեղծագործական կարողություն-ներ:
Խմբային աշխատանք
Տեսագրություն,աղյուսակներ,պաստառներ:
Նիստ
Բովանդակություն Նպատակ Մեթոդներ
Ուսումնական նյութեր
Գնահատման նպատակը,ձևերը,սկզբունքները:Գնահատման համակարգը:ՈՒսուցման արդյունքների միավորային գնահատում.գնահատման ձևերը,սանդղակը,չափանիշները,գրանցումը և հաշվառումը:
Ծանոթա-ցնել գնահատ-ման սկզբունքներին,ձևե-րին:
T-աձև աղյուսակ
Թղթեր,նշիչներ
Ոչ միավորային գնահատում:Գնահատումն առաջին դասարանում:
Գնահատ-ման ձևերը առաջին դասարա-նում:
Մտածիր-զույգվիր-կիսվիր
Նկարներ,նյութեր
Ձևավորող գնահատում,ուսումնական գործընթացի մշտադիտարկում և հետադարձ կապ:ՈՒսումնական առաջընթացի պլանավորում և մշտադիտարկում:
Ծանոթաց-նել կիրառելի տեսակնե-րին;
Հարց ու պատաս-խան
Ուղեցույց,պաստառներ
Գնահատման նյութերի մշակում.թելադրության,փոխադրության նյութերի մշակում:Գնահատման սանդղակների կազմում:Թեստ,թեստի տեսակները,կառուցման
Վեր հանել մշակման եղանակները,թեսթ
Խճանկար
Նյութեր,թղթեր,նշիչներ:
![Page 6: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/6.jpg)
սկզբունքները,սանդղակավորումը: երի կազմման ձևերը,գնահատման սանդղակի իմացություն:
Դասընթացի ամփոփում,արդյունքների գնահատում:
Օրինակելի պլան
Մայրենի
3-րդ դաս.
Դասի թեման-Կարմրիկն ու գայլը:
Նպատակը- Կամրապնդեն կենդանիների վերաբերյալ գիտելիքները:
![Page 7: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/7.jpg)
Կդաստիարակվեն կենդանիների նկատմամբ սիրո զգացումով և հոգատար վերաբերմունք կցուցաբերեն:
Կարտահայտեն ազատ կարծիքներ և մտքեր:
Կզարգացնեն կարդալու տեխնիկան:
ՈՒղերձ` Ողջույն կենդանիների աշխարհում թեման ուսումնասիրող աշակերտ-ներ,այսօր կընթերցենք մի բնագիր,որը պատմում է մի կենդանու մասին,որին կարծում եմ դուք շատ կսիրեք:
Խթանման փուլ` Գրատախտակին ամրացնում եմ նկար,որտեղ պատկերված են գայլ, ձի իր ձագուկի հետ,դաշտի պատկեր:Առաջարկում եմ աշակերտներին կանխագուշակել պատմությունը ըստ այս բանալի բառերի կամ նկարների/մութ գիշեր,դաշտ,ձի,քուռակ,գայլ/:Տալիս եմ ժամանակ,աշխատում են:
Այնուհետև մի քանի հոգի ընթերցում են իրենց հորինած պատմությունը:
Իմաստի ընկալման փուլ` , Նախօրոք զգուշացնում եմ որ պետք է կարդանք, կանգառներով յուրաքանչյուր հատվածից հետո լրացնում ենք
, :կանխագուշակման աղյուսակը որը նախօրոք գծված է գրատախտակին
Ի°նչ պատահեց Ի°նչ է պատահելու Ինչու° ես այդպես կարծում
Բնագրի ընթերցումից հետո պատասխանում ենք հետևյալ բազմաբառ պատասխաններով հարցերին.
-Եթե դուք լինեիք հեղինակի փոխարեն,ո°ր հատվածը կփոխեիք:
-Ի°նչ էիք մտածում,երբ ընթերցում էիք:
-Արդյո°ք պատմվածքն ավարտվեց այնպես,ինչպես դուք էիք ակնկալում:
Անդրադառնում ենք գրածին:
-Որո°նք են պատմվածքի լավ և վատ կողմերը:
![Page 8: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/8.jpg)
Այնուհետև հարցերի ամփոփումից հետո վեր ենք հանում պատմվածքի գաղափարը` մայրական մեծ սիրո գաղափարը,որը հատուկ է ոչ միայն մարդուն,այլև կենդանանիների աշխարհին:
Կշռադատման փուլ`-Նախ գծում եմ Վենի դիագրամը.
Մայր ծիծեռնակը Կարմրիկն ու գայլը
Բաժանում եմ խմբերի,տալիս եմ հետևյալ առաջադրանքը.
Iխումբ-Բացատրել արևը սարի հետևն անցավ,ականջները սրեց, բերանի ջուրը գնում էր արտահայտությունների իմաստը և օգտագործել նախադասությունների մեջ:
II խումբ-Ամբողջացնել նախադասությունները և գրել.
Մի պահ Կարմրիկին թվաց,թե…
Գայլը համոզված էր,որ…
Իմ կարծիքով Կարմրիկի տերը …
IIIխումբ- Գրել կենդանիների ձագերին տրվող անունները.
Կով- ձի- այծ-
Առյուծ- խոզ- ոչխար-
IVխումբ- Դուրս գրել բնագրից 1 պարզ ընդարձակ նախադասություն,դարձնել պարզ համառոտ:
Համակարգչային դաս
4-րդ դաս.
Մայրենի
Հարցեր
-Ինչ կենդանիներ գիտեք:
-Ինչպիսի կյանքով են ապրում:
-Որ կենդանին է ձեզ ավելի շատ դուր գալիս և ինչու:
-Որ կենդանու մասին ինչ ստեղծագործություն գիտեք:
![Page 9: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/9.jpg)
Հանելուկ
Գլխին առած մի մեծ ծառ,
Շրջում է դաշտ ու անտառ:
/եղջերու/
--Ինչ գիտեք եղնիկի մասին:
Հայկական աշխարհը դժվար է պատկերացնել առանց եղնիկների:Արագավազ,չքնաղ,փոքր կենդանիներ են: Մարմինը հետևաբար կարճ է,վիզը` երկար:Ունի փոքր գլուխ,գեղեցիկ մորթի:Ապրում է անտառում,սնվում խոտաբույսերով,վայրի պտուղներով ու հատապտուղներով,տերևներով:Անտառը նրա և արոտավայրն է, և թաքստոցը:
Ցուցադրել/3-5 րոպեանոց /նկարներ:
Կարդալ բնագիրը.
Մայր եղնիկը
Ցուցադրել փոքրիկ հատված եղնիկների մասին:
-Որն է բնագրի հիմնական իմաստը:
Խմբային աշխատանք:
Խումբ-Բացատրել ձագուկ,աչալուրջ,խորդուբորդ բառերի ուղղագրությունը և կազմել նախադասություններ:
Խումբ-Բնագրից դուրս գրել երկու պարզ ընդարձակ նախադասություն և տալգծապատկերը:
Խումբ- Դուրս գրել երկու ընդարձակ նախադասություն և համառոտել:
Խումբ-գրել ակրոստիքոս եղնիկ բառով:
Խումբ- Ինչպես կուզեիր ավարտվեր պատմվածքը:
Քառաբաժան
Տեսա Լսեցի
![Page 10: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/10.jpg)
Նոր վերնագիր Զգացի
Կամ սովորեցի
Որևէ երգ եղնիկի մասին
Այբբենարան
Դասի թեման-Խ հնչյուն-տառի ուսուցումը:
Նպատակը` Աշակերտները
Կսովորեն տառի արտասանությունն ու գրությունը:
Կսովորեն կարդալ բնագիրը:
Կզարգացնեն բանավոր խոսքը:
ԿԿարողանան կազմել բառակապակցություններ:
Դասի ընթացքը`
ա/Խթանման փուլ.
Քայլ 1-Երեխաներ,եկեք անակնկալների պարկից հանենք այսօրվա անակնկալը:Այն հանելուկի տեսքով է:Եկեք ուշադիր լսենք և փորձենք գուշակել:
Խաղ,խաղ,խաղ արեք, Անձրևի երգով
![Page 11: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/11.jpg)
Ձեր ականջին օղ արեք: Բնության կամքով,
Խաղն ու օղը միասին Ինչն է կանաչում,
Ողկույզ-ողկույզ կախ արեք: Նրան ուլ ու գառ,
Եվ կով,և ոչխար,
Լավ են ճանաչում:
-Ապրեք, դուք ճիշտ գուշակեցիք:Ուրեմն այսօրվա մեր հյուրը կլինիխաղողը,խոտը/ցուցադրել մեծադիր նկարները/:
բ/Իմաստի ընկալման փուլ
Քայլ2-Գիտեք,երեխաներ, ինչու է խաղողը մեզ հյուր եկել:Նա գիտի,որ դուք տառաճանաչ եք ,և ուզում է,որ իրեն օգնեք,որպեսզի քրի իր անունը:Եկեք օգնենք նրան և խաղող բառը ենթարկենք հնչյունային վերլուծության:
ա ղ ո ղ
Քայլ 3Հրավիրել աշակերտներին` լրացնելու գծապատկերը`բաց թողնելով խ-ի տեղը:
Քայլ 4.Ցուցադրել խ հնչյուն-տառի մեծադիր մեծադիր նկարը:
-Գտանք,գտանք մենք տառը:Ամեն տառն ունի իր տեղը:Խ նստիր քո տեղը:Խ-ի փոքրիկ պատկերը տեղադրել գծապատկերի մեջ:
Քայլ 5Խաղ`<Ձայնավոր-Բաղաձայնիկ>:
Քայլ 6.Բացել դասագիրքը:
-Ինչ է պատկերված նկարում:
-Ովքեր են օգնում իրենց մայրիկներին:
-Դուք եղել եք խաղողի այգում:
Քայլ 7.Երեխաների օգնությամբ վերարտադրել նկարի բովանդակությունը:
-Ինչ բառեր լսեցինք,որոնք սկսվում են խ հնչյուն-տառով:
Ուշադրություն հրավիրել խ հնչյունին,որ դասագրքի թջում պատկերված է խաղողի տեսքով:
Խաղողն եմ ես թանկ ու հին,
![Page 12: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/12.jpg)
Պտուղների թագուհին:
Քայլ 8.
Պլաստիրինով պատրաստել խ հնչյուն-տառը:
Ցուցադրել տառի գրելաձևը և գրել գրատետրում:
Ֆիզկուլտդադար`<Կենդանի տառեր>:
Բառաշարքերը կարդալ երեխաների օգնությամբ` խթանելով յուրաքանչյուր երեխայի կարողությունը:
Ընթերցել բնագիրը` նախապես փորձելով գուշակել դրա բովանդակությունը` ըստ դասագրքում զետեղված նկարի:
գ/Կշռադատման փուլ
Քայլ 10. Աշակերտներին բաժանել խմբերի ըստ տարբեր տառերի:
1.Կազմում են նախադասություն աշխատել բառով և ընթերցում:
2.Բաժանել առանձին բառեր և առաջադրել դրանցով կազմել նախադասություն:
3.Որ բառն է ավելորդ.
Խիզախ,խրոխտ,Խորեն,խարիսխ,խաղող:
4.Առարկա ցույց տվող բառերը դարձնել գործողություն.
խաղ-խաղալ
պար-
որս-
լող-
Խմբերը ներկայացնում են աշխատանքները:
Քայլ 11.Անդրադարձ:
![Page 13: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/13.jpg)
Ուսումնական մեթոդ
Ուսումնական մեթոդը իր մեջ ներառում է երեք կարևոր խնդիր` ի°նչ սովորեցնել/կրթության բովանդակություն/,ինչու° ,ինչի° համար:
Ուսուցման գործընթացում մեթոդն առանձնահատուկ դեր:
Կրթության բովանդակությունը/°նչ սովորեցնել/ մատուցելու և կրթության նպատակներն իրակացնելու համար անհրաժեշտ են որոշակի մեթոդներ,հնարներ,ձևեր,եղանակներ:Լինելով ուսման միջուկը մեթոդը իրար է կապում ուսուցման նախապես պլանավորած նպատակը և վերջնական արդյունքը:
Երբեմն կարելի է գործածել ոչ թե մեթոդն ամբողջությամբ,այլ նրա առանձին տարրեր:
Մեթոդների ընտրության ժամանակ պետք է հաշվի առնել հետևյալ գործոնները
ոււսուցման նպատակները և խնդիրները,բովանդակությունը
ուսումնական նյութի քանակը և բարդությունը
սովորողների պատրաստվածության մակարդակը
![Page 14: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/14.jpg)
ուսումնական ժամաքանակը
սովորողների տարիքային և անհատական առանձնահատկությունները
ուսուցիչ-աշակերտ հարաբերությունները
ուսուցչի պատրաստվածության մակարդակը
Ոսոցման մեթոդները այսօր երկու խումբ են կազմում` ավանդական և ժամանակակից մեթոդներ:
Ժամանակակից մեթոդների հիմքում ընկած է սովորողի ինքնուրույն ուսումնական գործենությունը,գիտելիքի ձեռքբերման գործընթացում աշակերտի ակտիվ մասնակցությամբ:
Մեթոդներ
Մտագրոհ
Խմբավորում
Պրիզմա
Մտածիր-զույգ կազմիր- քննարկիր
T-աձև աղյուսակ
Վենի դիագրամ
Փոխգործուն նշանների համակարգ
Բանավեճ
Զրույց
Համառոտ դասախոսություն
Խորանարդում
Խճանկար
Զբոսանք պատկերասրահում
Կանխագուշակումների աղյուսակ
Կրկնակի գրառումների օրագիր
Երեք բանալի և մեկ կողպեք
Հինգրոպեանոց շարադրանքի մեթոդ
![Page 15: դասվար թեմատիկ պլան](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082314/54957944b479593e368b4638/html5/thumbnails/15.jpg)
Քառաբաժան
10րոպեանոց շարադրության մեթոդ