конспект уроку з історії україни 5 клас

13
Бірківська філія КЗ «Олександрівське НВО №2» Конспект уроку з історії України, 5 клас Практичне заняття: «Які історичні пам’ятки мого села, рідного краю розповідають про минуле» Вчитель історії Бондаренко Наталія Петрівна
  • Upload

    -
  • Category

    Education

  • view

    124
  • download

    10

Transcript of конспект уроку з історії україни 5 клас

Page 1: конспект уроку з історії україни 5 клас

 Бірківська філія КЗ «Олександрівське НВО №2»

 

Конспект уроку з історії України, 5 клас

Практичне заняття:«Які історичні пам’ятки мого села, рідного краю

розповідають про минуле»

Вчитель історії

Бондаренко Наталія Петрівна

 

2016

Page 2: конспект уроку з історії україни 5 клас

Тема уроку: «Які історичні пам’ятки мого села, рідного краю розповідають

про минуле»

Мета уроку: з’ясувати, на які історичні пам’ятки багатий рідний край, навчитися складати паспорт історичних пам’яток краю, навчити самостійно здобувати знання, користуючись додатковою літературою та Інтернет-джерелами, розвивати ораторські здібності та творчі уміння, уміння працювати в малих групах; виховувати інтерес до вивчення історії рідного краю та розуміння необхідності збереження історичних пам’яток.Тип уроку:  урок вивчення нового матеріалу, формування умінь і навичок.Форма уроку: практичне заняття, віртуальна екскурсія до історико-культурних пам’яток села БіркиОбладнання: підручник, презентація «Моє село – моя маленька Батьківщина», ілюстрації (Додаток № 4).Основні поняття: рідний край, пам’ятки історії, культурна спадщина, пам’ятка культуриОчікувані результати: 

учні зможуть наводити приклади історико-культурних пам’яток рідного краю, за якими можна довідатися про минуле;

пояснювати, як історико-культурні пам’ятки стають у пригоді історикам; складати паспорт та розповідь про долю історико-культурних пам’яток

рідного краю; висловлювати особистісні міркування про значення історико-культурних

пам’яток у дослідженні минулого рідного краю та потребу їх збереження. Хід уроку

І.   Організаційний етапПідготовчо-мотиваційний етап (5 – 10 хв.) Організація робочих місць учнів, перевірка готовності класу до уроку. ІІ.  Мотивація навчальної діяльностіСлово вчителя Щодня ми ходимо вулицями нашого села. Але чи звертаємо увагу на меморіальні дошки на старовинних будівлях? Чи відомо нам, в яку історичну епоху постав той чи інший величний храм? Чи замислюємося ми, яким історичним подіям та видатним постатям присвячені пам’ятники, які прикрашають наші вулиці, сквери та парки?ІII. Актуалізація опорних знань Бесіда1.   Які пам’ятки називають історичними?

Page 3: конспект уроку з історії україни 5 клас

2.   Які є групи історичних пам’яток? Робота над понятійним апаратом: Пам’ятки історії — це споруди, предмети і твори мистецтва, які пов’язані з історичними подіями в житті окремих людей, народу, суспільства та держави.

Культурна спадщина – сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об’єктів матеріальної і духовної культури. Пам’ятка культури – визначна споруда, археологічний об’єкт або витвір мистецтва, що є частиною культурного надбання (культурної спадщини) країни, людства загалом (пам’ятка історії, літератури, мистецтва, мови, права тощо) і охороняється законом. Залежно від наукової, історичної і художньої цінності пам’ятки культури бувають світового, державного і місцевого значення.

На допомогу учням! Українське законодавство розрізняє 8 видів пам’яток:

1. Археологічні 2. Історичні 3. Монументального мистецтва 4. Архітектури 5. Містобудування 6. Садово-паркового мистецтва 7. Ландшафтні 8. Об'єкти науки і техніки

IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу Основний етап (25 – 30 хв.)

План вивчення нового матеріалу1. Історичні пам’ятки нашого краю. 2. Про які події з історії краю розповідають пам’ятки?

1. Історичні пам’ятки нашого краюЗавданняПоставте запитання, на які маємо знайти відповідь, розглянувши пункт плану.Віртуальна екскурсія до історико-культурних пам’яток рідного села.(перегляд презентації «Моє село – моя маленька Батьківщина» ). Вчитель виступає у ролі екскурсовода.(Додаток № 1)

Бесіда 1. Що нового ви дізналися з історії села Бірки?2. Назвіть історико-культурні пам’ятки рідного села.3. Що ви можете розповісти про Свято – Миколаївську церкву?4. Опишіть зовнішній вигляд церкви

Page 4: конспект уроку з історії україни 5 клас

2. Про які події з історії краю розповідають пам’ятки?Проектна робота: міні-проект

1. Складання паспорту об’єкта (Додаток № 2)2. Створення учнями довідника «Пам’ятки села Бірки» (Додаток № 3)

(Додаток № 2)Складання паспорту об’єкта

Зображення історичної пам’ятки

НАЙМЕНУВАННЯ ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТКИ

1-3 фото 1. Вид пам’ятки (категорія пам’ятки).2. Дата створення пам’ятки.3. Місцезнаходження пам’ятки.

4. Історичні дані про об’єкт: з якими історичними подіями пов’язана пам’ятка; · з якими історичними постатями пов’язана пам’ятка.

5. Відомості про стан збереження пам’ятки.6. Відомості про сучасний стан пам’ятки.7. Цікаві історії, пов’язані з пам’яткою.

(Додаток № 3) Етапи групової роботи над міні-проектом

№ з/п

Основні етапи роботи Робота вчителя та учнів

1. Спільне обговорення про визначення історичних пам’яток краю:А) з якими історичними подіями пов’язана історія краю; Б) визначення виду і категорії пам’ятки; В) визначення поняття довідник;Г) визначення загального вигляду створюваного довідника;Д) розподіл за групами, що працюватимуть над проектом.

Спільні пропозиції щодо вибору пам’ятки краю, спільне ознайомлення з місцем історичної пам’ятки, показ вчителем різного роду довідників; обговорення щодо зовнішнього вигляду довідника.

2. Об’єднання учнів в міні- групи, розподіл завдань.

Після спільного обговорення вчитель пропонує учням об’єднатися в міні-групи та розпочати збір інформації по заданій тематиці.

3. Збір та заповнення паспорту об’єкта, тобто історичної пам’ятки

Учні після перегляду презентації самостійно заповнюють паспорт об’єкта.

Page 5: конспект уроку з історії україни 5 клас

Створення фото. · Систематизація зібраного матеріалу (спільно з вчителем).

4. Оформлення результатів роботи: · Аналіз заповненого паспорту. · Підготовка до захисту роекту (складення коротких доповідей про проведену роботу та описаний об’єкт).

Вчитель перевіряє заповнені паспорти, допомогає у складенні коротких доповідей для захисту проекту.

5. Захист проекту: · Кожна група захищає свій розділ у довіднику. ·

Вчитель порівнює роботу у міні- групах, аналізує виступи, учні аналізують, що вдалося, що – ні.

IV. Підсумок уроку

1. Що нового ви довідалися з історії нашого села?

2. Які віхи історії України відобразилися в історії села?

3. Що вас найбільше вразило ? чому?

V. Інструктаж домашнього завдання.

1.Закінчити проектну роботу: «Паспорт об’єкту ».

2. Підготувати виступ-захист свого розділу у довіднику.

Page 6: конспект уроку з історії україни 5 клас

Паспорт об’єкту

Зображення історичної пам’ятки Свято – Миколаївська церква1. Пам’ятка архітектури та містобудування, місцевого значення2. Дата створення пам’ятки: 1859 р.3. Місцезнаходження пам’ятки: Україна, Кіровоградська область, Олександрівський район, село Бірки, вулиця Комарова

Фото 1952 року

4. Церква дерев'яна в ім'я святителя Миколи до 1858 року знаходилася на галявині, вкритій сипучим піском, і через цю незручність того ж року була перенесена на нинішнє місце. По штатах знаходиться в 5-му класі; землі має 45 десятин. Про колишню церкву відомо, що вона була побудована 1737 року на місці ще давнішої. Між мешканцями села існує переказ, що на піщаних кучугурах, де й дотепер вгадуються ознаки жител, існувало колись місто, в якому було аж сім церков. Та в перше нашестя татар вони були спалені. Тільки найближча до річки церква, на тому місці, де стояв розібраний у 1858 році храм, збереглася після татарського спустошення», - так описує історію храмуЛ. Похилевич .Про давність церкви у Бірках свідчить і той факт, що священиком тут був Антоній Саперович. Рукоуложений у Молдові, можливо у XVІІ столітті, коли Бірками володів Б.Хмельницький. У храмі збереглись первісні лаштунки інтер'єру окрасою якого є дерев'яний, у три яруси, різьблений іконостас виконаний у стилі класицизму. Всі шість дзвонів, що знаходились на дзвіниці храму декоровані рельєфними одно - і трилінійними пасами, стилізованими рослинно - геометричними

Page 7: конспект уроку з історії україни 5 клас

орнаментами та барельєфними зображеннями Богородиці, Святого Миколи Чудотворця, Святої Трійці. П'ять дзвонів мають дату виготовлення: 1776, 1816, 1865,1878 і 1814 роки. Крім того на одному із дзвонів вигравіруваний напис, який свідчить, що дзвін був виготовлений на кошти народу слободи Бровари для храму Божої Матері. Цей напис несе не тільки історичну інформацію, а й засвідчує високу духовність і жертвенність наших предків.

5.Відомості про стан збереження пам’ятки:відновлювалася у 2000р. та 2014 р.

6. Церква у Бірках розташована в мальовничій місцевості неподалік від лісу, в оточенні дерев, із західного боку до споруди прилягає триярусна дзвіниця яка є вертикальною домінантною композицією церкви, її склепіння виконане з металевого каркасу, «зашитого» дошками. В архітектурі храму відчувається вплив класицизму. Всі шість дзвонів, що знаходяться на дзвіниці храму, є пам'ятниками історії та культури. Вони відлиті із дзвонарської бронзи. Якість лиття свідчить про високий рівень тогочасного ливарного виробництва. Священик: отець Володимир (Сошин)7. Цікаві історії, пов’язані з пам’яткою.Одним з найдавніших документів, де міститься опис храму в Бірках, є візитація окремих церков південної Київщини 1726 р., що знайшла своє місце в найстарішій серед відомих книг, збірки спископських візитацій книзі ч. інв. 11 під заголовком «Visitatio Generalis Esslesiarum Dіоесе: Lеороlіеns, Наliсіеn; еtCamenecens: рег Podoliam еt Ukrain: іn Palatin: Вгасlаvіеns: аd аnno 1726 аd аnn: 1733. Тоm 1». Виявлена І.Крип'якевичем і опублікована мовою оригіналу.За час існування храму Бог багато разів зберігав його від руйнування. Тільки в 30-х роках XX століття декілька разів чудом вдавалось зберегти його від

Page 8: конспект уроку з історії україни 5 клас

Зображення Святого Миколая на дзвонах храму

знищення. За розповідями С.В.Колісника, знавця історії села і безпосереднього свідка подій 30-х років, першого разу храм закрили в 32-33-х роках. Група войовниче настроєних активістів ходила по селу і збирала підписи за знищення храму. Та люди виявили завидну солідарність, ніхто не поставив свій підпис. В 1937 році храм закривають вдруге. Щоб запобігти знищенню храму, голова сільради Артем Брайко та голова колгоспу "Нове життя" (прізвище автору невідоме) прийняли на той час мужнє рішення: в храм завезли посівний матеріал; культові предмети та майно церкви були занесені в алтар, а посередині храму поставили віялку, проводили яровізацію зернових.Зерносховищем храм залишався до початку Великої Вітчизняної війни. В цей час (30-ті роки) храм зазнає найбільших втрат культових предметів та творів мистецтва. Втрачена церковна бібліотека (де були й рукописні фоліанти), старовинні ікони, частина дзвонів. Активісти, не в силі зруйнувати церкву, знімають з дзвіниці дзвони і відвозять їх в Олександрівку, щоб відправити на переплавку. Та біда знову обійшла стороною, дзвони так і залишились в Олександрівці.Під час німецької окупації церковний комітет отримує дозвіл на відкриття храму і відновлення богослужіння. Отримується дозвіл і на повернення дзвонів, восени 1941 року церковний староста Василь Досужий привозить і укріплює на дзіниці 5 дзвонів. Решта дзвонів до того часу уже розвозяться по різних організаціях та людях. В 70 - х роках два жителі Бірок роблять подарунок: на дзвіницю церкви – повертається шостий дзвін. Про долю решти дзвонів, в тому числі і найбільшого, діаметр якого був близько метра, нічого невідомо.

Page 9: конспект уроку з історії україни 5 клас

Додаток № 3

Бірківська філія КЗ «Олександрівське НВО №2»

Page 10: конспект уроку з історії україни 5 клас

Довідник«Пам’ятки села

Бірки»

2016

Література

1. Пометун О.І., Фрейман Г.О. Методика навчання історії в школі. – К.: Ґенеза, 2006. – 328 с. 2. Пометун О.І. Компетентнісний підхід в сучасній історичній освіті. // Історія в школах України. – 2007. – №6. – С. 3-12. 3. Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти. // Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України. – 2012. – № 4-5. – С. 3-56. 4. Пометун О.І., Костюк І.А., Малієнко Ю.Б. Історія України // підручник для 5 класу 2013.5. Кузик Б. М., Білошапка В.В. Олександрівка. Погляд крізь віки // 2001. С. 53-66.6. Кузик Б. М., Білошапка В.В. Олександрівський меридіан // 2003. С. 5077. . Кузик Б. М., Білошапка В.В. У плині часу // 2002. С 12., 69-70., 94-96